YURTDIŞINDA DİL EĞİTİMİ – AİLE YANINDA KONAKLAMA

Danışman Yorumları

Yurtdışında eğitime giderken ne tip bir konaklama alınacağı konusunda hep bir soru işareti vardır. Aile yanında konaklama, yurt konaklaması, hotelde kalma veya hostel vs tarzı bir yerde kalmak akla ilk gelen alternatiflerdir. Aile yanında konaklama denince akıllara 23 Nisanlarda yabancı öğrencileri ücretsiz olarak misafir etmemiz gelir ki yurtdışında aile yanında konaklamayı da aynı şekilde değerlendirebilirsiniz. Tek farkı bu iş için para kazanmaları ve her öğrenciyi bizim yabancı öğrencileri ağırladığımız gibi en iyi şekilde ağırlamamalarıdır ki (istisnalar hariç) bu da kültür farklılığından kaynaklanır.Genelde Türk öğrencilerin aile yanında tek kişilik odada kalma eğilimi ve okula 2 dakikalık mesafe uzaklıkta olma isteği vardır ancak bu her zaman karşılanması kolay olan bir istek değildir. Özellikle de kayıtların bitmeye yakın olduğu Mayıs ayında tek kişilik odada kalmak isterseniz biraz zorlanırsınız çünkü gideceğiniz okula dünyanın bir çok yerinden gelen öğrenciler muhtemelen erken kayıt olup bu odalarda yerlerini ayırtmışlardır. Eğer tek kişilik bir odada kalma isteğiniz varsa mutlaka sene başında kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Yabancı bir ülkeye gittiğinizde ilk günler zaten yalnız olacaksınız bu yüzden sizin gibi eğitime gelmiş başka bir öğrenci ile aynı odada kalmak ve ilk günler onunla beraber okula gidip gelmek bir nebze iyi gelir. O yüzden benim kişisel tavsiyem her zaman özel bir sebep olmadığı takdirde iki kişilik odada kalmak olacaktır. Bu sayede daha az para ödeyeceğiniz gibi, her dakika yabancı dil konuşacağınız ve ülkesi hakkında biçok şey öğreneceğiniz yeni bir arkadaşınız olacaktır. Okula 5 dakikalık mesafede ev çok olmaz çünkü okulların oldukları yerler şehir merkezleridir ve o mühitte oturan ailelerin çoğu da bu işi yapmaz.

Kayıt olurken bazen öğrencilerden ailenin milliyeti hakkında istekler gelir. (Hintli olmasın vs gibi) Hiç bir firma öğrenci gönderirken ilgili okula öğrencinin kalacağı aile hakkında böyle birşey yazamaz, yazarsa ırkçı olarak algılanır ve hoş bakılmaz. İngiltere’den örnek vermek gerekirse Londra kozmopolit bir yerdir ve her ülkeden buraya göç etmiş insanlar yaşamaktadır. Hintli olsun Pakistanlı olsun 30-40 sene önce buraya yerleştiği ve İngiliz vatandaşı olduğu için kimse onlara yabancı gözüyle bakmaz. Eğer böyle bir aile ortamında kalma ihitmalini azaltmak isterseniz büyük merkezlerde ya yurtta kalacaksınız ya da daha ufak şehirlere (Mesela Cambridge, Oxford vs) gideceksiniz ki buralarda çok göçmen olmaz.

Tek başına yaşayan bayan da aile olarak algılandığı için aile kavramı biraz daha farklıdır. Kendi evinizdeki konforu beklememek burasını akşamdan akşama gelip yatacağınız güvenilir bir konaklama olarak düşünmek gerekmektedir. Hele birde yaz aylarında gidiyorsanız dışarıda daha fazla zaman geçireceğinizi düşünürsek ufak detaylara takılmamanızı tavsiye ederim. Nasıl kendi evinizin kuralları varsa yanında kalacağınız aileninde bir takım kuralları olabilir. Zaten onlarda ilk geldiğiniz gün bunları size söylerler ama karşılıklı sevgi ve saygı içinde bu konaklamayı sürdürmak istiyorsanız evin sahibinden habersiz telefonlarını kullanmamak, izinsiz özel eşyalarını karıştırmamak gibi konularda özen göstermelisiniz. Her ailenin çamaşır yıkama günü vardır ve size bu belirtilir. Ailelerin çoğu bunun için para almaz, birşey isterlerse de bu çok cüzi bir rakam olacağı gibi sadece kullanacağı deterjan da olabilir. Genelde kedi veya köpek besleyen aileler vardır, eğer kediye alerjiniz varsa bunu kayıt olurken mutlaka belirtmelisiniz, böylece sizi kedi olmayan bir aile yanına yerleştirirler.

Her zaman korkulan şeylerden biriside evde yeme içme kültürüdür. Yurtdışında alınacak eğitim sadece o dili öğrenmek veya bir konuda master yapmak değil aynı zamanda o ülkenin kültürünü de öğrenmektir. O yüzden aile yanında kaldığınız süre boyunca ilgili ülkenin yeme içme alışkanlıklarını da öğrenmiş olursunuz. Tabi ki damak tadınıza uymayacak çeşitli yemekler olacaktır ama zamanla buna alışırsınız. Aile ile kurulan samimiyete göre bazen aileler istediğiniz yemekleri pişirme konusunda istekli olurlar hatta bazen siz bile geleneksel bir Türk yemeği hazırlayarak hem Türk mutfağını tanıtır hem de özlediğiniz yemekleri yeme şansına sahip olursunuz. Domuz eti yemek konusunda sıkıntınız varsa bunu ilk günden aileye rahatlıkla söyleyebilirsiniz, onlarda bu konuda size karşı özenli olurlar. Sabah kahvaltılarında zeytin, peynir, ekmek değil cornflakes, omlet ve meyve gibi yiyecekler yiyeceğinizi şimdiden belirtmek isterim. Aile yanında konaklama genelde yarım pansiyondur, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilir. Öğlenleri zaten okulda olacağınız için burada kantinden istediğiniz şeyleri yiyebilirsiniz. Eğer akşam eve geç gidecekseniz veya hiç gitmeyeceksiniz önceden haber vermeniz gerekmektedir aksi takdirde aile panikleyip önce okulun acil durum görevlisine sonra polise haber verebilir. 16 yaşından büyük olan her öğrenciye evin bir anahtarı verileceği için istediğiniz saatte girip çıkma konusunda serbestsiniz. Bazen veliler ailelerin çocuklarını kontrol etmesini ister ama yurtdışında 16 yaşından büyük herkesin olgun olduğu ve yaptığı herşeyin bilincinde olduğu düşüncesi hakimdir. Bu yüzden çoğu aile yanında kalan çocuğun çok büyük bir şey olmadıkça kontrolünden sorumlu değildir. Eğer yanında kaldığınız oda arkadaşınızdan veya ev sahibinden bir sıkıntınız varsa mutlaka önce kendisiyle konuşmalı ancak çözüm konusunda bir yol alamazsanız her okulda olan ve bu tip sorunları çözen konaklama sorumlusuyla konuşmalısınız. Konaklama sorumlusu ev veya yurt olsun sıkıntılı durumlarda devreye girer ve çözüm önerir.

Ailenin ufak çocuğunun olması her zaman bir avantajdır çünkü yaşları gereği konuşkanlardır ve sizin için iyi bir pratik yapma aracı olurlar. Kaldığınız odaya zarar verirseniz ve bunu ödemezseniz bunun bilgisi mutlaka Türkiye’de kayıt yaptırdığınız firmaya oradan da ailenize kadar gider bu yüzden ilk başta odada herhangi bir eksiklik veya hasar olup olmadığını baştan kontrol edin ki sonradan sıkıntı yaşamayın. Kışın kaloriferleri pahalı olması sebebiyle fazla yakmayıp polar veya kazakla evde oturan aile bireyleri görürseniz şaşırmayın, buna mutlaka hazırlıklı olun. Aynı odada iki Türk olmaz ama aile evin 2 veya 3 odasını kiraladıysa diğer odaların birinden Türk çıkabilir. Özellikle İngiltere’de lavaboların farklı su sistemlerinin olması ilk başta zorlasa da zamanla alışırsınız. Giderken mutlaka kullandığınız hijyen malzemeleri ve havlunuzu götürmenizi tavsiye ederim yoksa orada gereksiz masraf yapmış olursunuz. Yanında kalacağınız aileye sembolik bir hediye alıp gitmeniz onları mutlu edecek ve daha ilk dakikadan iyi bir ilişkiye kurmanıza yarayacaktır. Aile bireyleri de çalışan insanlar oldukları için akşamları yorgun olabilirler bu yüzden “neden çok sohbet etmiyorlar beni sevmediler mi” gibi kuruntular kurmamanızı öneririm. Aile bireyleri sizden pozitif elektrik alırlarsa haftasonları yapacakları etkinliklere sizi davet ederler. Yurtdışında kaldığı aile ile iyi ilişkiler kurup bir sonraki sene kurstan bağımsız gene aynı ailenin yanına giden veya Türkiye’de onları ağırlayan o kadar çok Türk öğrenci biliyorum ki o yüzden bu ilişkilerin karşılıklı olduğunu bilmeniz gerekir.

Aile yanında konaklama ile ilgili aklıma ilk gelen bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bitirmeden önce belirtmek isterim ki aile yanında konaklama yurt konaklamasına göre daha ucuz olduğu, yabancı kültürü tanımak için ideal ve daha güvenilir olduğu düşünüldüğü için en çok tercih edilen konaklama şeklidir.

Yurtdışı dil okulları ile ilgili detaylı bilgi almak için Yurtdışı Dil Okulu Rehberimiz olan www.dilokulu.com.tr 'yi ziyaret edebilirsiniz. 

Ali AĞIR

Ali AĞIR

Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler