ONLİNE EĞİTİMİN FAYDALARI

Danışman Yorumları

Bu makalede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü nedeniyle dünyadaki birçok okulun online eğitim sistemine geçmesi üzerine öğrencilerin aklına takılan soruları cevaplandırmaya çalışacağım.

Online eğitim modelleri nelerdir?

Eş Zamanlı Online Eğitim; dersler sanal sınıf ortamlarında belirlenen ders saatlerinde öğretmen ve öğrencilerin aynı anda katılımıyla gerçekleşir. Farklı sebeplerle derse katılamayan öğrenciler için eğitim kaydedilir ve öğrenciye gönderilebilir.

Ayrı Zamanlı Online Eğitim; öğrencilerin ihtiyacı olan tüm materyaller, ders kitapları, videolar vs. çeşitli yollarla sunulur ve öğrenciler istedikleri an bu materyallere ulaşabilir.

Karma Online Eğitim; eş zamanlı ve ayrı zamanlı modelin harmanlanmasıyla oluşturulan karma modelde öğrencilere materyaller sunulur ve belirlenen ders zamanlarında interaktif eğitimler gerçekleşir. İnteraktif eğitimlerde öğrencilerin soruları yanıtlanır, öğrencilere sorular sorulur ve eksikler tamamlanır.

Neden Online Eğitim

Online eğitimin avantajları nelerdir?

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar. İnternet erişiminin oldu��u her mekânda istenilen an ulaşılabilen eğitimler öğrencideki derse geç kalma, dersi kaçırma, aklına takılan soruyu öğretmene sormaya çekinme gibi problemleri ortadan kaldırır.

Online eğitimin örgün eğitimden farkı nedir?

Geleneksel eğitimde öğretmenler belli konulara belli zamanlar ayırır, fakat her öğrencinin algılama ve öğrenme süresi farklıdır. Online eğitim öğrenci odaklı çalışır, bu sayede her öğrenci kendi öğrenme hızına göre eğitimi istediği kadar tekrar edebilir.

Neden online eğitim almalıyım?

  • Herkesin eğitim almasına imkân sağlar.
  • Yaş, cinsiyet, ırk, engel tanımaksızın herkes eşit eğitim hakkına sahiptir.
  • Çalışanlara, evli ve çocuklu bireylere en uygun eğitim modelidir.
  • Her bir öğrencinin kendi öğrenme hızında eğitim almasına olanak sağlar.
  • Çağdaş, gelişmiş ve interaktif araçlarla eğitim verilir.
  • Ders materyallerine sınırsız erişim imkânı sağlar.
  • Geleneksel eğitim modeliyle ortaya çıkan ulaşım, beslenme vs masrafları ortadan kaldırır.
  • İnternet olan her ortamdan erişim sağlanabilir ayrıca materyaller bilgisayar, tablet veya telefonlara indirilip internetsiz ortamda da kullanılabilir.
  • İstatistiklere göre geleneksel eğitim sistemiyle bir öğretmen yılda en fazla 100 öğrenciye erişebilirken online eğitim ile binlerce öğrenciye aynı anda erişilebilir.
  • Öğrenci kendini eksik görmediği konuları tekrar tekrar dinlemek zorunda kalmaz, zamanını kendini eksik hissettiği konulara yoğunlaşarak harcayabilir.

Online eğitimin dezavantajları nelerdir?

Teknoloji ne kadar ilerlese de bazı eğitimler geleneksel yöntemlerle yapılmak zorundadır. Çünkü laboratuvar ortamında deneylerle, saha araştırmalarıyla vs. öğrenciler pratik yapmak zorundadır. Bu nedenle belli konularda online eğitim avantajını kaybeder. İstediği zaman istediği mekânda eğitim alabileceğini bilen öğrencilerden bazıları bu imkânın verdiği rahatlıkla eğitimine odaklanmayı bırakabilir. Çünkü online eğitimin temel taşı öğrencinin kendi motivasyonudur.

Deniz KAYA

Deniz KAYA

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 133 0110@: deniz@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler