BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Almanya

Almanya'da Lise

Almanya’da lise eğitimi; gerek üst düzey eğitim sistemi, gerekse de yurtdışı lise eğitimi sonrası kariyere sağladığı fayda sebebiyle oldukça popüler lokasyonlardan birisidir. Üniversite eğitimi öncesinde alınacak Almanya’da lise eğitimi, adaylara daha sonraki üniversite eğitimlerinde oldukça fazla olanak ve Almanya’da okunması olası üniversitelere kabul konusunda kolaylıklar sağlamaktadır. Bilindiği gibi Almanya’da üniversite okumak, neredeyse ücretsiz sayılabilecek ölçüde çok düşük miktardaki harç ücretleriyle gerçekleşmektedir.

Stuttgart, Münih, Berlin gibi teknolojinin Avrupa’daki en gözde lokasyonlarının bulunduğu bu ülke, aynı zamanda kültürel ve tarihi birikimiyle de öğrencilerin yurtdışı lise eğitimlerinde yaşayacakları kültürel değişimi en üst düzeyde yaşamalarına vesile olmaktadır.

Otomotiv sektöründe bir öncü olan Almanya’da, dünyaca ünlü arabaların üretim merkezleri bulunmaktadır. Mercedes, Audi, Porsche ya da Volkswagen gibi dünyaca ünlü firmaların yatırım yaptığı ülkelerin başında gelen Almanya, yurtdışı lise eğitimi anlamında öğrencilere geleceğe dair oldukça fazla imkan sunmaktadır.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 15-17.

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr ya da kısa dönem.

Dil Şartı: Öğrencinin az ya da hiç Almanca seviyesi yoksa, İngilizce anlamında belirli bir seviyede olması istenir. Program sonrasında diploma verilmemekle birlikte öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir süresini bu ülkelerde tamamlaması amaçlanmaktadır.

Kabul Sınırı: Öğrencinin sahip olduğu Almanca bilgisine göre 9 ila 11. sınıftan kabul alabilmektedirler. Okul ya da program tercihi adaya bağlı olmamakla birlikte, öğrencinin profiline uygun olacak şekilde yerleştirme yapılmaktadır.

Giriş Koşulu: C seviyesi ya da üzeri.

Program Başlangıç/Bitiş: Eylül-Temmuz

Başvurular: Ağustos başlangıcı için son başvuru tarihi 15 Nisan, Ocak başlangıcı için son başvuru tarihi 15 Ekim, 2 ya da 3 aylık kısa dönem programlar için ise programa başlanması düşünülen tarihten 10 hafta öncesidir.