BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Genel Bilgi

İtalya’da Eğitim:

Birçok insan İtalyancayı İtalya'da öğrenmek arzusu içerisindedir. Bazıları, bir kaç ay süren dil kurslarına katılarak, bazıları ise daha uzun bir süre kalarak, hem İtalyan kültürünü yakından tanımayı hem de İtalyancasını ileri seviyeye getirmeyi arzu eder.

Roma ve Floransa gibi büyük şehirlerdeki dil okullarında eğitim görmenin avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Bu gibi şehirlerin en büyük dezavantajları yoğun trafik ile turistlerdir. Bu da şehir içi ulaşımını daha da zorlaştırmaktadır. Avantajları ise gece ve gündüz aktivitelerinin bol olmasıdır.

Dil okullarının eğitimi, bulunduğu yörenin kültürü ile benzerdir. Bu kültürün daha iyi tanınması için çeşitli gezi faaliyetlerinde de bulunmaktadırlar. 

Konaklama İmkânları:

Aile yanı konaklama: Dil eğitimi görecek öğrencilerin konaklama seçeneklerinden bir tanesi aile yanı konaklamadır. Bunun en büyük avantajı öğrenci, pratik İtalyancasını aile ile konuşarak geliştirebilmesi ve aynı zamanda ülke kültürünü daha yakından tanıma fırsatına sahip olmasıdır.

Kampüste konaklama: Üniversite kampüsünde yurtlarda, genelde iki ya da üç kişilik odalarda kalınır. Üniversite hayatını tanımak ve okulun imkânlarından faydalanmak gibi avantajları vardır.

Pansiyon (Hostel) konaklama: İtalya’yı çok daha ekonomik fiyatlarla gezmek isteyenler için, bir veya iki yıldızlı otellerin dışında her yaş insanların konaklama yapabildikleri Gençlik Hostelleri de tavsiye edilebilir.

İtalya’da Mutfak Kültürü:

İtalya’da yemek yapmak her ne kadar yörelere göre farklılık gösterse de yemekler daima yüksek standartlardadır. Campania’da lezzetli bir pizza ya da muhteşem bir balık ızgara bulabilirken; Lombardia’da yanında beyaz çikolata yaprakları ile süslü bir tabak ev yapımı “taglitelli”ye rastlayabilirsiniz. Toskana’da kırmızı şaraplı risottoyu enfes kızarmış sülünün yanında yerken; Sicilya’da lezzetli bir ev yapımı dondurma; Lazio’da güveç tuzlama deneyebilirsiniz.  

İtalya’da İklim:

İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahra havasının yerleştiği mevsim olan yaz, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Kuzey İtalya, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz. Buradaki iklim kara iklimidir. Po Ovası kışın soğuk ve sislidir, yazın ise, boğucu nemli sıcaklar olur. Kuzey bölgesine doğru yağmurların sürekliliği artar. İlkbaharda daha çok yağış olur. Güneye doğru iklim daha da sıcaklaşır, kış ayları güneyde en yağışlı aylardır. Burada kışlar ılımandır yazlar ise mevsim normallerinde seyreder. 

İlgili Linkler: