HUMBER COLLEGE’DE POST GRAD CERTİFİCATE PROGRAMI

Öğrenci Yorumları

Herkese merhabalar,

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planları yaparken, işlemlerimin bu kadar hızlı ve sağlıklı ilerleyeceğini düşünmemiştim. Bu süreçte bana yardımcı olan, ne zaman mesaj atsam ya da arasam anında geri dönüş yapıp, işlemlerimi sürekli takip eden Academix Kadıköy şubeden Deniz Hanım’a teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Kendisi yurt dışına öğrenci gönderme konusundaki tecrübeleriyle bu süreçte bana çok yardımcı oldu ve eminim ki yalnız başıma işlemlerimi yapsam çok zorlanacağım konuları hemen çözüp, süreç boyunca rahat bir şekilde ilerlememi sağladı.

Türkiye’deki mesleğim sebebiyle, yurt dışı işlemleri yapan birçok firma ile çalıştım ama Deniz Hanım kadar işini takip edip, size elinden gelenin fazlasıyla destek olan bir kişiyle çalışmamıştım. Siz de benim gibi kendisiyle çalışıp, bundan tam 1 yıl sonra dünyanın farklı bir şehrinde arkanıza yaslanıp, keyif yapabilirsiniz.

Kanada’ya 1 Ağustos 2021 tarihinde geldim. Aslında Nisan 2021 tarihinde buraya gelecektim fakat kişisel sebeplerden dolayı seyahatimi erteledim. İşlemlere Ekim 2020 tarihinde başlamıştım ve 5-6 ay gibi kısa bir sürede bitti ve Kanada’ya gelmeye hazırdım. Yurt dışına çıkarken temel olarak herkesin aklında önemli 3 soru vardır. Okul,ev ve iş.

Ben şu anda Humber College’de okuyorum ve okul öğrencilerine sürekli bilgilendirme yapan ve sürekli destek olan bir okul. Burayı seçtiğim için memnunum. Dersler “in person” ve “virtual” olmak üzere 2 şekilde ilerliyor. Genel olarak okul ile bir problem yaşamadım, mail ve telefon ile ulaşmak çok kolay ve işlerinizi hızlı bir şekilde halletmeye çalışıyorlar. Diğer bir mesela olan ev konusu ise biraz meşakkatli olabiliyor. Ben burada 1 aylık Airbnb kiralaması yaptıktan sonra, bir ay boyunca ev arayıp düzgün bir yer bulmaya çalıştım. Türkiye’den ev tutmak biraz zor, ama tabii ki de mümkün. Merkezdeki evler pahalı ve küçük. Yeni olduğunuz için tek başınıza ev kiralamak çok zor. Belirli bir süre roommate yapmanız gerekiyor. Şehir merkezindeki evler pahalı veya küçük olduğu için ben şehir merkezine toplu taşıma ile 40dk mesafedeki bir evde oda kiralım. İstanbul’da yaşayanlar bilir, 40dk uzun bir süre değil. Bu uzaklıktaki evler geniş ve daha uygun fiyatlı. Şehirde otobüs, metro ve tramvay sürekli çalışıyor ve ulaşım zor değil.

Bir diğer konu ise iş durumu. Öğrenciler part-time haftalık 20 saat çalışma iznine sahip. Eğer Türkiye’de iyi bir özgeçmişiniz var ise iş bulma konusu da çok problem olmuyor. Ben Ağustos sonunda başladığım iş arama serüvenimde 5 Eylül itibarıyla bir şirketle anlaştım ve haftaya çalışmaya başlıyorum. Türkiye'de tecrübeniz yok ise şirketlerde iş bulmanız zor olabilir. Fakat farklı part-time işlerde çalışan birçok öğrenci var, İngilizce seviyenize göre bu konuda da bir ilerleme sağlarsınız.

Toronto’dan bahsetmek gerekirse çok güzel bir şehir. Şehir aradığınız her şeyi size veriyor. Modern yapılar, eski tarz evler, yeşillik alanlar iç içe ve bence çok güzel bir şehir. İnsanlar genel olarak kibar ve yardımcı olmaya çalışıyor. Şehir genel olarak göçmen nüfusa ev sahipliği yaptığı için yabancılık çekmiyorsunuz. Şehirde gezip vakit geçirmek güzel ve her seferinde farklı aktiviteler bulabilirsiniz. Yazımı sonlandırırken umarım ki sizler de içinizden geçen ülke/şehir neresi ise oraya gidip okuma, çalışma ve bir düzen kurma konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Unutmayın ki dünya çok büyük ve onu keşfetmek için tek yapmanız gereken sadece bir karar verip bir adım ileriye atmak, gerisi kendiliğinden gelecektir. 

Academix Danışmanı:
(Ms.) Deniz Kaya, Kadikoy Office
deniz@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 +90 553 133 01 10

Yüksel Büber

Yüksel Büber

Öğrenci

Humber College Global Business Management Post Grad Certificate öğrencisi

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Es Dubai ile Dubai'de İngilizce Eğitimi

Daha önce Academix aracılığı ile yurt dışına giden arkadaşlarımın vesilesiyle Ankara ofisten Hakan Nur beyle görüşmeye başladım. Covid sebebiyle ço...   Devamı

Oğuz Bildirici
Oğuz Bildirici
Öğrenci
Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler