BİLGİ İSTE İLETİŞİM

ILAC Toronto'da Yaşadığım Tecrübelerim

Merhaba, Ben Muzaffer Elmalı, Kanada'da yaşadığım dil okulu tecrübemi paylaşacağım. Academix'e tavsiye üzerine başvurdum. Şubenin konumununda merkezi olması bakırköy şubesini seçmemde etkili oldu. Dil okulu için başvuru yapmak istediğimde danışmanım, Yeşim hanım, çeşitli ülkelerden okullar sundu benim için. Kanada'nın Toronto şehrini tercih etme nedenim daha önce gördüğüm ülkelerden farklı bir deneyim yaşamak istememdi. Hem ülkenin konumu hemde farklı kültürleri bir arada bulundurması kanadayı seçmemde etkili oldu.

ILAC Toronto'ta Yaşadığım Tecrübelerim

Dil okulu seçerken en popüler olanlarına baktım, ILAC bu okullardan bir tanesi idi. Daha sonra danışmanımın verdiği evrakları kısa sürede hazırlayıp başvurumu yaptım. Başvurumu VFS adında aracı bir firma ile yaptım. Evraklarımı teslim ettikten iki gün gibi kısa bir zaman içerisinde pasaportum ev adresime kargolandı. Genel olarak danışmanımın yardımı ile başvuru süreci kolay geçti.

Başvuru yaptığım dil okulu ILAC'tan son derece memnun kaldım. Okul başlangıç tarihinden iki gün önce Torontoya varmak ortama alışmak açısından önemli. Oryantasyona katıldığınızda okul hakkında genel bilgi verildikten sonra seviye belirleme sınavı yapılıyor. Daha sonra kısa bir mülakat yapılıp bir seviye ileriden veya geriden başlama seçeneği sunuluyor. Ben seviyelerin zor olacağını düşünerek bir seviye geriden başlamayı tercih ettim ancak her zaman ileri seviyeden başlamanın daha iyi olacağı kanısına vardım. Ayrıca seviyeler arası zorluk açısından ciddi bir fark olmadığını düşünüyorum. Ben genel ingilizceden başladım bunun yanı sıra iş ingilizcesi. Ielts. Toefl ve koleje toefl veya Ielts almadan başvurmak isteyenler için akademik ağırlıklı pathway programı sunuyorlar. Genel Ingilizcede kur atlamak daha kolay ,ancak öğrencileri motive etme amacı ile kurları olduğundan yüksek derecelendirdiklerini düşünüyorum.

ILAC Toronto'ta Yaşadığım Tecrübelerim

Derslerde dil bilgisine çok fazla ağırlık verilmiyor, oyun oynayarak Öğrenmenin daha kalıcı olduğu benimsenmiş. Her iki haftada bir sınav yapılıyor, bir ayın sonunda belli bir puanın üzerinde alan öğrenciler dörtten fazla devamsızlık yapmadılar ise bir üst kura geçebiliyor.Her Ay sonu sınıfları ve öğretmenleri değiştiriyorlar, sanırım yeni insanlarla daha fazla tanışma fırsatı sunmak Için böyle bir yol izlenmiş. Bunun dışında afternoon programı seçeneği sunuluyor. Ders programınızı Öğlen 2 ve 6 arasına değiştirirseniz aylık belli bi miktar para geri ödeme yapılıyor. Gün çok verimli kullanılmadığı için çok tercih edilmiyor. Kişiden kişiye değişen bir durum tabi. Benim tavsiyem okul Başlangıcından önce dil bilgisi kurallarını belli bi seviyeye kadar öğrenmek daha verimli olur. Genelde Gelen insanlarda kimseyi tanımadan geldikleri için herkes bir şekilde birbiriyle iletişim kurmaya çalışıyor. Her kültürden insanla tanışmak mümkün. Genelde insanlar oldukça arkadaş canlısı.

Ben konaklama olarak ILAC rezidanslarından Dream House'u seçtim. Konakladığım yerden oldukça memnun kaldım. Temizlik düzenli yapılıyor. 3 kişinin paylaşacağı ortak bir mutfak var. Yurt içerisinde arkadaş ortamı Aile yanında kalmaya göre daha olanaklı. Bunun yanında aile yanında kalıp şikayetçi olan çok insana Rastladım; aile yanında kalmanın iyi bir deneyim olmasını biraz şansa bağlıyorum.

ILAC Toronto'ta Yaşadığım Tecrübelerim

Toronto üzerinde Gezilecek güzel yerler var. Ulaşım için sınırsız metro kartı 116 dolara satılıyor. Şehir içi ulaşım ağı gelişmiş Olduğu için ulaşımda bir sorun yaşamadım. Gezilecek yerler için okulda çeşitli aktiviteler sıklıkla Düzenliyor. Bunun haricinde city pass alarak Toronto içersinde gezilmesi gereken 5 yere daha uygun Fiyata gitmek mümkünç CN tower, Casa Loma, Royal Ontario Museum, Ripleys Aquarium ve Zoo city Passa dahil edilen yerler. Bunun haricinde sene içerisinde değişik etkinlikler düzenleniyor bunları blogto Gibi çeşitli web sitelerinden takip etmek mümkün. Işık festivali ve buz festivali bu etkinliklerden bazıları. Bunun haricinde high parkta doğa açısından güzel olup beğendiğim yerler arasında. Niagara şelaleleri de Kesinlikle görülmesi ve Toronto dan ulaşımı oldukça kolay olan yerler arasında. Kış aylarında hava soğuk Oluyor, alışması biraz zaman alabilir. Türkiyeden çok fazla eşya getirmek yerine Toronto daki Outletlerden daha uyguna kıyafet almak mümkün. 12 haftalığına gelmiştim daha sonra 10 hafta daha uzattım. 5 aydan kısa süreli gelmenin verimli olmayacağını düşünüyorum. Gittiğiniz yere alışmanız ve dili geliştirmeniz açısından uzun süreli gitmek daha etkili.

Muzaffer ELMALI
ILAC Dil Okulu – Toronto, KANADA
2018 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Yeşim Şahin
yesim@academix.com.tr
+90 212 660 7014İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz