İRLANDA'DA YÜKSEK LİSANS TAVSİYELERİ

Danışman Yorumları

Neden İrlanda’da Yüksek Lisans?

Avrupa’da İngiltere’den sonra İngilizce dilinde yüksek lisans eğitimi alınabilecek en iyi alternatif ülke İngiltere’nin batı komşusu İrlanda’dır. İrlanda, İngiltere’nin Brexit referandumu sonucunda Avrupa Birliği’nde anadili İngilizce olan ve dilin bu kadar yoğun kullanıldığı tek ülke olacaktır. Türkiye’ye yakın olması, anadilinin İngilizce olması ve eğitim kalitesi ve buna benzer birçok faktör sayesinde bu ülke yüksek lisans için en cazip ülkelerden biri haline gelerek yükselen bir trend halini alan İrlanda’da yüksek lisans, öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlamaktadır.

İrlanda'da Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek lisans programları 1 yıl olup fiyat anlamında da Avrupa ortalamasındadır ve İngiltere’ye göre fiyat olarak daha uygundur. İrlanda'da 1 yıllık yüksek lisans eğitim ücreti bölüme bağlı değişmekle birlikte devlet üniversitelerinde genellikle minimum 13.000 EUR olup maksimum 24.000 EUR’dur. Yüksek lisans eğitim ücreti üniversiteye ve bölüme göre değişmektedir. 

İrlanda’da yüksek lisans eğitim alınabilecek birçok kaliteli üniversite bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Trinity College, University College Dublin, Dublin City University, Maynooth University, Technological College Dublin, Grifith College, Dublin Business School ve Galway Business School… vb gibi. 

İrlanda'da Yüksek Lisans Tavsiyeleri

İrlanda'da Eğitim ve Çalışma İzni

İrlanda’yı yüksek lisans eğitimi için cazip hale getiren nedenlerden biri ise hem yüksek lisans eğitim süresince, hem de eğitim sonrasında öğrencilere verilen yasal çalışma iznidir. Öğrenci 1 yıl boyunca yüksek lisans eğitimi alırken haftada 20 saat yani part-time olarak yasal çalışma iznine sahiptir. Hatta üniversite tatil dönemleri Haziran, Temmuz, Ağustos ve Noel tatilinde Aralık ayı son iki haftalık dönemde haftada 40 saat tam zamanlı yasal çalışma izni verilmektedir. Bu çalışma süresince İrlanda'da öğrenciler için asgari saat ücreti ise minimum 10,10 EUR olup, öğrenciler ayda minimum 800 EUR civarında bir ücret kazanabilirler. Bu da öğrenci için kendi aylık yaşam masraflarının büyük bir kısmını karşılaması anlamına gelmektedir. Yüksek lisans sonrası ise öğrencilere 2 yıl süreyle çalışma izni verilmektedir. Bu 2 yıllık yasal çalışma izni tam anlamıyla iş arama izni olarak verilir. Yani öğrenci mezun olduktan sonra iş bulmak için geniş bir zamana sahip olacaktır. En güzel yanı ise öğrenciler iş bulmakta çok zorlanmamaktadır. Çünkü İrlanda, yeni dönemle birlikte San Francisco’da sonra Silikon Vadisi’nin Avrupa merkezi özelliğini taşımaktadır. Twitter, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Ebay, LinkedIn gibi birçok sosyal ve bilişim ağı firmaları İrlanda’da, özellikle de Dublin şehrinde bulunmaktadır. Hatta bunların neredeyse tamamına yakını ana dil seviyesinde Türkçe bilen personeller aramaktadır. Çok sayıda iş gücüne ihtiyaç duymaları ve bizim öğrencilerimizin ana dilinin Türkçe olması iş bulma anlamında çok fazla avantaj sağlamaktadır. Tabii burada öğrencinin kalifiye olması, kendini göstermesi, daha önce yer aldığı projeler ve kendi çabası da çok önemlidir.

İrlanda'de Yüksek Lisans Sonrası Oturum İzni

Yukarıda saydığımız üniversitelerden mezun öğrencilerin neredeyse %80-90’ı bu tarz firmalarda iş bulmakta ve orada yaşamlarına devam etmektedirler. İrlanda’da bu firmalar sayesinde çok fazla iş gücüne ihtiyaç duyulması, 2 yıllık iş izni sonrasında eğer öğrenci hala ülkede çalışıyorsa ve çalıştığı kurum da kendisinden memnunsa öğrencinin oturum alıp orada kalmaya devam edebilmesini sağlamaktadır. Bu da bize Avrupa da eğitim alıp sonrasında orada yaşama yerleşme gibi hayali olan öğrenciler için en ideal ülkelerden birinin İrlanda olduğunu göstermektedir. 

İrlanda Üniversiteleri Kabul Şartları

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin en büyük problemlerinden biri ise dil belgesi sağlayamamalarıdır. Türkiye’deki İngilizce eğitim yetersizliğinden dolayı öğrencilerin direkt yüksek lisansa başlaması, kabul kriterlerinde aranan dil şartından ötürü zor olabilmektedir. Bu yüzden, İngilizce seviyesi yetersiz öğrencilerin öncelikle dil eğitimi hazırlığı almaları gerekmektedir. Üniversiteye ve bölüme bağlı değişiklik göstermekle birlikte, birçok devlet üniversitesi yüksek lisans kabul koşullarında minimum 6.5 IELTS seviyesinde İngilizce bilgisi şart koşmaktadır.

İrlanda, Avrupa’da anadili İngilizce olan bir ülke olduğu için öğrenci önce aynı ülkede dil eğitimi alarak daha sonrasında yüksek lisansa direkt olarak geçiş yapabilir. Üstelik dil eğitimi sırasında tıpkı yüksek lisans eğitimi alırken olduğu gibi haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir. Vize kuralı gereği 25 hafta ve üzeri süredeki dil hazırlık programlarının bitiminde yasal olarak alınması gereken resmi dil testi IELTS olarak seçilirse, öğrenciler minimum 25 haftalık eğitimlerinin bitiminde elde edecekleri dil yeterliliği sertifikalarını yüksek lisans kabullerinde de kullanabilirler. Son olarak, İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin yine vize kuralı gereği eğitim ücretinin tamamını vizeden önce ödemesi gerekmektedir. Dil ihtiyacı olan öğrenciler için ise önce dil eğitimine başvuru yapacağı için, dil eğitim alıp sonrasında orada yüksek lisans eğitimine devam etmek istediğinde okullarda bu eğitim ücreti için taksit imkânı sunulabilmektedir. Bu da İrlanda’da dil eğitimi ya da yüksek lisans düşünen öğrenciler için İrlanda’yı tercih sebebi haline getirmektedir.

Genel olarak baktığımızda bize bu kadar avantaj sağlayan bir ülkeyi yüksek lisans için seçmek en mantıklısı görülmektedir. Ortak tarihi ve kültürel geçmişten ötürü insanlarının aşırı sıcakkanlı, kültürlü ve genç nüfusu fazla olan bir ülke olan İrlanda’da geleceğinizi güvence altına almak sizin en doğal hakkınız olacaktır. Bu yüzden hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak yüksek lisans eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edin!

Burcu GENÇTÜRK

Burcu GENÇTÜRK

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 506 584 49 97@: burcu@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler