UKRAYNA'YA YURTDIŞI EĞİTİME GİDECEKLERE TAVSİYELER

Danışman Yorumları

Kısa süreli kalışlar için vizesiz gidilebilen ama eğitim için öğrenci vizesine bağlı oturum izni alınması gereken Ukrayna’da bir haftaya yakın zaman geçirdik.

Öncelikle uçuşumuzu Yeni Havaalanından yaptık ve Türkiye tarafında sadece yeni “çipli” nüfus kâğıdı ile geçerken bir sorun ile karşılaşmadık. Ukrayna tarafına vardığımızda hem girişimiz hem de çıkışımız için doldurmamız istenen bir evrak ile karşılaştık. Yanımızda konaklama detaylarımız ve dönüş biletimiz olduğu için gümrükte işimiz kısa sürer diye düşünürken (yanımızda ayrıca kalacağımız gün başına en az 50 USD nakit göstermeniz gerekmekte.) çokta yanılmadığımızı gördük. Ukrayna Odessa Havaalanı gerçekten küçük bir havaalanı. Uçaktan alan dışına toplamda valiz alma dâhil 20 dakikada çıkabildik.

Ukrayna'ya Yurtdışı Eğitime Gideceklere Tavsiyeler

Havaalanından şehir merkezine trafiğin durumuna göre 20 dakika içerisinde geçebildiğiniz Odessa merkezde, her yer neredeyse yürüme mesafesinde. Ağaçlar, yeşil alanlar, trafiğe kapalı yürüme yolları ile ins an dostu bir şehirleşme eğilimi gösteren Odessa’nın şehir merkezinde iki- üç katlı yapıların dışında yapı görmek şehir siluetini bozmamak adına neredeyse imkânsız. İnşaat seslerinin olmadığı bir şehir hayal edin. Binaların dışına müdahalenin kanunlar ile yasaklandığı Odessa şehir merkezinde eski Sovyetler Birliğinin ektilerini hala görmek mümkün. Binalar genelde ortak bir avlu mantığında ve kendi dış duvarları ile çevrelenmiş bir bahçeye sahipler.

Günlük harcamalar ve ihtiyaçlara gelirsek; Ulaşım için kullanılan otobüsler-dolmuşlar-elektrikli otobüsler ve tramvaylara en uzak durak için bile olsa standart ücret ile biniliyor ve Türk Lirası karşılıkları ortalama 1,7 Türk Lirası. Benzin fiyatları Türkiye ile neredeyse aynı ama taksiler ülkemize göre baya uygun fiyatlı. 

Ukrayna'ya Yurtdışı Eğitime Gideceklere Tavsiyeler

Türk Lirası bozdurmak tüm Ukrayna’da gerçekten zor. Özel bankalara gidip fiyat almanız lazım fakat USD ve Euro bozdurmak için 24 saat açık bankolar marketlerin içinde bile mevcut. Hazır marketler demişken şişe suyun yarım litresinin 2 liraya yakın olduğunu belirtmek isterim. Bunun dışında günlük tüketimli yiyecek ve içecekler genel anlamda Türkiye ile gerçekten farklılık göstermekte. Bir paket cipse 8 TL verirken etin kilosunun 20 TL olduğunu belirtirsem sanırım farklılıkları örneklendirmiş oluruz.

Gece kulüpleri ve publar için hemen hemen her yerin rezervasyon gerektirdiğini hatırlatmak isterim. Bunun haricinde günü her saati yiyecek bir şeyler bulmak mümkün Türk Mutfağı- Arap Mutfağı ve ilginçtir ki İtalyan Mutfağı kolay ulaşılabilen lezzetler Odessa Şehrinde.

Nuri Kuyululu

Nuri Kuyululu

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 697 18 00@: nuri@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler