BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Almanya

Almanya'da Master

ÖNEMLİ BİLGİ : Almanya'da Üniversite danışmanlığımız İstanbul'da bulunan Bağdat Caddesi ofisimizde sunulmaktadır. 

ALMANYA'DA YÜKSEK LİSANS - MASTER 

Almanya'da Master - Yüksek Lisans programlarında yer almak isteyen öğrenciler tercih ettikleri üniversitenin başvuru ve giriş koşullarını takip etmelidir. Master için başvuru koşulları ve süreçler farklı olabilir. Bu koşullar dil becerileri, referanslar ve özel başvuru yazıları olabilir. Lisans öğretiminizi başarıyla tamamladıktan sonra Master programına başvuru yapabilir ve lisans dalınızda aldığınız eğitiminizde uzmanlaşabilirsiniz. 
 

İngilizce Master Programları Sunan Bazı Üniversiteler

 

European University


 

Macromedia University of Applied Sciences
GISMA Business School
 

Almanya’da Master yapma koşulları:
  • Türkiye’de  4  yıllık bir lisans programından mezun (bitirmek üzere) olmak.  
  • Almanca ve/veya İngilizce dil yeterliliğini belgeleyen sertifika; İngilizce için TOEFL  veya  IELTS; Almanca için DSH, TestDaf veya TELC. Bazı üniversiteler Goethe sertifikasını kabul edebilmektedir.
Kolay başvuru ve kabul koşulları
 
Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek lisans programına başvurabilirler.
Genel bağlayıcı bir standart kural yoktur her üniversite kendi başvuru koşullarını belirlemektedir. Bu yüzden başvuru öncesi yapılacak ön çalışma oldukça önemlidir. Eğer Almanca seviyeniz yeterli değil ise önce Almanya Dil Okulları'nda Almanca dil eğitimi alıp, sonra Almanya'da yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz.
 
Referanslar ve niyet mektubu
 
Not ortalaması yanı sıra birçok üniversiteler öğrencinin belirli uygunluk ve performansa sahip olduğuna dair belgeler istemektedir. Bunlar arasında referans mektupları, niyet mektubu ve staj veya iş deneyimi belgesi yer almaktadır. Almanya’da üniversiteler öğrencilerini kendileri seçtikleri için öğrencinin motivasyon ve hedeflerini tanımlayan niyet mektubu istemektedirler. Başvuru dosyanızı İngilizce veya Almanca olarak hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Not Ortalaması
  • Almanya’daki üniversiteler genelde  2,5  ve üzeri not ortalaması talep etmekteler. Eksiksiz bir başvuru için, üniversitelerin başvuru şartlarının araştırılması gerekmektedir.
  • Ales sınavına ihtiyacınız olmayacak. Öğrenci mezun olduğu bölümünle yakından ilgisi olan bölümlere başvuruda bulunabilir.
Almanya'da yüksek lisans (Master) programına kabul edilmek için en önemli kriterler;
  • Türkiye'de 4 yıllık lisans mezunu yada mezun aşamasında olmaktır.
  • Dil yeterlilik belgesi alınmalıdır. Program diline göre Almanca veya İngilizce için belirtilen sınavlara girilmelidir.
  • Not ortalamasının önemi ve seviyesi yine Almanya'da üniversiteden üniversiteye değişen ve standardı olmayan bir ölçüt olmakla beraber uluslararası başvurularda çoğunlukla 2.5 istenir. İngilizce bölümlerde rekabete dayalı olarak 3.0 ve üzerin not ortalamaları beklenmektedir. Bazı bölümler GMAT gibi ekstra sınav skorları isteyebilir.
Bu tür ilave şartlar her bir üniversitenin kendi belirlediği kriterler olduğu için Almanya'daki üniversitelerden bu bilgiler başvuru öncesi mutlaka öğrenilmelidir.

Bölümler İngilizce ve Almanca, veya sadece İngilizce olmak üzere 2 seçenekte sunulur. ( İngilizce sunulan bazı programlarda Almanca dil yeterlilik şartı istenebilmektedir ). Almanya'da master programları devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Sadece Almanya'da okulun standart eğitim harcı ödenir. Özel üniversiteler ise paralıdır. Alman Üniversitelerinin ücretsiz yada çok ucuz oluşu, eğitim kalitesinin diğer ülkelere göre düşük olduğu anlamına gelmez. Çünkü Alman devlet üniversitesi olarak, Almanya'daki okullar ücretlerini devletten alır. Uluslararası kariyerdeki rekabeti ve özellikle mühendislik alanlarındaki deneyim ve sanayideki liderlik özelliğiyle Alman üniversiteleri referans ve önem bakımından Dünya'nın benimsediği eğitim kurumlarıdır.

Üniversiteler eyaletlere göre değişmekle birlikte, öğrencilerden farklı fon ya da üyelikler adıyla yıllık sadece 300-650 Euro ücret almaktadır. Bu bakımdan Almanya yurtdışında yüksek lisans için en büyük fırsatlardan biridir.

Almanya genelinde yüksek lisans programları başvuru tarihleri üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru Tarihleri:

Bahar dönemi son başvuru tarihleri 30 Kasım, 31 Aralık ve 15 Ocak olmak üzere farklı şekilde belirlenmiştir.

Güz dönemi son başvuru tarihleri yılın Şubat / Mart / Nisan / Mayıs ve 15 Temmuz aylarıdır. Bunlar bölüme ve üniversiteye göre değişmektedir. Henüz mezun olmamış üniversite son sınıftaysanız, başvurunuz transkriptle (ve ilave diğer belgelerle) yapılarak mezuniyet diplomanız ileri tarihte takviye edilebilir veya İngilizce programlar için TOEFL belgenizi kayıt zamanına kadar takviye gönderebilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

İlgili Linkler: