YURTDIŞINDA EĞİTİMLE NASIL PİLOT OLUNUR?

Danışman Yorumları

Son yıllarda, pilotluk mesleği birçok öğrencinin hayallerini süslemekte ve öğrenciler gerek yurt içi gerekse yurt dışı pilotluk eğitimleri ile kariyerlerine yön vermeye çalışmaktadır. Bu bağlamda biz de Academix olarak, öğrencilerimizin kafalarındaki soru işaretlerine cevap vermek istedik. İşte pilotluk ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları:

Pilot olmak için hangi fiziksel ve kişisel özelliklere sahip olmak gereklidir?

Fiziksel olarak, iyi görme ve işitme yeteneği, renk körlüğü olmaması, iyi denge ve koordinasyon, sağlıklı bir vücut yapısı gibi özellikler aranır. Kişisel olarak ise kararlılık, stres yönetimi, iletişim becerileri, takım çalışmasına yatkınlık gibi özellikler önemlidir.

Yurtdışında pilotluk eğitimi almak için hangi ülkeler en iyisidir ve neden?

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada gibi ülkeler uluslararası standartlara uygun eğitimler sunmaları, dünya çapında tanınmış lisans ve sertifikalar vermeleri ve geniş havacılık endüstrisi ile kaliteli eğitim programlarına sahip olmaları nedeni ile öne çıkan ülkelerdir.

Yurtdışında pilotluk eğitimi almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlar arasında uluslararası standartlarda eğitim alma, farklı kültürleri deneyimleme, dil becerilerini geliştirme ve geniş iş olanakları bulunur. Dezavantajlar ise yüksek maliyetler, vize ve oturma izni süreçleri, uzaklık ve adaptasyon süreci gibi faktörlerdir. Bunun yanında öğrenci pilotluk eğitimi sonrasında Türkiye’ye dönüp burada bir kariyer planlaması yapacak olursa, yurt dışında aldığı eğitim birebir buradaki eğitimlere denk olmayabilir ve öğrencinin gerekirse Türk Sivil Havacılık Kurumu'na bağlı yetkili okullardan ek dersler alıp denkliğini alması gerekebilir.

Yurtdışında pilotluk eğitimi almak için gereken şartlar nelerdir?

Genellikle lise diploması veya eşdeğeri bir belge, belirli bir yaş sınırı (genellikle 18-21), fiziksel ve sağlık gereksinimlerini karşılayabilmek, dil yeterliliği ve gerekli finansal kaynaklara sahip olmak şarttır. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler öncesinde dil eğitimine gidip sonrasında pilotluk eğitimine geçebilirler. Dil kursu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hangi yurtdışı pilotluk okulları en iyi itibara sahiptir ve hangi programları sunarlar?

Amerika'da FAA onaylı okullar, Avrupa'da EASA onaylı okullar genellikle en iyi itibara sahip olanlardır. Bu okullar, PPL, CPL, IR, ATPL gibi farklı pilot lisanslarına ve uçuş eğitimi programlarına sahiptirler. Phoenix East Aviation School (USA), Epic Flight Academy (USA), Debrecen University (Macaristan) ve Czech Technical University in Prague gibi okullarda öğrencilerimiz pilotluk eğitimlerini alabilirler. Diğer okullar ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Yurtdışında pilotluk eğitimi maliyetleri nelerdir ve bu maliyetleri nasıl karşılayabilirsiniz?

Maliyetler eğitim süresi, ülke ve okula göre değişir. Genellikle 50.000$ ile 150.000$ arasında değişir. Bazı okullarda pilotluk eğitimi bir lisans programı ile beraber verilip 3-4 yıl sürerken, sadece uçuş eğitimi alınan uçuş okullarında 9 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Yurtdışında pilotluk eğitimi almak için vize ve oturma izni süreçleri nasıldır?

Vize ve oturma izni süreçleri ülkeye ve programın süresine bağlı olarak değişir. Genellikle öğrenci vizesi başvurusu, finansal belgelerin sunulması gibi adımları içerir. Bu adımlarda bizlerden profesyonel destek alıyor olacaksınız.

Yurtdışında eğitim alan pilot adayları, eğitim sonrasında nasıl iş bulabilirler?

Özellikle Türkiye’de çalışmak isteyen öğrenciler için “Türk Sivil Havacılık Mevzuatına” göre lise mezunu olması yeterli olsa da havayolu işletmeleri çoğunlukla üniversite mezunu pilot istihdamını tercih etmektedir. Lise mezunu olanların havayollarında pilot olarak istihdam edilme şansı düşüktür. Üniversite mezunları arasında da çoğunlukla teknik eğitim alanların tercih edildiği görülmektedir. Bununla beraber yurt dışında aldığınız sertifikasyonlar özellikle Türkiye’de çalışmak istiyorsanız “Türk Sivil Havacılık Mevzuatına” uygun olmayabilir ve denkliklerinin alınması gerekebilir. Ayrıca havayolları, pilot adaylarını işe almadan DLR olarak adlandırılan veya buna benzer testlerden geçirmektedir. Bu testlerden başarılı olmak için adayın görsel hafıza, duyu organları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç boyutlu düşünme, algılama hızı ve geçici bellek gibi kriterler ölçülmektedir. Bu özellikleriniz zayıf ise eğitimlerinizi tamamlasanız bile havayollarında pilot olarak istihdam edilebilmeniz mümkün gözükmemektedir.

Yurtdışında pilotluk eğitimi sırasında hangi teknik ve pratik beceriler kazanılır?

Uçuş eğitimi sırasında navigasyon, meteoroloji, hava trafik kontrolü, acil durum prosedürleri gibi teknik becerilerin yanı sıra iletişim, liderlik, problem çözme gibi pratik beceriler de kazanılır. Bunlarla beraber SPL (Student Pilot Licence), PPL (Private Pilot Licence; bu eğitim tek motorlu (piston motor) uçak ile verilir ve eğitimin %90’ı tek motorlu uçak ile devam eder.) PPL sonrası; PIC – NVFR– ATPL Teori gibi sertifikasyonları da alır öğrenci. Bunlara ek olarak şu eğitimleri de alır öğrenci:

  • Night Rating
  • Commercial Pilot Licence
  • Instrument Rating
  • Multi Engine

Pilotaj eğitimini bitiren öğrenciler “MCC, UPRT, Multi-Crew Cooperation, Upset Prevention and Recovery ve Type Rating” gibi eğitimler de almaya devam eder. Ancak yukarıda bahsedilen bu sertifikasyonların isimleri ve içeriklerinde ülkeden ülkeye hatta bazen okuldan okula farklılıklar olabilmektedir.

Yurtdışında pilotluk eğitimi alırken dil yeterliliği ne kadar önemlidir ve hangi dillerde eğitim alınabilir?

Dil yeterliliği çok önemlidir çünkü havacılık dilinin İngilizce olduğu düşünülürse, İngilizce bilmek şarttır. Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlar İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların havayolları tarafından işe alınma imkânı çok düşüktür. Ancak bazı ülkelerde eğitim farklı dillerde de verilebilir, örneğin Fransa, Almanya gibi. Pilotaj eğitimi için yeterli İngilizce seviyeniz yoksa da bizlerden yurt dışı dil okulu konusunda destek alabilirsiniz.

Yurtdışında pilotluk eğitimi almış kişilerin kariyerlerini ilerletmeleri için hangi fırsatlar mevcuttur?

Pilotluk denilince genelde ticari havayolu firmalarında pilot olmak akla gelse de aslında mesleki olarak geniş seçenekler sunmaktadır. Yurt dışında eğitim almış pilotlar, havayolu şirketlerinde kaptan pilot olma, özel jet şirketlerinde uçuş kaptanı olma, uçuş eğitmeni (Flight Instructor - FI) veya denetçi olma gibi farklı kariyer yollarını izleyebilirler. Ayrıca yönetim veya eğitim departmanlarında da çalışabilirler.

Lütfen detaylı bilgi ve yurt dışındaki uçuş okullarımız için bizimle iletişime geçiniz.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Yurtdışında Eğitimle Nasıl Pilot Olunur?

Yurtdışında eğitim alarak pilot nasıl olunur, aşamaları nelerdir, pilotlük lisansları hangi ülkelerde geçerlidir, ne sürede pilot olunur   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler