İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE NASIL OKUNUR?

Danışman Yorumları

Neden İngiltere’de lisans eğitimi alınmalı?

 1. Dört Farklı ülke (Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere) de bulunma 500 yıl önceye dayanan köklü bir eğitim alma şansı.
 2. Dünya üzerindeki mailleşmenin %75’inin İngilizce yazıldığı günümüz dünyasında dünyanın çeşitli  ülkelerinden her sene gelen 600.000 öğrenci  ile kültürel çeşitliliği sağlanması. 
 3. Dünyada elektronik bilgi kaynaklarında saklanan bilgi depolarının %80’lik kısmının İngilizce olmasının yanında ülkedeki eğitim alınacak şehir sayısının çeşitliliği ve bu şehirlerdeki aktivitelerin bolluğu.
 4. Avrupa’ya ve Türkiye’ye kolay ulaşım (3.5 saat uçuş mesafesi) uzaklığında olması
 5. Kendi akademik disiplinleri (akredite kurumlarıyla) ile standart hale getirilmiş tüm dünya tarafından saygı duyulan ve bilinen başarılı bir eğitim sisteminin olması.
 6. Kariyerinde ilerlemek isteyenlere tanınırlığı yüksek bir diploma temin etmesinin yanında 2020 Eylül’de eğitimine başlayacaklara eğitimin sonunda, kendi topraklarında da -2 yıl- oturma ve çalışma izni sağlaması.
 7. Lisans eğitimi alanlarının %91’inin aldıkları eğitimden memnun olması; %85’inin ise aldıkları eğitimi akranlarına tavsiye ediyor olması.
 8. İngiliz üniversite ve araştırma entitülerinin toplamda 107 Nobel ödülü kazanmış olması.
 9. Her sene 600.000 civarında öğrencinin eğitim amaçlı bu ülkeyi ziyaret etmesi.
 10. 300.000’in üzerinde eğitim kurumu ile öğrencilere hizmet verebilecek kapasitede bulunması.
 11. Orta öğretimin 13 yıl olması sebebiyle lisans öncesi 1 yıllık hazırlık (foundation) eğitimi ile toplamda yine 4 yılda (tıp, veterinerlik, mimarlık ve diş hekimliği hariç) tamamlama şansı.

İngiltere’deki lisans dereceleri ve 2020 ücretleri

 • Bachelor of Arts (BA) Sosyal konularda lisans eğitimi (12.825-16.000 GBP)
 • Bachelor of Science (BSc) Fen konularında lisans eğitimi (12.825-18.000 GBP)
 • Bachelor of Law (LLB) Hukuk konusunda lisans eğitimi (14.000-16.000 GBP)
 • Bachelor of Medicine (MB) Tıp konusunda lisans eğitimi (17.000–40.000 GBP)
 • Bachelor of Education (BEd) Eğitim konusunda lisans eğitimi (12.825-16.000 GBP)
 • Bachelor of Architecture (BArch) Mimarlık konusunda lisans eğitimi (12.825-16.000 GBP)
 • Bachelor of Engineering (BEng) Mühendislik konusunda lisans eğitimi (12.825-18.000 GBP)

Yaşam maliyeti nasıl hesaplanmaktadır?

Eğitim maliyetin ek olarak yaşam maliyeti her yıl için şu şekilde hesaplanır: Londra: 1.265 GBP X 9, Londra Dışı Şehirler:1015 GBP X 9 ay olarak hesaplanmaktadır.

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur?

Başvurulabilecek programlar ve şartları

1938’de SAT Kursu olarak açılan Kaplan International işbirliği ile İngiltere’de başvuru yapabildiğimiz programları (Fondation Certificate, *International Year One (IYO), ve program örneklerini aşağıda bulabileceksiniz. Genel olarak bu eğitimlerden sonra, istenen ortalamayı tutturmak kaydıyla, öğrenciler yine Kaplan Internatıonal bünyesindeki bir başka şehirdeki, bir başka üniversitede yapmak istedikleri ‘’ana’’ eğitimi tamamlama hakkına sahip oluyorlar. Program ve türüne göre geçme notları (40-55/100 üzerinden) değişmekle birlikte her ders için önce bir sınav (TAKE) başarılamaması durumunda (RETAKE) yine başarılı olunaması durumunda sene sonunda da 2 tane SIT VE RESIT adı altında sınavlara girerek geçme hakkına sahip oluyor. Geçen seneki Kaplan International'ın Year One başarı oranı %100 iken foundation başarı oranı %91’di. Okul, şehir ve diğer olanaklarla ilgili detaylar için en yakın Akademiks şubesiyle ÜCRETSİZ olarak ofis görüşmesi düzenleyebilirsiniz.

* International Year One: Foundation senesi ile üniversitenin ilk yılını kapsayarak tüm lisans eğitimini 3 yılda tamamlanmasını sağlayan lisans seçeneği.

Genel olarak başvuru şartlarında iki kriter göz önüne alınıyor:

-Not Ortalaması: 100 Üzerinden min 50-65 (foundation) 55-65 (International year one)

- İngilizce Seviyesi (IELTS): Foundation:MIN 4.5/5.5 ; 9.0 üzerinden, International Year One: min 4.5-5.5; 9.0 üzerinden

Bazı örnek üniversite ve bölümleri

University of York: İsmini New York şehrine verebilecek kadar eski olan şehrin nüfusu yaklaşık 200.000’dir. Şehirde, 1086 yılında açılmış Avrupa’nın ilk alışveriş caddesi Babyshambles Sokağı bulunmaktadır.  Tarihte Vikinkler ve Roma’lıların ev sahibliği yaptığı şehirde ağırlıkla şeker pancarı üretimi gerçekleşiyor. Bu da 1963’te kurulan üniversitenin yardımıyla birlikte Kitkat gibi her iki dakikada 563 adet tüketilen bir markanın gelişimine katkıda bulunulmasına sebep  olmuş.

-Okulda 160 ülkeden 18000 öğrenci bulunuyor.

-Okulun şehre uzaklığı 15-20 dk araç mesafesinde.

-Russel Group üniversitelerine 2012’de katılmış.

-Okulun Sanat ve sözel  bilimlere bağlı bölümleri(archelogy, history, psycology, music, philosopy, theatre, economy ve law) top 50’de; lifescience top 120’de. Social Science konusunda da iddialı

-Lisans yıllık Ücretleri: 8250 -17890 GBP arasında

-Ülke sıralamasında 8. En iyi üniversite olarak geçen üniversite, dünyada %1’lik dilime girmeyi başarıyor. QS Ranking 2020’ye göre 148. Arkeoloji bölümü 15. Sırada yer alıyor.

-Tarih ve psikoloji bölümleri, dünya sıralaması en iyi 100 içinde. Art and humanities genel sıralamada dünyada ilk 64’te. Diğer ülke Sıralama dereceleri ise şu şekilde: Arkeoloji: 6 (THE TIMES) / İngilizce: 2 (SUNDAY TIMES) / Kimya: 3 (COMPLETE UNI GUIDE) Tarih/Sanat: 6 (THE GUARDIAN) / Psikoloji:7 (THE GUARDIAN)

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur?

University of Nottingham: ’Best place to live out of London’ seçilen Şehrin nüfusu 329.000 kişiden ibaret. Nüfusun büyük kısmını, özellikle ülkeye eğitim almaya gelen öğrenciler oluşturuyor. Şehir aynı zamanda Robin Hood efsanesinin doğduğu Sharewood ormanlarına da sahip. Trafik ışıklarının bulunup uygulanmaya başladığı şehir olarak öne çıkan şehre ait üniversitenin 13 nobel ödülü bulunuyor çeşitli alanlarda. Daha önce Einstein ve Ghandi’nin de ders verdiği okulda 11.000 öğrenci, college programlarından üniversite eğitimine geçiş yapıyor her sene. Okulun bu geçiş oranı progress %87.

-Dünyanın en iyi 100 üniversitesi içindedir (QS Ranking 2019)

-UK research quality olarak ülke içindeki en iyi 10 okul arasında sayılıyor okul. 

-Genel olaraksa ülkedeki en iyi 50 okuldan biri olarak kabul ediliyor.

-İngiltere’de okul, ilk 20’de yer alıyor.

-Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü alanında İngitere’de 1. sırada

-Universite Aeronomotical and Manifacturing Engineering alanında ilk 10’da

-Civil Engineering bölümü keza ilk 10’da ülkede

-Konaklama konusunda Kaplan’ın şehirde Global Point ve Riverside Point adı altında iki residansı bulunuyor.

Nottingham Trent University: Londra’ya 2.5 saat uzaklıktaki şehir. Daha komplike, çeşitli-canlı bir şehir isteyen öğrenciler için ideal. Şehrin  nüfusu: 441.000’dir. 

-Okul, şehir merkezindedir. 

-Okulun kurulma senesi: 2014

-Business, Engineering ve Law bölümleri şehre 25 dk mesafededir.

-Okulun; Rolls Royce, GE Aviation, GE OIL GAS, BBC, Hawlett Packard, Ministry of Defence, Intel veNational Health Services gibi şirket ve kuruluşlarla bağlantısı bulunmaktadır.

-Öğretmenler ve öğrencilerin aynı katta bulunduğu okulda öğrenciler, randevu almadan istedikleri zaman öğretmenler ve okul danışmanlarıyla görüşebiliyorlar.

-2019’da ve 2017’de The Guardian tarafından yılın üniversitesi seçildi.

-2018’de yine The Guardian tarafından yılın modern universitesi seçildi.

-Özellikle medya iletişim ve moda tasarım fakülteleri donanım olarak çok iyi.

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur?

UWE Bristol: Şehir, yaklaşık 1000 yıllık bir liman şehridir. Aynı zamanda bir kaşih olan John Cabott’un da yaşadığı şehirdir. Şehir aynı zamanda festivaller şehri olarak da bilinmektedir (kültür-eglence, spor ve eğitim alanlarında).COLLEGE, şehir merkezine 30 dk mesafede. Şehirde 450’nin üzerinde park ve yeşil alan mevcut.

Belli başlı fakülteleri şu şekildedir: Arts creative industries and education, Business and Law, Environment and Technology, Health and Applied science,

-2018-2019’da 22 milletten öğrenci eğitim almak için gelmiş okula.

-Öğrenci başına düşen okul görevlisi sayısı 5

-Mezuniyet sonrası öğrencileri işe yerleştiren en iyi 2. Üniversite seçilmiştir İngiltere’de

-2017-2018’de 300’den fazla özel firma okulu ziyaret etmiştir.

-150’den fazla universite partneri vardır

-ingiltere’deki en iyi 10 mimarlık ve adli bilim eğitimi okulda verilmektedir

-Üniversite aynı zamanda aktif bir şekilde Erasmus programı ile öğrencilerini AVRUPA’nın çeşitli ülkelerine göndermektedir

Bournemouth University: 160.000 kişilik küçük bir sahil kasabası hüvviyetindeki şehirle aynı ismi alan üniversite, 2013’te açılmış. Küçük bir  şehirde adaptasyon sorunu yaşamadan ve yaşam maliyetini kısarak eğitim almak isteyen öğrenciler için ideal.

-Medya fakültesi ile hizmet bölümleri dğer bölümlerine göre dikkat çekiyor üniversitenin.

-Hollywood işlerinde (ınterstallar,avengers,inception,harry potter,the dark night,monsters) çalışmış mezun öğrencileri bulunuyor.

-Üniversitedeki Türk öğrenci nufusu aşağıdaki milletlerin ardından 6. Sırada: Chinese % 41, Thai %15, HK Chinese %6, Korea %5, Taiwanese % 2, Turkish %1

-38 Milletten öğrenci bulunuyor üniversitede.

-Universite genel olarak Business,Media,Event/Tourism,Computing ve Science alanlarında Kaplan ile çalışıyor.  

-Turizm, bilgisayar ve science alanında YEAR ONE vermiyor!

-İş yerleşimi konusunda %100 başarıya ulaşmış (Lisans)

-Belli başlıca iş ortakları: HILTON, UNIVERSAL, JP MORGAN, IBM, BBC, BRITISH AIRWAYS ve BMW sayılabilir.

University of Brighton: 200.000 kişilik şehir, son yıllarda turistik olarak da nüfusunu artırmış. Sol cenahtan bir belediye başkanı tarafından yönetilen şehir, genç ve özgürlüğüne düşkün öğrenciler için biçilmiş kaftan.

-ECZACILIK popüler bölümlerden biri.

-Aynı zamanda BUSINESS,LAW ve COMPUTING bölümleri gittikçe polülerleşiyor.

-Okul gazetecilik konusunda en iddialı okul. NCTS ve TCSS kredileri var.

-Okulda IYO geçme notu 50; foundation ve pre master’da ise 45

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur?

Kaplan International College London (KICL): Yeri Borough MARKET’in de olduğu London Bridge’in hemen bitimindeki Golden Horn’un yanıdır. Okul, sadece progress işlemleri için çalışmaktadır. Bu özelliğiyle diğer college’lardan ayrılır. Başka bir deyişle sadece, IYO ve FOUNDATION eğitimi  verilir burada. Özellikle sanat ve business eğitimini Londra gibi bir şehirde hazırlık mahiyetinde almak isteyen öğrenciler için gayet doğru bir tercih.

 *Küçük bir not: Progress için çalısıyor olsa da partnerleri için progression a off campus için çalışıyor, teknik olarak KICL’e gelip herhangi bir üniversiteye geçemiyorlar.)

-Okulda aktif olarak 700 öğrenci bulunmaktadır. 

-Önümüzdeki sene itibariyle 1500’e çıkacak kapasitesi.

-Okulun açılışı tam 10 yıl önceye tekabül ediyor.

-Okulda bu eğitimleri alan öğrencilerin % 95’inin yerleşimi; %83’ünün ise istediği üniversiteye yerleşimi gerçekleşmiştir geçtiğimiz yıl.

-WESTMINISTER’da DESIGN, MEDIA ve ART alanında foundation eğitimiyle birlikte CRANFIELD Universitesine progress’i (GEÇİŞ) de mevcuttur okulda.

-Bu zamana kadar Science TECH, Post garaduate ve Management alanında 4000’inin üzerinde öğrenci mezun edilmesini sağlamıştır okul.

-Konaklama konusunda 400 öğrencilik bir aile yanı konaklama imkanı sunuyor.

-ASTON üniversitesi için International Year One seçeneği oluyorlar. Üniversitenin kendisinde yok!

-75 farklı millete hizmet veriyorlar. Öğrencilerin %50’si Çinli.

-20 Türk öğrencileri olmuş geçtiğimiz yıl. (2017-2018)

-Geçme notu 40; ama transfer olunmak istenen üniversiteye göre değişiyor bu. Ortalama min. 55-70 arasında olmalı.

-Sınıflarda ortalama 18-20 öğrenci öğrenci bulunuyor. ;

KICL üzerindeki anlaşmalı üniversiteler: City, University of London, University of Westminster, Cranfield Univeristy, Aston Uniersity, University of Birmingham, University of Bristol, University of York, University of York ve Bristol’ün aynı zamanda on campus programları da mevcut.

Serdal GEZER

Serdal GEZER

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 699 18 00@: serdal@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Aldım?

Dünyanın en zor vizesini bana kolay kılan Aslıhan Hanım’a şükranlarımı sunarım ve halihazırda çok başarılı olduğu mesleğinde daha da ileri gitmesi ...   Devamı

Süleyman ŞAHİN
Süleyman ŞAHİN
Öğrenci
İngiltere'de Yüksek Lisans Tavsiyeleri - London Metropolitan Univer...

Akademik hayatta ilerleme ve hedeflerime ulaşabilme adına attığım bu adımda beni destekleyen aileme, arkadaşlarıma, Hakan Bey'e ve tüm Academix ail...   Devamı

Berna KESER
Berna KESER
Öğrenci
Avustralya'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri - ILSC Melbourne

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketini tercih etmemdeki neden daha önce İrlanda vizemi değerli çalışanların özverili çalışmaları sayesinde ...   Devamı

Beytullah Burak KOLÇAK
Beytullah Burak KOLÇAK
Öğrenci
Amerika'da İş İngilizcesi - Stafford House Boston

Araştırmalarım sonucunda Instagram üzerinden Academix’e ulaştım. Danışmanım Deniz Hanım benimle çok ilgilendi.   Devamı

Melis KABADAYI
Melis KABADAYI
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

San Diego'da Dil Eğitimi Tavsiyelerim

Dil Eğitimi için San Francisco, Berkeley’de 5 ay geçirdikten sonra, her yabancı öğrenci gibi diğer şehirleri görmek üzere yaptığımız hafta sonu tur...   Devamı

Pelin ERCAN
Pelin ERCAN
Danışman
California’da Community College Eğitimi

Ön lisans eğitiminden sonra lisansa transfer etme açısından başarısı oldukça yüksektir.   Devamı

Pelin ERCAN
Pelin ERCAN
Danışman
EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler