ÜNİVERSİTE ARAŞTIR BİLGİ İSTE İLETİŞİM
İtalya

İtalya'da Üniversite

İTALYA'DA EĞİTİM

İtalya Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden bir olmuştur. İtalya'yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir;

  • İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.
  • Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.
  • Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.
  • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir.
  • Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak İtalya'daki birçok üniversitenin Türkiye'deki tek resmi kayıt ofisi olarak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız!

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format sözkonusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğtim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler içinse üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlere başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.

İtalyan üniversitelerine başvuru yapan Türk öğrencilerinin, İtalyan Konsolosluğu'nda diploma denklik işlemlerini yaptırabilmeleri için mutlaka Türkiye'de YGS sınavına girmiş ve barajı geçmiş olmaları gerekmektedir.  İtalyan üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrencilerin İtalyan Konsolosluğu'nda tamamlaması gereken Denklik ve Pre-Enrollment işlemleri bu sene 23 Mart 2016 ile 7 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.  


2016 Yılı Güncel Sınav Tarihleri: 

Devlet Üniversitelerinde sunulan Mimarlık, TIP, Veterinerlik, Dizayn ve Mühendislik Sınavları Eylül 2016 içerisinde gerçekleştirilecektir. (Sınavların bazıları İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak, bazıları ise üniversiteler tarafından bağımsız olarak düzenlenmektedir.)


IMAT (Italian Medical Admission Test) 2016 Tarihleri: 
İtalyanca Sınav: 6 Eylül 2016
İngilizce Sınav: 14 Eylül 2016


Architecture (Mimarlık) 2016 Test Tarihleri:
Mimarlık (Architecture) Sınavı: 8 Eylül 2016

Politecnico di Milano 2016 Test Tarihleri:
Dizayn (Design) Sınavı: 5 Eylül 2016 
Mühendislik (Engineering) Sınavı: 12 Eylül 20162016 Yılı Academix İtalya Mimarlık Sınavlarına Hazırlık Kursu:

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık tarafından İtalya üniversiteleri Mimarlık bölümlerine yönelik olarak İstanbul'da 2016 yılı içerisinde bir Hazırlık Kursu açılacaktır. Kursun ilk periyodu semester tatilinde 25 Ocak 2016 Pazartesi’den 5 Şubat 2016 Cuma gününe kadar 12 gün süreyle gerçekleşecektir. İkinci periyodu ise okullar kapandıktan sonra 27 Haziran 2016 Pazartesi ile 10 Temmuz 2016 Pazar günleri arasında belirlenen 6 gün boyunca yapılacaktır. Kursa kayıt için son tarih 05 Ocak 2016'dır.   

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin! Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık'ın İtalya eğitim partneri olan Linguaviva tarafından hazırlanan 2015 eğitim yılı için hazırlanan İtalya'da Akademik Eğitim sunuma ulaşmak için tıklayınız.


Aşağıdaki konularla ilgili bilgi almak için linklere tıklayabilirsiniz.


TÜRKİYE YETKİLİ KAYIT OFİSİ OLDUĞUMUZ
LİSANS
 PROGRAMLARI SUNAN ÜNİVERSİTELER


 

Universita Bocconi

 


Politecnico di Milano 

  
 

University of Cattolica

 


ROME LA SAPIENZA UNIVERSITY 

 
University of VeniceUNIVERSITY OF PISA
   University of Udine

 

University of Camerino
 

 

TÜRKİYE YETKİLİ KAYIT OFİSİ OLDUĞUMUZ
LİSANS
 PROGRAMLARI SUNAN AKADEMİLER
NABA - Nuova Accademia Di Belle Arti Milano


ISTITUTO MARANGONI

 

 

Florence Institute of Design International
Florence University of the Arts 


İtalya'da Master programları sayfamızı incelemek için lütfen tıklayınız.
İtalya'da Yüksek Lisans
 

İlgili Linkler:
Academix
Hakkında
Dilek & Öneri
Formu
Bizimle
Çalışmak
İster misiniz?
Şubemiz
Olmak
İster misiniz?
Yurtdışında Eğitim Alırken Adaptasyona Yardımcı Olacak Basit İpuçları Yurtdışında eğitim alırken karşılaşabilecek olası zorluklar ve bunlarla başa çıkma yöntemleri Devamı >>
2015-2016 Dünya Üniversiteler Sıralaması - Times Higher EducationThe Times Higher Education World University Rankings 2015-2016 Devamı >>