BİRLEŞİK KRALLIKTA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere Birleşik Krallıkta Üniversite Eğitimi

Yüzyılların birikimi, İngiltere’de eğitimi bir ayrıcalık haline getirmekte. Çok köklü üniversitelerin olduğu İngiltere’de okullar verdikleri eğitimin kalitesi ile saygınlık kazanmıştır ve verdikleri dereceler tüm dünyada tanınmaktadır. Tıp, diş hekimliği veya mimarlık gibi bazı programlar dışında lisans eğitimi genellikle üç yıl sürerken, eğitim programları her sene Eylül sonu gibi başlamaktadır.

Kabul koşulları

Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden, diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Her üniversitenin aradığı özel koşullar web sitelerinde ve broşürlerinde açıklanmaktadır.

Türk ve İngiliz eğitim sistemleri birbirinden farklı olduğu için, Türk lise diploması İngiltere'deki 3 yıllık üniversite eğitimine başlayabilmek için genellikle yeterli görülmemektedir. Ama her öğrenci bireysel olarak değerlendirebildiği için kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir liseden alınmış iyi dereceli bir diploma üniversite tarafından i kabul görebilmektedir.

İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation course) tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizce'nin gelişimine yardım sağlar. Üniversitelerin başvuruları değerlendirmelerinde İngilizce yeterlilik ve Lise (transkript) notlarının yanı sıra öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ile  “UCAS” formunda yazmış oldukları kompozisyonlarda belirleyici rol oynamaktadır. Bütün üniversitelerde genel olarak "A" Level sınav dereceleri temel alınmaktadır. "A" Level'a eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Baccalaureta, gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

İngiltere’de lisans dereceleri ise şu şekilde gruplandırılabilir:

·         Bachelor of Arts (BA) Sosyal konularda lisans derecesi

·         Bachelor of Science (BSc) Fen konularında lisans derecesi

·         Bachelor of Law (LLB) Hukuk konusunda lisans derecesi

·         Bachelor of Medicine (MB) Tıp konusunda lisans derecesi

·         Bachelor of Education (BEd) Eğitim konusunda lisans derecesi

·         Bachelor of Architecture (BArch) Mimarlık konusunda lisans derecesi

·         Bachelor of Engineering (BEng) Mühendislik konusunda lisans derecesi

İngilizce Bilgisi

İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamınızı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları öğrencilerin kabulü için IELTS (genelde 6) veya TOEFL (genelde 213) sınav sonuçlarını temel alırlar. Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English (CPE) ve Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) sınavlarını da kabul etmektedir.

Başvuru Şartları

Başvurular bir yıl öncesinden başlar ve 1 Eylül - 30 Haziran tarihleri arasında yapılır. Gecikmiş başvurular Haziran sonu - Ağustos sonu itibari ile de kabul edilebilinir. Ama doğru olan başvuruların mümkün olan en erken zamanda yapılmasıdır.  Başvuru için www.ucas.com sitesine bakmanız gerekir. Burada kurs bilgileri ve başvuru formu bulunur. Tüm başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvurunuz kuruma ulaştıktan sonra, programa kabulünüz iki teklif çerçevesinde gerçekleşir: Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, yeterli görüldükleri taktirde şartsız kabule hak kazanırlar. Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

Öğretim Ücreti

Üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak yıllık öğretim ücreti şöyledir:

Sanat ve Sosyal Bilimler                             £6.000-10.000

Fen ve Teknik Bilimler                                               £7.000-12.000

Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik           £13.000-17.000

Üniversite Okurken İngiltere'de Yaşamak

Çalışma İzni

21 Haziran 1999 tarihinde alınmış bir karara göre Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olan ülkelerden birinin pasaportunu taşıyan bir öğrenci çalışma izni almasına gerek kalmadan İngiltere’de çalışabilir. 1 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla İsviçre’den gelen öğrenciler de aynı avanatja sahip olabilcekler.Diğer ülkelerden gelen öğrenciler ise İngiltere’de öğrenci olarak altı aydan daha uzun bir dönem kalacaklarını ve full-time (Dil kursları için haftada en az 15 saat) bir kursa kayıt yaptırdıklarını vize aşamasında kanıtlayabildikleri takdirde vizeleri ile birlikte yasal çalışma iznine sahip olurlar. Bu öğrencilerin:

·         Okul -kurs dönemi devam ederken haftada 20 saat part-time çalışma hakkı,

·         Eğitim programı süresince tatillerde full-time çalışma hakkı,

·         Kayıt olunan eğitim programının müfredatında staj programı yada ara yıl çalışması (sandwich programlar) var ise; daha uzun saatler çalışabilme hakkı bulunmaktadır.

Master derecelerini İngiltere’de alan öğrenciler ise 1 sene boyunca çalışmak veya iş aramak için kalışlarını uzatma hakkına sahiptir.

Konaklama

Yabacı öğrencilere uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Birlesik Krallıklarda çok çeşitli, güvenli ve uygun fiyatlı konaklama alternatifi mevcuttur. Eğer İngiltere’ye ilk gelişiniz ise sizin için doğru seçim okulunuzun size önereceği konaklama alternatifi olacaktır. Bunun avantajları okuyacağınız yere yakın bir yerde konaklayacak olmak, diğer öğrencilerle daha kolay iletişim kurmak ve güvenli bir çevrede yaşayacak olmak olarak sıralanabilir.

Konaklama Giderleri

Yurt veya misafirhane : £260 - £400 arası (oda + kahvaltı)
Yurtlarda öğrenciler genelde bir veya iki kişilik odalarda kalır. Banyo ve tuvaletler ortak kullanım alanında yer alır. Bazı yurtlarda öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilecekleri mutfaklar mevcuttur.
Kiralık odalar : £180 - £200 arası (oda ücreti)
Aile yanı : £360 - £440 arası (oda + kahvaltı + akşam yemeği)

Yaşam Giderleri

Kiralar : £180 - £360 (aylık)
Faturalar : £32 (haftalık)
Mutfak alışverişi : £35 (haftalık)
Çamaşırhane : £8.50 (haftalık)
Gazeteler : 30p - £1,20
Sinema bileti : £4-£8
Telefon kartları : £2, £5, £10 ve 20 değerideki kartlar postanelerden, gazete bayilerinden ve marketlerden satın alınabilir. Uluslararası görüşmeler 0800pm-0800am arasında ve haftasonları indirimlidir.

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Kaplan Cambridge'de 3 Ay Yoğun İngilizce

Bu arada buraya gelmeden önce 2 aylık kayıt yaptırmıştım ama ayrılamayacağımı farkedip 1 ay daha uzattık. Tabi ki bu süreçlerde her zaman Nilay Han...   Devamı

Merve Tuncer
Merve Tuncer
Öğrenci
ILSC Toronto'da 26 Hafta İngilizce Dil Eğitimi

“Kursun faydasını gördün mü?” Ben ILSC kursuna 28 hafta kayıt oldum. Okulum gayet güzel ama önemli olan sizin kurstan sonra ne yaptığınız. Öğretmen...   Devamı

Furkan Anıl Karaaslan
Furkan Anıl Karaaslan
Öğrenci
CES Dublin'de 6 Ay Dil Eğitimi

Bunun üzerine arkadaşımın tavsiyesi ile Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Çorlu şubesinden bu konu ile ilgili destek almaya gittim. Sevgili danı...   Devamı

Nergis Aldemir
Nergis Aldemir
Öğrenci
Dublin Griffith College Digital Media Master Tavsiyeleri

Academix ekibinin Dublin Griffith College ile olan sağlam iletişim bağı sayesinde tam olarak istediğim program olan Digital Media Master programı...   Devamı

Özgün Ademhan
Özgün Ademhan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
CES Dublin Tavsiyelerim

Avrupa’nın en yaşanılır başkenti olarak bilinmekte olan bu güzel İrlanda şehrine gerek çalışma izni gerekse huzur ve güvenliği nedeniyle artık eski...   Devamı

Emre AYAN
Emre AYAN
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler