BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Avustralya

Avustralya'da Üniversite

Dünyanın en yaşanılabilir ülkesi olan Avustralya, körfez ve yeşilin buluşması, harika plajları ve doğal güzellikleriyle tam anlamıyla doğa ile metropolün inanılmaz birleşimine şahit olabileceğiniz ender ülkelerden birisidir. Suç oranı o kadar düşüktür ki Avustralya sokaklarında polise gerek bile yoktur. Tüm bunlara ek olarak ırkçılığın olmaması da bu ülkeyi daha da cazip hale getirmektedir.

Avustralya’yı diğer ülkelerden farklı kılan bir özellik ise öğrencilere çalışma imkânı sunmasıdır. 6 ay ve üzeri eğitim alan öğrenciler eğitim alırken aynı zamanda 2 haftada 40 saat çalışma iznine sahiptir. Ayrıca tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma imkânı da sunulmaktadır. Akademik programlardan mezun olunduğunda ise öğrenciler 1 yıl çalışma ve oturma hakkına sahiptirler.

Vize Prosedürü
Avustralya vizesi bilinenin aksine evraklar doğru ve eksiksiz olduğunda profesyonel vize desteği de alarak başvurulduğunda oldukça kolay bir vizedir. Ayrıca 6 ay ve üzeri için alınan vizeler şehir merkezlerinde bulunan İmmigration ofislerinde rahatlıkla uzatılabilir. Turist vizeleri öğrenci vizesine çevrilemez ve öğrenciler, Student visa ile Avustralya’da eğitim almadan en fazla 2 ay kalabilir.

Üniversite eğitimi
Tüm Dünyada yapılan belirlemelere göre, eğitim kalitesi en yüksek ülkeler arasında Avustralya 8.sırada yer almaktadır. Gerek eğitim kalitesi gerek yaşam koşulları ile üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Avustralya güney yarım kürede bulunduğu için eğitim tarihleri kuzey yarım küreye göre daha farklıdır. Avustralya'da üniversiteler Şubat ayında açılır. Ara dönem başlangıçları ise genellikle Temmuz ayındadır. Bazı üniversitelerde ikiden fazla dönem başlangıcı bulunmaktadır. Bu durumda Türkiye’de Haziran ayında okullarını bitiren öğrenciler Şubat ayına kadar Avustralya da eğitim için gerekli olan evrakları tamamlayabilirler. Özellikle dil skoru konusunda sıkıntı çektikleri için bu süre zarfında dil eğitimi alarak dil skoru belgesini alabilirler. Avustralya’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmakla birlikte hem özel hem de devlet üniversiteleri bulunmaktadır ve her üniversitenin kabul koşulları farklılık göstermektedir. Avustralya üniversitelerinin tamamı hem dünya genelinde ve hem de YÖK tarafından kabul görmektedir. Lisans eğitimi seçilen üniversite ve bölüme göre 3 ile 5 yıl arasında sürmektedir. Master eğitimleri ise 1 ile 1,5 yıl arasında sürmektedir.

Üniversitelerin dünya sıralaması - üniversitelerin %18'i en iyi 100, %23'ü en iyi 200, %55 ‘i en iyi 500 içerisinde yer almaktadır.

Eğitim kalitesi, yüksek yaşam kalitesi, çalışma imkânı, özgürlükler ve dünyanın en yaşanılabilir ülke olması ve diğer tüm saydığımız sebeplerden dolayı Avustralya eğitim için en ideal ülkelerin başında gelmektedir.
 

 

Kaplan Business School Australia
 

Macquaire University


University of Canberra


Victoria University


Murdoch UniversityCurtin UniversityDeakin UniversityRMIT University
TAFE Eğitimi Avustralya

TAFE sistemi hem mesleki eğitim alma hem de üniversitelere geçiş programlarında sunduğu fiyat ve kaliteli eğitim ayrıcalığı ile Avustralyalı öğrencilerin de yoğun olarak tercih ettiği bir sistemdir.

Avustralya’da iki yıl ve üzeri mesleki eğitim alan öğrenciler eğitimleri sonrasında 18 ay süresince çalışma izni hakkına sahip oluyorlar.


TAFE programlarını genel olarak iki gruba ayırabiliriz;


* Mesleki eğitim programları: Çocuk bakıcılığı, kuaförlük, elektrik, tesisatçılık, aşçılık vb. bölümler

* Üniversite geçiş programları (pathways): İşletme, mühendislik, network, pazarlama, bilgisayar programcılığı, bankacılık, muhasebe, uluslararası ticaret, yönetim, spor, havacılık, sanat yönetimi, telekominikasyon gibi üniversitelerde sunulan tıp ve hukuk harici bütün bölümler mevcuttur.

Aynı zamanda öğrenciler eğitimleri öncesinde TAFE bünyesinde İngilizce eğitim de alabilmektedir.


TAFE to University

TAFE lerin bulundukları eyaletlere bağlı bütün üniversiteler ile direk geçiş anlaşmaları vardır. TAFE’den mezun olan öğrenciler not ortalamalarına göre anlaşmalı üniversitelere geçiş yapıp lisans tamamlama hakkına sahiptirler. Öğrenciler dilerlerse eğitimleri sonrası 18 aylık çalışma haklarını kullanabilir ve sonrasında eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Böylelikle öğrenci edineceği iş deneyimi sayesinde not potansiyelinden de daha iyi bir üniversiteye girmeye hak kazanabilir.

TAFE’den Üniversite’ye Geliştirilmiş Vize İşlemleri (SVP), eğitiminize TAFE’de başlayıp başarıyla tamamladıktan sonra bir derece programının son yıl(lar)ını tamamlamak için üniversiteye transfer imkanını sağlar.

TAFE Kursları

250’den çok Sertifika, Diploma, İleri Diploma ve Ön Lisans derecesi ile geniş kapsamlı bir eğitim alanından seçim yapabilirsiniz.

> Hayvan Hizmetleri

> Sanat, Tasarım ve multimedia

> Otomotiv

> Havacılık

> Bina Tasarımı ve İnşası

> İşletme + Yönetim

> Hospitality, Yiyecek Meslekleri + Turizm
> Bilişiö Teknolojisi
> Hemşirelik

> Bilim ve Çevre Çalışmaları


Bölümünüzle ilgili kariyer alternatifleri, direk geçiş yapılan üniversiteler listesi, bölümler ve daha fazlası için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz;

https://www.tafensw.edu.au/career/pathways/tafe_to_university.htm#.VQvstLqRPyk


TAFE eğitiminin ayrıcalıkları

*          TAFE ile üniversite eğitiminizi 3.5 yılda tamamlayabilirsiniz.

*          Tüm TAFE okullarının YÖK tarafından denkliği vardır.

*          Eğitim maliyeti Üniversitelere göre çok daha uygundur.

*          Çalışma izni sağlar

*          SVP sistemine dahil olduğu için daha hızlı vize imkanı

*          Üniversiteye göre istenilen dil puanının daha düşük olması

*          Avustralya’da oturum alma imkanı sunar


TAFE mezunları bölümlerine göre değişmekle beraber mezuniyetleri sonrasında başlangıç saat ücreti olarak minimum  $21.40 AUD kazanmaktadırlar. Ayrıca iş bulup 1 yıl çalıştıkları taktirde göçmenlik hakkı almaya da hak kazanırlar.

TAFE ücretleri eyaletlere ve bölülere göre değişiklik göstermektedir. Yıllık fiyatları 8000 – 12000 AUD arasındadır.


Hem Oku Hem Çalış

Öğrenciler TAFE eğitimleri boyunca haftalık 20 saat çalışma iznine sahip olurlar.  Tatillerde bu süre haftalık 40 saat olmaktadır. Mezuniyetleri sonrası kendi mesleğinde çalışan öğrenciler aynı zamanda üniversite eğitimleri için de para biriktirebilirler.

Giriş Koşulları:

IELTS 5.5 (minimum band skoru 5.0 )
Lise Diploması
Transcript
Pasaport


Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC)

Avustralya’da okuyan bütün uluslararası öğrenciler öğrenci vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca Uluslararası Ögrenci Sağlık Sigortası (OSHC) ödemek durumundadırlar. 12 aylık bekar statülü sağlık sigortasının ücreti $571 AUD’dır (değişebilir).
 

İlgili Linkler: