BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Ukrayna

Ukrayna'da Üniversite

Ukrayna'da üniversite eğitimi son yıllarda ülkemiz öğrencileri arasında popülerliğini arttırmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. Ukrayna'da üniversite fiyatları ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması ülkemizdeki popülerliğinin başlıca sebeplerindendir.

Ukrayna Üniversiteleri Kabul Şartları

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Ukrayna'da eğitim almak için YGS / LYS koşulu yoktur. 

Ukrayna'da Eğitim Dili

Ukrayna'daki üniversitelerde eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça'dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerin birçoğu lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna'da 9 ay (toplamda 850 saat) süren Rusça Hazırlık Sınıfı okumaktadırlar. İngilizce bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için İngilizce Hazırlık Sınıfı seçeneği de bulunmaktadır. 

Ukrayna'da Eğitim Süresi

Ukrayna'da lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Diş Hekimliği, Eczacılık programları 5 yıl, Tıp programları ise 6 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 yıl sürmektedir. 

Ukrayna'da Üniversite

Ukrayna Üniversiteleri Kayıt Tarihleri


Ukrayna'daki hazırlık okulları her yıl Eylül'ün 15. günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık programına yetişmek isteyen bir öğrencinin, Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bu tarihi kaçıran öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar hazırlık sınıfına başlama şansları mevcuttur. Fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı haftalık ders programı Eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır. Hazırlık sınıfı boyunca öğrenciler toplamda 850 saat Rusça eğitim alarak, Haziran sonunda hazırlık sınıfı sertifikasını almış olurlar. Sonrasında ise lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır ve Eylül ayı itibariyle öğrenciler üniversiteye başlarlar. 

Ukrayna Üniversiteleri Fiyatları

Ukrayna'daki lisans programlarının ücretleri genel olarak 1.800 USD - 4.500 USD arasında değişmektedir. Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak ağırlıklı olarak Odessa'ye olmak üzere Kiev ve Kharkov'daki üniversitelere de yerleşim yapmaktayız. 

Yerleşim yaptığımız üniversitelerden bazıları;

- Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi
- Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi
- Odessa Milli Politeknik Üniversitesi
- Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi
- Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi
- Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi
- Odessa Müh. ve Mimarlık Akademisi
- Odessa Milli Hukuk Akademisi
- Odessa Çevre Üniversitesi
- Odessa Devlet Tarım Üniversitesi
- Odessa Gıda Teknolojileri Akademisi
- Odessa Beşeri Bilimler Akademisi

- Sumy Devlet Üniversitesi/Sumy State Üniversitesi
- Sumy Tarım Üniversitesi /Sumy National Agrarian University
- Odessa Politeknik Üniversitesi / Odessa State Polytechnic University
- Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University
- Odessa Mechnikov-Milli Üniversitesi/ Odessa National I.I. Mechnikov University
- Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi/Odessa State Academy Of Engineering And Architecture
- Odessa Denizcilik Akademisi / Odessa National Maritime Academy
- Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi/Odessa National Maritime University
- Odessa Beşeri Bilimler Üniversitesi/ Odessa Humaniter University
- Kiev Ulusal Dilbilim Üniversitesi/ Kyiv National Linguistic University
- Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi/Taras Shevchenko National University of Kyiv
- Kiev Politeknik Üniversitesi /Igor Sikorsky Kiev Polytechnic İnstitute
- Kiev Maup Üniversitesi/Kiev Maup University
- Kharkiv Politeknik Üniversitesi/Kharkiv Polytechnic Institute
- Kharkiv Karazin Üniversite /V. N. Karazin Kharkiv National University
- Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi/ Kyiv National Aviation University
- Kharkiv Milli Havacılık Üniversitesi/ Kharkiv National Aviation University


Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Academix Yurtdışı Eğitim'in yerleşim yaptığı Ukrayna'daki Üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler istediği bölümde lisans eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp denkliğini alabilirler. Ukrayna'da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Masrafları

Ukrayna’da lisans eğitimi alan öğrencilerin bazıları devlet yurtlarında konaklamaktadırlar. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşur.  Banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanım alanı olarak kullanılır. Mutfakta kendi yemeğinizi yapabilir ve ortak kullanılan buzdolabını kullanabilirsiniz. Ukrayna'daki devlet yurtları genellikle çok iyi durumda olmadığı için öğrencilerimize ayrıca otel yada ev kiralama şeklinde alternatifler de sunmaktayız. Devlet yurtlarının fiyatları aylık 50 USD ile 150 USD arasında değişmektedir. 

Ev kiraları aylık olarak 300 - 500 USD arasındadır. Şehire uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir. Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olan evlerdir. Evler genelikle tamamen eşyalıdır; tv, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, Yataklar, Oturma Grupları, Halı Dolap vs. hepsi mevcuttur. Elektrik, su ve doğalgaz son derece ucuzdur. Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yaklaşık aylık 150-250 USD öderler.

Odessa’da diğer bir konaklama şekli ise oda kiralamadır. Oda kiralama 
Makler (emlakçılar, aracılar) ile bulunabilir. Ancak Makler bu iş için sizden para alacaktır. Evin sadece bir odası size aittir. Aile yanı konaklamada denilebilinir. Diğer odada başkaları yaşar. Sadece dış kapı anahtarı ortaktır. Kendi odanızın anahtarı mevcuttur. Mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır. Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama seçeneğini tercih etmektedirler. Oda kiralama fiyatları aylık 100 USD'den başlamaktadır.

Ortalama yemek giderleri ise aylık 100-170 USD civarındadır. Ukrayna eğitim ve yaşam masrafları açısından değerlendirildiğinde Türkiye'deki birçok bölgeye göre daha uygun fiyatlıdır. 

Ukrayna'da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması gerekmektedir. Hazırlık programları genelde Rusça olarak tercih edilir. Çünkü Rusça eğitim alınabilecek bölüm seçeneği fazladır. Hazırlık programını istediğiniz okulda alabilirsiniz çünkü hazırlık sertifikaları Ukrayna Milli eğitim bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu sebeple sertikayı hangi okuldan aldığınızın bir önemi yoktur. Almış olacağınız sertifika ile istediğiniz tüm üniversitelere kayıt yapılabilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince akla sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır.

Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler.
 1. Mühendislik,teknoloji ve doğal bilimler,
 2. Ekonomi,
 3. Tıp biyoloji ve ziraat
 4. Sosyal ve İnsani bilimler.
Öğrencinin hazırlık eğitimini hangi okulda aldığı pek önemli değildir. İstediği herhangi bir okulda hazırlık eğitimini alabilir. Öğrenci hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Ukrayna milli eğitim bakanlığından onaylı Rusça sertifika verilmektedir. Öğrenci bu sertifika ile daha sonra eğitim dili Rusça olan tüm Ukrayna üniversiteleri ve Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi alabilir.
 1. Ukraynaca hazırlık eğitimi; pek fazla tercih edilmez çünkü Rusça dünya standartlarında daha geçerli bir dildir.
 2. İngilizce hazırlık eğitimi; Bu hazırlık eğitimi ise sadece tıp ve diş hekimliği bölümlerinde lisans yapmak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir. Fakat İngilizce eğitim kalitesi pek iyi olmadığından çok nadir tercih edilir.
 3. Rusça hazırlık bölümü: Ukrayna’da Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği hazırlık programıdır. Bunun sebebi, okuyabilecekleri birçok bölüm seçeneğinin olması, Ukrayna’nın bazı şehirlerinde halkın %99 ‘unun Rusça konuşması ve dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almasıdır.
Ukrayna'da Rusça Hazırlık Eğitimi
Rusça dil hazırlık programı Ukrayna’da lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği programdır. Bu yüzden halkın Rusça konuştuğu bir şehirde hazırlık programlarının tercih edilmesi öğrenci için en doğru karar olacaktır. Bu sebeple öğrencilerimize Odessa şehrinde hazırlık sınıfını okumalarını tavsiye etmekteyiz. 
 
Odessa Şehrini tercih etmeniz için geçerli sebepler:
 1. Halkın % 99 Rusça konuşmaktadır. Halk Rusçayı benimsemiştir.
 2. Türkiye’ye en yakın şehirdir. Sadece 815 km, uçak ile 1 saat 15 dakika uzaklıktadır.
 3. İklim koşullarının ülkemiz ile en çok benzeştiği şehirdir.
 4. İstanbul’dan Odessa’ya 3 farklı havayolu şirketi uçuş düzenlediği için; rekabet fazla olup, ekonomik uçak biletleri bulunabilmektedir.
 5. Ukrayna’nın en fazla turist alan şehri olduğundan dolayı güvenlik önlemleri fazladır.
 6. Ukrayna'nın bir turizm ve ticaret şehridir.
 7. Kiev’e göre yaşam koşulları oldukça ekonomiktir.
 8. Okul ücretleri oldukça makul fiyatlarda olup, hemen hemen tüm bölümler mevcuttur.
 9. Ukrayna’nın en fazla turist ağırlayan şehri olduğu, halk yabancılara oldukça ılımlı yaklaşmaktadır ve bu da öğrencilerin güvende olacağı anlamına gelmektedir.
 10. Türk lokantaları ve türk pastaneleri vardır.
 11. Odessa şehrinde 21 üniversite bulunmaktadır.
 12. Tıp ve denizcilik alanında Ukrayna’nın en kaliteli üniversiteleri Odessa şehrindedir.
odessa_resim

ukrayna_egitim

Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Evrakları
 1. Lise veya Üniversite Diploması (Apostil Onaylı)
 2. Mezun olduğu lisenin veya üniversitenin transkripti ( Apostil Onaylı )
 3. Sağlık raporu (Apostil Onayli)
 4. Eliza Testi (Apostil Onayli)
 5. Nüfus Cüzdanı Örneği (Formul A) (Apostil Onaylı)
 6. Pasaport
 7. 2 adet fotograf 
Ukrayna'da Eğitim için Neden Academix'i tercih etmelisiniz? 
 • Öğrenci yerleştirmelerinde %100 başarı
 • Profesyonel Vize Danışmanlığı
 • Oryantasyon gezileri ve workshopları
 • Doğru bölüm seçimi
 • Doğru şehir seçimi
 • Doğru üniversite seçimi
Lokal partnerimiz vasıtasıyla Ukrayna'da iken de yanınızdayız! 

Tam kapsamlı lokal danışmanlık desteği; 
 • 7/24 destek hattı
 • Sigorta
 • İkametgah
 • Oturum müsadesi
 • Havaalanı karşılama
 • Şehir tanıtımları
 • Rusça Hazırlık Eğitim Seti
 • Şehir gezileri
Ukrayna'da Rusça ve İngilizce Hazırlık Paketlerimizin fiyatlarını görüntülemek için tıklayınız.  

Siz de Ukrayna'da eğitim almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Ukrayna'da Yüksek Lisans / Master sayfamızı incelemek için tıklayınız.