SAN DIEGO'DA DİL EĞİTİMİ TAVSİYELERİM

Danışman Yorumları

Amerika’da Dil Eğitimi dendiğinde akla belli başlı şehirler gelecektir. Bunlardan bana göre, en keyifli, en güvenli olanı, Amerika kültürü ile birlikte farklı kültürleri de yakından deneyimleyip, dil eğitimi yanında geniş bir vizyon ile dönebileceğiniz şehir, benim de uzun yıllar geçirdiğim San Diego’dur. San Diego, Kaliforniya eyaletinin en güneyinde bulunan, Los Angeles’a 2 saat mesafede, Meksika sınırında bulunan, Kaliforniya’nın Los Angeles’tan sonra en büyük ikinci şehridir. 

Dil Eğitimi için San Francisco, Berkeley’de 5 ay geçirdikten sonra, her yabancı öğrenci gibi diğer şehirleri görmek üzere yaptığımız hafta sonu turlarından birinde San Diego’yu keşfettim. Ilıman iklimde yetişen bir İzmirli olarak, San Francisco soğuğundan sonra bana cennet gibi gelen San Diego’da başka bir dil okuluna hemen transfer oldum. Aslında San Diego’da yaşayan pek çok kişiden benzer hikayeyi duyabilirsiniz. Çünkü San Diego’ya gelen hemen hemen herkes ya buraya taşınır ya da taşınmanın hayalini kurar. Pek çok Amerikalı’nın emekli olunca yaşamayı düşlediği şehirlerden biri olan San Diego, Kaliforniya eyaletinin en büyük 2. şehri olmasına karşı merkez olan Downtown’da her yere yürüyebilirsiniz ve asla kaybolmazsınız. Şehrin göbeğinde bulunan havaalanı ile havaalanı ile downtown arası mesafe bile kısa bir yürüyüş mesafesidir. 

Polis arabalarının üzerinde göreceğiniz “America’s Finest City” ünvanını sonuna kadar hak eder San Diego. Bir öğrenci olarak gidilebilecek, Amerika’nın en güvenli şehridir. Kuzey’de, güneyde ve Coronado Adası’nda bulunan üç askeri üssü bulunan şehrin neden güvenli olduğunu anlamak da zor değildir. Downtown’da enlemesine caddeler rakamlar ile, boylamasına harfler ile isimlendirilmiştir. Dolayısıyla bulunduğunuz noktayı 5th E Street, 6 F street olarak kolayca aklınızda tutabilirsiniz ve E street’de iken bir sonrakinin F Street olacağını bilirsiniz. Downtown’ın en işlek ve görülmesi gereken caddesi 5th Street, diğer adıyla Gaslamp Quarter. Burada ayrıca her yıl Comic Con International’ın yapıldığı Convention Center’da bulunur. 

 San Diego’da her yere trolley sistemi ile gidersiniz. Orange,  Blue ve Green Line şeklinde güzergahları bulunan trolley, San Fransisko’daki BART sistemini anımsatsa da, aslında daha büyük bir şehir olmasına karşı gideceğiniz noktaya, çok daha çabuk ve uygun maliyetli gidersiniz ve kendinizi bir tatil bölgesinde hissedersiniz. Bu anlamda da San Diego, bir öğrenci için cennet bir şehirdir. Tek yön $2.50 olan ve her istasyondan alabileceğiniz biletler 2 saat boyunca geçerlidir ve trolley ile gidebileceğiniz en uzak mesafe bile hesaplandığında bu çok rahat aynı bilet ile transfer yapmanızı sağlar. Günlük $8 ödeyerek alacağınız day-pass ile 1 gün boyunca hem trolley hem otobüs sınırsız kullanabilirsiniz. Fakat en uygunu, her istasyonda alabileceğiniz Compass kartlar ile aylık $72 ödeyerek 30 gün boyunca tüm toplu taşımalara sınırsız binebilmenizdir. Eğer bisiklete binmeyi seven biriyseniz, bir bisiklet alıp, daha aktif ve maliyetsiz bir ulaşım sağlayabilirsiniz. San Diego, yayalara ve bisikletlilere son derece saygılı olan sürücülerle dolu bir şehirdir ve bu yolla da güvenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Başka bir alternatifiniz ise, eğer konforunuza çok düşkün iseniz ve günlük kısa turlar vazgeçilmeziniz ise, yabancı öğrencilere çok uygun maliyetlerde araç kiralayan araç kiralama şirketlerinden, aylık araç kiralayabilir ve Kaliforniya’nın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Yıl boyu süren sıcak iklimi, yalnızca 1 ya da 2 ay yağmurlu olarak geçecektir. Ve bu yağmurlu dönemde bile insanları parmak arası terliklerle ve şortla görmeniz muhtemeldir. Boşuna Sunny Diego lakabını hak etmemiştir. Her ılıman iklime sahip yerlerde olduğu gibi burada da yerel halk son derece sıcakkanlı ve yabancılara karşı son derece alışık ve yardımseverdir. Bunu Amerika’nın her yerinde göremezsiniz ve yurtdışına dil eğitimi almaya giden her öğrenci için aslında önemli olacak bir kriterdir gideceği yerin yabancılara karşı tutumu. Bu anlamda da San Diego bir yıldızı hak eder.

Meksika’ya olan yakınlığı sayesinde en güzel Meksikan yemeklerini deneyebileceğiniz San Diego’da, yine Downtown’dan çok rahat yürüyerek ulaşabileceğiniz, Little Italy’de İtalyan yemekleri deneyebilir, yine yürüyüş mesafesinde ve pek çok dil okuluna yakın Hillcrest’te sushi yiyebilir, Clairemont Drive’da $12-15 arası sınırsız Korean barbekünün keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada genelde Asyalı öğrencilerin ve Asya kökenli Amerikalı halkın çoğunlukla yerleştiği yer olmasından ötürü pek çok Kore, Çin, Japon gıda ve eşya ürünleri bulabileceğiniz marketler vardır. Balığın her çeşidini ve hatta kabuklu siyah midyeyi bile bulabilirsiniz. Klasik Türk mutfağından vazgeçemeyenlerdenseniz, hiç merak etmeyin! Balboa Avenue’da International marketlerde ya da La Mesa Vine Market’de pek çok Türk ürünü bulmanız mümkün olduğu gibi, Türk, İran ve Yunan restorantlarında dönerin ve kebabın keyfini sürebilirsiniz. Özellikle 4th Street’de bulunan Sultan Baklava’da günlük yapılan baklavaları ve Türk şeflerin elinden çıkan yemekleri yiyebilir, birkaç Türk paketli ürünü (lokum, türk kahvesi, çay, bisküvi çeşitleri) alabilirsiniz. Horton Plaza, Downtown’da ki alışveriş merkezidir ve her turist için işlek bir noktadadır. Fakat San Diego alışveriş merkezleri ve outlet cennetidir. Özellikle Meksika sınırındaki Las Americas ve Carlsbad’deki outlet son derece cazip indirimli ürünler sunar. Fashion Valley AVM, La Jolla UTC AVM ayrıca keyifli vakit geçirilebilecek ve alışveriş yapılacak alışveriş merkezlerindendir. UTC (University Town Center),  UC San Diego’ya ev sahipliği yapmasından ötürü özellikle sizin gibi birçok yabancı öğrenci görmeniz mümkündür bu alışveriş merkezinde. Las Americas Outlet civarında elinde valizle gezen insanlar görürseniz sakın şaşırmayın. Hepsi alışverişteler. Las Americas’a giderken “Last Usa Exit” tabelasını ise sakın kaçırmayın, kendinizi birden Meksika’da bulabilirsiniz.  Bu yakınlığı sayesinde her gün yüzlerce Meksikalı ülkeye çalışmak için gelip, evine aynı gün geri döner ve hatta San Diegolular için hafta sonları uygun maliyetli gidebileceği seyahat olmasından ötürü yine Meksika sınırında olmak harika bir şanstır. Tijuana’nın çok güvenli bir yer olmadığını ve merkezlerden uzaklaşmamanızı yine de öneririm. San Diego’da İngilizce dil eğitimi almaya gittiyseniz, hiçbir çabanız olmasa bile birkaç kelime İspanyolca öğrenmeniz muhtemeldir. 

Meksika demişken,  bir Meksikan sokak yiyeceği olan tacolardan söz etmemek olmaz. Her yerli/yabancı öğrenci ve Amerikalı’nın en popüler etkinliği Taco Tuesday’i kaçırmayın. Her Salı Tacoların $2’a kadar düştüğü bu günlerde leziz tacoların tadına varabilirsiniz. En güzel tacoları,  Palm Street’deki Tacos El Gordo’da bulabilirsiniz. Muhtemelen otobüs ile ya da biraz vakit geçirdikten sonra her öğrenci gibi uygun fiyatlı olarak aylık araç kiralamalar ile ulaşabilirsiniz. Genelde öğrenciler Pacific Beach’te her Salı toplanır. San Diego’dan bahsetmişken “Kaliforniya’nın doğum yeri” olarak bilinen Old Town’dan bahsetmemek olmaz. Birçok Meksikan restorantta sizleri geleneksel kıyafetlerle karşılayan garsonlar ile özellikle hafta sonu canlı Meksikan müziğin keyfini çıkarırken, kendinizi Meksika’da hissedebilirsiniz. Pek çok ücretsiz küçük tarihi müzeleri de burada ziyaret etmeniz mümkün. Ev yapımı nachos ve salsa soslar bütün restorantlarda ücretsiz ve sınırsız masanıza getirilir başlangıç olarak. Ocean Beach’te Hoodads burgerlerini ve sadece Kaliforniya’da bulabileceğiniz In N Out burgerlerini yemeden dönmemenizi öneriyorum. $2.10 hamburger, $3.45’da double burger yiyebileceğiniz In N Out burgerleri Amerikalılar için de vazgeçilmezdir ve günün her saati işlek bir yerdir.  Sipariş verirken animal style demeyi unutmayın, kendilerine özel harika bir sosları var. Uygun maliyetli olması, içinde ne vardır sizi diye düşündürüyorsa, sıkı durun! Sahipleri dolayısıyla burada asla domuz eti olan burger satılmıyor ve etin, Amerika’da sebzeden ucuz olduğu gerçeğini de unutmayalım. Bu yüzden barbekü yapmak, San Diegolular için klasik bir akşam yemeği denebilir. Genel olarak San Diego’da bu şekilde yiyebileceğiniz pek çok uygun maliyetli yiyecek bulamanız mümkün. $7-$10 arası alacağını koca bir burrito ile son derece doyurucu bir öğlen ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz de. Burrito bir Meksikan dürümüdür diyebiliriz. Lavaş’a çok benzeteceğiniz tortilla ekmeklere sarılı Meksika fasulyesi, tercihiniz et ,sebze, pirinç veya patatesten oluşur. San Diego’nun adım attığınız her yerinde bulabilmeniz mümkündür. Bunların en meşhuru California burritodur ve San Diego’ya dil eğitimine gittiyseniz muhtemelen birçok kez yiyeceğiniz ve yemekten sıkılmayacağınız sağlıklı ve ucuz bir fast food diyebiliriz.

San Diego’da öğrenci olmanın bir başka avantajı ise, hafta sonlarınızı arkadaşlarınızla yapacağınız kısa turlar ile birçok yeri görebilmenizdir. Ziyaret edebileceğiniz yer sayısı kısa mesafeler ile çok fazladır. Kış ise Lake Tahoe, Big Bear’da karın keyfini sürebilir, Ekim ayında, 1 saat mesafedeki Julian’da Elma festivaline katılıp Julian Pie Company’nin meşhur elmalı payını deneyebilirsiniz. Ayrıca elmadan yapılan her türlü ürünü de burada görürseniz şaşırmayın. Tam bir elma bayramı! Bununla kalmayıp, 5 saat araç mesafesinde Las Vegas’i, 2 saat uzaklıkta Los Angeles’i, 1 saat uzaklıkta Laguna Beach’i ziyaret edebilir , ve genelde pek çok öğrencinin yaptığı gibi ortak bir araç kiralayıp, çok uygun maliyetle Kaliforniya sahillerini bütün hafta sonu boyunca tek tek gezebilirsiniz. Meşhur Highway 1 yolu üzerinden gittiğinizde, Laguna Beach, Santa Barbara, Santa Monica, Malibu Beach gibi pek çok meşhur Kaliforniya sahilini görür, belki surf öğrenmeye bile karar verebilirsiniz (bazı dil okulları dil eğitimi yanında paket olarak alabileceğiniz surf dersleri sunar, detaylar için lütfen danışmanınıza sorunuz). Ya da San Diego’dan ayrılmayıp Pacific Beach, Ocean Beach, La jolla Beach, Coronado Island, Mission Bay, Mission Beach, Carlsbad’in sahil keyfini sürebilir ya da yine Downtown’da bulunan Balboa Park’ta vakit geçirebilirsiniz. San Diego, ücretsiz yapabileceğiniz birçok açık hava etkinliğine sahip bir şehirdir ve bu avantajı sayesinde dil eğitimi için giden bir öğrenci için dil pratiği yapmasına harika avantaj sağlar. 

San Diego’da öğrenciyseniz, Sea World ya da en büyük hayvanat bahçesi olan San Diego Zoo’yu mutlaka görmelisiniz.  Sea World demişken, eğer yaz dönemi dil eğitimi için gidiyorsanız, her gece süren eşsiz ve muhtemelen hiç bir yerde göremeyeceğiniz Sea World havai fişek gösterisini, yakınlarındaki bir plaja gidip bonfire eşliğinde ücretsiz izleyebilir, bir yandan Amerikalıların en tatlı kültürlerinden olan plajda ateş yakmak için ayrılan özel yerlerde yaktığınız ateş ile Honey Graham bisküvi arası ateşte marshmallow ve Herseys çikolata eşliğinde arkadaşlarınızla unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Gündüzleri ise Mission Bay ya da Pacific Beach’te bulunan birçok yerden, sadece $10’a kiralayacağınız bisikletler ile Kaliforniya sahillerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Mesafelerin çok uzak olmayışı, daha da önemlisi mesafeler arası kalabalık, gürültülü bir yolculuk yapmıyor oluşunuzdan kaynaklı kısa bir otobüs ya da trolley yolculuğunun sizi yormayacağı ve insanlarının da sıcakkanlı oluşu dikkate alındığında AİLE YANI konaklama düşünen öğrenciler için harika bir şehirdir. San Diego’ya ilk taşındığımda konakladığım aile ile hala görüşüyorum ve 2. ailem gibiler. Yurt dışında dil eğitimi almanın bir avantajı da, sadece oradayken yoğun olarak dile maruz kalmanız değil, orada kurduğunuz arkadaşlıkların ve aile yanı konaklama ile tanıştığınız lokal insanlar ile sosyal medya vb yollar ile döndükten sonra bile ilişkilerinizin devam edebilmesi ve daimi olarak dil pratiğinize devam etmenizdir. Bu size aslında aldığınız hafta sayısı kadar değil belki bir ömür bitmeyecek ve artacak kültürel birikim sağlayacaktır. Aile Yanı konaklama seçeneklerinde tek kişilik odalarda kalabilir, seçeceğiniz farklı fiyat opsiyonlarında kahvaltı ya da kahvaltı ve akşam yemeği seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Klasik bir kahvaltıdan beklentiniz; mısır gevreği, süt, meyve suyu, reçel, bagel, krem peynir veya değişik çörekler olabilir. Akşam yemeği için ise, danışmanınıza baştan belirttiğiniz ve belirlediğiniz vejetaryen, glüten free, helal seçeneklerinize dikkat etmek koşulu ile yanınızda kaldığınız ailenin klasik akşam yemeklerine dahil olacaksınız. 

Siz de San Diego’da dil eğitimi almak ve İngilizce dil eğitiminizi unutulmaz bir tatile, farklı kültürleri absorbe edeceğiniz kültürel bir birikime dönüştürmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
 

Pelin ERCAN

Pelin ERCAN

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: 90 555 016 47 51@: pelin@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Dubai'de Eğitim ve Yaşam

Dubai; herhangi bir Avrupa kentini aratmayan modernliğe sahip bir şehirdir. İhtişamlı gökdelenleri, estetik yapıları, göz kamaştıran sahilleri ve t...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler