SAT SUBJECT TESTLER VE ESSAY BÖLÜMÜ KALDIRILDI MI?

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Collegeboard’un yaptığı açıklamaya göre SAT Reasoning'e ek olarak alınan fizik, kimya, biyoloji, matematik ve dil alanlarından verilen SAT Subject Tesler ve Essay bölümü bundan böyle uygulanmayacaktır. Covid 19 sürecinde oldukça zarar eden Collegeboard’un bu tarz bir değişikliğe gitmesi eğitim otoriteleri ve Amerika’daki üniversiteler tarafından da beklenen bir durumdu.

Dijital ortamda verilemediği için Covid süreci boyunca pek çok SAT iptal edilmişti. Hatta pek çok büyük üniversite de SAT skoru gösterme zorunluluğunu bile kaldırmıştı. Durum böyle olunca, SAT Subject Testlerinin verilmesi de Collegeboard’da mali açıdan büyük zarar getiriyordu. Bu nedenle sınavlar kaldırıldı. Fakat Avrupa’daki pek çok okulun başvurularında da hali hazırda kullanılıyor olması nedeniyle Mart- Mayıs ve Haziran 2021 dönemlerinde öğrencilerin son kez sınavlara girmesi gerekebilecektir.

Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?

SAT Subject testlerin kaldırılmasının nedenlerinden belki de en önemlisi bu sınavların gerçek anlamda bilgiyi ölçmüyor olmasıydı. Genel anlamda basit düzeyde kalan, sadece okuma ve anlama yeteneklerini ölçen birer "assesment test" olmaktan öteye geçemeyen bu sınavlardan seçici okullar zaten çoktan vazgeçmişti.

Advanced Placement, kısa adıyla AP sistemi çoktan subject testleri geride bırakarak her yıl rekabetçi ve idealist öğrencilerin en önem verdiği sınavlar haline gelmişti. Çünkü hem Amerika hem de Avrupa’daki kaliteli okullar AP skorları ile öğrenci almaya başlamıştı. Subject testler AP sınavları ile  kıyaslandığında oldukça basit düzeyde kalıyordu. Sadece 2 aylık bir çalışma ile öğrenciler rahatlıkla 700 üzeri skorlar alabiliyorlardı. Fakat AP dersleri çok daha zordu ve özellikle Calculus BC, fizik, kimya gibi dersler en az bir yıllık bir çalışmayı gerektiriyordu.

Subject Testlerin kaldırılması, üniversitelerin AP’lere daha çok önem verir hale gelmesine ve öğrencilerin de AP’lere daha çok sarılmasına neden olacaktır. Ülkemizde bile AP sisteminin bilinirliği her geçen yıl artıyor hatta devlet okulları bile AP dersleri vermeye başlıyor.

Avrupa ve Amerika'daki okullara girmek için kaç AP dersi almalıyız?

Bu sorunun cevabı okuldan okula değişiyor olsa da ortalama bir Hollanda veya İngiltere Üniversitesine foundationsuz olarak direkt kabul alabilmek için en az 4 AP skoru alınması gerekmektedir. Amerika için ise yine en az 4 AP olmalıdır. Özellikle Ivy League okulu isteniyorsa bu sayı 11 AP dersine kadar yükselebilmektedir.

AP sınavlarına girmeye kaçıncı sınıfta başlanır?

AP sınav skorları 5 yıl geçerlidir. Öğrenciler 9. Sınıfta bile bu sınavlara girebilirler. Fakat 10.  11. Ve 12. sınıflarda bu sınavlara girilmesi daha sağlıklıdır. Müfredat olarak bu sınavların içerikleri bizdeki 11. ve 12. Sınıf müfredatlarına daha yakındır. O nedenle bir öğrencinin 9. Sınıfta AP alması onu oldukça zorlayabilir.

Öğrencilerimize 10. Sınıfta 2 AP, 11. Sınıfta 3 ya da 4 AP, 12. Sınıfta da 2 AP dersi alarak süreci 7- 8 AP ile tamamlamalarını öneriyoruz. Diğer bir önerimiz ise AP derslerini almayı 12. Sınıfa bırakmamaları. 12. Sınıfa bırakılan AP’ler başvurularda gösterilemiyor dolayısıyla öğrencilerin, okullara lise not ortalaması ve SAT skorundan başka sunulacak bir predicted notları olmuyor. Bu da başvuruları riskli hale getirebiliyor.

           *****AP özel dersleri ve AP sınav danışmanlığı için bizimle iletişime geçin. ****

 

Aslı Uludoğan

Aslı Uludoğan

Yurtdışı Eğitim Danışmanı

 

 

T: +90 535 667 25 43@: a.uludogan@academix.com.tr 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler