KANADA'DA YENİ 2024 VİZE DÜZENLEMELERİ: ÖĞRENCİLERE YOL HARİTASI

Kanada, uluslararası öğrencilere yönelik vize düzenlemelerinde önemli değişikliklere gidiyor. Kanada'da üniversite, Kanada'da sertifika ve Kanada'da master eğitimleriyle ilgilenen öğrencilerimiz için çok önemli olan bu değişiklikleri sizlerle paylaşıyoruz. 2024 ve 2025 için geçerli olacak olan yeni kuralların yaratacağı etkileri aşağıda bulabilirsiniz. İşte 22 Ocak 2024 itibariyle duyurulan başlıca değişiklikler:

1. Vize Kontenjanları ve Eyalet Bazlı Kotalar:

  • Kanada, 2024 ve 2025 yılları için uluslararası öğrencilere verilen eğitim vizelerinde iki yıllık bir kota uygulayacak. Yıllık 360,000 civarında verilen study permit (uzun dönem eğitim vizesi) sayısı %35 oranında azaltılacak. Ancak, master, doktora, ilkokul ve lise seviyelerinde eğitim alacak öğrenciler bu kotalardan muaf tutulacak. Kotaya tabii olan programlar lisans, diploma, sertifika ve 6 ay üzeri dil eğitimi programları olacak. 

  • Her bir eyalet, nüfusuna göre belirlenen uluslararası öğrenci kontenjanına sahip olacak. Bu durum, özellikle Toronto'nun da bulunduğu Ontario gibi yüksek oranda uluslararası öğrenci barındıran eyaletlere daha fazla kısıtlama getiriyor. Uluslararası öğrenciler uygulanacak olan kotalardan etkilenmemek için Ontario haricindeki eyaletleri daha çok tercih edebilirler.

  • Vize başvurusu yapacak öğrencilerin, eğitim alacakları eyaletten bir "Provincial Attestation Letter" (PAL) alması gerekecek. Eyaletler federal hükümet tarafından kendilerine tanınan PAL kontenjanını eyaletlerinde bulunan okullara çeşitli yöntemlerle dağıtmaktadırlar. 

  • Toronto'nun da içerisinde bulunduğu Ontario eyaleti PAL kontenjanının %96'sını devlet üniversitelerine ve devlet kolejlerine; %4'lük kısmını ise dil okulları, özel üniversiteler ve özel kolejlere ayırmıştır.

Bu şu anlama gelmektedir;

- 2024 ve 2025 yıllarında Toronto'daki dil okullarına 6 aydan uzun süreli (study permit ile) gitmek zorlaşacak. Ancak 6 aydan kısa süreli dil eğitimi programlarına SX-1 (turist vizesi) ile öğrenciler gitmeye devam edebilecekler. Vancouver ve diğer şehirlerle ilgili bir kontenjan problemi bulunmamaktadır. Vancouver'a hem uzun dönem hem de kısa dönemli dil eğitimi programlarına gidilebilecek.

- 2024 ve 2025 yıllarında Toronto'daki özel kolejlere study permit ile gitmek zorlaşacak. ILAC College, Greystone College, TSOM gibi özel kolejler bu uygulamadan oldukça negatif etkilenecekler.

- 2024 ve 2025 yıllarında Toronto'daki özel üniversitelerde sunulan lisans programlarına gitmek zorlaşacak. 

Tekrar hatırlatmak isteriz ki; Study Permit alabilmek için gerekli olan Provincial Attestation Letter (PAL) sadece lisans, sertifika, diploma ve dil eğitimi programlarını bağlamaktadır. Herhangi bir eyalette herhangi bir okulda (devlet/özel) master, doktora, ilkokul ve lise seviyelerinde eğitim alacak öğrenciler bu kotalara tabii tutulmayacaklardır.

2. Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni:

  • 15 Mayıs 2024'ten itibaren, kamu-özel ortaklıklar aracılığıyla sunulan programlara kayıtlı öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izni verilmeyecek. Ancak, özel kolejler ve kamu-özel ortak kolejlerde okuyan öğrencilerin part-time çalışma izinleri devam edecek.


3. Aileler İçin Çalışma İzni Sınırlamaları:

  • Uluslararası öğrencilerin eşlerine verilen açık çalışma izinleri sınırlanacak. Sadece master ve doktora programlarına giden öğrencilerin eşleri çalışma izni alabilecek. Kolejlere giden öğrenciler ise eşlerini ve çocuklarını yanlarında götürebilecek, ancak eşlerinin çalışma izni olmayacak.


4. Mezunlara Özel İmkanlar:

  • Kanada'da bir master programından mezun olan öğrenciler, program süresinden bağımsız olarak, program sonrası 3 yıl boyunca çalışma izni başvurusu yapabilecekler.


Bu değişiklikler, öğrencilerimiz için yeni bir vize stratejisi oluşturmayı gerektirebilir. Detaylı bilgi almak ve başvuru sürecinizi daha rahat yönetmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın, değişikliklerle birlikte yeni fırsatlar da ortaya çıkabilir. Güncel gelişmeleri takip etmeye devam edin ve geleceğe daha güvenli adımlarla ilerleyin!

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Yurtdışında Eğitimle Nasıl Pilot Olunur?

Yurtdışında eğitim alarak pilot nasıl olunur, aşamaları nelerdir, pilotlük lisansları hangi ülkelerde geçerlidir, ne sürede pilot olunur   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
London South Bank Üniversitesi: Geleceğinizi Şekillendirecek Eğitim...

LSBU, Londra'nın kalbinde, Thames Nehri'nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu özel konum, öğrencilere kentin kültürüne, iş dünyasına ve sosyal yaşamı...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Regent University London: Eğitim ve Lokasyonda Mükemmeliyet

Regent University London, Regent Park'ın içinde muhteşem bir konuma ve kampüse sahip olarak öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunan öncü bir kurum...   Devamı

Serpil Gündüz Coşar
Serpil Gündüz Coşar
Danışman
Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler