BİLGİ İSTE İLETİŞİM
İspanya

İspanya'da Lise

İspanya’da lise eğitimi Türkiye’deki sistemle benzer özellikler taşımaktadır. Öğrencilerin tamamlaması gereken 6-12 yaş arası için ilkokul, 12-16 yaş arası için secondary school ve 16-18 yaş arası için de bachilerrato eğitimi mevcuttur.

Bunların haricinde, yurtdışı lise değişimi ya da yurtdışı lise eğitimini İspanya’da almak isteyen öğrenciler için eğitimin yanında oldukça fazla kültürel değişim ve aktivite imkanı bulunmaktadır. İspanya gibi dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi olan İspanyolca pratiğinin yanı sıra, lise eğitimi esnasında öğrencilerin dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden birinde alacakları eğitim, gelecek kariyerleri adına büyük önem arz etmektedir.

Öğrencilerin şehir ve bölge tercihi yapabilmeleri ile, İspanyolca’nın haricinde konuşulan diğer yöresel diller konusunda da aşina olabilme ve pratik yapabilme şansları oldukça yüksektir. İspanya’da lise eğitiminin yanı sıra, kültürel ve sportif faaliyetler anlamında da çok fazla fırsat sunan İspanya, son dönemlerde yurtdışında lise eğitimi düşünen adaylar için oldukça popüler destinasyonlardan birisi haline gelmiştir.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 14-18.

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr, kısa dönem.

Dil Şartı: En az 2 yıl İspanyolca eğitim almış olunması tavsiye ediliyor. İngilizce eğitim düşünen öğrencilerin en az intermediate seviyede İngilizce sahibi olması ya da okulun uygulayacağı İngilizce testini geçmesi gerekli.

Kabul Sınırı: Öğrencilerin “1º Bachillerato” denkliğine sahip olması, yani 12 yıllık bir eğitimin 11 yılını tamamlamış olması gerekir.

Giriş Koşulu: Öğrencilerin not ortalamalarının en az C seviyesinde olması gerekir.

Program Başlangıç/Bitiş: Genellikle Ağustos-Haziran şeklindedir. İkinci dönem genellikle Ocak ayında başlar.

Başvurular: Eylül başlangıcı düşünen adaylar için son başvuru tarihi 1 Nisan iken, Şubat sömestrında başlamak isteyen adaylar için son başvuru tarihi bir önceki senedeki Ekim ayının başıdır. Klasik (classic) program tercihinde öğrenciler İspanya’da eğitim alacakları şehir ya da bölgeyi tercih edebilirken, seçmeli (select) tipi başvurularda adaylar okulun İngilize ya da İspanyolca eğitim vermesini de eğitim almak istedikleri bölgeyi de tercih edebilme şansına sahip olacaklardır.