HOLLANDA'DA LİSANS EĞİTİMİ

Danışman Yorumları

Yurtdışında üniversite ve yüksek lisans dediğimiz zaman genelde ilk akla gelen lokasyon Avrupa ülkeleri olmaktadır. Avrupa ülkeleri içerisinde de Türkiye’ye yakın olması, çok fazla İngilizce lisans, yüksek lisans programı sunması, eğitim kalitesi, eğitim ücretlerinin diğer ülkelere oranla daha düşük olması ve buna benzer birçok faktörlerinde etkisiyle Hollanda yükselen bir trend halini almaya başlamıştır. Hollanda, Times Higher Education’ın her yıl açıkladığı dünyanın en iyi 200 üniversitesi listesinde yer alan aralarında özellikle kalitesiyle tüm dünyada çok dikkat çeken DELFTUniversity of Amsterdam, Vrije Amsterdam UniversityLeiden University, Twente University, Tilburg University ve Radboud University Nijmegen, Utrecht University,TU Eindhoven, gibi çok sayıda saygın üniversitelere ve bunlarla birlikle çok sayıda da uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda’da lisans eğitimi için genellikle iki tür üniversite eğitim sistemi vardır. Bunlardan ilki “University of Applied Science” şeklinde adlandırılan uygulama üniversiteleri, mesleğe yönelik öğrenci yetiştirmeye daha odaklı, pratiğe dayalı eğitime daha çok önem veren, teorik ve araştırma bütçelerini çok yüksek tutmayan üniversite türüyken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamalarında oldukça yüksek seviyede yer alan üniversitelerdir. Araştırma üniversitelerinin giriş koşulları özellikle Türk öğrencilere ve yabancı tüm öğrencilere biraz daha zorlayıcı olup, diploma türü, ders başarısı ve dil becerisine oldukça önem vermektedirler. Bunun ile birlikte Türk öğrenciler özellikle Research yani araştırma üniversitelerini tercih etmektedirler.

Hollanda’da 14 tane araştırma üniversitesi bulunmaktadır ve bu üniversitelerin hemen hepsinin eğitim kaliteleri ve dünya çapında rankingleri oldukça yüksektir. Hollanda üniversiteleri lisans programlarına başvuru yapan Türk öğrencilerden genellikle lise diplomasına ek olarak IB, A Level, Bakalorya gibi uluslararası diplomalar veya AP sınav skoru istemektedirler. Maalesef Türkiye MEB lise diploması ile lisans programlarına direkt kabul almak pek mümkün değildir*. Bu yüzden Hollanda'da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin, eğer yukarıda saydığımız diplomalardan birine sahip değiller ise, aşağıdaki iki yöntemden birini izlemesi gerekmektedir.

1- Öğrencinin ilk yıl Foundation Programı okuma zorunluluğu bulunmaktadır. Foundation olarak adlandırılan programlara öğrenciler daha düşük İngilizce ve not ortalaması ile kabul alabilmektedir. Foundation yılı ekstra bir yıl olup hem İngilizce hem de alan dersleri alınmaktadır. Foundation programını başarılı bir şekilde bitiren öğrenciler, birinci sınıfa geçiş yaparak üniversite eğitimine devam etmektedir. Maalesef her üniversitenin ve her bölümün foundation programı bulunmamaktadır.

2- Öğrencinin Türkiye’de üniversite sınavına girip, ilgili bir bölümü kazanıp, başarılı bir şekilde ilk yılı tamamlaması gerekmektedir. Sonrasında öğrenci direkt üniversite birinci sınıf için başvuru yapabilir. Tabi ki kabul alıp almama noktasında okulun kriterleri ön plana çıkmakta ve birinci yönteme göre daha zor, kabul alma olasılığı daha düşük bir yöntemdir.

* Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerden Radboud Üniversitesi, Tilburg Üniversitesi ve Wittenborg Üniversitesi; not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek (not ortalaması 80'in üzerinde, İngilizce seviyesi IELTS 6.0'ın üzerinde) olan ve Türkiye'deki iyi liselerden mezun olmuş olan öğrenciler için Foundation okumaksızın direkt üniversite başvurusu kabul edebileceklerini de belirtmişlerdir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, bu saydığımız 3 üniversite için direkt başvuru yapabiliriz.

Hollanda da lisans programları genellikle araştırma üniversitelerinde 3 yıl iken uygulama üniversitelerinde 4 yıl olup fiyat anlamında da Avrupa ve İngiltere’ye göre daha uygundur. Yıllık üniversite eğitim ücreti bölüme ve üniversiteye bağlı değişmekle birlikte genellikle minimum 7.500 EUR olup maksimum 15.000 EUR’dur. Foundation program ücretleri ise aynı şekilde okuldan okula değişmekte ve genellikle minimum 12.000 EUR olup maksimum 18.000 EUR’dur.

Hollanda’nın genel olarak güvenli, güzel bir iklime, eğlenceli, canlı ve hızlı bir hayata sahip olması öğrencilere kaliteli eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin de zenginliğini sunmaktadır. Bununla birlikte yaşam masrafları ve konaklama içinde aylık 400EUR ile 680 EUR hesaplanması gerekmektedir.

Hollanda’da üniversiteden mezun olduktan sonra yasal olarak 6 ay iş arama vizesi verilmektedir. Öğrencilerin bu süre içerisinde iş bulmaları durumunda bu çalışma vizesi olarak değiştirilmektedir. Yukarıda saydığımız üniversitelerden mezun öğrencilerin neredeyse %80-90’ı iş bulmakta ve orada yaşamlarına devam edebilmektedirler. Tabii burada öğrencinin kalifiye olması, kendini göstermesi, daha önce yer aldığı projeler ve kendi çabası da çok önemlidir. Bu da bize Avrupa’da eğitim alıp sonrasında orada yaşama yerleşme gibi hayali olan öğrenciler için en ideal ülkelerden birinin Hollanda olduğunu göstermektedir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden birinde kaliteli eğitim almak ve sonrasında çok prestijli firmalarda çalışmak istiyorsanız üniversite için tercihinizi de buna göre yapmalısınız.

Bu yüzden de hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak üniversite eğitiminiz için Hollanda’yı tercih edin!

Burcu GENÇTÜRK

Burcu GENÇTÜRK

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 506 584 49 97@: burcu@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler