ÜNİVERSİTE ARAŞTIR BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Almanya

Almanya'da Üniversite

ÖNEMLİ BİLGİ : Almanya'da Üniversite danışmanlığımız İstanbul'da bulunan Bağdat Caddesi ofisimizde sunulmaktadır. 

Almanya’da Üniversite

Avrupa’da çok sayıda çeşitli yüksek eğitim veren ülke sayısı oldukça azdır. 376 üniversite, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve sanat kolejleri ile Almanya geniş bir bölüm ve kurs seçme imkânı sunarak bu ülkeler içerisinde başta gelenlerden biridir.

Alman yüksek öğretim sisteminin ve kurumlarının birçok yönü ve birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlilik, öğrencilerin en uygun bölümü seçebilmelerini sağlar.

"Bologna süreci" Avrupa’da üniversitelerin 2010 yılına kadar birleşik bir Avrupa eğitim alanı oluşturmaları için yapılan bir antlaşmadır. Amacı, öğrencilerin başarıları kolaylıkla karşılaştırabilme  ve diğer ülkelerden de kabul görmesini sağlamaktır.

Uluslararası Oryantasyon

Almanya, British Council’in ,,Global Gauche’’ araştırmasına göre uluslar arası çalışmalarda bir numarada yer almakta ve öğrencilerine en iyi şekilde siyasi ve mali destek vermektedir. Bu araştırmada Avustralya ikinci ve Birleşik Krallık üçüncü sırada yer almaktadır.

Almanya yurt dışından gelen öğrencilere ve akademisyenlere en iyi şekilde eğitim veren ve uluslar arası çalışmaları teşvik eden ülkeler arasında önde gelen ülke olarak seçilmiştir. Uluslar arası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte bilimin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek vermektedir.

Neden Almanya?

Başvuru Süreci

Bölümler

Dil Şartı

Şartlı Kabul ve Vize İşlemleri

Bazı Üniversite Örnekleri

Almanya'da Yaşam


ALMANYA’DA LİSANS EĞİTİMİ 

Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de örgün eğitim veren bir devlet ya da vakıf üniversitesinin 4 yıllık bir bölümüne yerleşmiş olması ve iyi düzeyde Almanca bilmesi şartları aranmaktadır.

Bu koşulları sağlayan öğrencilerin lisans yerleşim sürecindeki diğer önemli kriterleri ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve lisedeyken aldıkları derslerdir…

Almanya’da lisans okumak isteyen fakat yeterli düzeyde Almanca bilgisine sahip olmayan öğrenciler için izlenebilecek olan iki farklı yol bulunmaktadır.

a. Şartlı Kabul
Öğrenci daha Türkiye’de iken üniversitelere başvurusu yapılarak şartlı kabul getirtilir. Sonrasında öğrenci Almanya’ya giderek gerekli olan Almanca seviyesine ulaşana kadar eğitim alır ve şartlı kabul aldığı üniversitede lisans eğitimine başlar.
Bu yöntemin dezavantajı iyi üniversitelerin birçoğunun şartlı kabul vermemesi ve Almanya’ya gittikten sonra başka bir üniversitede lisans eğitimi almak üzere başvuru yapılamamasıdır.

b. Dil Eğitimi Sonrası Üniversite Seçimi
Öğrenci önce Almanya’ya giderek gerekli düzeyde Almanca öğreninceye kadar dil eğitimi alır. Hangi üniversiteye başvuru yapacağını Almanya’da iken seçer ve başvurusunu yapar. 

Alman üniversitelerinde eğitim almak için genellikle öğrencilerden TestDaF sınavına girmeleri ve en az B2 düzeyinde olduklarını kanıtlayan bir skor almaları istenir.

Alman üniversitelerinin başvuruları genellikle Mayıs ayının sonunda bitmektedir. Öğrencilerin bu tarihe kadar gerekli tüm koşulları sağlayarak üniversitelere başvurularını göndermiş olmaları gerekmektedir.
 

Öğrencilerin sahip oldukları Almanca düzeylerine göre üniversitelere başvurmak için gerekli olan Almanca seviyesine gelmek için almaları gereken dil eğitimi süresi aşağıdaki tabloya göre tespit edilebilir.  

Gerekli Eğitim Süresi

Almanca Seviyesi

Açıklama

120 saat / 6 hafta

A1

Başlangıç Düzeyi

140 saat / 7 hafta

A2

Başlangıç Üstü

140 saat / 7 hafta

B1

Orta Başlangıcı

160 saat / 8 hafta

B2

Orta Düzey

160 saat / 8 hafta

C1

Orta Üstü

160 saat / 8 hafta

C2

İleri Düzey

4 hafta

Test DaF Hazırlık Kursu

Dil Sınavına Hazırlık


Öğrenciler tercihlerine göre B2 seviyesini tamamladıktan sonra  TestDaF Hazırlık Kursu’na başlayabilir ya da C1 ve C2 seviyelerine devam edebilirler. 

Yukarıdaki tablodaki herbir kur için gerekli olan eğitim süreleri ve Almanya’daki üniversitelerin başvurularının Mayıs ayı sonunda bittiği gözönünde bulundurulduğunda Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin sahip oldukları Almanca seviyelerine göre programlarına başlamaları için en uygun tarihler aşağıdaki tabloya göre tespit edilebilir.

Uygun Başlangıç Tarihi

Almanca Seviyesi

05 Ağustos

A1

01 Ekim

A2

01 Aralık

B1

01 Şubat

B2

01 Nisan

Test DaF Hazırlık Kursu


* Tablo öğrencilerin B2 seviyesine kadar eğitim alacağı, sonrasında 4 hafta TestDaF hazırlık kursuna katılacağı ve Mayıs ayındaki TestDaF sınavına katılacağı varsayılarak hazırlanmıştır. Yukarıda belirtilen başvuru tarihlerinin kaçırılması durumunda yoğun Almanca eğitimi aldırılarak öğrenci gerekli seviyeye daha kısa sürede içerisinde erişebilir.

Almanya Dil Eğitimi + Lisans Eğitimi Paketi


Lokasyonlar: Berlin, Frankfurt, Hamburg, Münih

Hafta Sayısı

Yoğun Almanca Kurs Ücreti ( Haftada 24 ders)

1 hafta

250 €

2 hafta

460 €

3 hafta

670 €

4 hafta

880 €

5 hafta

1.090 €

6 hafta

1.300 €

7 hafta

1.510 €

8 hafta

1.720 €

9 haftadan 48 haftaya

haftalık 140 € ekleyin

12 hafta

2.280 €

16 hafta

2.840 €

20 hafta

3.400 €

24 hafta

3.960 €

48 hafta

7.320 €

  

Hafta Sayısı

TestDaF Hazırlık Kurs Ücreti ( Haftada 20 ders)

4 hafta

600 €

 

Üniversite Yerleşim Servisi

Ücret

8 - 15 hafta arası kayıtlar için

1.275 €

16 - 23 hafta arası kayıtlar için

960 €

23 hafta üzeri kayıtlar için

640 €


* Fiyata Dahil Olan Hizmetler

- Alman eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi sağlanması
- Başvuru yapılacak olan üniversite ve bölümle ilgili danışmanlık
- Başvuru evraklarının kontrolü
- 3 Alman üniversitesine başvuru

Aile Yanında Konaklama

Haftalık Ücret

Çift Kişilik Odada (Kahvaltı Dahil)

155 €

Çift Kişilik Odada (Kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil)

195 €

Tek Kişilik Odada (Kahvaltı Dahil)

190 €

Tek Kişilik Odada (Kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil)

230 €


Öğrenim Ücretleri

Almanya'daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet tarafından finanse edilmektedir ve ücretsizdir. Ancak bazı eyaletlerde 400-500 € harç ücreti istenebilir.

Almanya’daki bazı üniversitelerle ilgili bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
http://www.academix.com.tr/yurtdisinda-universite/almanyada-universite-bazi-universite-ornekleri.aspx

Almanya’da lisans eğitimi alabileceğiniz bölümlerin listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
http://www.academix.com.tr/yurtdisinda-universite/almanyada-universite-bolumler.aspx

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Yaklaşık 1 yıllık dil hazırlık sürecini de gözönünde bulundurursak toplam eğitim 4 yıl sürecektir.  

Almanya’da yaşam ile ilgii bilgilere ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
http://www.academix.com.tr/yurtdisinda-universite/almanyada-universite-almanyada-yasam.aspx

Academix Almanca dil eğitimi için öğrencilerini Almanya’nın en iyi dil okulu olan DID ‘e yönlendirmektedir. Okula başvurunuzun yapılması, konaklamanızın ayarlanması, vize işlemlerinizin eksiksiz şekilde yapılması, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi… işlemler için Academix’in ücretsiz ve profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanıyor olacaksınız.

 

İlgili Linkler: