KANADA LİSE EĞİTİMİ 2020 EN GÜNCEL FİYATLAR

Danışman Yorumları

Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilen Kanada lise eğitimi 2020 en güncel fiyatlar, eğitim sistemi ve kalitesi ile de kendini kanıtlamış olan bir ülkedir. Eğitim kalitesi; Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) tarafından dünyada ilk üçte gösterilmektedir. Kanada’da eğitim, eyaletlere bağlıdır ve her eyaletin kendine özel sistemleri mevcuttur fakat eğitim standardı kesinlikle farklılaştırılamaz. Bununla birlikte, ülkenin vatandaşlarına eğitim ücretizdir ancak uluslararası öğrenciler için; diğer gelişmiş ülkelere oranla eğitim ücretleri daha uygundur. 

Kanada devleti, eğitime en fazla bütçeyi ayıran ülkelerden biri olması nedeniyle, eğitim standartlarını en üste taşımış ve bu konuda öncü ülkelerden biri haline gelmiştir. Kanada’dan mezun olan öğrencilerin diplomalarının tüm dünyada tanınıyor olması, eğitim sonunda kolayca istihdam sağlanması, yüksek teknolojilerin kullanılması, çalışma izni, döviz kurunun diğer ülkelere nazaran daha düşük olması, yaşam kalitesi gibi önemli artıların oluşu, uluslararası öğrencilerin Kanada’yı tercih etmelerinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde öğrenciler liseden itibaren yurt dışında eğitim almayı tercih etmektedirler. 

Kanada'da Lise Eğitim Süresi

Kanada’da lise eğitimi eyalet sistemine göre değişiklik göstermektedir.  Ülke ’de 10 eyalet ve 3 bölge yer almaktadır. Quebec Bölgesi’nde lise eğitimi 7 ve 12. Sınıflar arasındayken; diğer eyaletlerde 9 ile 12. Sınıf arasındadır.  Örneğin; Ontario’da lise eğitimi alırken 30 krediyi tamamlamış olmanız, 40 saat gönüllülük işleri yapmanız ve edebi bir makale yazmanız beklenir. Kanada’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Uluslararası öğrenciler devlet ya da özel liselerden birine gitmeyi tercih edebilirler. Devlet liselerinin maliyeti daha düşük ancak eğitim kalitesi yüksektir. 

Kanada Lise Eğitimi 2020 En Güncel Fiyatlar

Kanada'da Lise Tipleri

Özel liseler ise yine kaliteli eğitim vermekle birlikte yatılı ve gündüz liseleri olarak ikiye ayrılır.  Yatılı liseler, kampüs içerisinde konaklama barındıran liselerdir. Gündüz liseleri ise çoğunlukla konaklama sağlamaz. Kanada’da lise öğrencilerinin konaklamaları yurt ve aile yanı olarak ikiye ayrılır. Yatılı liseler yurt konaklama imkânı sunarken, gündüz ve devlet liseleri çoğunlukla aile yanında konaklama sağlamaktadır. Öğrencilerin yanında kalacağı aileler, okul ve devlet tarafından özenle seçilir. Bu nedenle güvenilirdirler. 
Okul yılı 190 ile 200 gün arasında değişmekle birlikte, yılda yaklaşık 1000 saat eğitim verilmesi hedeflenmektedir. Buna göre öğrenciler, günde 5.5 saat eğitim almaktadır.  Türkiye sisteminde olduğu gibi teneffüsler 10-15 dk değil, 4 ila 6 dakika arasında değişiklik göstermekte ve öğle yemekleri ortalama 45 dakika sürmektedir. Lise’de ortalama ders başlangıç ve bitiş saatleri 08:45 ile 15:30’dur.

Kanada Liselerine Başvuru

Kanada’da lise eğitimini 2 yıl almış olan uluslararası bir öğrenci, kolej’e herhangi bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeden başvuru yapabilir. Bunun yanında tüm lise eğitimini Kanada’da tamamlamış bir öğrenci, Üniversite’ye başvuru yaparken İngilizce yeterlilik sınav sonucu göstermek zorunda değildir. Kanada lise eğitim sistemine göre; öğrenciler, Üniversite’de hangi bölümde okumak istiyorlarsa, eğitim hayatları boyunca o amaca yönelik dersler alırlar. Mesela; Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci, yoğun matematik dersleri, kodlama, yazılım dili gibi dersler alarak, gelecek hedeflerine daha hızlı ve bilinçli bir şekilde hazırlanır.  Böylece eğitim almak istediği bölümle ilgili bilgi sahibi olmuş olur. 

Kanada Lise Eğitimi 2020 En Güncel Fiyatlar

Kanada'da Lise Eğitim Maliyetleri

Kanada’da lise eğitimi ortalama 14.000 ile 40.000 Kanada Doları arasında değişiklik gösterir. Tüm lise eğitimini yurt dışında tamamlayan öğrencilerin, Türkiye’de sınavsız geçiş hakkı vardır. Kanada; eğitim kalitesinin yüksek olması; Kanada’nın dünyada en yaşanılabilir ülkelerden biri seçilmesi, döviz kurunun diğer ülkelere göre düşük olması, güvenli bir ülke olması, refahın yüksek olması ve verilen diplomanın tüm dünyada geçerli olması gibi nedenlerle lise eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Siz de Kanada’da lise eğitimi almak istiyorsanız, daha detaylı bilgi için  bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Özge ÇAKIR

Özge ÇAKIR

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 133 01 00@: ozge@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Es Dubai ile Dubai'de İngilizce Eğitimi

Daha önce Academix aracılığı ile yurt dışına giden arkadaşlarımın vesilesiyle Ankara ofisten Hakan Nur beyle görüşmeye başladım. Covid sebebiyle ço...   Devamı

Oğuz Bildirici
Oğuz Bildirici
Öğrenci
Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler