İTALYA SCUOLA LEONARDO DA VINCI DİL OKULU YORUMLARI

Öğrenci Yorumları

Adım Oğuzhan, 1.5 yıl önce Tarih bölümünden mezun oldum. Bölümü okurken de aklımda olan yüksek lisans sürecini Türkiye’de değil de İtalya’da tarih alanında İtalyanca yüksek lisans yapmaya karar verdim. Lakin bunun için doğal olarak iyi derecede italyanca bilmem gerekiyordu. İtalya’daki okulları araştırdım fakat açıkçası çok fazla emin olamadım. Ardından danışmanlık şirketlerini araştırmaya başladım. Bu kontağı sağlayan acenta değil de kişisel olarak yapan kişilerle de tanıştım fakat güvenemedim. Babamın da Kadıköy de çalışmasından ötürü araştırmalarımız sonucunda en güvenilir acenta olarak Academix eğitim ve danışmanlık şirketini tercih ettik. Ofise ilk gittiğim gün çalışan personel ve Serdal Bey beni oldukça samimi ve en önemlisi güven sağlayıcı olarak karşıladı. Serdal Bey eğitim danışmanlığı konusunda oldukça profesyonel, çalışkan, güvenilir ve ilgili. Bunun için kendisine bir kez daha buradan teşekkür etmek istiyorum. İtalya aslında bildiğim ve azıcık zaman geçirdiğim bir ülkeydi ama okulumla benim aramdaki iletişimi çok kolay hale getiren Serdal Bey’e bir kez daha teşekkür ederim.Vize başvuru sürecinde her hangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Sadece aldığımız randevu tarihini yanlış kurumdan almıştık. Yani konsolosluktan almamız gerekirken biz aracı kurumdan almıştık burda ufak bir hata oldu ama sadece birkaç günlük bir aksama oldu ama bu tarz işlerde bu tarz aksaklıklar gerçekten olabiliyor ve anlayışla karşılanıldığı takdirde kurumda size gereken ilgiliyi ve hassasiyeti sağlıyor. Bunun dışında bu süreçte bir sorunla karşılaşmadım. Serdal Bey’in bu konudaki gerekli donanımından dolayı konsolosluğa gittiğimde hiçbir eksik dosyam yoktu ve görüşmem oldukça başarılı geçti.

Biraz da İtalya-Siena hakkında konuşalım; İtalya eğitim, sanat, mutfak, tarih, mimari ve aklıma gelmeyen bir çok konuda dünyada en iyiler arasında. İtalyanlar’ın bizlere çok benzediği kanısında farklı düşünenlerdenim ben. Neden diye soracak olursanız; bize benzerlik sadece Güney İtalya için diyebilirim. Orta ve özellikle kuzeyi bence bizden oldukça farklı. Ama Güney İtalya yani Sicilya, Palermo bizlere gerçekten benziyor. Yani buraya geldiğinizde bu duruma şaşırabilirsiniz.

Benim için olmazsa olmaz şeylerden biri de mutfak. Eminim ki İtalya’da yemek içme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Söylememe gerek yok pizzaları ve makarnaları gerçekten işittiğiniz kadar lezzetli. Türk sayısına gelince açıkçası ben bir Türk aileyle karşılaşmadım bu zamana kadar ama muhtemelen vardır. Genelde Türk öğrenci potansiyeli oldukça fazla. Dilinizi geliştirmek için Türklerden uzak durun. Ben Türklerle karşılaşınca eğer sohbet etmek zorunda kalıcak olursam zaman zaman Portekizliyim veya başka bir ülkedenim demişliğim vardır. Emin olun böyle davranın, sizin tercihiniz tabi ki ama benim ilk kuralım yurtdışında dil öğreneceksiniz Türklerden uzağa gidin.İtalyanca’nın da sadece İtalya’da konuşulması sizi kaygılandırmasın Avrupa’da oldukça sempatik ve popüler bir dil olma yolunda hayli başarılı gidiyor. İtalya’da lisans veya yüksek lisansı İtalyanca okuyabilmeniz için İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından da geçerli olan CELI sınavlarından en az B2 dil sertifikası almanız gerekiyor. Ya da İtalya’da geçerli olan diğer sınavlara da girebilirsiniz ama Türkiye’de denklikleri yok şimdiden uyarayım.

Siena turistler ve öğrenciler için oldukça ideal bir şehir. Şehir merkezi eski tarihi surların içerisine kurulmuş Orta Çağ’dan kalma bir şehir. İtalya’nın her bölgesinde olduğu gibi Siena festivaleriyle ünlü bunlardan en önemlisi Palio di Festivale Ağustos ayının ortasında gerçekleştirilen bu festivalin geçmişi oldukça eskiye gidiyor ve dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Olumsuz bir durumdan bahsetmek istiyorum; Siena’yı çok fazla turist ziyaret etmesinden dolayı halk yabancılardan usanmış. Evet ekonomilerinin önemli bir kısmını turizm oluşturuyor ama Siena yerlilerinin yabancılara karşı tutumu oldukça katı tabi ki istisnalar var lakin benim gözlemlerim ve daha önce İtalya tecrübem olmasından ötürü diyebilirim ki Siena halkı pek yardım sever değil. 2. Durum ise İtalya’ya Ağustos ayında gelmeyin çünkü inanılmaz turist oluyor ve bürokrasisi ve dükkanları genelde kapalı oluyor. Mesela bir emlakçı, dükkanının kapısına 1 ay kapalıyız yazabiiliyor.

Ben Siena’ya gitmek için Roma havaalanını tercih ettim ama Bologna havaalanı daha yakın. Roma’yı tercih etmemin tek sebebi Roma’yı biliyor ve Siena’ya ulaşımın benim için çok daha kolay olacağını düşünmemdi. Zaten Roma-Siena 3,5 saat sürerken Bologna da zannediyorum 2,5 saat sürüyor. Roma havaalanından indikten sonra havaalanından Termini Tren İstasyonuna giden otobüslere bindim. Havaalanından Siena’ya direkt ulaşım seferi oldukça az benim gittiğim gün hiç yoktu. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuğun ardından Termini’ye vardım. Termini’de dikkatli olun soyulmaya çok müsait bir yer. Ardından metroyla Tiburtina Otobüs Terminaline gittim. Terminalden Baltour firmasından Siena için bir bilet aldım. Yol yaklaşık 3 saat sürdü. 3 saatin ardından Siena’daydım. Taksiye bindim ve kalacağım evin adresini söyledim. Ufak bir uyarıda bulanayım İtalya’da taksilere binmeden önce gideceğiniz yerin ortalama ne kadar maliyete geleceğini sorun ondan sonra taksiye binin İtalya’da süprizle karşılaşma ihtimaliniz bu konuda yüksek. Evin önüne geldiğimde okuldan bir görevli beni karşıladı ve odama yerleştim. Eğer Leonardo da Vinci dil okulunu tercih edecek olursanız Allesia size her konuda seve seve yardım edeceklerdir.İtalya’ya geldikten sonra 3 aydan fazla kalacaksanız Permesso di Soggiorno yani geçici oturum iznine gittiğiniz günden başlamak suretiyle 8 gün içerisinde başvurmanız gerekiyor. Bu konuya fazla detaylı girmeyeceğim çünkü okul personali size bu konuda yardım ediyor. Değinmek istedim çünkü belki gittiğinizde bu konuyu karşılıklı unutabilirsiniz.

İtalyanca’dan bahsedelim biraz; eğer Latin kökenli bir dil biliyorsanız oldukça şanslısınız İtalyanca sizin için oldukça basit olacak ama bilmiyorsanız da dert etmeyin azim, çalışma, sadece İtalyancaya yoğunlaşmayla kısa sürede öğrenebileceğiniz bir dil. Eminim her dilin grameri zordur arkadaşlar ama italyanca öğrenmeye başlayınca anlayacaksınız İtalyanca gramer gerçekten zor.

Dil okulu oldukça başarılı ve kurumsal bir firma. Her şeyden önce gerçekten öğretmenlerin öğrencilere karşı çok fazla ilgisi var. Okulda haftanın her günü etkinliğe katılma şansınız mümkün. Gerek şehir merkezi gerek yakın kasabalar ve diğer illere gezi kapsamında fazlasıyla etkinlik mevcut. Bu etkinliklere katılmanızı öneririm çünkü arkadaş edinmenin en kolay yollarından birisidir. Burada doğal olarak çok çeşitli ülkelerden öğrenci tanıdım. Benim en samimi arkadaşlarım bir İsveçli, Japon ve bir İtalyan. Yeni kültürle, yeni insanlarla ve yeni bir dille tanışmak oldukça keyif verici vakitler geçirmenize ve deneyim elde etmenize olanak sağlıyor.

Samimiyeti ilerletmenin ikinci yolu ise düzenlenen akşam veya öğle yemekleri malasef kahvaltı kültürleri bizde ki gibi hadi kahvaltı yapalım hep beraber vs yok. Benim kaldığım evin fazla büyük olması sebebiyle genelde benim evimde toplanıyoruz. Bu sayede hem birbirimizle tanışıp samimiyeti ilerletirken diğer taraftan da İtalyancayı pratik haline getirebiliyoruz. Türk mutfağı deyince ilk söyledikleri şey kebap oluyor. Ama ben bu durumun böyle olmadığını hatta Akdeniz mutfağının bir numarasının Türk mutfağı olduğunu onlara anlatmaktan ve yapmaktan büyük keyif alıyorum. Eğer Türkiye’yi ziyaret etmiş biriyse emin olun size önyargıyla katiyetle bakmayacaktır. Ama bunun dışındaysa ben Türk’üm dediğinizde kafanın sallanıp dudakların büzüştürülmesine fazlasıyla tanık olacaksınız. Bunu İtalyanlar için söylemiyorum genel Avrupa için söylüyorum. Son olarak neden İtalyanca sorusuna gelecek olursak. Aslında ilk başta İngilizce yüksek lisans yapmak istiyordum fakat bazı durumlar beni bu durumun üzerine düşünmeye itti. Tarih bölümü hak vereceğiniz üzere Türkiye’de iş bulma fırsatı zor olan ama bence olmazsa olmaz çok önemli bölümlerden biri. Çünkü tarihini bilmeyenin geleceği de yoktur. Burdan ufak mesajlar da vereyim  Her neyse, kendi bölümüm için konuşacağım Tarih bölümü bitirip İngilizce bilen sayısı fazla fakat Tarih bölümü bitirip İtalyanca bilen sayısı çok az. Özellikle İtalya’da tarih üzerine italyanca master yapan sayısı daha da azdır. Bu bir varsayımdır arkadaşlar somut bir bilgi değildir şimdiden söylüyorum ama eminim böyle olduğuna. Ben de az olan bir şeyin daha fazla değerli olacağına ve akademik kariyerimin ilerlemesinde İtalyancanın bana daha fazla yardımcı olacağını düşündüğümden ötürü İtalya’yı tercih ettim.

Şimdiden başarılar dilerim her birinize.

Oğuzhan Öztürk
Scuola Leonardo da Vinci - Siena, İtalya
2017 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serdal Gezer
serdal@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 553 699 18 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix ile İrlanda'da Üniversite Eğitimim

academix ile irlanda'da eğitim alan öğrencimiz Dublin City University'deki tecrübelerini bizimle paylaşıyor   Devamı

Can YÜCEL
Can YÜCEL
Öğrenci
Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazı...

Öğrencimiz Mehmet Altay'ın danışmanı Asiye yardımıyla Academix'le Brighton'da Genel İngilizce ve Eastbourne'da IELTS Hazırlık Eğitim süreci   Devamı

Mehmet Altay
Mehmet Altay
Öğrenci
İngilizce Öğrenme Serüvenim: Academix ile Yola Çıktım, Cambridge'de...

İngilizce öğrenme amacıyla Academix danışmanlık şirketiyle çalışmaya karar verdim. Cambridge Stafford House'da eğitim aldım ve Edinburgh'da geçirdi...   Devamı

Merve TEKE
Merve TEKE
Öğrenci
Academix'le Eastbourne'da Dil Okulu Deneyimim

Eastbourne'da dil okulu deneyimim: Sosyal aktiviteler eksik, konaklama ve şehir memnun edici. Yaz dönemi tercih edilmeli. Yemekler zorlayıcı, ekono...   Devamı

Şeyma G
Şeyma G
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Akdeniz’in En Huzurlu Adası Malta

Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok k...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
Dubai'de Eğitim ve Yaşam

Dubai; herhangi bir Avrupa kentini aratmayan modernliğe sahip bir şehirdir. İhtişamlı gökdelenleri, estetik yapıları, göz kamaştıran sahilleri ve t...   Devamı

Mustafa Fidan
Mustafa Fidan
Danışman
İTALYA’DA MÜHENDİSLİK ve BİLGİSAYAR ALANINDA İNGİLİZCE LİSANS PROGR...

2023 eğitim yılı itibariyle İtalya’da mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında İngilizce olarak lisans eğitimi sunan 9 tane üniversite bulunmak...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler