AVUSTRALYA'DA EĞİTİM

Aborjin Kıtasına Doğru

Çıplak ayaklı aborjinlerin ülkesi Avustralya, güney köşede renkli bir kıta. Ekonomik eğitim imkanları, çılgın sörfçüleri, kanguruları, doğal güzellikleri ve sıcak iklimi ile öğrenciler tarafından tercih edilen ülkeler sıralamasında her sene biraz daha yükseliyor. Avustralyanın okulları, yüksekokulları ve üniversiteleri her yıl artan sayıda yabancı öğrenci kabul etmeye devam ediyor. 

Avustralya Eğitiminin Sağladıkları

  • Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar.
  • Uygun eğitim ve yaşam masrafları (ABD ve Ingiltere'den oldukça düşüktür)
  • Güvenli, sıcakkanlı ve enerjik bir ortam.
  • Geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programları.
  • Uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına duyarlılık gösterilmesi.
  • Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir ortam sağlar.
  • Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanları sıcakkanlı, açık fikirli ve cana yakındır.
  • Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler. Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar.
  • Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Eğitim Sistemi

Herşeyden önce Avusturalya eğitim sistemi bireylere ve bireylerin ihtiyaçlarına önem verir. bu nedenle Avusturalya’daki üniversiteleri birbiriyle karşılaştırmak veya sıralama yapmak çok güç. Avusturalya’da bir eğitim kurumu tercih ederken sahip oldukları dersler, özellikleri, çevresi, derslerin veriliş tarzı ve bulundukları yer gibi hususlara dikkat etmek gerekir. Üniversitenin büyüklüğü ve geçmişi belki daha sonra dikkat edilebilecek ikincil unsurlar olabilir. Öğrenciler derslere, tartışmalara, analiz çalışmalarına katılmaya ve prezantasyon ve grup çalışması yapmaya hazır olmalıdırlar. Avusturalya’da eğitim gerçekten çok katılımcı bir özelliğe sahiptir. Öğrenciler öğrenim prosesinde pasif dinleme yerine aktif bir rol oynamaktadırlar.

Tabii ki Avusturalya’da eğitime başlamadan önce iyi seviyede İngilizce bilmek gerekir. Bu da genellikle IELTS’de 6.0 ya da daha iyi bir puan anlamına gelir. TAFE kurumlarından birinde üniversiteye gitmek istiyorsanız öğrenci vizesine başvurmadan önce IELTS testini almalısınız. Türk öğrencilerin bir lisans programına başlamadan önce Hazırlık Yılı okumaları gerekmektedir. Lisans programları normal olarak üç yıl sürmektedir. Eğer isterlerse, belirli bir alanda gözle görülebilir bir katkı sağlayarak, tez hazırlayarak ve genellikle de özgün bir araştırma projesi yürüterek bir Master ( normal olarak iki yıl sürer ) veya PhD programına devam edebilirler. PhD genelde full-time ders alarak 3 yılda tamamlanmaktadır. Güney yerkürede yer alan Avusturalya’da akademik yıl Şubat sonlarında başlar ve yılı iki döneme bölerek Kasım başlarında sona erer. Bu şekilde öğrencilere Avusturalya’yı keşfetmeleri ve çalışmaları için yaklaşık 20 haftalık bir yaz tatili verilmektedir. Bazı üniversitelerin kimi programlarına Temmuz ayında ikinci bir başlangıç olanağı bulunmaktadır. Dikkat edilecek diğer bir önemli nokta da tüm Avusturalya üniversiteleri YÖK’te kayıtlıdırlar ( Yani Avusturalya’daki eğitim YÖK tarafından kabul edilmektedir ) ve Avusturalya üniversitelerinden alınan dereceler uluslararası alanda kabul görmektedir.

Üniversite Eğitimi

Avustralya'da belirli bir akademik başvuru şartı yoktur, her okul veya üniversite aradığı standartı kendisi açıklar. Okullar sizin almış olduğunuz eğitimin seviye ve içeriğini incelerler. Bunun için tamamlamış olduğunuz eğitim süresince aldığınız ders ve notları (transkriptleri) tasdikli olarak ibraz etmeniz gerekir. Bazı üniversiteler ise belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmalarını bekler.

Avustralya'daki 12 yıla karşın Türkiye'de eğitim sürecinin 11 yıl olması nedeniyle, üniversiteye başlamadan önce bir hazırlık yılı tamamlamanız gerekecektir.

Birçok MBA (işletme yüksek lisans) programı ise, programa katılım şartı olarak en az birkaç yıllık profesyonel deneyim öngörmektedir. 

Hazırlık Yılı

Hazırlık yılı yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya'daki üniversite öğrenimine pürüzsüz geçişleri için gerekli bilgi ve becerileri sağlamaya yöneliktir. Hazırlık yılının içerikleri dallara ayrılmıştır, örneğin işletme veya fen gibi. Size hazırlık yılı öneren üniversiteler daha sonra gireceğiniz bölümde geçici bir yer ayırırlar.​​​​​​​

Öğrenci Transferleri

Bir Türk Üniversitesinden bir Avustralya Üniversitesine geçiş (transfer) mümkündür. Nitekim, iki tarafın dersleri %100 birbirine uymadığından, derslerden tam kredi notu almanız mümkün olmayacaktır. Coğu zaman, Avustralya'da bir üniversiteye transfer olduğunuzda, eğitim süreniz uzayacaktır. Bir Avustralya üniversitesine transfer olarak oradan lisans diploması alabilmeniz için, en az iki sene o üniversitede okumanız gerekmektedir. Transfer olmadan önce YÖK'ten bu konuda bilgi almanızı öneririz. Üniversiteler çoğunlukla öğrencilere lisans programlarını tamamladıktan sonra başka bir üniversiteye transfer olup, yüksek lisans programını da orada tamamlamalarını önermektedirler.​​​​​​​

Avustralya'da Araştırmanın Gücü: Yüksek Lisans ve Doktora

Avustralya'da Üstün Eğitim

Avustralya üniversitelerinin, meslek okullarının ve diğer okulların en önemli özelliklerinden biri araştırma konusunda ulaşılan yüksek standart ve çeşitliliktir. Çoğu üniversitelerde görevli olan Avustralyalı araştırmacılar 1989 - 1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmalarının %2.5'uğuna imza atmışlardır. Avustralya nüfusunun sadece 19 milyon olduğunu düşünürseniz, bu çok önemli bir başarıdır.

Avustralya'da araştırmanın gücü; Merak uyandıran, stratejik araştırmalara odaklanma,önemli para miktarlarının rekabetçi bir ortamda tüm üniversitelere dağılması, çok çeşitli para kaynakları ve endüstri, bilim kuruluşları ve üniversiteler arasında işbirliğine verilen önemden gelir. Avustralyalı bilim adamları başlıca fizyoloji, tıp, kimya ve fizik dallarında olmak üzere yedi kez Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Madencilik, zıraat, güneş enerjisi, fotonik, bioteknoloji, aviyonik ve çevre teknolojisi gibi çeşitli alanlardaki uzmanlığı ise dünyaca kabul edilmektedir. Uluslararası öğrencilere kaliteli bir öğrenim sağlama konusunda eskiye dayanan, gelişmiş bir geleneğe sahiptir.

İşverenler Avustralya'da öğrenim görmüş kişilerde hem mükemmel İngilizce bilgisi hem de daha bağımsız ve stratejik düşünce sahibi bir karakter bulurlar. Öğrenciler öğrenimleri boyunca hocaları ile yakın bir ilişki içerisinde olup, az öğrenciye çok hoca sayısının sağladığı avantajları tadarlar.

Avustralya'da aldığınız diploma size hayatınızda o bir adım öncülüğü verecektir. Modern özellikler ve tüm teknolojik yeniliklerle donanmış kampüsler Avustralya'da okuduğunuz süreci unutulmaz bir tecrübeye dönüştürecektir.​​​​​​​

Eğitim Maliyeti

Avustralya'da yüksek öğrenimin maliyeti yabancı öğrenciler için ABD veya İngiltere'den çok daha düşüktür. Avustralya'da yaşam pahalı değildir. Nerede okumak istediğiniz - büyük şehir veya taşra - ve kişisel yaşam tarzınız bütçenizi belirleyecektir.

 

Avustralya'da ortalama eğitim masrafları:

· İngilizce:

Haftada US$ 160

· TAFE:

Yılda US$ 5.200

· Universite hazırlık:

Yılda US$ 7.300

· Üniversite:

İşletme ve edebiyat yılda US$ 7.000

 

Fen yılda US$ 9.000

· Yüksek lisans:

İşletme ve edebiyat yılda US$ 7.300

 

Fen yılda US$ 9.000

Nerelerde Konaklanır?

Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler için birçok değişik konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversitelerin ve TAFE okullarının birçoğu bu konuda 'Housing Offices' aracılığı ile destek verir. Okul başvuruları kabul edilen öğrenciler zaman kaybetmeden bu konuda yardım istemelidir.

Üniversite ve yüksekokulların birçoğunun kendi yurt binaları vardır. Öğrenciler burada konaklamanın yanında yemek de yerler. Buna alternatif olarak öğrenciler daire veya ev de kiralayabilirler (genellikle birkaç öğrenci ortak olarak kirayı paylaşır). Öğrenciler ilk aylarda Avustralyalı aileler yanında kalmayı tercih edebilirler. 'Home Stay' ismi verilen bu sistemde öğrencinin kendi odası olur, ve yemekler konaklamaya dahildir. Genel bir gösterge istenirse, yaşam masrafları haftada US$ 135, yılda US$ 7 000 civarındadır.​​​​​​​

Çalışmak Mümkün...

Avusturalya’da full-time eğitim gören bütün öğrenciler haftada 20 saat ve yarıyıl tatilinde full-time çalışma hakkına sahiptirler. Hemen bir iş bulmayı düşünmek gerçekçi değildir ve birçok konunun bunda etkisi vardır. Bunlar, ders çalışma gerekliliği, yaşanılan yer, işin yeri ve İngilizce seviyesi gibi öğrenciyi sınırlayan konulardır. Bununla birlikte, bir iş bulmayı başaranlar Avusturalya’daki günlük yaşamı anlamak için iyi bir deneyim, ekstra harçlık kazanma ve İngilizcelerini geliştirme şansına sahip olurlar. Ancak öğrenci vizesi için başvuracakların Avusturalya’daki eğitimlerini karşılayacak gelire ve birikime sahip olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Avusturalya’da çalışarak kazanacakları para ile okul ve/veya kalış masraflarını karşılayabileceklerini düşünmemeleri gerekir. Üniversiteler uluslararası ofisleri aracılığı ile öğrencilere iş bulma konusunda yardımcı olmaktadırlar.​​​​​​​

Sosyal Yaşam

Avusturalya rahat bir hayat tarzına sahip, açık ve dostane bir ülkedir. Üniversiteler yeni gelmiş öğrencileri üniversite kulüpleri, çeşitli aktiviteler ve organizasyonlar aracılığı ile Avusturalya’daki öğrenci hayatına uyum sağlamaları konusunda yönlendirmektedirler. Avusturalya’daki okul ve üniversitelerin yeni gelenler için harika bir destek sistemleri vardır. Bu sayede yeni arkadaşlar edinmek pek uzun sürmemektedir. Üniversite dışında ise festivaller, tiyatrolar, sinemalar, opera evleri ve benzeri olanaklar bulunmaktadır. İstanbul’un gece hayatı hiçbirşeyle karşılaştırılamaz fakat çok kültürlü Avusturalya’da herkes için birşey bulmak mümkündür. Bir de tabii ki geniş sörf plajlarını unutmamak gerekir!

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Cambridge'de Burslu Lisans Eğitimi Anglia Ruskin University

Üniversiteye hazırlanan tüm arkadaşlarıma bu zorlu süreçte profesyonel bir danışman ile iletişime geçmelerini ve destek almalarını tavsiye ediyorum.   Devamı

Emir Kaan AYDAR
Emir Kaan AYDAR
Öğrenci
ELS Toronto'da 8 Hafta Genel İngilizce

Kayıt sürecinde Academix ile yaptığımız istişareler sonucunda Kanada, Toronro ELS Dil Okulunda 8 haftalık dil eğitimi almaya karar verdim ve bu sür...   Devamı

Hasan ÇALIŞKAN
Hasan ÇALIŞKAN
Öğrenci
ELC Brighton'da Genel İngilizce ve IELTS Hazırlık

Danışmanım Hasan Ebcim’e ne kadar teşekkür etsem az. Kendisi ülke ve okul seçiminde, vize sürecinde, eğitimimin başlangıç tarihinden bitiş tarihine...   Devamı

Gizem ZİNCİRCİ
Gizem ZİNCİRCİ
Öğrenci
Empire State'de 1 Ay Dil Eğitimi Kaplan International

Bu süreçte her konuda bana danışmanlık yapan ve yardımcı olan Hakan Bey'e teşekkür ediyorum.   Devamı

Melek BARDAKÇI
Melek BARDAKÇI
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kanada'nın Tercih Edilen Dil Okulları ve Şehirleri

Kanada, iki resmi dili olan bir ülkedir. Montreal’de İngilizce dışında Fransızca öğrenmek de mümkündür. Quebec bölgesindeki dil okullarında hem İng...   Devamı

Umut ÜNALAN
Umut ÜNALAN
Danışman
İngiltere'nin Tercih Edilen Dil Okulları ve Şehirleri

Deneyimli öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 5 şehir ise: Londra, Brighton, Cambridge, Oxford ve Bournemouth.   Devamı

Umut ÜNALAN
Umut ÜNALAN
Danışman
Avustralya Dil Okulları

İngilizce bilindiği üzere Avustralya’da ana dil olarak konuşulmaktadır ve Avustralya’daki dil okulu fiyatları, anadili İngilizce olan diğer ülkeler...   Devamı

Fatma Gül ARTIK
Fatma Gül ARTIK
Danışman
İrlanda Dil Okulları

Eğitim sistemi oldukça gelişmiş olan İrlanda’da dil okulları, popüler eğitim sistemi ile dünyaya adını duyurmuştur.   Devamı

Fatma Gül ARTIK
Fatma Gül ARTIK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler