İNGİLTERE'DE LİSE EĞİTİMİ

Danışman Yorumları

Neden İngiltere’de Lise Eğitimi?

Yurtdışında lise eğitimi dediğimizde ilk akla gelen seçeneklerden biri İngiltere'de lisedir. İngiltere’yi bu kadar cazip hale getiren ise Türkiye’ye yakın bir ülke olması, İngilizce dilinin doğum yeri olup kendine has aksanı olması ve Türkiye’de ve dünyada prestijli bir ülke olmasıdır. Aynı zamanda eğitim açısından da en kaliteli ülkelerden biridir. Tabii ki her şey bu kadar mükemmelken de fiyatların diğer ülkelere göre daha yüksek olması da bir dezavantaj oluşturmaktadır. Ama burada önemli olan verdiğiniz ücret karşılığında aldığınız eğitim kalitesi, okulun prestiji ve dünya sıralamasında üst sıralardaki üniversitelere bile burslu yerleşme olanağı gibi sonuçlar almanız da muhtemeldir. 

Türkiye’deki bir liseden mezun olan bir öğrencinin sahip olacağı diplomanın, maalesef ki dünya genelinde denkliği çok azdır. İngiltere, Hollanda, İrlanda vb. gibi birçok ülkede denkliği bulunmamaktadır. Bu yüzden de yurtdışında üniversite eğitimi istediğiniz zaman Türkiye’den lise mezunu olmak, kabul alma ihtimalinizi maalesef düşürmekte ve aynı zamanda ekstra 1 veya 2 yıl okumak zorunda bırakmaktadır. Nasıl mı? Hemen İngiltere lise programı ile Türkiye lise programını karşılaştıralım. 

İngiltere'de Lise Eğitim Sistemi Nas��ldır?

Türkiye de lise eğitimi 9-10-11-12 şeklinde olup toplamda 4 yıl sürmektedir. Bu 4 yılın her yılında 2 dönem bulunmakta ve öğrenciler toplamda 8 dönemlik eğitim almış olmaktadır. İngiltere’de ise lise eğitimi yaşa göre planlanmaktadır. Öğrenci 14 yaş itibari ile GCSE eğitimi almak zorundadır. Bu da bizdeki 9-10 hatta 11. Sınıflara denk gelmektedir. Ama GCSE eğitimi 2 yıl olup her yılda 3 dönem bulunmaktadır. Yani öğrenciler toplamda 6 dönem eğitim almış olurlar. GCSE programı bittikten sonra öğrenciler, zorunlu eğitimlerini tamamlayıp mesleki eğitimlerine başlayabilirler. Ancak iyi bir üniversitede eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler ise A Level programına katılmak zorundadırlar. A Level programına katılabilmek için minimum yaş 16 olmalıdır, maksimum 19’dur. Bu program da toplam 2 yıl ve 6 dönemden oluşmaktadır. Bizdeki 12. Ve hatta 13. sınıfa denk gelmektedir. İngiltere’de lise eğitimi toplamda 12 dönemden oluşmaktadır ve bu da Türkiye’deki sisteme göre 4 dönem daha fazla okumak demektir. Ülkeler arasındaki bu eğitim açığından dolayı Türkiye’den mezun bir lise öğrencisi, İngiltere üniversitelerine direk yerleşim yapamamaktadır. Ya aradaki açığı kapatmak için 1 yıl süren ve foundation adı verilen hazırlık programına katılmak zorundadır ya da istediği bölüme göre 2 yıl A Level programına katılmak zorundadır. 

İngiltere'de Lise Eğitimi

Normalde İngiltere’de üniversite 3 yıl iken, Türkiye’de lise okuyan bir öğrenci sırf bu eğitim açığından dolayı 1 veya 2 yıl ekstra okumak zorunda kalacağı için üniversite eğitimi toplamda 4 veya 5 yıla çıkmış olmaktadır. Bu zaman kaybını önlemek için de lise eğitimine direkt olarak İngiltere’de başlamak, verilecek en doğru karar olmaktadır.

İngiltere'de GCSE Eğitimi Nedir?

Türkiye’de ortaokuldan mezun bir öğrencinin direkt olarak GCSE programına katılması gerekir. GCSE programı için aranan 2 ana kıstas vardır. Birincisi öğrencinin not ortalamasının 100 üzerinden minimum 60 olmasıdır. Aranan şartlardan diğeri ise İngilizce seviyesinin IELTS’ten minimum 3.5 olması ile öğrenciler programa kabul edilmektedir. İngiltere’de vize kural gereği uluslararası öğrenciler GCSE programını sadece özel liselerde okuyabilmektedirler. 

GCSE eğitimi alınabilecek en iyi özel liselerden bazıları ise; CATS College, Bellerbys College,  Kings Education, Mander Portman Woodward, Bath Academy olarak  yer almaktadır. Bu okulların yıllık ortalama program ücretleri konaklama dâhil yaklaşık 40,000 GBP ila 50,000 GBP arasında değişmektedir. Ücretler dönemlik olarak ödenmekte, yani 3 taksit şeklinde düşünülebilmektedir. Başarılı öğrenciler için belli miktarlarda burslar da alınabilmektedir. 

İngiltere'de A-Level Programı Nedir?

Öğrenci GCSE eğitimini tamamladıktan sonra A Level programına başlamaktadır. Bu program tamamen İngiliz sistemine özel bir programdır. Öğrenciler üniversitede okuyacakları bölüme göre başta ders seçimi yapıp en az 3 ders almaktadır. Toplamda 2 yıl sürer ve bu programa katılabilmek için 3 kıstas mevcuttur. Birincisi, not ortalaması mümkün olduğunca yüksek olmalı ve hatta minimum 75 GPA olmalıdır.  İkincisi ise, 16 yaşını doldurmuş olma zorunluluğudur ve üçüncü şart ise öğrencinin İngilizce seviyesini gösteren IELTS sınavından minimum IELTS 5.5 skoru seviyesinde olmalıdır.

İngiltere'de Lise Eğitimi

A Level programı için uluslararası öğrenciler, uluslararası öğrenci alma lisansı olan devlet liselerinde de eğitim alabilmektedir. Bu programlar için özel okulların yıllık ortalama program ücretleri konaklama dahil yaklaşık 40,000 GBP ila 50,000 GBP arasında değişmektedir. Devlet lisesinde ise yıllık yaklaşık 16,000 GBP ila 20,000 GBP arasındadır. Başarılı öğrenciler için belli miktarlarda burslar da alınabilmektedir. 

İngiltere'de Lise Eğitimi Sonrası Üniversiteye Geçiş

A Level eğitimi alınabilecek en iyi liselerden bazıları ise Bellerbys College, CATS College, bir devlet koleji olan Brockenhurst College, Mander Portman Woodward, Kings Education, Bath Academy, Abbey DLD College olarak yer almaktadır. Türkiye’de 11. Sınıfı bitirmiş ve İngiltere’de üniversite düşünen öğrenciler için direkt A Level programına katılmak, izlenebilecek en mantıklı yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenci direkt olarak 2 yıllık A Level programını tamamlaması akabinde hem dünya sıralamasında sıralaması yüksek üniversitelere yerleşme şansına sahip olabilir, hem de aynı zamanda üniversiteden %40 - %50, hatta başarısına göre %100’e kadar burs alma şansına da sahip olabilmektedir. Hatta Türkiye’de çok başarılı bir öğrenci ise Fast Track A Level programlarına da katılabilmektedir. Bu program 2 yıllık A Level programının 1 yıla sıkıştırılmış hali olup, nispeten daha ağır bir programdır. Bu program için 2 önemli kıstas vardır. Minimum not ortalaması 90/100 ve üzeri olmalı, dil seviyesi için de IELTS dil sınavından minimum IELTS 6.5 şartı aranmaktadır. Bu programı tamamlayan öğrenci başarılı olur ise sonrasında direkt üniversiteye başlayacağı için sene kaybı da yaşanmamış olacaktır. 

İngiltere'de Foundation Programları Nedir?

Tüm bunlara ek olarak, öğrenci İngiltere’de direkt olarak liseye başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede üniversiteye başlamak istiyorsa, bunun için de bir sistem mevcuttur. Öğrenci önce 2 yıl GCSE eğitimini tamamlar ve 4 tane GCSE dersini de başarılı olarak vermiş olması durumunda belli üniversitelerin Foundation programlarına direkt olarak katılabilmektedirler. Tabii bu üniversiteler, dünya sıralamasında çok yüksek derecelere sahip okullar olmayacaktır. Foundation programı 1 yıl sürmekte olup, üniversiteye direkt kabul anlamına gelmektedir. Akabinde haricen 3 yıl da üniversite okumak gerekmektedir. Bu durumda 2 yıl GCSE + 1 yıl Foundation programı + 3 yıl üniversite toplam 6 yıllık bir plan karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de lise ve üniversite eğitimi aldığınızda, eğitim süresi toplamda 8 yıl sürmektedir. Böyle bir seçeneğin değerlendirilmesi durumunda hem zamandan kazanmış olup, hem de anadili İngilizce olan bir ülkede eğitim almak mümkündür.
Yukarıda verilen bilgilere ek olarak, İngiltere’de A Level diploması ile mezun olunması durumunda dünyanın her yerinde denkliğe sahip olarak, istediğiniz ülkede lisans okuma hakkına da sahip olacaksınız. Bu durumda Türkiye’de lise eğitimine devam etmek, yurtdışında üniversite okumak isteyen bir öğrenci için çok da mantıklı bir tercih olmayacaktır. 

İngiltere'de Lise Eğitimi

Bu yüzden maddi açıdan yeterliliğiniz ve yurtdışı hayaliniz var ise hiç düşünmeden lise eğitimi için size en yakın ülke olan İngiltere’den başlamalısınız. Emin olun ki üniversite öncesi size her açıdan deneyim kazandıracak ve üniversiteye hazırlayacak bir süreç olacaktır. İnanın ki bu üniversiteye uzanan yolculuk; hayatınızın en güzel, en unutulmaz ve en inanılmaz yolculuğu olacaktır!

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler