YURTDIŞINDA DİL ÖĞRENMENİN AVANTAJLARI

Günümüzde dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan yabancı bir dil öğrenmeye çalışıyor. Bunun sebeplerinin başında profesyonel hayatımızda yabancı dile ihtiyaç duyuyor olmamız ve globalleşen dünya ile mesafelerin ve insanların birbirine yaklaşması, iletişimin günümüz dünyasındaki önemi geliyor. Bu sebeple de gerek eğitim, gerekse iş hayatında artık en az bir yabancı dil bilmek zorunda olduğumuz bir gerçek ve hatta neredeyse aksi durumu düşünülemeyecek önemli bir detay.

Tüm bu sebepler doğrultusunda gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde her gün her yaş grubundan insanlar yabancı dil öğrenmeye çalışıyorlar. Yabancı dil öğrenmenin birçok yolu olduğu gibi yurtdışında ana dili öğrenmek istediğimiz dil olan bir ülkede eğitim almanın en nihai yol olduğu da yadsınamayacak bir gerçektir. Yurtdışında dil öğrenmenin avantajları arasında en önemlisi bulunduğunuz ülkede günlük yaşamınızı devam ettirebilmek için tabiri caizse “zorunlu” olarak en kısa sürede o dili konuşuyor olmaktır.Peki bunun yanı sıra yurtdışında dil öğrenmenin diğer avantajları nelerdir?

Bir dili tam anlamıyla öğrenmek yalnızca dil bilgisi ya da kelime bilgisiyle elde edebileceğiniz bir ayrıcalık değildir maalesef ki. Dil öğrenmek için anadili o dil olan insanların dili nasıl kullandığı, günlük yaşamdaki dil kullanımı, kısaltmaları, tepkileri, nidaları, dili jest ve mimikleriyle nasıl harmanladıkları yani en özet haliyle “sosyal dil” olarak nasıl kullanımı olduğunu öğrenmek gerekir. Çünkü ülkemizde ya da yurtdışında yabancı dil öğrenmek için günde ya da haftada aldığımız ders saati belirlidir. Okuldan çıktığımız anda sosyal hayatımıza geri döndüğümüzde kendi ülkemizde Türkçe konuşmaya devam ederiz. Oysaki yurtdışında okuldan çıkıp sosyal hayata geçiş yaptığımız anda bir kafeye ya da restorana gidip bir şeyler sipariş edebilmek için, marketten alışveriş yapabilmek için, yol tarifi alabilmek için, kısacası sosyal hayatımızı idame ettirebilmek için o ülkenin dilini konuşmak durumundayız. Bu da bize aslında yurtdışında dil eğitimi aldığımız zaman yalnızca okul saatlerimizde değil, neredeyse tüm gün dil pratiği yapabilme ve dolayısıyla çok daha hızlı ve aktif bir dil kullanabilme şansı sağlar ve öğrenmek istediğimiz dili sosyal dil olarak öğrenmemize de olanak sağlar.

Bilinenin aksine sonuç odaklı baktığımız zaman yurtdışında dil eğitimi almak kendi ülkemizde almaktan çok daha ekonomiktir. Çünkü yurtdışında dil öğreniminde ilerlememiz çok daha hızlı ve sağlıklıdır. Bir dili yurtdışında 6-9 ay arasında eğitim ve iş hayatınıza entegre edebilecek kadar öğrenebilecekken, anadili olmayan bir ülkede bu süre çok daha uzun ve çoğunlukla kendini tekrarlayan bir zamana dönüşecektir.

Yurtdışında dil öğrenmenin bir diğer avantajı ise vizyonumuza ve hayata bakış açımıza olacak katkısıdır. Öncelikle farklı bir ülkenin ve o ülke insanlarının kültürünü gözlemleme imkanı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra dil okullarında birçok ülkeden gelen öğrenciler olduğunu düşünürsek o ülke harici başka ülkeler hakkında da öğrenme, gözlemleme şansımız olacaktır. Bu da kuşkusuz ki bizim daha global bir insan olmamıza, daha büyük bir pencereden bakış açısı kazanmamıza sebebiyet verecektir.

Yurtdışında dil öğrenmek özgüvenimiz açısından da bize çok büyük katkı sağlayacaktır. Dilini bilmediğimiz bir ülkede kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmek, yeni bir yeri ve kültürü öğrenmek, yeni arkadaşlar ve yeni sosyal çevre edinmek ve kısa bir sürede dilimizdeki gelişime tanık olabilmek kendimize olan güveni arttıracağı gibi bundan sonra ki karşımıza çıkacak olan süreçlerdeki zorluklarla başa çıkabilmeyi ve başarabileceğimiz inancını da arttıracaktır.

Yurtdışında dil öğrenmenin en büyük avantajıysa eğitim ya da iş hayatına bir adım önde başlamak, iş hayatımızda hızlı bir yükseliş sağlamak, uluslararası kurumsal şirketlerde yer bulabilmek kısacası profesyonel hayatımıza ve kariyerimize avantajlı başlamak/devam edebilmektir.

Sonuç olarak yurtdışında dil eğitimi almak profesyonel ve sosyal hayatımızda çok daha sağlam adımlarla ilerlemek, farklı kültürleri öğrenebilmek ve farklı ortam ve ilişkilere kolayca adapte olabilmek ve globalleşmeye bir adım daha yaklaşmak demektir!

Bilgi İstek Formu için tıklayınız
İletişime geçmek için tıklayınız 

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık
 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler