AKDENİZ’İN EN HUZURLU ADASI MALTA

Danışman Yorumları

Malta; Başkenti Valletta olan, Akdeniz’de Sicilya’nın güneyinde, 5 adadan(Malta, Gozo, Comino, Kemmunett, Filfla) oluşan, karakteristik mimari dokusu ile Orta Çağ’dan kalma havasını korumayı başaran çok güzel bir ülkedir. Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok kültürlülüğü ile turizmin parlayan yıldızı olduğunu yıllarca kanıtlamıştır ve kanıtlamaya devam etmektedir.

Malta Hakkında Genel Bilgiler
Konum: Malta, Malta Kanalı boyunca güney İtalya’dan 80 km kadar uzaklıkta orta Akdeniz‘deki (doğu havzasında) bir takımadadır. Nüfusu: 514.600'dür

 

Malta’ya Ulaşım:
İstanbul-Malta arası uçak ile 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Malta İçi Ulaşım:
Malta’da otobüs, bisiklet, taksi, kullanarak ulaşım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. En yaygın kullanılan ulaşım alternatifi otobüstür. Kış mevsiminde tek kullanımlık otobüs bileti fiyatı 1,50 €, yaz mevsiminde ise 2,00 €’dur. Fakat kart sahibi olarak daha uygun fiyatlara ulaşım hizmeti alabilirsiniz. Otobüs kartının ismi ‘Tallinja Card’dır. Bu kartı da Student Card türünü 55 €’ya alırsanız 3 ay boyunca ücretsiz bir şekilde otobüs ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Saat Farkı: Malta ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Malta’da saat 11.01 ise Türkiye’de saat 13.01’dir.

Malta Tarihi
İlk yerleşimin Neolitik Döneme kadar uzandığı, Avrupa ülkesi Malta, tarih boyunca Fenikeliler, Romalılar, St. John Şövalyeleri, Fransızlar ve İngilizler gibi farklı milletlerin egemenliğine girmiştir. Son olarak 150 yıl boyunca İngiliz sömürgesi altında olan Malta, 1964 yılından beri bağımsız bir ülke olarak faaliyet göstermektedir. Yeryüzünün en eski tapınaklarından biri olan Megalitik Tapınaklarının bulunduğu ülke, bakir koyları, hareketli plajları, renkli gece hayatı, eşsiz doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor. Avrupa’nın güneyinde, Orta Akdeniz’de yer alan adalar devleti Malta, İtalya’nın Sicilya adasının güneyinde, 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşuyor. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Malta, Akdeniz çanağının en önemli turizm noktasıdır.

Malta’da Yaşam
Belli başlı kurallar olmamakla beraber Avrupai yaşam biçimine sahip insanların temel hislerine sahip kişilerden oluşun Malta, medeni yapısıyla her zaman kendine hayran bırakmaktadır. Medeni yaşam tarzıyla Malta halkı, birçok alanda kendine has yapılarını size karşı yansıtırlar. Gerek trafik kurallarına dikkat etmeleri, gerek yerlere çöp atmama konusunda oldukça duyarlı ve medeni bir toplumdan oluşmaktadır.

Malta, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle turizm ve tatil şehridir. Ana dili ‘Maltaca’ olmasının yanında çok büyük bir çoğunluk İngilizce konuşarak anlaşır ve günlük ihtiyaçlarınızı İngilizce konuşarak karşılayabilirsiniz. Ayrıca göz alıcı sahillerini ve denizini ister derslerden sonra ister hafta sonlarınızı arkadaşlarınızla birlikte ziyaret edebilir ve kaliteli aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Malta, diğer Avrupa ülkelerine göre yaşam masrafı konusunda pahalı değildir. Hatta orada yaşayan insanların birçoğu uygun yaşam koşullarında ve masraflarından oldukça memnundur. Dışarda yemek yemek yer yer pahalı olabiliyor fakat ‘Lidl’ gibi süpermarketlerden alışveriş yapıp kendi evinizde yemeğinizi yaparsanız eğer hem ay sonunu çok daha rahat bir şekilde getirmiş olur ve aynı zamanda çok daha rahat bir yaşam sürmüş olursunuz. Yine de bahsetmek gerekirse, Malta mutfağında Akdeniz kültürünün hâkim olduğunu görebilirsiniz. Deniz ürünleri, domates, zeytinyağı ve patatese yemeklerinde sıkça rastlanır. Malta’nın geleneksel yemekleri ise balık ve sebzelerden oluşmaktadır. Örnek olarak, balık böreği, zeytinyağlı dana eti, keçi veya koyun etinden yapılan peynirler ve tavşan etiyle yapılmış yemekler bulmanız mümkündür.

Malta’da İklim
Malta tipik bir Akdeniz iklimi özelliklerini birebir taşıyan bir ülkedir. Genellikle yıl boyunda ılıman bir iklime sahip olan Malta’da, dondurucu soğuklar yaşanmaz. Kışları genellikle ılık 10-12 derece civarlarında, yaz ayları ise 27-30 derece civarlarında hava durumu gözlemlenir. Tabi ki bu sıcak yaz aylarında yapılacak en güzel aktivitelerden biri de Malta’nın inci gibi sularında serinleyebilme fırsatıdır.

Malta’da Sağlık
Birçoğumuzun düşündüğü üzere sağlık sistemi nasıldır? Orada hastalanırsam başıma nelere gelecek? Gibi soruları düşünüp, endişelenen öğrencilerimiz olduğunu biliyoruz. Fakat Malta’da bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü Malta’da sağlık sistemi Dünya Sağlık Örgütü tarafınca ülkeler arası sıralamada 5. Sıradadır. Devlet hastaneleri ücretsiz ve kaliteli hizmetler verirken aynı zamanda özel hastanelerden de ücreti karşılığında çok güçlü hizmetler alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Herhangi bir endişeniz olmasın diye belirtmem gereken bir ayrıntı da şudur ki, Malta sunduğu kaliteli sağlık hizmetleri ve hastalarına özenli yaklaşımları sayesinde dünyadaki en önemli sağlık turizmi yapan ülkeler arasında gösterilmektedir.

Malta’da Dil Eğitimi
Malta’da dil eğitimi almak birçok öğrenci için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Tam bir öğrenci ülkesi olan Malta, hem tatilinizi hem de multi kültürel bir yapıya sahip olması nedeniyle birçok insanla tanışıp, dilinizi geliştirebileceğiniz bir çevre sunmaktadır. Aynı zamanda 6 aylık dil eğitimi alan öğrencilere Malta hükümeti 3. Aydan sonra yarı zamanlı çalışma imkânı sunmaktadır. Malta’da dil eğitimi alırsanız hali hazırda sahip olduğunuz vizeniz ile diğer Schengen ülkelerini hafta sonları ziyaret edebilir ve birçok ülke, kültür tanıma sahibi olabilirsiniz. Malta’daki dil okulları;

European School of English (ESE):
1996 yılında kurulan ESE, Malta’nın en gözde ve en uluslararası akreditasyona sahip dil okuludur. Ana binası turizmin en yoğun olduğu bölge olan St. Julians bölgesinde yer almaktadır ve aynı zamanda tüm eğlence mekânlarına ve sahile 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan ESE, 60 dersliğe sahip olup yaklaşık 1000 kişilik bir öğrenci portfolyosuna sahip Malta’daki en büyük dil okullarından biridir. Sınıflarda ve konaklamalarda son teknoloji araç ve gereçleri temin ederek, öğrencilerine Genel İngilizce, IELTS, İş İngilizcesi eğitimi sunan ESE, aynı zamanda ana dili İngilizce olan öğretmenleriyle hizmet sunmaya devam etmektedir. Fiyat performans açısından ve eğitim kalitesi bakımından öğrencilerin gözdesi olan ESE, özellikle yaptığı promosyonlarıyla ve paket eğitimleriyle ön plana çıkmaktadır. Örneğin: 24 Haftalık Eğitim + 24 Haftalık okula ait konaklama + gidiş-dönüş uçak bileti dâhil olan paketiyle öne çıkmaktadır.

 

EC Malta:
1991 yılında Malta’da kurulan EC, 4 katlı bir binada ortalama 600 öğrenci ağırlayan 62 sınıfa sahip, öğrencilerinin başarmak istediği hedeflerine ulaşmalarında yardım eden, dost canlısı ve bir o kadar da uzman ve alanında yetkin olan öğretmenlerden oluşan bir kadroya sahiptir. EC Malta, Malta’nın en eski ve en güvenilir isimlerinden biri olmakla beraber, verdikleri eğitim kalitesiyle ve binalarında sundukları kaliteli Genel İngilizce, IELTS, İş İngilizcesi programları gibi hizmetlerle kendilerini dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Malta’da da ön plana çıkarabilmektedirler. Konum olarak St. Julian bölgesinde yer alan EC; sahile, eğlence mekânlarına 10 dakika mesafede yer almaktadır. Aynı zamanda EC 30 yaş ve üstü öğrencilere program sunan Malta’daki tek dil okuludur.

 

Sprachcaffe Malta:
Kendisine ait 2 katlı bir binası olan, aynı zamanda büyük bir bahçesi ve bahçesinde yarı olimpik yüzme havuzu bulunan Sprachcaffe, her zaman öğrencinin konforuna öncelik sağlayan ve konaklamalarının okula yakınlığıyla bilinen iddialı bir dil okuludur. Okul eskiden İngilizlerin askeri bir üssü olduğu için bu nedenle, okul konforlu bir şekilde dizayn edilmiştir. Okul binası sahilin, eğlence merkezlerinin 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Okulun en büyük amaçlarından biri konuşmakta zorluk çeken öğrencileri, birbirlerine kaynaştıracak ve sosyalleşmeye itecek ortamlar sunarak, öğrencilerin kendilerini geliştirmeye dayalı bir sistem oluşturmaktır. Aynı zamanda öğrencilerine Genel İngilizce, IELTS, İş İngilizcesi ve Yaz Okulu gibi programlar sunmaktadırlar. Okul içerisinde restoranları, klimalı sınıfları, kütüphane ve çalışma alanları bulunan Sprachcaffe aynı zamanda 24 saat hizmet veren resepsiyonuyla birlikte öğrencilerine maksimum hizmeti sunmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

 

Atlas Language School Malta:
2003 yılında kurulan Atlas, St. Julians yakınlarında Pembroke bölgesinde bulunur. Küçük bir dil okulu olmasına karşın amaçları, öğrencilere disiplinli ve verimli bir eğitim sunmaktır. Okuldaki araç gereçleri son teknoloji ile donatmış, 10 adet sınıfı ve bu sınıfların maksimum 13-15 kapasitesi olan, öğrenci kafesi, bilgisayar odası ve öğrencilerin sosyalleşebileceği ortak alanları bulunan butik bir dil okuludur. Aynı zamanda öğrencilerine Genel İngilizce, IELTS, İş İngilizcesi gibi programlar sunarak yoğun bir hizmet vermeyi ön plana çıkarmışlardır. Atlas; samimi, içten ve aynı zamanda profesyonel bir ortam oluşturarak, seçkin öğretmenler aracılığıyla hem sıcak bir yuva hem de elit bir eğitim sunmayı kendilerine amaç edinmiştir.

 

English Path Malta:
EP, İngiltere menşeili bir okul olmasına karşın Malta’da da bir okulu bulunmaktadır. İngiltere’de oldukça köklü olan bu dil okulunun amacı hizmet yelpazesini daha da genişleterek, verdikleri seçkin eğitimi dünyanın birçok yerinde öğrencilerine sunmaktır. Öğrencilerine Genel İngilizce, IELTS, İş İngilizcesi gibi programlar sunan EP, öğrenci memnuniyetini karşılamayı amaçlamışlardır. EP genellikle alanlarında yetkin eğitim kadrosu ve öğrencilere maksimum verim elde ettirebilecek bir eğitim sunmasıyla ünlüdür. Konumları St. Julians şehrinde Paceville semtindedir. Bu nedenle tüm eğlence merkezlerine, sinema, tiyatro ve sanat müzelerine, aynı zamanda sahile çok kısa mesafede bulunmaktadırlar. 6 sınıfı bulunan, sınıflarında son teknoloji araç gereçleri olan, aynı zamanda öğrencilerinin sosyalleşebilmesi için terasları bulunan şehrin göbeğinde konumlanan bir dil okuludur.

 

Malta’da Gezilecek Yerler

Comino Adası:
Malta’nın dibinde ve yüzme cenneti olarak adlandırılan bir adadır. Parlak, turkuaz şeffaf sulara sahiptir.

Sliema:
Adanın en büyük ve en modern bölgesidir. Büyük alışveriş merkezleri ve ünlü kafeler burada bulunmaktadır. Malta’nın en gözde şehridir.

Mdina:
Malta’nın eski başkentidir. Eskiden Malta’nın en soylu ailelerinin yaşadığı yerleşim olmakla beraber, tarihte ‘Soylu Şehir’ olarak adlandırılmıştır. Barok ve Orta Çağ mimarisine sahip olan bu bölge sessiz ve sakin bir atmosfere sahiptir. Yürüyüş için birebir olan Mdina, ünlü dizi Game of Thrones dizinin çekildiği yerlerden biridir.

Valletta:
Malta’nın başkentidir. Barok mimarisinin en görkemli yapılarına ev sahipliği yapan, kendi türünün tek örneği olmakla birlikte, göz kamaştırıcı sahilleriyle ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunan şehirdir.

Popeye Village:
Temel Reis adlı sinema filmi için yapılmış olan bir stüdyodur. Çekimler bittikten sonra düzenlemeler yapılmış ardından turistlere hizmet vermeye başlamıştır.

St John's Co-Cathedral:
Dışardan bakılınca standart bir katedral olarak görünen bu yapı, içine girildiğinde döneminin zenginliklerini, mimari dehalarını ve ihtişamlı eserlerini ziyaretçilerinin önüne seren ihtişamlı bir yapıya sahiptir.

Mustafa Fidan

Mustafa Fidan

Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Mersa Sitesi B Blok No:53 K2 D4 Nilüfer 16140 BURSA
 

T: +90 505 025 26 60@: mustafa@academix.com.tr 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Yurtdışında Eğitimle Nasıl Pilot Olunur?

Yurtdışında eğitim alarak pilot nasıl olunur, aşamaları nelerdir, pilotlük lisansları hangi ülkelerde geçerlidir, ne sürede pilot olunur   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler