BİLGİ İSTE İLETİŞİM
İsveç

İsveç'te Lise

İsveç’te lise eğitimi, son zamanlarda artış gösteren bir tercih olmakla birlikte, gerek suç oranının düşük olması, gerekse de İngilizce’nin yaygın ve iyi seviyede konuşulduğu bir lokasyon olması sebebiyle lise eğitimini Kuzey Avrupa’da sağlamak isteyen adayların karşısına uygun tercihler olarak çıkmaktadır.

Kuzey Avrupa müziğine katkısı tartışılmaz olan ABBA, Swedish House Mafia ya da Icona Pop gibi popüler müzik gruplarının ve metal albümlerinin doğduğu İskandinavya ülkeleri, farklı müzik kültürü açısından da oldukça fazla imkana sahiptir.

Yurtdışında lise eğitimi düşünen adayların alacakları lise eğitiminin yanı sıra, bu coğrafyadaki yapıların gerek mimarisi, gerekse de dizaynı ise dünya kültür mirasınca oldukça ünlüdür ve bu bilinirlik ayrıca edebiyat alanında da İskandinav kültürünü oldukça zengin kılar.

Kış sporlarının neredeyse futboldan daha fazla ilgi çektiği bu ülkelerde, buz hokeyi İskandinav ülkelerinde izlenen ve ilgi gören sporların başında gelmektedir. Bununla birlikte ise yaz dönemi için yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken plajlar, ormanlar ya da göller de bu bölgenin coğrafyasını zengin kılan bir diğer alternatiflerdir.

İsveç’te lise eğitimi düşünen adayların en önemli avantajlarından birisi de, halkın neredeyse tamamına yakın bir kısmı ileri derecede iyi İngilizce bilgisine sahiptir ve bu ülkelerin vatandaşı olmayanlar yurtdışı lise eğitimi adayları için günlük hayatta iletişim konusunda herhangi bir problem teşkil etmemektedir.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 16-18

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr, kısa dönem. Program sonrasında diploma verilmemekle birlikte öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir süresini bu ülkelerde tamamlaması amaçlanmaktadır.

Dil Şartı: İngilizce haricinde zorunlu olmaksızın adayların lokal dili de öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Kabul Sınırı: 10-12. Sınıfın tamamlanmış olması gerekiyor.

Giriş Koşulu: En az C seviyesi, yani orta seviyede not ortalaması gerekli.

Program Başlangıç/Bitiş: Okuldan okula değişkenlik göstermekle birlikte, okullar genellikle Ağustos-Haziran arası eğitim verirken, 2. sömestr genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

Başvurular: Okul tercihi adaya bağlı olmamakla birlikte; not ortalaması, dil, yaş gibi etkenlerle belirlenmektedir. Ağustos başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Nisan, Ocak başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Ekim, kısa süreli başvurularda ise son başvuru tarihi genellikle program başlangıcından 3 ay öncesidir.

Academix
Hakkında
Dilek & Öneri
Formu
Bizimle
Çalışmak
İster misiniz?
Şubemiz
Olmak
İster misiniz?
Amerika’da Lise Eğitiminin AvantajlarıAmerika’da lise eğitimi 4 sene sürmektedir. Dileyen öğrencilerimiz Amerika’da lise değişim programın... Devamı >>
İngiltere Lise Değişim Programlarıİngiltere Lise Değişim Programı ile İngiltere'de Lise okumak isteyen öğrenci lise değişim programı i... Devamı >>