KANADA YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Kanada Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışı eğitim için akla gelen ilk ülkelerden birisi olan Kanada, günümüzde her öğrencinin hayallerini süslemektedir. Dil okulu, yaz okulu, üniversite, master, sertifika ve diploma programları tüm dünyadan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. 

Academix yurtdışı eğitim danışmanlık olarak hazırladığımız Kanada eğitim rehberi ile yurtdışı eğitim sürecinizde işinize yarayacak pratik bilgiler bulacaksınız.

Para Birimi: Kanada Doları (CAD)
Ülkenin Nüfusu: 35.540.419
Ana Dili: İngilizce ve Fransızca (Her ikisi de resmi dil)
Türkiye’ye Uzaklığı: Ortalama 14 Saat
Popüler Şehirleri: Toronto, Vancouver, Ottawa, Montreal
Saat Farkı: Türkiye’den 7 Saat geri
Çalışma İzni: Kanada dil eğitimi için giden öğrencilere çalışma izni vermemektedir. Ancak dil okullarındaki bazı çalışma programlarına dahil olanlar çalışma imkanı bulabilmektedirler.
En çok kullanılan Havaalanları: Calgary International Airport, Toronto Lester B.Pearson International Airport, Vancouver International Airport
İklim: Gidilecek şehirdeki iklime göre hava sıcaklıkları değişkenlik göstermektedir.
Acil Durum Numaraları: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası: 911


Kanada'da Eğitim Almaya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

 • İnternetten ya da danışmanınızın yardımıyla okulunuzun nerede olduğunu, kalacağınız yerle arasındaki mesafeyi ve nasıl ulaşacağınızı öğreniniz.
 • Gitmeden önce hava sıcaklıklarını ve iklimini mutlaka öğrenin ve bavulunuzu o şartlara göre hazırlayın.
 • Pasaport, sağlık sigortası, okul kabul belgesi ve konaklama adresinizin bulunduğu belgeyi yanınıza almayı unutmayın!
 • Türkçe / İngilizce sözlüğünüzü mutlaka yanınıza alın ya da telefonunuza uygulama olarak indirin.
 • Okula giderken defter, kalem, okul kabul evraklarınız ve 1 adet fotoğrafınızı yanınızda bulundurun.
 • Kanada'da Rogers, Telus, Bell, Globalville gibi birkaç farklı cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Bazı operatörler tüm Kanada'yı kapsarken bazıları sadece belli eyaletleri ya da bölgeleri kapsamaktadır. Bu operatörlerin aynı Türkiye'de olduğu gibi faturalı ya da ön ödemeli hatları mevcuttur ve her operatör aynı Türkiye'deki gibi farklı paketler / kampanyalar sunmaktadır. Size en uygun olan paketi, mevcut kampanyaları inceleyerek seçebilirsiniz.
 • Kanada’daki prizlerin bizim prizlerimizinden farklı olması nedeniyle 3 uçlu priz dönüştürücüsünü yanınıza almayı unutmayın!
 • Eğer Kanada’da araba kiralayacaksanız ehliyetinizi muhakkak yanınıza alın.
 • Kanada’da banka hesabı açtırmak isteyen öğrencilere okul yetkilileri yardımcı olmaktadır. Okula gittiğiniz ilk gün oryantasyon sırasında tüm bilgileri okul yetkilisinden öğrenebilirsiniz. Genel itibariyle banka hesabı açtırmak için pasaportunuz ve kabul belgeniz yanınızda olmalıdır. Kanada'daki oturum izni belgesini ya da öğrenciler için eğitim izni (Study Permit) belgesini, vizesini ve pasaportunu ibraz eden herkes Kanada'da bir banka hesabı açtırabilir. Başvurunuzdan sonraki 10-15 iş günü içerisinde bankamatik kartınız size ulaştırılacaktır. Öğrenciler genel olarak yanlarında 1000 CAD civarı cep harçlığı götürürler. Onun dışında Western Union adlı uluslararası para transfer sistemini kullanarak da para transferi yapılabilir.
 • Kanada'da, kara yolu ulaşımı hava yolundan çok daha ucuz ve uzun mesafeler sizin için sorun değilse çok daha ilginçtir. Otobüs ağı en yaygın toplu taşıma sistemidir ve genellikle sınırlı olan tren servisinden daha ucuzdur.
 • Eğer uçak ile seyahat etmek isterseniz, Air Canada ve Canadian Airlines Kanada'nın başlıca hava yollarıdır.
 • Kanada son derece yetkin bir hastane ve tıp hizmetleri ağına sahiptir. Ulusal sağlık sigortası hizmeti eyaletlerin yönetimindedir ancak kendi özel sağlık sigortanızın olması gerekecektir, çünkü Kanada'da sağlık hizmetleri son derece gelişmiş, ancak o derecede de pahalıdır.
 • Kanada’da genel olarak 1, 5, 10 ve 20 Kanada Doları günlük alışveriş ve ihtiyaçlarınız için kullanılır. 50 ve 100 CAD banknotları kullanmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle Türkiye’den ayrılmadan önce banknotlarınızı bozdurmanızda yarar var.
 • Herhangi bir çalıntı/kayıp durumuna karşı muhakkak pasaportunuzu kendinize mail atın ve gideceğiniz ülkede gezerken yanınızda sadece fotokopisini bulundurun.
 • Dersiniz başlamadan 5 dakika önce okulda hazır bulunmaya gayret edin. Birçok okul geç kalan öğrencilere karşı toleranslı davranmamaktadır.
 • Birçok okulda derse devam zorunluluğu bulunmaktadır. Minimum %85 oranında derse katılım göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde program sonunda sertifika/diploma okul tarafından verilmeyebilir.
 • Her hava yolunun farklı uygulamaları olmasıyla birlikte yolcular, ücretsiz bagaj taşıma hakkı genel olarak Ekonomi ve Comfort sınıfında 20 Kg, Business sınıfında 30 Kg Kargo Bagajı, 8 Kg El Bagajı taşıma hakkına sahiptir.
 • Kanada’da gece kulüplerine girmek ve sigara satın alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Her iki durumda da nüfus cüzdanı ya da pasaportunuzu göstermeniz istenebilir.
 • Kanada’ya 3-4 kutu ilaç götürebilirsiniz ancak kronik bir hastalığınız varsa ve Kanada’da ilacınız satılmıyorsa doktorunuzdan reçete ve konuyla alakalı ingilizce bir yazı almalısınız. Aksi takdirde ülkeye girişte görevliler konuyla alakalı işlem yapabilirler.
 • Kanada’da tüm hizmetler bahşiş usulü yapılmaktadır. Garsonlardan taksi şoförlerine dek aldığınız her hizmet karşılığında bahşiş vermeniz gerekir.
 • Eğer gideceğiniz eğitim kurumundan havaalanı transferi istediyseniz, transfer yetkilisini bulamama durumuna karşın danışmanınızdan acil durum numarasını talep ediniz. Acil durum numaraları transfer belgenizde de yer almaktadır.
 • Ülkeye giriş yaptıktan sonra konaklayacağınız yere vardığınızda lütfen oradaki tüm kuralları öğrenin ve o şartlar içerisinde davranın. Aksi takdirde konakladığınız yerden çıkartılabilirsiniz.
 • Kanada'da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve kafelerin açıkhava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır.
 • Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir. Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara da mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır.
 • Kanada'dan doğrudan uluslararası arama yapmak için önce ülke kodunu giriniz, ilk sıfır hariç alan kodları ve sonra da abone numarasını tuşlayınız.
 • Kanada'da en küçük suçlar bile fazlasıyla önemsenerek gündemi işgal edebilir. Şehirlerde suç olayları düşüktür ve cinayet, silahlı soygun, tecavüz gibi ağır suçlara ülke genelinde nadiren rastlanır.
 • Pasaportunuzu kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda hemen yerel polis karakoluna,  en yakın Türk elçilik veya konsolosluğuna bilgi vermelisiniz.

Aşağıda ücretsiz danışmanlığını yaptığımız Kanada yurtdışı eğitim programlarını bulabilirsiniz.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
ILAC College Vancouver Business Administration

Bu mesajı size Vancouver’dan yazıyorum. Buraya kadar gelmemde büyük emeği olan Academix Kadıköy Şubesi’nden Deniz Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek...   Devamı

Eşref Furkan Karaoğlan
Eşref Furkan Karaoğlan
Öğrenci
İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler