HİÇ DÜŞÜNMEYİN!

Hiç Düşünmeyin!

Eğitim için Kanada'ya Gidin!

Hem İngilizce’nin, hem Fransızca’nın resmi dil olduğu Kanada’da, son dönemlerde eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiş durumda. Neden mi? Eğitimde ulaştığı kalite, yüksek yaşam beklentileri, suç ve şiddet oranlarının azlığı gibi taşıdığı özellikler sayesinde Birleşmiş Milletlerin yapığı araştırmalar Kanada’nın yaşamak ve öğrenim görmek için dünyadaki en iyi yerlerden biri olduğunu ortaya koyuyor. Yılın birçok zamanını karlar altında geçiren Kanada, sakinliği,güvenliği ve temizliği ile de gerçekten beyaz bir ülke olduğunu kanıtlıyor.

Eğitim Sistemi

Kanada Eğitim Sistemi, anaokulundan üniversiteye kadar uzanan kategorilerde hem devlet okullarını, hem de özel okulları kapsamaktadır. Eğitim, Kanada Anayasası kapsamında eyaletlerin sorumluluğundadır, bu da eyaletlerdeki eğitim sistemleri arasındaki farklılığı gösterir.

Yüksek Öğrenim Düşünüyorsanız...

Kanada’da genelde devlet üniversiteleri olmak üzere bir çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerin hepsi eğitim ve araştırma kalitesi olarak uluslararası platformda tanınan okullardır ve Kanada üniversitelerinden alınan diplomalar dünya çapında tanınır.

İngilizce eğitim veren üniversitelerin yanında, Fransızca eğitim veren francophone eğitim kurumları ve bilingual-iki dilde eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır. Üniversiteler, lisans eğitiminden doktoraya kadar, sertifika ve profesyonel programlar da dahil olmak üzere geniş seçenekli ders imkanları sunarlar. Üniversite ücretleri eyalete, eğitim kurumuna ve eğitimi alınacak programa göre değişiklik gösterir.

Üniversitelerde sunulan programlara kabul koşulları genelde öğrencinin sahip olduğu İngilizce ya da Fransızca bilgi düzeyi ve mezun olunan eğitim kurumundaki başarı göstergeleri ile değerlendirilir. Eğer öğrencinin dil seviyesi yetersizse-istisnai olarak bu durum değişmekle beraber- dil kursu alarak dilini istenen seviyeye getirdikten sonra programa başvurması gerekir.Tercih edilecek programa göre GMAT ve GRE gibi sınavlar da gerekli görülebilir.

İngilizce bilgisi için TOEFL sınavından en az 550 alınması gerekirken, Fransızca eğitim almak istediğinizde bunun için genel bir dil sınavı mevcut olmadığından üniversiteler bağımsız bir şekilde hareket ederler. Her okul kendi sınavını yaparak kişinin Fransızca bilgisini ölçer.

Master için

MBA, yüksek lisans ve doktora eğitimleri Kanada’daki üniversiteler bünyesinde uluslar arası öğrencilere sunulan programlar arasındadır. Üniversite kabulü için gereken şartlara ek olarak, referans mektubu, tercih edilen programa göre GMAT ve GRE sınav sonuçları, MBA programları için iş deneyimi genel anlamda öğrencinin programa kabul edilebilmek için ihtiyaç duyacağı genel şartlardır.

Hukuk, mimarlık gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilmek için öğrencinin 4 yıllık lisans programını tamamlamış olması gerekir. İki yıl süren yüksek lisans eğitimi sonunda alınan Maitrise isimli diploma ile doktora başvurusu yapılabilir. Kanada üniversitelerinde akademik yıl Eylül –Mayıs aylarını kapsar.

Kanada’da İngilizce Çok Popüler

Kanada’da dil programları üniversiteler, üniversite kolejleri, kolejler ve dil okulları tarafından sunulur. Sunulan programların eğitim kalitesi açısından birbirlerinden farkı yoktur. Tek fark program başlangıç tarihleridir. Dil okullarında her ay kayıt alabilirken, üniversite ve kolejlerde bu akademik yıla paralel olarak devam eder. Dil kurslarında, akademik ingilizce, iş amaçlı ingilizce, TOEFL hazırlık kursları sunulan program seçeneklerinden bazılarıdır.

Eğitim Maliyetleri

Kanada’da eğitim ücretleri okullara, eyaletlere ve alınacak programlara göre değişiklik göstermekle beraber;

Üniversite –master eğitimi         (yıllık)                                   7.000-10.000 US$, 

Mesleki sertifika/diploma programları (yıllıK)                      5.000-7.000 US$

Dil eğitimi( aylık)                                                                        700-1.000 US$ aralığında değişir.

Öğrencilere İş İmkanı

Öğrencilerin okurken profesyonel iş hayatı içinde bulunmaları mümkün değildir. Ancak, okurken kampüs içinde haftada 20 saat çalışmalarına izin verilir. Ancak lisans, mesleki sertifika ve diploma ya da yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin maksimum 1 yıl kadar eğitim gördükleri alanda çalışmalarına izin verilir. Ayrıca,eğitim kurumları tarafından sunulan co-op programlarına devam eden öğrencilerin çalışması mümkündür.

Yaşam

Eğitim amaçlı olarak Kanada’ya giden öğrencilerin eğitim ücretlerini karşıladıktan sonra, konaklama ve diğer giderleri için gereken tutar 3.000-5.000 USD arasında değişiklik gösterir.

Konaklama seçenekleri çeşitlidir. Homestay-aile yanında konaklama oldukça yaygın olan ve öğrencileri Kanada kültürüne oldukça yaklaştıran bir konaklama biçimi olarak öğrenciler ve aileler tarafından tercih edilir. Bunun dışında okul kampüslerindeki residanslar ikinci bir seçenektir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, öğrencinin Kanada’ya gitmeden önce konaklaması ile ilgili tüm düzenlemeleri yapmasıdır ki başvuru sırasında tercih edilen konaklama biçimi okula bildirilerek, okulun ilgili departmanlarının uygun aile ya da oda konusunda yardım etmeleri sağlanabilir.

Yemek, eğlence ve öğrencilerin katılabileceği kültürel etkinlikler, okulun sunduğu faaliyetler hakkında bilgi vermek amacıyla pek çok okul programın verileceği ilk gün bir oryantasyon programı sunar. Ayrıca düzenlenen çeşitli festivaller ve etkinlikler, öğrencilerin Kanada kültürünü tanıması ve bu kültüre adapte olmasını kolaylaştırır.

Kültürel, coğrafi ve sosyolojik yapısında barındırdığı bir çok özelliği ile ön plana çıkan ülkelerden biri olan Kanada, temiz,güvenli, zengin kültürel ve sportif aktivite imkanları ile cazip bir yaşam tarzı sunmaktadır. Kanada’nın en büyük şehirlerinden Vancouver, Toronto ve Montreal, yaşamak ve çalışmak için dünya kalitesindeki şehirler olarak tanınmışlardır.

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Aldım?

Dünyanın en zor vizesini bana kolay kılan Aslıhan Hanım’a şükranlarımı sunarım ve halihazırda çok başarılı olduğu mesleğinde daha da ileri gitmesi ...   Devamı

Süleyman ŞAHİN
Süleyman ŞAHİN
Öğrenci
İngiltere'de Yüksek Lisans Tavsiyeleri - London Metropolitan Univer...

Akademik hayatta ilerleme ve hedeflerime ulaşabilme adına attığım bu adımda beni destekleyen aileme, arkadaşlarıma, Hakan Bey'e ve tüm Academix ail...   Devamı

Berna KESER
Berna KESER
Öğrenci
Avustralya'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri - ILSC Melbourne

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketini tercih etmemdeki neden daha önce İrlanda vizemi değerli çalışanların özverili çalışmaları sayesinde ...   Devamı

Beytullah Burak KOLÇAK
Beytullah Burak KOLÇAK
Öğrenci
Amerika'da İş İngilizcesi - Stafford House Boston

Araştırmalarım sonucunda Instagram üzerinden Academix’e ulaştım. Danışmanım Deniz Hanım benimle çok ilgilendi.   Devamı

Melis KABADAYI
Melis KABADAYI
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
İrlanda'da Yüksek Lisans Tavsiyeleri

Bu yüzden hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak yüksek lisans eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edin!   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Ukrayna Üniversite Eğitimi

Bu yüzden “Ukrayna’da Üniversite okumak mantıklı mı?” diye soran öğrencilerimize ve öğrenci adaylarımıza kısaca bilgi verebilmek adına bu kısa bilg...   Devamı

Nuri Kuyululu
Nuri Kuyululu
Danışman
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de ise lise eğitimi yaşa göre planlanmaktadır. Öğrenci 14 yaş itibari ile GCSE eğitimi almak zorundadır.   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler