ONLİNE EĞİTİMİN FAYDALARI

Danışman Yorumları

Bu makalede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü nedeniyle dünyadaki birçok okulun online eğitim sistemine geçmesi üzerine öğrencilerin aklına takılan soruları cevaplandırmaya çalışacağım.

Online eğitim modelleri nelerdir?

Eş Zamanlı Online Eğitim; dersler sanal sınıf ortamlarında belirlenen ders saatlerinde öğretmen ve öğrencilerin aynı anda katılımıyla gerçekleşir. Farklı sebeplerle derse katılamayan öğrenciler için eğitim kaydedilir ve öğrenciye gönderilebilir.

Ayrı Zamanlı Online Eğitim; öğrencilerin ihtiyacı olan tüm materyaller, ders kitapları, videolar vs. çeşitli yollarla sunulur ve öğrenciler istedikleri an bu materyallere ulaşabilir.

Karma Online Eğitim; eş zamanlı ve ayrı zamanlı modelin harmanlanmasıyla oluşturulan karma modelde öğrencilere materyaller sunulur ve belirlenen ders zamanlarında interaktif eğitimler gerçekleşir. İnteraktif eğitimlerde öğrencilerin soruları yanıtlanır, öğrencilere sorular sorulur ve eksikler tamamlanır.

Neden Online Eğitim

Online eğitimin avantajları nelerdir?

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar. İnternet erişiminin olduğu her mekânda istenilen an ulaşılabilen eğitimler öğrencideki derse geç kalma, dersi kaçırma, aklına takılan soruyu öğretmene sormaya çekinme gibi problemleri ortadan kaldırır.

Online eğitimin örgün eğitimden farkı nedir?

Geleneksel eğitimde öğretmenler belli konulara belli zamanlar ayırır, fakat her öğrencinin algılama ve öğrenme süresi farklıdır. Online eğitim öğrenci odaklı çalışır, bu sayede her öğrenci kendi öğrenme hızına göre eğitimi istediği kadar tekrar edebilir.

Neden online eğitim almalıyım?

  • Herkesin eğitim almasına imkân sağlar.
  • Yaş, cinsiyet, ırk, engel tanımaksızın herkes eşit eğitim hakkına sahiptir.
  • Çalışanlara, evli ve çocuklu bireylere en uygun eğitim modelidir.
  • Her bir öğrencinin kendi öğrenme hızında eğitim almasına olanak sağlar.
  • Çağdaş, gelişmiş ve interaktif araçlarla eğitim verilir.
  • Ders materyallerine sınırsız erişim imkânı sağlar.
  • Geleneksel eğitim modeliyle ortaya çıkan ulaşım, beslenme vs masrafları ortadan kaldırır.
  • İnternet olan her ortamdan erişim sağlanabilir ayrıca materyaller bilgisayar, tablet veya telefonlara indirilip internetsiz ortamda da kullanılabilir.
  • İstatistiklere göre geleneksel eğitim sistemiyle bir öğretmen yılda en fazla 100 öğrenciye erişebilirken online eğitim ile binlerce öğrenciye aynı anda erişilebilir.
  • Öğrenci kendini eksik görmediği konuları tekrar tekrar dinlemek zorunda kalmaz, zamanını kendini eksik hissettiği konulara yoğunlaşarak harcayabilir.

Online eğitimin dezavantajları nelerdir?

Teknoloji ne kadar ilerlese de bazı eğitimler geleneksel yöntemlerle yapılmak zorundadır. Çünkü laboratuvar ortamında deneylerle, saha araştırmalarıyla vs. öğrenciler pratik yapmak zorundadır. Bu nedenle belli konularda online eğitim avantajını kaybeder. İstediği zaman istediği mekânda eğitim alabileceğini bilen öğrencilerden bazıları bu imkânın verdiği rahatlıkla eğitimine odaklanmayı bırakabilir. Çünkü online eğitimin temel taşı öğrencinin kendi motivasyonudur.

Deniz KAYA

Deniz KAYA

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 133 0110@: deniz@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Dubai'de Eğitim ve Yaşam

Dubai; herhangi bir Avrupa kentini aratmayan modernliğe sahip bir şehirdir. İhtişamlı gökdelenleri, estetik yapıları, göz kamaştıran sahilleri ve t...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
İTALYA’DA MÜHENDİSLİK ve BİLGİSAYAR ALANINDA İNGİLİZCE LİSANS PROGR...

2023 eğitim yılı itibariyle İtalya’da mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında İngilizce olarak lisans eğitimi sunan 9 tane üniversite bulunmak...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler