BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Danimarka

Danimarka'da Lise

Danimarka’da lise eğitimi, Kuzey Avrupa’da lise eğitimi düşünen öğrenciler için alternatiflerden bir diğeridir. Yerel olarak Danca konuşuluyor olsa da, İngilizce dili de lokal halkın kendi dilleri haricinde en fazla konuştuğu dildir ve İngilizce bilgisi konusunda Danimarka, Avrupa ülkeleri arasında İngilizce’nin en çok ve en iyi konuşulduğu ülkelerden birisidir. Danimarka’da lise eğitimi 15 yaş itibariyle başlar ve Danimarka’da lise düşünen adaylar için akademik yıl, akademik sömestr ve kısa dönem gibi alternatifler mevcuttur.

Kopenhag, Danimarka’da lise eğitimi düşünen öğrenciler için en öncelikli lokasyonlardan birisidir. Kendi vatandaşları tarafından “refah devleti” olarak adlandırılan Danimarka, bu ülkede uzun ya da kısa süreli lise eğitimi almak isteyen adaylar için ekonomik ve üst düzey bir eğitim alabilme adına Kuzey Avrupa’nın en elit yurtdışı lise eğitimi imkanlarına sahip ülkelerden birisidir.

Danimarka halkı, ülkenin sahip olduğu refah seviyesinin korunmasının eğitim kalitesinden geçtiğini düşündükleri için bu ülkedeki okul sayısı ve eğitim olanakları oldukça tatmin edicidir. Öğrencilerin bireysel gelişim ve yeteneklerine göre eğitim alması gerektiğini düşünen bir bakış açısına sahip olan Danimarka’da, 7. Sınıfa kadar rutin ders düzeni yerine proje, aktivite ve sözlü sınavlardan sorumlu olmaktadırlar. Danimarka’da lise; İsveç, Norveç ya da Finlandiya alternatiflerinin yanında lise eğitimi adına diğer seçenekler arayan lise adayları için opsiyonlardan birisidir.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 15-18

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr, kısa dönem. Program sonrasında diploma verilmemekle birlikte öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir süresini bu ülkelerde tamamlaması amaçlanmaktadır.

Dil Şartı: İngilizce haricinde zorunlu olmaksızın adayların lokal dili de öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Kabul Sınırı: 10-12. Sınıfın tamamlanmış olması gerekiyor.

Giriş Koşulu: En az C seviyesi, yani orta seviyede not ortalaması gerekli.

Program Başlangıç/Bitiş: Okuldan okula değişkenlik göstermekle birlikte, okullar genellikle Ağustos-Haziran arası eğitim verirken, 2. sömestr genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

Başvurular: Okul tercihi adaya bağlı olmamakla birlikte; not ortalaması, dil, yaş gibi etkenlerle belirlenmektedir. Ağustos başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Nisan, Ocak başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Ekim, kısa süreli başvurularda ise son başvuru tarihi genellikle program başlangıcından 3 ay öncesidir.