BİLGİ İSTE İLETİŞİM
İtalya

İtalya'da Üniversite

İTALYA'DA EĞİTİM

İtalya Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden bir olmuştur. İtalya'yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir;

  • İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.
  • Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.
  • Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.
  • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir.
  • Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak İtalya'daki birçok üniversitenin Türkiye'deki tek resmi kayıt ofisi olarak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız!

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format sözkonusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğtim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler içinse üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlere başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.

İtalyan üniversitelerine başvuru yapan Türk öğrencilerinin, İtalyan Konsolosluğu'nda diploma denklik işlemlerini yaptırabilmeleri için mutlaka Türkiye'deki üniversite sınavına girmiş ve barajı geçmiş olmaları gerekmektedir.  İtalyan üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrencilerin İtalyan Konsolosluğu'nda tamamlaması gereken Denklik ve Pre-Enrollment işlemleri 2018-2019 eğitim yılı için 19 Şubat 2018 ile 24 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

Diplomaların denkliği için aşağıda listelenen evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir:

Başvuru formu;

• 2 vesikalık fotoğraf;

• Nüfus Cüzdanı 2 adet fotokopisi;

• En az bir seneden fazla geçerli pasaport ve 2 adet fotokopisi; (kişisel bilgilerin, fotoğrafın, temdit bilgilerinin ve nüfus bilgilerinin yazılı olduğu sayfalar);

• Lise diplomasının orijinali önce Valililikten Apostil (5 ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması) tasdikli, italyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli ve Kaymakamlıktan tekrar Apostil tasdikli sureti ve bir fotokopisi.

• Üniversite Diplomasının orijinali, önce Valililikten Apostil (5 ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması) tasdikli, italyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli ve Kaymakamlıktan tekrar Apostil tasdikli sureti. Şayet öğrenci halen Üniversitenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafindan verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla Üniversite yetkili makamının imzasini taşıyan bir devamlılık belgesi ve "Transkript"leri ibraz etmelidir; sözkonusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği belirtilmelidir. Belge valilik Apostil tasdiki ile tastik edilmelidir ve 1 fotokopisi.
Yüksek Lisans diploması varsa, aynı prösedür izlenmelidir.

• Transkriptler için de yine diploma için izlenen tasdikler gerekmektedir. Başkonsolosluğumuzun sorumluluk bölgesi dışından alınan diplomaların Denklik belgesi işlemleri yetkili konsolosluk temsilcilikleri tarafından düzenlenmelidir.

• Bütün evraklar bir asıl ve bir fotokopi ile iki nüsha olmalıdır.2018 Yılı Güncel Sınav Tarihleri: 

Devlet Üniversitelerinde sunulan Mimarlık, TIP, Veterinerlik Sınavları Eylül 2018 içerisinde gerçekleştirilecektir. (Sınavlar İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenmektedir.)


IMAT (Italian Medical Admission Test) 2018 Tarihleri: 
İngilizce Tıp Sınavı (IMAT) : 13 Eylül 2018
Sınava İstanbul'da girilebilmektedir. Eğer kontenjanlar dolduysa sınava İtalya'da yada IMAT sınavının düzenlendiği bir başka ülkede girmeniz gerekebilir.


İtalyanca Tıp Sınavı: 4 Eylül 2017

İtalyanca Veterinerlik Sınavı: 5 Eylül 2018

Architecture (Mimarlık) 2018 Test Tarihleri:
İngilizce & İtalyanca Mimarlık Sınavı: 6 Eylül 2018
Sınava sadece İtalya'da girilebilmektedir. 

İtalya'daki sınavlara hazırlanmak için öğrencilerimize biri Türkiye'de biri İtalya'da olmak üzere iki farklı yol sunmaktayız. 

1- Academix olarak İtalya’daki Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino gibi üniversitelerin mimarlık sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrencilerimize destek amaçlı olarak, çözüm ortaklarımız vasıtasıyla İstanbul'da bir kurs organize etmekteyiz. 2 Temmuz- 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek derslerle, İtalyan eğitim sistemine göre hazırlanan sınavda, öğrencilerimizin en yüksek puanı almasını hedeflemekteyiz. Sınırlı kontenjana sahip Sınav Hazırlık kurslarına katılmak için bizimle hemen iletişime geçin.

2- Sınavlara hazırlanmak için Academix'in İtalya'daki partneri olan Linguadue bünyesinde sunulan hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Hazırlık kurslarıyla ilgili detaylı bilgilere ve tüm sınavların 2018 tarihlerine ulaşmak için tıklayınız. 

Aşağıdaki konularla ilgili bilgi almak için linklere tıklayabilirsiniz.


DANIŞMANLIK SUNDUĞUMUZ
LİSANS
 PROGRAMLARI SUNAN ÜNİVERSİTELER


 

University of Cattolica

 


Politecnico di Milano 


  
Politecnico di Torino 


John Cabot UniversityROME LA SAPIENZA UNIVERSITY 

 

 

 

Florence Institute of Design International

 
Florence University of the Arts
Accademia Costume & Moda


Accademia Costume & Moda logo

 


İtalya'da Master programları sayfamızı incelemek için lütfen tıklayınız.
İtalya'da Yüksek Lisans
 

Eğer İtalyanca seviyeniz yeterli değil ise önce İtalya Dil Okulları'nda dil eğitimi alıp, sonra İtalya'da lisans eğitimine başlayabilirsiniz. İtalya'da İngilizce master yapmak istiyor ve İngilizce seviyeniz yeterli değil ise önce İngiltere Dil Okulları'nda dil eğitimi alıp, sonra İtalya'da İngilizce lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

İlgili Linkler: