ÜNİVERSİTE ARAŞTIR BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Almanya

Almanya'da Master

ÖNEMLİ BİLGİ : Almanya'da Üniversite danışmanlığımız İstanbul'da bulunan Bağdat Caddesi ofisimizde sunulmaktadır. 

ALMANYA'DA YÜKSEK LİSANS - MASTER 

Almanya'da Master - Yüksek Lisans programlarında yer almak isteyen öğrenciler tercih ettikleri üniversitenin başvuru ve giriş koşullarını takip etmelidir. Master için başvuru koşulları ve süreçler farklı olabilir. Bu koşullar dil becerileri, referanslar ve özel başvuru yazıları olabilir. Lisans öğretiminizi başarıyla tamamladıktan sonra Master programına başvuru yapabilir ve lisans dalınızda aldığınız eğitiminizde uzmanlaşabilirsiniz. 
 

İngilizce Master Programları Sunan Bazı Üniversiteler

 

European University

 

Macromedia University for Media and Communication

Domus Academy Berlin

 

Almanya’da Master yapma koşulları:
  • Türkiye’de  4  yıllık bir lisans programından mezun (bitirmek üzere) olmak.  
  • Almanca ve/veya İngilizce dil yeterliliğini belgeleyen sertifika; İngilizce için TOEFL  veya  IELTS; Almanca için DSH, TestDaf veya Goethe Enstitüsünün Sertifikası    
Kolay başvuru ve kabul koşulları
 
Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek lisans programına başvurabilirler.
Genel bağlayıcı bir standart kural yoktur her üniversite kendi başvuru koşullarını belirlemektedir. Bu yüzden başvuru öncesi yapılacak ön çalışma oldukça önemlidir.
 
Referanslar ve niyet mektubu
 
Not ortalaması yanı sıra birçok üniversiteler öğrencinin belirli uygunluk ve performansa sahip olduğuna dair belgeler istemektedir. Bunlar arasında referans mektupları, niyet mektubu ve staj veya iş deneyimi belgesi yer almaktadır. Almanya’da üniversiteler öğrencilerini kendileri seçtikleri için öğrencinin motivasyon ve hedeflerini tanımlayan niyet mektubu istemektedirler. Başvuru dosyanızı İngilizce veya Almanca olarak hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Not Ortalaması
  • Almanya’daki üniversiteler genelde  2,5  ve üzeri not ortalaması talep etmekteler. Eksiksiz bir başvuru için, üniversitelerin başvuru şartlarının araştırılması gerekmektedir.
  • Ales sınavına ihtiyacınız olmayacak. Öğrenci mezun olduğu bölümünle yakından ilgisi olan bölümlere başvuruda bulunabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

İlgili Linkler: