YURTDIŞINDA EĞİTİME KARAR VERME VE BAŞVURU SÜRECİ

Danışman Yorumları

Yurtdışında eğitim almak istiyorum, süreç nasıl işliyor?

Yurtdışı Eğitim Başvuru süreci

Araştırmalara göre özellikle son 1 yıldır google’da yurtdışına gitmek istiyorum, yurtdışında okumak istiyorum, yurtdışında dil öğrenmek istiyorum, yurtdışında üniversite okumak istiyorum, yurtdışında master yapmak istiyorum vb gibi cümlelerin aranma oranı yüzde 30 oranında arttığı belirtilmektedir. Bunun temel nedenlerinden birisi Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasal belirsizlik olduğu söylenebilir. Bu düşüncenizi arkadaşlarınızla paylaştığınız zaman çevrenizde bulunan kişi sayısı kadar fikirler çıkacağı kesin. Herkes önceliklerine göre ve kendi isteklerine göre bir ülke ve bir iş söyleyecektir. Mühendislik isteyen bir kişi için Almanya ,Avustralya, tasarımla ilgilenen bir kişi için İtalya önceliklidir. Hukuk ve Tıp alanlarıyla ilgilenen bir kişi için İngiltere ön plana çıkacaktır. Gördüğünüz gibi her insanın ilgi alanı ve yaşam felsefesine bağlı olarak bir ülke söyleyecektir ve bu durumda kafanız çok karışacaktır. Bu karışıklığı biraz olsun gidermek için yurtdışında yaşadığım deneyimlere göre ve 4 yıldır yurtdışı eğitim sektöründe çalışan birisi olarak bazı bilgiler vermek isterim. Amacım eğitimine, iş hayatına, hayatının geri kalanına yurtdışında devam etmek isteyen kişilere naçizane yol göstermeye çalışmaktır. Vereceğim bu bilgilerle yurtdışında kendinize çizeceğiniz rotada daha iyi ve mutlu olabilece��iniz kararlar vermenizi sağlayacağını umut etmekteyim.

Hangi dili öğrenirken kendinizi daha mutlu hissedersiniz?

Yurtdışı Dil Eğitimi Tavsiyeleri

Her insanın kulağına hoş gelen ve öğrenmekten zevk alacağı diller vardır. İnsan bazen çevresel veya ülkesel etkenlerden dolayı bazı dillere antipati duyabilir. Gideceğiniz ülke gerçekten öğrenmekten mutlu olabileceğiniz ve size çok iyi avantajlar sağlayacak bir dil olmasına özen gösterin. Yurtdışında binlerce dil okulu size öğrenmek istediğiniz dili öğretmek için sizleri beklemektedir.Bu aşamada size yardımcı olacak listelere göz atabilirsiniz. Bir dilin dünya üzerinde ne kadar insan veya ne kadar ülkede resmi dil olarak kullanıldıklarını inceleyebilirsiniz. Mesela şu anda dünyada İngilizceden sonra en çok öğrenilen diller dünya genelinde en çok insanın(yaklaşık 1.3 milyar) kullandığı dil olan Çince ve dünyada bir çok ülkede(29 Ülke) resmi dil olarak kullanılan İspanyolcadır.Siz de öğrenmek istediğniz dilleri belirleyin ve size sağlayacağı avantajları sıralayın. Eğer gerçekten içinize sindiyse o dil tam size göredir.

Yurtdışında dil okulu listesine ulaşmak için tıklayınız.

Hangi ülkede yaşamayı hayal ediyorsun?

Yurtdışı Eğitim Tavsiyeleri

Bir diğer kriter dünyanın hangi ülkesinde/hangi kentinde yaşamak istediğinizdir. Sırf bulunduğun ülkeden kaçmak için karar vermeniz sizi şu an bulunduğunuz ülkeden daha mutsuz hale getirebilir. Kendi karakterinize göre ve yaşamaktan mutlu olacağınız bir ülke seçin. Her yıl dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri seçiliyor. Bu liste ülkelerin yaşam standartları, refah seviyeleri ve o ülkede yaşayan insanların ne kadar mutlu olduğuyla belirleniyor. Bu listelere de bakmanı öneririm. Gitmek istediğiniz ülkeyi/kenti bulmak için kendine bazı kilit sorular sorabilirsiniz;

-Yağmurlu/kasvetli bir havası olsun
-Doğal güzellikleri çok olsun,
-Sakin bir kasaba olsun ,
-Hareketli bir gece hayatı olsun,
-Gezip görecek yerleri çok olsun
-Çalışma fırsatları olsun

Bu listeyi uzatmak sizin elinizde. Kendi kişilik karakterinize göre bu listeyi uzatmanızı tavsiye ederim. Seçeceğiniz ülke ve kent 1 veya 2 haftalık bir tatil değil uzun bir süre yaşam tarzınız belirleyen bir lokasyon olacaktır. Bundan dolayı ince eleyip sık dokuyun. Kendinize gitmek istediğiniz 10 ülke/kent seçin ve artı eksilerini belirleyerek sonuca varın.

Hangi alanda yurtdışında Lisans / Yüksek lisans / Sertifika / Diploma programlarına katılmak istiyorsun?

Yurtdışı Üniversite Seçimi

Bir çok insan yurtdışına çıkmakta yurtdışı dil eğitiminin dışında yurtdışında üniversite ve yurtdışında master seçeneğini denemektedir. Bu alan biraz daha profesyonel ve ekstra araştırma gerektiren bir yoldur. İlk önce ileride hangi mesleği yapmaktan mutlu olursunuz ona kara verin. Tasarımcı olmak istiyorsanız İtalya (Milano, Floransa) , mühendis olmak istiyorsanız İngiltere,Almanya,Avsutralya ,İşletme alanını seçtiyseniz Fransa,İtalya,Amerika ,yazılım üzerinde devam etmek istiyorsanız Kanada seçeneklerini düşünebilirsiniz. Yurtdışına üniversite veya master programlarıyla giderseniz size sağlayacağı en önemli avantajlar ; part time çalışma izninizin(kampüs içi & kampüs dışı) olması ve size mezuniyetten sonra 1 ile 3 yıl arasında çalışma izni vermesidir. Eğer üniversiteyi Türkiye’de tamamladıysanız ve master dışında bir seçenek arıyorsanız o zaman size akademik değeri olamayan ve sizi özel sektöre hazırlayacak olan sertifika ve diploma programlarını öneririz. Yurtdışında üniversite veya master programları düşünüyorsanız bazı gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bunlar lise/üniversite not ortalamanızın iyi olması ve yurtdışı merkezli IELTS/TOEFL sınavlarından iyi bir skor almalısınız. Ancak not ortalamanız ortanın altında ve İngilizceniz çok iyi değilse yurtdışında 1 yıl hazırlık eğitimiyle de hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
  
Güncel bir CV’niz ,size referans olacak kişilerin referans/tavsiye mektupları ve motivasyon mektubunuz hazır mı?

Yurtdışı Sertifika Diploma Programları

Yurtdışında yaşamak, eğitim almak, çalışmak vb. gibi bir düşünceniz varsa güncel ve içeriği dolu bir CV olmazsa olmazdır. Yurtdışında kullanacağınız için CV’niz İngilizce olmalıdır.CV oluşturabileceğiniz ve daha çok kişiye ulaşabileceğiniz diğer bir alan LINKEDN’dir. İngilizce içerikli bir LINKEDN, size iş başvurularında büyük avantaj sağlayacaktır. İhtiyacınız olan diğer bir belge referans/tavsiye mektubudur. Bu mektuplarda olması gereken en önemli özellik size özel olmasıdır. Bir çok referans mektubu tek elden çıkmış gibi ve içeriğinde yuvarlak/kalıplaşmış ifadeler bulunmakta ve maalesef ki sizden çok bahsetmemektedir. Bu mektubu alacağınız hocanız veya işyerinizdeki yetkili kişiden bu belgenin özellikle size özel yazılmış olmasını rica edebilirsiniz. Diğer, son ve yine en önemli belgelerden birisi sizin tarafınızdan yazılmış olan ve neden böyle bir alana yöneldiğinizi, neden bu programı seçtiğinizi ve bu programın size sağlayacağı katkıları İngilizce olarak anlatmanız gereken motivasyon mektubunuzdur. Türkiye’de üniversiteden mezun olan bir çok öğrencinin not ortalamaları ortanın üzerinde olmaktadır ve bundan dolayı okullar motivasyon mektuplarına çok çok dikkat etmektedir son dönemlerde.

Nasıl Başvuru Yapacağım?

Vize Başvuru Tavsiyeleri

Bütün kriterleri sağlamaktan daha önemlisi doğru ve eksiksiz bir başvuru aşaması geçirmektir. Bu aşamada Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak bütün süreçte sizlere ücretsiz danışmanlık sunmaktayız. Tek yapmanız gereken yurtdışı eğitim başvurularınızda bizimle iletişime geçmektir.

7. Bütün bu süreç bana maddi olarak nasıl bir yük getirecek ve vize sürecinde hesabımda para olması gerekecek mi?

Yurtdışında alacağınız eğitimin gittiğiniz ülkeye, aldığınız eğitime ve eğitimin süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse İngiltere’de lisans eğitimi toplamda 3 yıl sürmektedir ve yıllık 9 bin ile 15 bin GBP arasında değişmektedir, aylık yaşam giderleriniz Londra için yaklaşık 1000 GBP civarında olacaktır. İtalya’da lisans eğitimi yine 3-4 yıl sürmektedir ve 1500 Euro ile 15.000 Euro arasında değişmektedir. Aylık 800 Euro ile 1200 Euro arasında yaşam gideriniz olacaktır. Diğer ülkeler eğitim ücretleri ve yaşam ücretleriyle ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Vize sürecinizde yine Academix olarak size ücretsiz danışmanlık sunmaktayız. Konsolosluklar eğitim ve yaşam maliyetlerinizi karşılayacak tutarda parayı sizin veya ailenizin hesabında görmek isteyecektir. Eğer yeni mezun bir öğrenciyseniz anne veya babanız size sponsor olacaktır , eğer uzun süredir bir işte çalışıyorsanız siz kendinize de sponsor olabilirsiniz. Konsolosluk işlemleri ülkeden ülkeye değişmektedir ve yaklaşık olarak 2-3 hafta sürmektedir.
 

Nadir FIRAT

Nadir FIRAT

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 232 464 78 64@: nadir@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Yurtdışında Eğitimle Nasıl Pilot Olunur?

Yurtdışında eğitim alarak pilot nasıl olunur, aşamaları nelerdir, pilotlük lisansları hangi ülkelerde geçerlidir, ne sürede pilot olunur   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler