UKRAYNA'YA YURTDIŞI EĞİTİME GİDECEKLERE TAVSİYELER

Danışman Yorumları

Kısa süreli kalışlar için vizesiz gidilebilen ama eğitim için öğrenci vizesine bağlı oturum izni alınması gereken Ukrayna’da bir haftaya yakın zaman geçirdik.

Öncelikle uçuşumuzu Yeni Havaalanından yaptık ve Türkiye tarafında sadece yeni “çipli” nüfus kâğıdı ile geçerken bir sorun ile karşılaşmadık. Ukrayna tarafına vardığımızda hem girişimiz hem de çıkışımız için doldurmamız istenen bir evrak ile karşılaştık. Yanımızda konaklama detaylarımız ve dönüş biletimiz olduğu için gümrükte işimiz kısa sürer diye düşünürken (yanımızda ayrıca kalacağımız gün başına en az 50 USD nakit göstermeniz gerekmekte.) çokta yanılmadığımızı gördük. Ukrayna Odessa Havaalanı gerçekten küçük bir havaalanı. Uçaktan alan dışına toplamda valiz alma dâhil 20 dakikada çıkabildik.

Ukrayna'ya Yurtdışı Eğitime Gideceklere Tavsiyeler

Havaalanından şehir merkezine trafiğin durumuna göre 20 dakika içerisinde geçebildiğiniz Odessa merkezde, her yer neredeyse yürüme mesafesinde. Ağaçlar, yeşil alanlar, trafiğe kapalı yürüme yolları ile ins an dostu bir şehirleşme eğilimi gösteren Odessa’nın şehir merkezinde iki- üç katlı yapıların dışında yapı görmek şehir siluetini bozmamak adına neredeyse imkânsız. İnşaat seslerinin olmadığı bir şehir hayal edin. Binaların dışına müdahalenin kanunlar ile yasaklandığı Odessa şehir merkezinde eski Sovyetler Birliğinin ektilerini hala görmek mümkün. Binalar genelde ortak bir avlu mantığında ve kendi dış duvarları ile çevrelenmiş bir bahçeye sahipler.

Günlük harcamalar ve ihtiyaçlara gelirsek; Ulaşım için kullanılan otob��sler-dolmuşlar-elektrikli otobüsler ve tramvaylara en uzak durak için bile olsa standart ücret ile biniliyor ve Türk Lirası karşılıkları ortalama 1,7 Türk Lirası. Benzin fiyatları Türkiye ile neredeyse aynı ama taksiler ülkemize göre baya uygun fiyatlı. 

Ukrayna'ya Yurtdışı Eğitime Gideceklere Tavsiyeler

Türk Lirası bozdurmak tüm Ukrayna’da gerçekten zor. Özel bankalara gidip fiyat almanız lazım fakat USD ve Euro bozdurmak için 24 saat açık bankolar marketlerin içinde bile mevcut. Hazır marketler demişken şişe suyun yarım litresinin 2 liraya yakın olduğunu belirtmek isterim. Bunun dışında günlük tüketimli yiyecek ve içecekler genel anlamda Türkiye ile gerçekten farklılık göstermekte. Bir paket cipse 8 TL verirken etin kilosunun 20 TL olduğunu belirtirsem sanırım farklılıkları örneklendirmiş oluruz.

Gece kulüpleri ve publar için hemen hemen her yerin rezervasyon gerektirdiğini hatırlatmak isterim. Bunun haricinde günü her saati yiyecek bir şeyler bulmak mümkün Türk Mutfağı- Arap Mutfağı ve ilginçtir ki İtalyan Mutfağı kolay ulaşılabilen lezzetler Odessa Şehrinde.

Nuri Kuyululu

Nuri Kuyululu

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 406 01 99@: nuri@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
ILAC College Vancouver Business Administration

Bu mesajı size Vancouver’dan yazıyorum. Buraya kadar gelmemde büyük emeği olan Academix Kadıköy Şubesi’nden Deniz Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek...   Devamı

Eşref Furkan Karaoğlan
Eşref Furkan Karaoğlan
Öğrenci
İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler