AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE SEÇİMİ

Yazı: Marguerite J. Dennis

Suffolk Üniversitesi Rektör Yardımcısı
 
Amerika’da Üniversite Seçimi ve Finansal Destek Bulmanın Yolları

 
Üniversite seçimi büyük bir zaman ve para yatırımıdır. Aynı zamanda gelecekteki yaşantınızı bir çok yönden etkileyecek önemli bir karardır. Bu makaledeki ipuçları size, bir yabancı öğrenci olarak geleceğinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenleri gösterecek ve finansman bulma konusunda yardımcı olacaktır.
 
Nereden Başlamalı?
 
Amerika’daki 3500 üniversite arasından bir seçim yapmaya çalışırken bir çok kriter sizin için doğru olanı bulmanızda yol gösterici olacaktır. Üniversitenin bulunduğu yer de bu kriterlerden biridir. Öncelikle kalabalık bir şehirde mi, yoksa sakin bir kasaba da mı okumayı tercih ettiğinize karar verin. İstediğiniz bölgedeki üniversitelere bakarken size sunduğu konaklama imkanlarını da değerlendirmeyi sakın unutmayın. Birçok kişi kendi başına yaşamayı iple çeker. Ancak, bu ilk özgürlük hevesi geçtikten sonra çoğu öğrenci farklı düşünmeye başlar. Yaşam ortamınızın rahat olması ve size uyumlu bir oda arkadaşınızın olması da ortama adaptasyonunuz açısından önemlidir. Okulun yatakhaneden başka konaklama için sunduğu diğer opsiyon ve alternatifleri öğrenin.
 
Bu kriterlerden sonra listenize koyduğunuz okulları değerlendirirken, akademik programları ile ilgili bütün detayları öğrenmeniz çok önemlidir. Tipik olarak bir öğrencinin günde kaç saat çalışmasının iyi olacağının, mezuniyet için hangi derslerin alınması ve kaç kredi toplanması gerektiğini araştırın.Temel dersleri(ilk iki yıl dersleri), entegre eğitim programlarını, en çok öğrenciye sahip olan bölümleri, İngilizce yeterlilik seviyelerini inceleyin. Aynı zamanda ne kadar akademik destek alabileceğinizi sormayı unutmayın. Akademik zorluk çeken uluslararası öğrencilere yardımcı olan servisler var mı? Yabancı bir öğrenci ortalama olarak ne kadar sürede mezun olur? Ülkenizde okulun mezunlar derneği mevcut mu? Öğrenciler ilk gelişlerinde hava alanında karşılanıyorlar mı? Öğrenci ve ailelerine kampüse gidilmeden önce ne gibi bilgiler veriliyor? Özel akademik danışman atanıyor mu? Okul personeli öğrencilerin akademik veya idari yaşamı ile ne kadar ilgili? Veliler eğitime ne kadar dahil ediliyor? Okulun yabancı öğrenciler için sunduğu okul içi kültürel aktiviteler neler?
 
Bütün bu sorularının yanıtlarını bulduktan sonra çok önemli bir başka kriter olan güvenlik konusu da değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle yabancı öğrenciler ve ailelerinde her zaman endişe yaratan bu konuyu Amerika’da araştırmak çok kolay aslında. Çünkü Amerikan üniversiteleri, kanunen kampüslerinde cereyan eden bütün suçların kaydını tutmak zorundadır ve bu halka açık bir bilgidir. Bütün aday öğrenciler ve aileleri talep ettiği takdirde bu bilgilerin verilmesi zorunludur. Değerlendirmeye aldığınız bütün okulların kampüs suç oranlarını kıyaslayın.
 
Son olarak, bir üniversitenin mezunu, sizin için en faydalı kaynaktır. Birçok okul, mezunlarını öğrenci kabul programları için kullanırlar. Eğer okul bu sistemi uygulamıyorsa, öğrenci kabul sorumlusundan,   ülkenizden bir veya iki mezunun ismini vermesini isteyin. Bu öğrencilere okulla ilgili neleri sevip,sevmediklerini ve eğer tekrar seçme şansları olsaydı yine bu okulu mu seçerlerdi diye sorun. Ve bu sorulara aldığınız cevapları birbiriyle kıyaslamayı unutmayın.
 
Bütün bu kriterleri değerlendirildikten sonra geriye seçiminizi etkileyecek en önemli kriter kalıyor tabii. Eğitimin maliyeti...
 
Finansal Destek Bulmak İçin...
 
Amerika’da bir kolej yada üniversiteye kabul edilmek birçok uluslararası öğrencinin hayalidir. Ancak, okula kabul olmak sadece bir başlangıç. Ailenizin okulun maliyetini nasıl karşılayacağı, en az okula kabul olmak kadar önemlidir. Bu sebeple değerlendirdiğiniz okulların yabancı öğrencilere finansal destek verip vermediğini mutlaka öğrenin. Veriyor ise aday olabilmek için neler yapmanız gerekiyor? Bir çok özel okul akademik olarak kuvvetli olan öğrencilere, cömert burslar vermektedir.
 
Aynı zamanda eğer eğitim maliyetini ödeyemeyecek durumda iseniz okulun bu konudaki politikasını bilmekte önemlidir. Bu konuya önem veren okulların finansal sorun yaşayan yabancı öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için bir prosedür ve planı mutlaka olmalıdır.
 
Amerikan üniversitelerinde eğitim görmenin maliyetleri şunları kapsar:

Başvuru ücreti,40 ila 60 $ arası olabilir.
Eğitim maliyeti 2 yıllık bir okulda 5.000 $ olabileceği gibi, 4 yıllık bir üniversitede yıllık 30.000 $’a kadar çıkabilir. Eğitim ücretleri genellikle yılda iki kez dönem başlarında ödenir.
Oda ve yemek maliyetleri. ( Konaklama tipine göre değişir.)
Sağlık ve diş sigortası. (Amerika’da okuyan bütün yabancı öğrenciler için mecburidir.)
Seyahat maliyetleri. (en az bir gidiş dönüş uçak bileti, hava alanı okul ulaşımı içerir.) Yabancı öğrencilere ayrıca seyahat sigortası yaptırmaları da tavsiye edilir.
Ve eğitim boyunca yapılacak bağlantılı bütün masraflar.
Maliyet ile ilgili detaylı bilgi için, Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (Institute of International Education) yayını olan Amerikan Eğitim Kurumlarının Maliyeti (Costs at U.S. Educational Institutions)adlı Amerika’daki bütün eğitim kurumlarının ve üniversitelerinin maliyetlerini listeleyen kaynaktan faydalanabilirsiniz. Bu kaynak Fullbright ofisleri ve Amerikan konsolosluklarında mevcuttur.
Bu fiyatlar bir akademik yıl içindir ve yaz okulunu içermezler. Bazı okullar yabancı öğrencilerin bir dönem boyunca İngilizce eğitimi (ESL) almalarını ve oryantasyon programına katılmalarını öngörebilir. Aynı zamanda öğrenciler bilmelidir ki eğitim, konaklama ve yemek masrafları her yıl artacaktır.
 
Maddi Destek Kaynakları 
 
1-    Özel okulların çoğu akademik yeterliliğe sahip veya spor –sanat gibi konularda başarılı kişilere maddi destek verebilirler. Başvuru yapmayı düşündüğünüz okullardaki bursların kategorilerini öğrenin.Kriterleri ve son başvuru tarihlerini alın.
 
2-    Akademik olarak üstün olan öğrenciler burs veya asistanlık alabilirler. Bu öğrencilerin seçimi genellikle akademik departmanlar veya finansal destek ofisi tarafından yapılır.
 
3-    Bazı okullar kombine dal programı veya üç-yıllık program uygularlar. Bu programlar sayesinde öğrenciler bütün mezuniyet için gerekli dersleri 4 yerine 3 yılda tamamlayabilirler.
 
4-    Bir çok okul bir yarı yılda alınabilecek spesifik kredi için sabit ücret talep eder. Bu durumda alabileceğiniz maksimum krediyi alın. (örnek:12 kredi ve üstü 5.000$ gibi)
 
5-    Daha ucuz veya ülkenizdeki bir okulda yaz dersleri almak için araştırma yapın. Bu derslerin okulunuza transfer olabileceğinden emin olun.
 
6-    Bir çok okul yabancı öğrenciler için çalışma imkanı sunar. Saat başı alınacak ücret ve çalışabileceğiniz haftalık saate göre yarı yıl başına 1.000 - 2.000$ arasında kazanabilirsiniz.
 
7-    Kampüs konaklama imkanı olan okulların çoğu öğrencilere yatakhane sorumlusu olarak (RA) çalışma karşılığında maddi destek sağlar. Öğrencinin notlarının iyi olması tercih sebebidir ama şart değildir. Seçim aşamasında mülakat yapılır.
 
8-    Müşterek eğitim programı (cooperative education) öğrencilere full-time çalışma ve full-time okuma imkanı sunar.
Değerlendirdiğiniz okullar bu opsiyonu veriyor mu öğrenin. Para kazanabilir ve aynı zamanda çok değerli iş tecrübeleri
edinebilirsiniz.
 
9-    Bazı etnik organizasyonlarda ihtiyaçta olan öğrencilere destek verirler.Okulun finansal destek ofisinde detaylı bilgi için talepte
bulunun.
 
Amerika’da üniversite arayışı ve finansal destek planına başlarken size bol şans diliyorum!
 
Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler