UC SANTA CRUZ SERTİFİKA PROGRAMI

Öğrenci Yorumları

Merhaba, İsmim Özlem, 28 yaşındayım. Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sonrasında öncelikle Eczacıbaşı’nda sonra da Loreal’de Finansal Analist olarak toplam 4 yıl çalıştım. Eşimle birlikte hayalimiz yurt dışında master yapmaktı. Ancak ikimiz de öncelikle tecrübe edinmeyi ve sonrasında master yapmayı planlıyorduk. Amerika’daki iş fırsatları ve rekabetçi ortam nedeniyle Amerika’da master yapmayı düşünüyorduk. Ancak sonrasında hem Amerika’daki master programları 2 yıllık olduğu için hem de oldukça maliyetli olduğunu düşündüğümüz için sertifika programlarına bakmaya karar verdik. University of California (UC)’nın okulları hem eğitim hem de kariyer fırsatları açısından Amerika’da oldukça bilinirliği vardı. Biz de UC’nin okullarına bakmaya başladık ve hem fiyat olarak diğer okullara göre uygunluğu hem de Silikon Vadisinde bulunması açısından iş imkânlarının fazlalığı nedeniyle UCSC Silicon Valley Extension’ı tercih ettik.

Academix’i internetteki araştırmalarımdan ve yorumlardan buldum. Academix danışmanları süreç boyunca bize çok yardımcı oldular ve sürekli bilgilendirdiler. Sorularımız olduğunda hızlı bir şekilde yanıt alabildik. Özellikle vize sürecinde oldukça titiz davrandılar ve onların sayesinde vize aşaması sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Öncelikle danışmanlarımızla iletişime geçtik, onlar da okul ile irtibata geçtiler. İstedikleri evrakları toplayıp danışmanlarımıza ilettiler. Bütün süreç danışmanlarımız tarafından yönetildi ve bizi düzenli olarak gelişmelerden haberdar ettiler.

UC Santa Cruz Sertifika Programı

UCSC’de şuanda ilk çeyrek dönemimi bitirmiş bulunuyorum. Aslında derslerden beklediğim daha fazla pratik ağırlıklı ve daha fazla network yapma fırsatı bulacağım bir ortam yaratmasıydı. Şu an aldığım derslerde tam olarak beklentilerimi karşılayamadı. Ancak eğitim ve burada görüştüğüm insanların algısında UCSC’de okumak oldukça prestijli. Bunun yanında okuldan düzenli olarak unpaid ya da paid staj imkânları mailleri paylaşılıyor. Böylece sertifika tamamlanması öncesinde para almadan staj yapmak isteyenler için okul da kendi network’ünü kullanıyor. Okulla ilgili diğer bir beklentim UCSC’nin ana kampüsüyle bağlantılı olması ve ana kampüsün imkânlarından faydalanabiliyor olmamızdı. Ancak UCSC Extension tamamen ayrı bir birim dolayısıyla ana kampüsün herhangi bir imkânından (kütüphane, öğrenci kulüpleri vs) yararlanamıyoruz.

Silikon Vadisi’nde hayat düşündüğümüzden çok daha sakin. İnsanlar burada genelde sabah erkenden işlerine gidip akşam da geri dönüp evlerinde vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. İstanbul gibi karmaşanın yoğun olduğu bir şehirden buraya geldikten sonra ilk etapta biraz afalladık. 9’da kapanan restoranlar 11’den sonra arkadaşlarla vakit geçirecek açık bir yer bulamama gibi ufak tefek sorunları var. Ancak Silikon Vadisi San Francisco’ya sadece 45 dk uzaklıkta ve oldukça canlı bir şehir. Hatta okuldaki birçok öğrenci okula San Francisco’dan gidiş geliş yapıyor.

UC Santa Cruz Sertifika Programı

Silikon vadisi Amerika’nın en pahalı yerlerinden birisi. Dolayısıyla konaklama da bir Amerikalıya göre pahalı ve hatta TL’ye vurduğumuzda bize göre çok çok pahalıya geliyor. 1 odalı evlerin fiyatları 1800 dolardan başlıyor, oda kiralamak isterseniz de paylaşımlı banyolu 1000 dolardan aşağıya bulmak çok zor. Bizim geldiğimizde en büyük sıkıntımız kalacak yer bulmak oldu diyebilirim. Çünkü çift olduğumuz için kimse oda kiralamak istemiyordu ya da 2000 dolar gibi yüksek rakamlar isteniyordu. Çift olarak gelip de oda kiralamak burada çok çok zor, çünkü daha önce yaşadıkları tecrübelere göre ya çok kavgaya şahit olmuşlar ya da çok gürültülü olduklarından şikâyetçiler. Oda bulamadığımız için geldiğimiz andan itibaren ev bakmaya başladık. Önerim, 1-2 hafta otel ya da airbnb ayarlayıp sonra gezerek görerek ev tutmanız çünkü burada herkesin kullandığı Craigslist diye bir uygulama var ancak içerisi sahte ilan ve dolandırıcı dolu. Hatta bence en en iyisi condo apartments diye adlandırdıkları site tipi yerlerin rental ofislerinden kiralamak.

Ancak, ev kiralamanın da bir sürü engeli var. Öncelikle Amerika’da çalışma iznimiz olmadığı için SSN dedikleri TC numarasına benzeyen numaradan bizde yok, dolayısıyla özellikle ev kiralamada en çok sorulan kredi skoru veya background check bizde gözükmüyor. Birçok apartmandan bu yüzden geri çevrildik. Ev kiralamak için rental ofislerin kabul ettiği bir diğer şey ise gelir beyanınız. Ancak Türkiye’den gelen gelir hiçbir şekilde kabul edilmiyor. Amerika’da da öğrenci olduğunuz için çalışma izniniz yok, o seçenek de böylece bizim için imkânsız oluyor. Bazı apartmanlar bu koşulların hiçbirini sağlamasanız bile sizi kiracı olarak almayı kabul edebiliyor ancak bu sefer de çok yüksek depozitolar çıkarıyorlar, örneğin 2000 dolarlık yere 3 kira depozit isteyebiliyorlar. UCSC konaklama konusunda pek yardımcı olmadı, Craigslist’ten ya da bir iki internet sitesinden bakabilirsiniz dedi. Eşim Onur,  Silikon Vadisinde ELS Language Center’a kayıtlıydı ve son çare olarak onun okulundan yardım istedik. Bize background check, gelir ya da kredi skoru istemeyen sadece öğrenci belgemiz olan I-20’deki tutara bakarak kabul eden yerlerin bazılarının olduğu bir liste verdi. Biz de tek tek o yerleri gezerek sonunda San Jose’deki apartmanımıza kavuştuk. Oldukça memnunuz ve hatta şuan bir odamızı da Japon bir arkadaşımızla paylaştık, böylece kiramız da yarıya düşmüş oldu.

UC Santa Cruz Sertifika Programı

Burada hayat oldukça zorlu, Silikon vadisi Amerika’nın en pahalı yerlerinden biri ancak fırsatların ve para kazanma imkânının en çok olduğu yerlerden de birisi. Dolayısıyla insanlar para kazanmak ve biriktirmek için buradalar ve günün birinde kazandıkları parayla kendilerini emekli etme hayalini kuruyorlar. Silikon vadisi Amerika’nın en international yerlerinden birisi, tabii bunun hem artıları hem de eksileri var. Dünyanın birçok yerinden gelmiş farklı kültürlerdeki insanlarla tanışma ve network kurma imkânınız oluyor. Ancak öte yandan bu kadar karışıklığın içinde hırsızlık, dolandırıcılık, kaçakçılık çok çok fazla. Dolayısıyla burada özellikle internet üzerinden yapılan her şeyde çok çok dikkatli olmak gerekiyor.

Silikon vadisi ne yazık ki ulaşım açısından oldukça kötü. Daha doğrusu Amerika’nın batısı genel olarak toplu taşımada kötü diyebilirim. Daha önce New York’a gitmiş biri olarak buraya geldiğimde gerçekten çok ama çok şaşırdım. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin, milyonlarca beyaz yakalının olduğu bu yerde nasıl ulaşımda bu kadar geri kalmışlar insan hayret ediyor. Koskoca Bay Area’da 2-3 tane tren hattı var ve arabası olmayanlar genelde otobüs ya da uber kullanıyorlar. Hatta birçok zaman Uber toplu taşımadan çok daha uyguna geliyor. Toplu taşımanın bu kadar geri kalmasının sebebi hem araba fiyatlarının hem de benzinin çok ucuz olması, bu yüzden orta gelir düzeyindeki bir ailede herkesin kendi arabası var.

UC Santa Cruz Sertifika Programı

Tekrar söylemiş olalım, burası Amerika’nın en pahalı yeri J Ancak doları TL’ye çevirmediğiniz sürece aslında normal bir çalışanın hatta yeni mezun bir insanın alım gücünün ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz. Aylık 2 kişilik market alışverişimiz yaklaşık 300-400 dolar civarı tutuyor. Benzini 2 haftada bir dolduruyoruz ve depo 50 dolara doluyor. Bunun dışında herhangi bir restorana gitseniz kişi başı maximum 30-40 dolar civarında hem yemek yiyip hem de alkol içebilirsiniz. Sadece yemek yemek isterseniz kişi başı 10-15 dolar civarında ortalama bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. 2 kişi toplam 1000-1500 dolar aylık giderimiz oluyor diyebilirim.

Okuldan genel olarak memnunum ancak henüz birinci çeyrek dönemi tamamladım, dolayısıyla çok fazla ders almadım. Bir sonraki çeyreklerde dersler daha da yoğunlaşınca tam doğru bilgi verebilirim. Bu dönem, data analysis, behavior science ve accounting derslerini aldım. Bir de Amerika’ya yeni gelenler için zorunlu olarak community development dersi var. Aldığım bütün dersler çok çok kolaydı, öğretmenler birçok konuda aşırı yardımcı oluyorlardı. Sadece her dersin her hafta ödevi oluyor ve yapmazsan puan kaybediyorsun. UCSC’de F1 statünü devam ettirebilmen için her çeyrekte en az B not ortalaman olması gerekiyor, dolayısıyla ödevleri yetiştirmek çok önemli. Bu dönem aldığım dersler oldukça kolaydı ve hocalar herkesin A alması için ellerinden geleni yapıyorlardı diyebilirim.

Derslerin içeriği için ise aslında beklentim daha pratik ağırlıklı olmalarıydı. Ama derslerin çoğu kitabı okuyup özet çıkarma ve sunum üzerinden ders işlemeye dayanıyordu. Beklentim iş dünyasından çok fazla katılan olduğu için daha fazla network yapıp iletişim kurmaktı, ancak sınıflar genelde 5-6 kişiden oluşuyordu ve 3 saatte yoğunluklu olarak hocanın sunumu olduğu ve tartışma ortamı olmadığı için çok fazla iletişim kuramadım.

UC Santa Cruz Sertifika Programı

Okulun en sevdiğim yanlarından biri ise özellikle staj bulma konusundaki destekleri. Düzenli olarak cv yazma veya Linkedin hesabını yönetme gibi ücretsiz workshoplar veriyorlar. Bunun dışında da şirketlerden gelen iş imkanlarını bizlerle paylaşıyorlar. Eğitim bittiğinde ve sertifikayı almaya hak kazandığımızda 1 yıllık çalışma iznimiz oluyor ve bu süreçte iş bulmamız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Benim okuduğum programı öneririm. Ancak eğer GMAT ve TOEFL’a çalışmaya zamanları varsa MBA programlarına da göz atmalarını öneririm. Aslında bizim sertifika programımız 9 aylık 15 bin dolara geliyor ve 30-35 bin dolara 2 yıllık MBA programları var. Buraya geldiğimizde fark ettiğimiz diğer bir şey de ne yazık ki sertifika programları bir degree olarak sayılmadığı için master kadar geçerliliği yok. UCSC büyük ve prestijli bir kuruluş ancak şirketler sertifikayı degree olarak görmediği için master tamamlayan biri iş bulma konusunda çok daha şanslı oluyor. Evet, mba daha pahalı ama bu parayı tek seferde ödemeyeceğinizi ve ders aldıkça kredi başına ödeyeceğinizi düşününce mba biraz daha mantıklı oluyor gibi.

Academix’e özellikle bizimle ilgilenen Mehmet Kantarcı, Duygu Çıtlak ve İrem Cinemre’ye tekrardan bu süreçte bize olan destekleri için teşekkür ediyoruz! Silikon vadisi her ne kadar genç arkadaşlarım için sıkıcı olsa da çok fazla fırsatın olduğu bir yer. Özellikle çalışma izniniz olduktan sonra buradaki alım gücünün ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Öğrencilikte şartlar oldukça zorlu oluyor, ama sonunun güzel olacağına eminiz!

Özlem SEZER
University of California Santa Cruz Extension – Santa Cruz, CA, Amerika
2019 Yurtdışında Sertifika & Diploma Öğrencisi
Academix Danışmanı: Duygu Çıtlak
duygu@academix.com.tr
+90 212 660 7014 | +90 507 797 5962

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Pandemi Sürecinde Online Dil Eğitimi

Ben İrem Özçelik. 5 ay önce Kanada’da göçmenlik sürecime başladım. Dil problemim olduğu için hemen bir üniversiteye kayıt yaptıramıyordum ve bir di...   Devamı

Sale İrem Özçelik
Sale İrem Özçelik
Öğrenci
EC Melbourne'de Uzun Dönem İngilizce

Üniversite son sınıf öğrencisiyken aynı şirkette çalıştığım bir kişi daha önce Academix bünyesinde Nilay hanımla görüşerek İngiltere’ye gittiğini v...   Devamı

Mustafa BERK
Mustafa BERK
Öğrenci
İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Aldım?

Dünyanın en zor vizesini bana kolay kılan Aslıhan Hanım’a şükranlarımı sunarım ve halihazırda çok başarılı olduğu mesleğinde daha da ileri gitmesi ...   Devamı

Süleyman ŞAHİN
Süleyman ŞAHİN
Öğrenci
İngiltere'de Yüksek Lisans Tavsiyeleri - London Metropolitan Univer...

Akademik hayatta ilerleme ve hedeflerime ulaşabilme adına attığım bu adımda beni destekleyen aileme, arkadaşlarıma, Hakan Bey'e ve tüm Academix ail...   Devamı

Berna KESER
Berna KESER
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
İrlanda'da Yüksek Lisans Tavsiyeleri

Bu yüzden hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak yüksek lisans eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edin!   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Ukrayna Üniversite Eğitimi

Bu yüzden “Ukrayna’da Üniversite okumak mantıklı mı?” diye soran öğrencilerimize ve öğrenci adaylarımıza kısaca bilgi verebilmek adına bu kısa bilg...   Devamı

Nuri Kuyululu
Nuri Kuyululu
Danışman
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de ise lise eğitimi yaşa göre planlanmaktadır. Öğrenci 14 yaş itibari ile GCSE eğitimi almak zorundadır.   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler