BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Finlandiya

Finlandiya'da Lise

Eğitim konusunda aldığı radikal kararlarla tanınan Finlandiya, Kuzey Avrupa’da lise eğitimi düşünen öğrenciler için diğer alternatiflerden birisidir. Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden birisi olan Finlandiya, toplam 5,5 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Yaklaşık 200 bin civarında göl ve bir o kadar sayıda da adaya ev sahipliği yapan Finlandiya, yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilere oldukça doğal bir atmosfer sunmaktadır.

Finlandiya’da lise eğitiminin yanı sıra, ülke kahve, sauna, dağ sporları ve buz hokeyi gibi alanlarda oldukça imkana sahiptir ve bu imkanlarıyla ünlüdür. Bunların yanı sıra bir inovasyon merkezi gibi düşünebileceğimiz Finlandiya, yurtdışı lise eğitimini burada almak isteyen adaylara gelecek kariyerleri konusunda oldukça iyi imkanlar sağlamaktadır. Linux, SMS, Angry Birds gibi dünya genelinde yeri ve popülaritesi olan bilişim materyallerinin çıkış noktası Finlandiya’dır.

Eğitim konusunda sistem değişikliğine gitmesi muhtemel Finlandiya’da, derslerin tamamen kaldırılması ve öğrencilerin tamamen uygulamaya dayalı bir eğitim alması bu günlerde söz konusu. Öğrencilerin proje ve araştırma içerikli konulardan sorumlu olacağı ve ev ödevi sistemine dayanacak olan bir eğitim sistemi planları yapan Finlandiya, yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenci adayları için oldukça farklı ve ilginç bir tercih olarak görünüyor.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 15-18

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr, kısa dönem. Program sonrasında diploma verilmemekle birlikte öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir süresini bu ülkelerde tamamlaması amaçlanmaktadır.

Dil Şartı: İngilizce haricinde zorunlu olmaksızın adayların lokal dili de öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Kabul Sınırı: 10-11. Sınıfın tamamlanmış olması gerekiyor.

Giriş Koşulu: En az B- seviyesinde not ortalaması gerekli.

Program Başlangıç/Bitiş: Okuldan okula değişkenlik göstermekle birlikte, okullar genellikle Ağustos-Haziran arası eğitim verirken, 2. sömestr genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

Başvurular: Okul tercihi adaya bağlı olmamakla birlikte; not ortalaması, dil, yaş gibi etkenlerle belirlenmektedir. Ağustos başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Nisan, Ocak başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Ekim, kısa süreli başvurularda ise son başvuru tarihi genellikle program başlangıcından 3 ay öncesidir.