DUBAİ'DE EĞİTİM VE YAŞAM

Danışman Yorumları

Dubai; herhangi bir Avrupa kentini aratmayan modernliğe sahip bir şehirdir. İhtişamlı gökdelenleri, estetik yapıları, göz kamaştıran sahilleri ve tertemiz sokaklarıyla yaşamak için en ideal şehirlerden biridir.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Basra Körfezi kıyısında, kabaca deniz seviyesi ile 16 m. rakım arasında bulunan Dubai'nin nüfusu 2.5 milyonun üzerindedir.

Dubai’ye Ulaşım: İstanbul-Dubai arası uçak ile 4 saat 20 dakika sürmektedir.

Dubai İçi Ulaşım: Dubai’de metro, otobüs, minibüs ve taksi kullanarak ulaşım hizmetlerinden faydalanılabilir. En yaygın kullanılan ulaşım alternatifleri; taksi ve metrodur. Taksinin uygun olmasının sebebi, Dubai’de benzin oldukça ucuz olduğu için genellikle en mantıklı seçenek olarak görülüyorlar. Metro alternatifinin ücretleri ise 20 AED(5,45$) verip Platinum NOL kart alabilirsiniz. Bunun 6 AED’ si kart için alınıyor kalan 19 AED sizin bakiyeniz oluyor. Makinelerden bakiyeniz bittikçe yükleme yapabiliyorsunuz.

Saat Farkı: Dubai ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 14:55 iken Dubai’de saat 15:55’tir.

 

Dubai’nin Tarihi

Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. 1968 yılına kadar İngiltere’nin himayesi altında bulunan Dubai, 1969 yılında bağımsızlığını kazanmıştır ve diğer altı emirlik ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir parçası olmuştur.

Dubai’de bilinen ilk yerleşim 18.yüzyılda oluşmuştur. O dönemde kabile kasabası olan Dubai, balıkçılık ve benzeri faaliyetlerle geçinen küçük bir şehir olmuştur. Fakat 19.y��zyılın sonlarına doğru İngiltere’nin Dubai’yi koruması altına alması ile giderek büyümeye başlamıştır. 20.yüzyılda ise İran ile ticaret alanında yakın ilişkiler kurarak ticaret merkezi halime gelmiş ve şu an ki haline evirilmiştir.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en modern, Avrupai ve nüfusun en yoğun olduğu şehirdir.

Dubai’de Yaşam

Dubai’nin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, çok net kurallarının olmasıdır. Bu kuralların en büyük amacı saygıdır. Dolayısıyla birbirine ve birbirinin yaşantısına saygı duyan insanlarla aynı çevrede yaşamak, size güvenli ve yaşanılabilir bir alan oluşturmaktadır. Bu yüzden Dubai, dünyanın en güvenli ve en yaşanılabilir şehirlerinden birisi olmuştur.

Dubai, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir turizm şehri olmasının yanında birçok dil konuşulmaktadır. Ana dili Arapça olmasına rağmen, günlük hayatın için İngilizce konuşarak herkes ile anlaşabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca hafta sonlarınızı tatil gibi yaşayabilir, ücretsiz lüks halk plajlarına giderek vaktinizi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Dubai modern yapıların, lüks arabaların bulunduğu bir şehir olmasıyla birlikte, pahalı bir ülkedir ama insanlar bu pahalılıkla doğru oranda maaşlar almaktadır ve Türkiye’ye göre alım gücü daha yüksektir. Aylık maaş tam olarak sizin yaşam masrafınıza yetiyor. Bu tamamen gidecek olan öğrencinin hayata bakışına bağlıdır. Şöyle bir gerçek var ki; planlı bir şekilde çalışılıp, planlı bir şekilde harcamalar yapılır ise Dubai’den alacağınız verim maksimum seviyeye ulaşacaktır. Dubai’nin bir diğer çekici yanıysa, verginin olmamasıdır. Yani Net, Brüt kavramları bulunmamaktadır. Anlaştığınız maaş miktarını alıyorsunuz. Bu nedenle eğer çok istenirse birikim yapabilme imkânı bile doğuyor.

Dubai’nin çok eskiye dayanan bir tarihi olmadığı ve çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu için istediğiniz yemeği bulma konusunda hiçbir problem yaşamıyorsunuz. Dubai’de muhtemelen bulamayacağınız Türk ürünü yoktur. Kayıtlı olarak 2020 yılında 80’den fazla Türk restoranı bulunmaktadır.

Dubai’de İklim

Dubai çöl iklimine sahip bir şehirdir. Genellikle Kasım ayından Nisan ayına kadar normal yaz sıcakları hâkimdir ve bu havaların tadı çok keyifli bir şekilde çıkarılabiliyor. Fakat Mayıs ayından sonra zorlayıcı sıcakların başlamasıyla klimasız hayat imkânsız hale geliyor. Ama bunun da çözümü var tabii ki. Birbiri ile alakalı binalar arasına bağlantı kurdukları için, hiç dışarı çıkmadan binalar arası geçiş sağlanabiliyor. Aynı zamanda otobüs durakları dâhil, şehirde halk tarafından kullanılan her yeri klimalı hale getirerek her türlü tedbiri almış bulunmaktadırlar.

Dubai’de Dil Eğitimi

Dubai’de dil eğitimi almak birçok kişi tarafından yanlış olarak düşünülse de aslında öyle değildir. Dubai kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için bu durum sizin dil öğrenme konusunda yolunuzu daha çok aydınlatmaktadır. Dil eğitiminin asıl amacı; derslerde gördüğünüz konulardan çok, o konuları günlük yaşamda hayata geçirip pratik yapabilmektir. Bu noktada Dubai’nin kozmopolit yapısı size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Dubai’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin vize süreçleri oldukça pürüzsüz ilerlemektedir. Aynı zamanda dil eğitimi alırken yarı zamanlı çalışma imkânı sunduğu için öğrencilerimiz tarafından tercih edilmektedir.

Dubai’de Önde Gelen İki Dil Okulu Bulunmaktadır.

ES Dubai: ES Dubai dil okulu Dubai’nin ilk ve tek uluslararası çapta eğitim veren ve öğrenci vizesi sağlayabilen, dil eğitiminin yanında 1 senelik oturum ve çalışma izni veren bir dil okuludur. Konum olarak 40 katlı Jumairah Lake Towers’ın 15.katında bulunmaktadır. Bu bölge genellikle Amerikan, İngiliz ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan insanlardan oluştuğu için birçok iş merkezi ve iş bulma olanakları sağlamaktadır. Ayrıca okul, toplu taşıma araçlarına çok yakındır.  5000’den fazla öğrenciyi ve 80’den fazla milliyetten öğrenciyi bünyesinde bulunduran ES Dubai, son derece modern tesisleri, son teknoloji sınıfları ve profesyonel ekibiyle en üst düzey eğitim sunmaya devam etmektedir. Jumairah Lake Tower bölgesi, çok çeşitli yiyecek, perakende, spor ve eğlence seçeneklerinin yanı sıra toplu taşıma araçlarına (iki metro istasyonu) kolay erişim sunan ve Dubai Marina Alışveriş Merkezi ile plaja sadece birkaç dakika uzaklıkta olan elverişli bir konumdur.

 

 

English Path Dubai: English Path merkezi İngiltere olmakla beraber, Dubai’de açtıkları yeni okuluyla birlikte, İngiliz kültürünü ve beraberinde İngilizce dilini etkin ve verimli bir şekilde öğretmeyi amaçlamıştır. Geniş ve konforlu sınıflarıyla, öğrencilere bireysel çalışma alanı sunan, bilgisayar laboratuvarları ve öğrenci hizmetleri ofisi ile öğrencilerin dil eğitimi açısından maksimum verim almasını amaçlayan English Path konum olarak Dubai Knowledge Park bölgesinde yer alır ve toplu taşıma araçlarına oldukça yakın olduğu için bu sayede plaja, alışveriş merkezlerine ve öğrencilerin sosyalleşebileceği alanlara çok yakındır.

 

Dubai’de Gezilebilecek Yerler

Burj Khalifa (At the top): Gökdelenlerin şehri Dubai’de gezilecek yerlerin başında Burj Khalifa geliyor. 161 katlı ve 828 metre uzunluğunda olması Burj Khalifa’ya dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını kazandırmıştır.

The Dubai Mall: Lüks alışveriş tutkunlarını Dubai’de çok keyifli anların beklediği kesin. Dünyanın inşa edildiği arazi olarak en büyük ikinci büyük alışveriş merkezi olan The Dubai Mall, Burj Khalifa’nın yanında bulunuyor.

Dubai Müzesi (El Fahidi Hisarı): 1787’de inşa edilen ve Dubai’nin en eski yapısı olan El Fahidi Hisarı’na uğradığınızda Dubai Müzesi’ni de dolaşma fırsatı bulacaksınız.

Mall of Emirates & SKI Dubai: Şeyh Zayed Yolu üzerinde bulunan Mall of Emirates Dubai’nin en popüler alışveriş merkezlerinden biri. Açıldığı dönemden sonra birçok yeni alışveriş merkezi inşa edilse de hâlâ Dubai gezginleri açısından çekici yerler arasında bulunuyor.

The Dubai Fountain: Dubai Çeşmesi dünyadaki en büyük koreografiye sahip; ışık efektleri ve müzik eşliğinde gösteri sunan ve Dubai’nin en çok sevilen yerlerindendir.

JBR Walk & Dubai Marina: Dubai’de özellikle akşam saatlerinin en popüler uğrak yerlerinden biri olan Jumeirah Beach Residence Walk, şehirde sahil kenarı boyunca uzanan caddede çok sayıda eğlence yeri, mağaza, restoran ve kafenin bulunduğu bölgedir.

Mustafa Fidan

Mustafa Fidan

Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Mersa Sitesi B Blok No:53 K2 D4 Nilüfer 16140 BURSA
 

T: +90 505 025 26 60@: mustafa@academix.com.tr 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Yurtdışında Eğitimle Nasıl Pilot Olunur?

Yurtdışında eğitim alarak pilot nasıl olunur, aşamaları nelerdir, pilotlük lisansları hangi ülkelerde geçerlidir, ne sürede pilot olunur   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler