LANGARA COLLEGE VANCOUVER'DA DİPLOMA PROGRAMI

Öğrenci Yorumları

Herkese merhaba. Adım Esra Gezgin, Langara College Vancouver’da Business Administration Post-degree Diploma programında öğrenciyim. Bu okula Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketi’nden Serdal Gezer’in aracılığı ile kayıt sürecini tamamladım. Yurtdışı eğitimim için Kanada’dayı tercih etmemin sebebi, İngilizce konuşulan bir ülke olması ve farklı coğrafyalardan gelen insanlara kapısını hoşgörüyle açmasıydı. Daha sonrasına hangi okulu tercih edeceğim konusunda araştırma yaparken, Serdal Bey ile tanışma fırsatım oldu. Kendisinin titiz tutumu ve beklentilerimi karşılayacak önerilerde bulunması, Academix ile çalışmaya karar vermemi sağladı. İstediğim program, dönem ve kontenjan gibi kriterleri değerlendirmenizin sonucunda Langara College’a başvurmaya karar verdim. Okula başvuru işlemlerinde ve sonrasında vize sürecinde  Serdal Bey’in özverili çalışması sonucunda ciddi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Langara College Vancouver'da Diploma Programı

21 Nisan 2019 günü eşimle birlikte Kanada’ya ulaştık. Havalimanına indikten sonra pasaport kontrolünden geçtip Immigration Centre’a ulaştık ve burada “study permit” belgelerimi aldım. Gelmeden önce, uzun soluklu konaklayacağımız bir ev tutana kadar geçecek süre için Airbnb’den bir oda rezerve ettik. Zaten yeni gelenler için en ekonomik konaklama seçeneği olduğundan birçok öğrenci ilk olarak bu yolu tercih ediyor. Havalimanından kiraladığımız araç ile ev bulma ve eşya alma s��recini tamamladık. Okulum Mayıs’ın ilk haftasında başladığından bu tarz işleri tamamlamak için 2 haftalık bir süremiz vardı. 

Langara College Vancouver'da Diploma Programı

Eğitim dönemi başlamadan önce ilk olarak uluslararası öğrenciler için düzenledikleri oryantasyona katıldım. Bu bir günlük oryantasyonda Kanada’da yaşam, öğrenci/çalışma izinleri, eğitim sistemi ve okul ile ilgili detaylı bilgiler edindim. Eğitim süreci başladığında ilk haftadan itibaren oldukça yoğun ve Türkiye’dekinden farklı bir sistem ile karşı karşıya kaldım. Öğrencilerin; grup çalışmaları, ödevler ve projeler ile sürekli aktif tutulduğu, derse katılım ve ilgiye değer verilen bir eğitim anlayışları olduğunu gördüm.

Langara College Vancouver'da Diploma Programı

Okulun bulunduğu şehir Vancouver, Kanada’nın en batısında Pasifik Okyanusu kıyısında olması dolayısıyla Türkiye’ye en uzak mesafedeki şehri. Avrupa aktarmalı bir uçuş ile yaklaşık 14 saatte ulaşılabiliyor. Havalimanından çıkar çıkmaz en dikkat çeken şey şehir havasının temizliği oluyor, üstelik en çok otomobilin bulunduğu Kanada şehirlerinden biri olmasına rağmen. Bir diğer dikkatimi çeken unsur ise şehrin nüfus yoğunluğunu oluşturan etnik kökenlerin başında Çin ve Hindistan göçmenlerinin olması. Ülkenin çok uluslu yapısı birçok farklı kültürden insanın Kanada’ya yerleşmesinin başlıca sebeplerinden. İstanbul gibi hızlı yaşayan bir şehirden geldikten sonra burada hayatın daha yavaş aktığını gördüm. Market kasalarındaki ve yemek standlarındaki uzun kuyruklar saatler sürebiliyor. Türkiye’de bir günde yapılabilecek basit resmi işlemlerin bile tamamlanması ayları bulabiliyor. İşleri çoğunlukla kâğıt üzerinde halletmeyi tercih ettikleri için özellikle parasal işlemler vakit alabiliyor. Şehrin her yerinde doğal parklar ve yeşil alanlar bulmak mümkün. Fakat çok sık yağış aldığı için her zaman açık alanda vakit geçirmek mümkün olamayabiliyor, bu yüzden burada yaşayanlar şehre “Raincouver” adını takmışlar. Buraya gelmeyi düşünecek öğrenciler için en önemli durum ise, şehrin oldukça pahalı olması. Öğrencilerin çalışabileceği part-time işlerden sağlanan kazanç ile buradaki harcamaları karşılamak çok mümkün değil. Özellikle okul ücretini burada çalışarak kazanmak çok gerçekçi bir beklenti olmaz. Bu sebeple, ciddi anlamda iyi bir birikim ile ve büyük harcamalara hazırlıklı bir şekilde gelmek gerekiyor.

Langara College Vancouver'da Diploma Programı

Buraya yerleşeli yaklaşık 3 ay oldu ve düzenimizi daha yeni rayına oturtuyoruz diyebilirim. Bambaşka bir kültüre alışmanın zorlukları olsa da, biz hızlı adapte olduk. İnsanların sözlü iletişime sıcak yaklaşmaları, bizim adaptasyon sürecimizi oldukça kolaylaştırdı. Benzer deneyimleri yaşayacak herkese bol şans diler, Academix ekibine ve özellikle Serdal Bey’e teşekkürlerimi sunarım.

Esra Gezgin
Langara College - Vancouver, Kanada
2019 Yurtdışı Diploma Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serdal Gezer
serdal@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 553 699 18 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Es Dubai ile Dubai'de İngilizce Eğitimi

Daha önce Academix aracılığı ile yurt dışına giden arkadaşlarımın vesilesiyle Ankara ofisten Hakan Nur beyle görüşmeye başladım. Covid sebebiyle ço...   Devamı

Oğuz Bildirici
Oğuz Bildirici
Öğrenci
Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler