MALTA'DA DİL EĞİTİMİ PLANLAYANLARA TAVSİYELER

Danışman Yorumları

2015 yazı, 2 ay boyunca dil eğitimi için bulunduğum Malta’da edindiğim birikim ve tecrübeleri paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; İngilizce seviyeniz ne durumda olursa olsun zorluk çekmeyeceğinize, fark edilir bir ilerleme ile döneceğinize eminim. Ülkenin en büyük ekonomik geliri olan her şehirde ve her ekonomi sınıfına hitap eden dil okulları mevcuttur. Yazın gelen öğrencilerle birlikte ülke nüfusu 1 milyondan fazla artış göstermektedir. Bu nedenle ülkede hemen hemen herkes İngilizce konuşmakta ve her şey yurt dışından gelen yabancı öğrencilere göre ayarlanmaktadır. Bu koşullarda minimum derecede zorluk yaşayacağınız bir ülkedir Malta. Takımadalardan oluşan küçük bir Avrupa ülkesi olup, başkenti Valetta’dır.

 


EC English Center 1905 yılından beri ana merkezi Malta olmak üzere toplamda 17 ülkede çeşitli dil öğrenim hizmetleri sunmaktadır. Genel İngilizce ve Sınav İngilizce ’sinin yanı sıra 18 yaş altı teenage/ Junoir öğrenciler için yaz okulu, 50+ için ise gezi, dil kursu programları bulunmaktadır. EC’nin bize sunduğu diğer programlar; General, Semi, Intensive English, Business English, One-to-one, IELTS ve Cambridge Exam bunlardan bazıları. Okulda her sınıfta farklı ülkelerden öğrencileri bir araya getirme, tanışıklığı olan ve aynı dili konuşabilen öğrencilerin mümkün olduğunca farklı sınıflarda olma politikasını izlenmektedir. Bunun yanında sosyal hayatınızda da Türkçe konuşmamanız, farklı ülkelerden arkadaşlar edinmeniz, farklı kültürler öğrenmenize ve İngilizce gelişiminize faydalı olacaktır. Okul St. Julian’da olup merkezi bir mevkidedir. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın kolay olmasının yanı sıra, yaşadığınız yere göre yürüyerek gidebilir ya da bisiklet tercih edebilirisiniz. St Julian şehri, dil okullarının yoğun, ağırlık olarak yabancı öğrencilerin bulunduğu, deniz, alışveriş merkezleri ve eğlence mekânlarının yoğunlukta olduğu bir bölgedir aynı zamanda.

İlk hafta her okulun sahip olduğu yaka kartlarını takıyorsunuz, böylece toplu alanlarda (yemek, spor, parti vs.) öğrencilerin birbirlerini tanıma fırsatı oluyor. Ulaşım problemi çekeceğinizi düşünmüyorum, şehirden şehre yürüme mesafesi kısa ve kolay, ayrıca otobüs için kayıtlı olduğunuz okuldan ek kartta alabilirsiniz. Büyük önem taşıyan bir diğer konu ise; Malta’da dil okullarının devam zorunluluğu bulunmasıdır. (okulumda 1 ayda % 70 devam zorunluluğu vardı) Eğer devam limitini aşıyorsanız, eğitim sürecinizi tamamladığınızda dönem sonu sınavından geçer not alsanız bile sertifikanızı alamıyorsunuz. (Bu konuda tercih ettiğiniz okuldan bilgi almanızı tavsiye ederim.) Öğrenci vizeniz var ise (yeşil pasaport dışında) herhangi bir hukuki olay ya da çözülemeyen sorunlarda sınır dışı edilme riskiniz bulunmaktadır.


Genel eğitim programından bahsedersek ilk adım; Yoğun İngilizce Programı, Genel İngilizce Programı, İş İngilizce ’si Programı gibi seçenekleriniz olacak. (aralarında, fiyat ve ders saati farklılıkları bulunmaktadır.) Tavsiyem Genel İngilizce Programını seçmeniz. Sebebi ise, ders saatleri dışında sizin programınıza göre okulun sizlere sunduğu ‘Extra Free Lessons’ uygulamasıdır. (tabii bu uygulama tüm okullarda uygulanmakta mıdır bilemiyorum.) Bunlar; yazma, telaffuz, film, kültür kulüpleri şeklindedir. Bunun yanında her hafta gelen yeni öğrencilerle meet&greet programları yapılmaktadır. Yoğun programdan alacağınız verimden çok fazlasını eğlenceli olarak alabileceğiniz düşünüyorum. İkinci adım olarak ise seviye belirleme sınavına girdikten sonra tercih yapacaksınız, yaptığınız tercihler doğrultusunda (reading, writing, listening, vocablary, speaking) üç tercihe göre yoğunlaşmış bir program izleyeceksiniz. Üçüncü ve son adım olarak ise aylık seviye belirleme sınavlarının dışında çıkış sınavına gireceksiniz ve sertifikanızı alacaksınız. Ek olarak; okulumun bana verdiği haftalık sosyal aktivite programını belirtmezsem olmaz. Program dâhilinde aktiviteler, tarihi yerler, müzeler, plajlar, partiler, okul yemekleri… Okul öğrenci kaynaşımı ve kültür alışverişinin verimi arttırmak için sürekli ve yoğun olarak sosyal aktivite ve toplantılar düzenlemektedir. Bunlara katılımın faydalı olacağını düşünsem de bunun yanında kendinize özgü, istek ve beklentilerinize göre plan yapmanızı da tavsiye ederim.

Gittiğim okulun eğitiminden, hocalarından ve birebir her bir öğrenci sorunu ile ilgilenmesinden memnun kaldığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Refah seviyesi yüksek olan bu ada ülkesinin sosyal hayatının da sizlere eğitim sürecinizce olumlu olarak katkı sağlayacağını düşünüyorum. Seçenekleriniz arasında Malta var ise hiç düşünmeden valizinizi hazırlayın derim.


 

Malta’da Dil Eğitimi Planlayanlara Tavsiyeler;

Unutmayın ki okulunuzu, kalacağınız yeri (okul yurdu, özel ev, öğrenci rezidansı, aile yanı vb.), uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ekonomik olacaktır.

Okulunuzu seçerken bulunduğu şehri araştırmayı unutmayın, seçimlerinizi beklenti ve hayallerinize göre yaparsanız keyif alırsınız.

Havaalanından kayıtlı olduğunuz okul sizleri karşılayacaktır, -her okul için ayrı personel ve alanlar bulunmakta- , okuldan çıkış yapmadan bir hafta önce programınızı tamamladığınızı, okuldan ayrılacağınızın haberini mutlaka verin, ikamet ettiğiniz yerden yine okul tarafından havaalanına bırakılacaksınız.

Şehir içi ulaşım için, havaalanına indiğinizde havaalanından öğrenci ulaşım kartı almayı unutmayın. Ticket office’den temin edebilirsiniz. (Bu sayede ulaşım konusunu ekonomik olarak çözmüş olursunuz.)

Okulunuzdan şehrin haritasını, otobüs saat ve kod numaralarının yazılı olduğu programı mutlaka isteyin, çok işinize yarayacak.

Sosyal aktivitelerde okul programına bağlı kalmamaya çalışın, arkadaş çevresi edinin ve kendi programınızı kendiniz yapın.

Yaptığınız turlarda (adalar arası) pazarlık yapmayı sakın unutmayın! Fiyatları yarı yarıya düşürüyor cömert Maltalılar.

Malta’nın en büyük adalarından olan Gozo ve Comino’ya gitmeyi unutmayın. Ulaşım; ada değiştireceğiniz için tekne ya da feribot kullanmanız gerekiyor. Comino Adası’na Malta’dan Marfa ve Cirkewwa’dan, Gozo Adası’ndan ise Mgarr Limanı’ndan düzenli tekneler kalkıyor. Ancak tavsiyem şehir merkezlerinin hemen hemen hepsinde acentalar bulunmakta, oradan turlarla anlaşıp daha hesaplı ve konforlu bir gezi yapabilirsiniz.

Şehrin güzelliklerini keşfedebileceğiniz, yaşayışını izleyebileceğiniz hop on- hop off (üstü açık gezi otobüsleri) ‘a binmeyi de unutmayın.

Gideceğinizde duyacağınız ilk şey Malta’nın gece hayatıdır, oldukça canlı ve hareketlidir ama bir o kadar doğal güzellikleri ve tarihi vardır. Dengeli planlar yapın, ekonominizi ayarlayın, her yeri görün.

İngilizcenizi geliştirin ama kendinizi de geliştirmeyi unutmayın, merak edin, gezin, görün, fotoğraf çekin.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım güzel seçimler yaparak gider, güzel anılar biriktirerek dönersiniz. Şimdiden başarılar diliyorum sizlere…

Ali AĞIR

Ali AĞIR

Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

EC Bristol Dil Okulunda 4 Ay İnglizce

Amcam daha önce kuzenimi Academix aracılığıyla ABD’ye gönderdiği için kurumun ne kadar profesyonel çalıştığını biliyordum ve başka hiçbir kurumla g...   Devamı

Burak Perit Yaşar
Burak Perit Yaşar
Öğrenci
DID Berlin Dil Okulunda 6 Aylık Almanca

Almanya’da DID Berlin'de bir aydır eğitim almaya başladım, daha beş ay daha burada kalacağım ve okula geldiğim ilk gün itibariyle danışmanımın önce...   Devamı

Cenk Bozkurt
Cenk Bozkurt
Öğrenci
Kaplan Dil Okulu Toronto'da 6 Ay İngilizce

Toronto’dan bahsetmeden önce, neden burayı ve Academix Danışmanlık Şirketini tercih ettiğimi açıklamak istiyorum.   Devamı

Hakan Akmanlar
Hakan Akmanlar
Öğrenci
Kaplan Vancouver'da IELTS Hazırlık Kursum

Academix sayesinde eksiksiz hazırladığım vize başvuru dosyamla Kanada’dan 2 yıllık uzun dönem vizesi aldım.   Devamı

Benan Özkol
Benan Özkol
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
Dublin City University Tavsiyelerim

Dublin merkeze olan uzaklığı otobüs ile ortalama 15-20 dakika olan okulun büyük ve yeşil kampüsünün içinde bulunan tarihi binaların bir tanesinde P...   Devamı

Çağlar Ölmeztürk
Çağlar Ölmeztürk
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler