İNGİLTERE LİSE EĞİTİMİ 2020 GÜNCEL FİYATLAR

Danışman Yorumları

İngiltere'de lise eğitimi 2020 en güncel fiyatlar, İngiltere eğitim sisteminde öğrencilerin 5 yaşında eğitime başlaması zorunludur. Öğrenciler 5-17 yaş aralığında toplam 11 yıl süren bir eğitim almak durumundadırlar. 11 yıllık eğitimin ardından GCSE (General Certificate of Secondary Education) isimli sınava girip yeterlilik diplomasını almaya hak kazanırlar. Daha sonraki süreçte öğrenci kendisine nasıl bir yol çizmek isterse o alana yönelik eğitimine devam edebilir. Öğrenci dilerse mesleki yeterliliğini tamamlayabileceği BTEC eğitimi alabilir ya da öğrenci akademik olarak ilerlemek istiyorsa A-Level eğitimi alması gerekmektedir..

14-16 yaş arasında alınan GCSE eğitiminin ardından başarılı olan öğrenciler A level veya IB Diploması eğitimi alıp eğitimin sonucunda ders başarılı notlarına göre üniversite tercihlerini yaparlar ve yerleşimleri sağlanır. Türkiye’de okuyan bir öğrenci eğer ki 8.sınıfın hemen ardından İngiltere’de lise eğitimi almak istiyorsa 2 yıllık GCSE eğitimine başvurabilir. Öğrenci eğer ki ülkemizde lise birinci sınıf olarak geçen 9.sınıfı tamamlamış bir öğrenci ise (not ortalaması göz önünde bulundurulmak şartıyla) 1 yıllık yoğun GCSE programına katılıp ardından A level eğitimi alabilir.

İngiltere'de Lise Eğitimi Veren Okul Tipleri

  • Özel Lise Hazırlık Okulları
  • Özel Gündüz Liseleri
  • Devlet Kolejleri
  • Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri 

Özel Lise Hazırlık Okulları; 8-13 yaş arasındaki öğrencilerin gidebileceği hem yerli hem de yabancı öğrencilere uygun programlardır.

Özel Gündüz Liseleri; Independent School olarak bilinirler. Özel okul olmalarının sağlamış olduğu avantajlar vesilesiyle küçük sınıflarda az kontenjan geniş müfredat seçeneği sınarlar. 

Devlet Kolejleri; 16-19 yaş aralığındaki öğrencileri kabul ederler. Öğrencilerin lise okullarına kabul durumları başarısıyla orantılıdır. Bu nedenle başarılı üniversitelere yerlelim yapma oranları oldukça yüksektir.

Özel Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri; Sadece AB üye devletlerden öğrenci kabul ederler. Türk vatandaşları için uygun değildir. 

Biraz A Level’dan bahsedecek olursak; A Level (Advanced Level) İngiltere sistemine özgü bir eğitimdir. 16-19 yaş aralığındaki öğrenciler için uygun olan iki yıllık bir programdır. Öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme göre A level sistemine dahil olan derslerden seçimler yapar. Öğrencinin okuduğu dönemde en az 3 en fazla da 5 ders seçmesi gerekmektedir. Seçtiği derslerdeki başarı durumuna göre üniversite tercihi yapabilir. Mesela Hukuk alanında okuyacak olan bir öğrencinin Ekonomi, Politika gibi dersler alması mantıklı olacakken mühendislik okuyacak olan bir öğrencinin Matematik, Fizik gibi dersleri seçmesi daha mantıklı olacaktır. Üniversitede daha genel bir alanda okumak isteyen bir öğrencinin ise (Örneğin Ekonomi, Sanat vb.) farklı alanlardan dersler seçmesi ise üniversiteye kabul noktasında avantaj sağlayacaktır. Öğrenciler aldıkları puanlara göre UCAS (Universities&Colleges Admissions Service) üzerinden üniversite tercihlerini gerçekleştireceklerdir.

İngiltere Lise Eğitimi 2020 Güncel Fiyatlar

İngiltere Lise Eğitimi Maliyetleri

İngiltere’de çok sayıda lise bulunmaktadır. Devlet kolejlerinin ortalama ücretleri 15.000 – 20.000 GBP arasında olmaktadır. Fiyatlara konaklamalar da dahildir. Özel yatılı kolejlerin ücretleri ise 25.000 – 45.000 GBP aralığında değişmektedir. İngiltere’de yerleşim yaptığımız çok sayıda Private Day School ve Private Boarding School bulunmaktadır. Bu okulların farkından da kısaca bahsedecek olursak Private Day School Liseler, öğrencilerin aile yanı konaklama tipine dahil oldukları programlardır. Boarding School’lar ise yurt konaklaması seçeneği sunmaktadırlar. 

- Bath Academy
- Bellerbys College
- Brockenhurst College
- Cats College
- Kings Education
- Mander Portman Woodward okullarını örnek verebiliriz.

Kaan ÜNVERDİ

Kaan ÜNVERDİ

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 555 016 47 50@: k.unverdi@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler