EĞİTİMDE YÜKSELEN TREND - YİYECEK - İÇECEK YÖNETİMİ VE AŞÇILIK

Eğitimde Yükselen Trend - Yiyecek - İçecek Yönetimi ve Aşçılık

Dünya ekonomisi son yıllarda ciddi bir duraklama içerisinde. Hükümetler günümüzde işsizlik oranının artmaması için çeşitli önlemler almakla meşgul. Fakat bazı sektörler sürekli büyümeye devam ediyor. Yiyecek - içecek sektörü de bu sürekli büyüyen ve güçlenen sektörlerin başında geliyor. Yiyecek - içecek ve aşçılık, turizm - otelcilik sektörünün dünya üzerinde en hızla büyüyen iki alt dalı. Yeni bin yıla girişimizle birlikte artan seyahatler, farklı sosyal değerler ve turizme artan ilgi hem dışarıda yemek yemeyi, hem de iş ve turistik seyahatleri günlük hayatın önemli birer parçaları haline getirdi. Bu da yiyecek - içecek sektörünün büyük bir hızla gelişmesine neden oluyor. Doğal olarak sürekli büyüme gösteren bu sektörde kariyer yapmak isteyen kişi sayısı da artıyor. Yiyecek –içecek ve aşçılık eğitimi gibi dallarda eğitim veren üniversiteler artık oldukça popüler olmuş durumda. Ama hala bu eğitimi veren çok fazla okul mevcut değil. Amerika’da Turizm ve Otelcilik konusunda 6.sırada yer alan  Johnson & Wales Üniversitesi’nin eski dekanlarından Dr. Caroline Cooper ile bu sektöre karşı oluşan ilgiden, öğrencilerin okuyacakları bölümü seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden, turizm ve otelcilik sektörünün olmasa olmazlarından ve Johnson & Wales’i diğerlerinden farklı kılan özelliklerden konuştuk. Yurtdışında turizm, yiyecek-içecek yönetimi veya aşçılık eğitim almayı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun!

Öğrenciler turizm ya da yiyecek-içecek sektöründe başarılı olup olamayacaklarını nasıl anlayabilirler? Bu alanda başarılı olabilmenin “olmazsa olmaz” özellikleri var mıdır?

Kolay iletişim kurabilmek ve sosyal olmak bu sektörde şart. Turizm - otelcilik çok geniş bir yelpaze; Yiyecek- içecek, otelcilik, seyahat - turizm, organizasyon ve yönetimi kapsayan ayrıca bunların altında satış, pazarlama, finans, halkla ilişkiler ve işletmeyi de içeren çok yönlü bir alan. İşletme ve ticaret yönü kuvvetli olan, insanlarla çalışmayı seven, 9-17 arası masa başı görev istemeyen öğrencilerin severek yapacakları ve başarılı olacakları bir sektör bu.

Öğrenciler kariyer seçimlerini yaparken neden bu sektörü de göz önünde bulundurmalılar?

Turizm - otelcilik servis sektörü demek. Hiçbir zaman modası geçmeyecek, önü kapanmayacak ve mezuniyet sonrası öğrencilere sınırsız sayıda seçenek tanıyacak bir sektör. Turizm - otelcilik eğitimi sırasında öğrenilen bilgiler, edinilen beceriler tüm alanlarda başarılı olmayı sağlayacak türden donanım sağlar kişiye. Turizm-otelcilik işletmenin uluslararası ortak dilidir ve her ülke ekonomisi için çok büyük önem taşır. Dahası bu sektörde çalışanların yerini bir gün robotların alabilmesi imkânsızdır.

Haklısınız. Peki, bu alanda kariyer yapabilmek için üniversite diploması şart mı? 

Eskiden turizm - otelcilik, çıraklıktan gelinerek öğrenilen bir meslekti. Oysa bugün, dünyanın değişme hızını yakalayabilmek, bilgiye olan ihtiyacı karşılayabilmek için ve hatta bir adım daha önde olabilmek için bu alanda en azından lisans diploması şart. Şu anki rekabet ortamında öğrencilerin çok fazla bilgiye ihtiyaçları var. Hatta tek başına eğitim de bir çözüm olmuyor. Aynı zamanda üniversitede öğrenilen teorinin başarıyla pratiğe dökülebilmesi gerekiyor. Teori çok önemli ama uygulaması olmazsa anlamını yitirir. Dolayısı ile turizm -otelcilik eğitiminin bel kemiğini uygulamalı eğitim oluşturur. Öğrenciler öğrendikleri her detayı iş ortamında nasıl kullanacaklarını eğitim süresince yaşayarak öğrenirler. Bu nedenle, Turizm - Otelcilik lisans diplomasının işveren için önemi çok büyüktür.

Turizm - Otelcilik eğitiminde Amerika’yı cazip kılan nedir?

Bu alanda derece vermeye başlayan okullar genellikle hep Amerikan üniversiteleridir. Diğer ülkelerde ise bu alanda daha çok meslek yüksek okulları ya da sertifika programları yaygındır. Amerika’da özellikle Johnson & Wales Üniversitesi’nde verilen, uzmanlaşmaya olanak sağlayan, öğrencinin ilgi ve becerilerine göre birçok seçenek sunan ders programlarının bir örneğini diğer ülkelerde göremezsiniz

Günümüzde işveren işe alırken en çok hangi özelliklere dikkat ediyor? Bu alanda kariyer sahibi olmak isteyenlerden beklenenler neler?

İşverenler eğitim ve stajlarla desteklenmiş iş deneyimini şart koşuyorlar. Kariyer merdivenini çabuk tırmanmak içinse master diploması gerekiyor. Özellikle 5-7 yıllık bir iş hayatı ve kazanılan birikim sonrası yapılan master gelecek garantisi için büyük önem taşıyor.

Biraz da Johnson & Wales Üniversitesi’nin eğitiminden bahseder misiniz? JWU’yu listenin bu kadar yukarılarına taşıyan nedir?

Johnson & Wales Amerika’nin en büyük turizm otelcilik üniversitesi. Öğrenciler iki yıllık ön lisans eğitimlerinden sonra turizm- otelciliğe dair aklınıza gelebilecek her dalda 4 yıllık lisans eğitimlerine devam edip birçok farklı alanda uzmanlaşabilirler. Ayrıca Johnson & Wales Üniversitesi diploması endüstride çok saygı duyulan bir diplomadır ve en önemlisi öğrenciler mezun olmadan onları bekleyen işleri hazırdır. Sanırım yatırımınızın geri dönüşümü garanti demek yersiz olmaz.

Mezuniyet sonrası öğrencileri ne gibi fırsatlar bekliyor?

Çoğu mezun iş yaşamına seçtiği alanın ya da alt dalın, operasyon bölümünde başlar. Johnson & Wales üniversitesi’nin son 27 yıldır mezunlarının %98 i henüz mezun olmadan iş bulurlar. Öğrencinin mezun olup, profesyonel yaşama adım atması başarı merdiveninin ilk basamağıdır. Bundan sonra ne kadar hızlı tırmanacakları ise, ne kadar iyi bir lider oldukları ve ne kadar iyi bir işletmeci olduklarına bağlıdır.

Mezuniyet sonrası bekleyen kariyer fırsatları yiyecek- içecek yönetimi okumuş ya da aşçılık okumuş öğrenci için farklı mıdır? Birinin diğerine göre daha avantajlı olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır, ama iki yıllık Aşçılık (culinary) eğitimi üzerine 3. ve 4. sınıfları Yiyecek-İçecek Yönetimi okuyan öğrencilerin çok daha avantajlı olacağını söyleyebiliriz. Tabii eğitim boyunca edinilmiş iş deneyiminin önemini bir kez daha vurgulamak isterim.

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler