AVUSTRALYA’DA YÜKSEK ÖĞRENİM

Avustralya’da Yüksek Öğrenim

Cazip, kışkırtıcı, maceralı bir ülke Avustralya. Vahşi doğa ile iç içe, okyanusun serinliğinde bir yaşam. Ana dili İngilizce olan bu ilkede öğrenci olmak, unutulmaz yıllar demek. Üstelik Dünya sıralamalarında ilk 50’ye giren üniversiteleri, uluslar arası düzeyde tanınan diplomaları, ekonomik olarak uygun eğitim ve yaşam masrafları, suçun en düşük düzeyde olduğu güvenli ortamı ve öğrencilere eğitim gördükleri süre içerisinde verdiği çalışma izni sayesinde de Avustralya yüksek öğrenim için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir ülke…

Hazırlık Yılı (Foundation)

Hazırlık yılı eğitiminde temel amaç, Avustralya eğitim sistemi dışından gelen bir öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekli alt yapı derslerinin verilmesidir. Hazırlık yılı eğitimi, sosyal ve fen bilimleri gibi farklı alanlarda olabilir. Bir akademik yıl devam eden bu programda, öğrenci hem akademik açıdan, hem de İngilizce yeterliliği açısından Avustralya üniversitelerinde okuyabilecek duruma gerekir. Foundation programındaki not ortalaması öğrencinin hangi üniversite de hangi programa gidebileceği ile alakalı belirleyici rol oynamaktadır.

Lisans Eğitimi

Avustralya’da lisans programları 3-5 yıl arası sürmektedir. Üniversiteler eğitim sistemi olarak İngiliz eğitimi sistemine sahiptir. Üniversitelerin sunduğu diplomalar tüm dünyada kabul görmekte ve mezunlar analitik düşünebilen, profesyonel hayatlarında iyi donanma sahip kişiler olarak ün yapmaktadır. Avustralya’da lisans eğitimi teorikten ziyade pratik odaklı verilmekte ve etkin öğretim sistemi bulunmaktadır.

Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru için özellikle de kurumların başlangıç tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Mevsimler Türkiye’dekinin tam tersi olduğu için Avustralya’da eğitim yılı şubat ayında başlar.
Haziran ayında eğitimi yılını tamamlamış olan öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemek için oldukça ideal bir fırsattır.

Şubat ayından aralık ayına kadar süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri ekim ayı içerisindedir. Sınavlar sömestr sonlarında, Haziran ve Kasım aylarındadır. Sömestr arasında genelde 2 ila 4 haftalık tatiller vardır. Yaz tatilleri Kasım ya da Aralık’ta başlayıp, Şubat ayına kadar sürmektedir. Bazı üniversite ve meslek okulları sömestr arasında da öğrenci almaktadırlar.

Avustralya’daki her okul ya da üniversite, başvuru koşulu olarak aradığı standardı kendisi açıklar. Başvuruların değerlendirilmesi aşamasında, öğrencilerin almış oldukları eğitimin içeriğini incelerler.

Kabul şartları kesin ve katı şartlara dayanmamaktadır. Kurumlar, öğrencinin sosyal yaşantısına, gelecekten beklentisini ve geçmişte yaptığı sosyal ve kültürel aktiviteleri de değerlendirirler.

Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans başvurularında üniversiteler yüksek akademik standartlarından dolayı çok daha zor öğrenci kabul ederken, master ve doktora yapmak isteyen Türk öğrencilere oldukça esnek davranmaktadırlar. Sydney, Queensland, Moansh ve Melbourne üniversiteleri gibi dünya da ilk 50’de bulunan üniversiteler hem şartlı kabul, hem de paket kabul vermektedirler.

Avustralya'nın ülke prestiji Türkiye’de Amerika ve İngiltere kadar yüksek olmamasına rağmen, sıralamadaki okulların daha rahat öğrenci kabul etmesi, Avustralya’yı akademik açıdan çok cazip hale getirmektedir.

Bu okulların dünyada ilk 50’de olmaları ise kesinlikle tesadüf değildir. Melbourne Üniversitesi profesörleri tarihleri boyunca tam 7 kez Nobel kazanmışlardır.

Üniversiteler, endüstriyel sektörle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadırlar.

TAFE (Teknik ve Mesleki Eğitim)

TAFE eğitimi 3 aydan 2,5 yıla kadar süren hem teknik/meslek edindirme, hem de ileri profesyonel eğitim alabileceğini programlardır. TAFE kursları üniversite veya yüksek öğrenim programlarına gire %40 daha ucuzdur.

TAFE programlarını liseler, devlete bağlı TAFA üniversiteleri, özel meslek edindirme ve eğitim kolejlerinde alabilirsiniz. Diploma programlarının tamamlanmasıyla TAFE okulların anlaşmalı veya bağlı olduğu üniversitelere direkt olarak geçebilirsiniz.
Diğer üniversiteler ise dışarıdan başvurarak 2. Sınıftan başlayabilirsiniz. Avustralya’daki bütün TAFE enstitüleri uluslar arası çapta eğitim vermektedirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise TAFE eğitimlerinin YÖK tarafından denkliklerinin bulunmamasıdır.

TAFE sistemi yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler ve sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler için uygundur.

Burs Olanakları

Yabancı öğrencilerin Avustralya üniversitelerinden burs temin edebilmeleri oldukça güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler.
Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler. Bununla birlikte, akademik ve İngilizce dil düzeyi bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci senede burs almaları mümkün olabilir.
Burslar çoğunlukla kısmidir, yani genellikle toplam masrafın bir kısmını karşılar.

Eğitim Masrafları
·         Dil eğitimi: 190-370 aus/haftalık
·         Üniversite hazırlık (foundation): 13000-19000 aud/yıl
·         Üniversite: 16000-24000 aud/yıl
·         Yüksek lisans: 17000-24000 aud/yıl

En çok tercih edilen şehirler

Sydney

Dünyanın dört bir yanından gelen insanların oluşturduğu 4 milyon nüfusuyla Avustralya’nın en büyük, en eski ve en heyecan verici şehirdir.

Dünyanın en büyük kemerli köprüsü Harbour Bridge, farklı mimarisiyle dikkat çeken Opera House ve muhteşem doğal limanıyla dünyadaki en güzel şehirlerden biridir. Ayrıca Sydney festivalleri, partileri ve kültür-sanat etkinlikleriyle ünlüdür.

Melbourne

Avustralya’nın ikinci büyük şehri olan Melbourne, Victoria eyaletinde olup bu eyaletin de başkentidir. Üstün bir ulaşım ağına sahip olan Melbourne de kozmopolit ve güvenli bir şehirdir. Çok düzenli bir yapıya sahip olan Melbourne cafeleri ve büyük çarşıları ile çok ünlüdür.

Victoria eyaletindeki, kanguru, koala ve diğer Avustralya’ya has canlıların doğal yaşamları içinde görebileceğiniz parkları, muhteşem doğası, yağmur ormanları ve okyanus manzarası ile Great Ocean Road, Melbourne’nün batı sınırından başlayıp Victoria eyalet sınırına kadar uzanan olağanüstü güzellikte bir yerdir. Yine bu yol üstünde balinaların dansının izlemekte mümkün.

Brisbane

Queenisland’ın başkenti olan Brisbane hoş iklimi, turistik yerleri ve yaşam tarzıyla sakin bir yaşamı tercih eden öğrenciler için en uygun şehirlerden biridir.

Brisbane çevresi 4000 yıldır Aborjinlere ev sahipliği yapmıştır ve birçok çevre kasabanın adı Aborjinler’den esinlenerek verilmiştir. Denizi aratmayacak plajlara sahip olan Brisbane Nehri’nin kenarına kurulmuş bu şehir aynı zamanda okyanusa da çok yakın mesafededir.

Cairns

Avustralya’nın en önemli özelliklerinden biri; uzaydan bile görülebilecek büyüklükte, nadir doğa harikalarından biri olan mercan adaları ( Great Barrier Reef ) bu bölgede bulunmaktadır.

Binlerce deniz canlısının yaşadığı ve sualtında rengarenk, muhteşem bir dünya oluşturan mercanlar insanı modern yaşamdan bambaşka bir dünyaya götürüyor. Cairns, Avustralya’nın en önemli turist ve tatil merkezlerinden biridir.

Perth

Avustralya’nın doğusunda Swan nehri kıyısında kurulmuş güzel bir şehir olup Hint Okyanusu’nun muazzam sahillerinden birkaç kilometre ötededir.

Perth’in güneyinde, 19. Yüzyıl mimarisine sahip açık hava cafeleri, müzeler ve yiyecek pazarları Freemantle sahil kenti bulunmaktadır.

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler