UNIVERSITY OF WEST SCOTLAND MBA PROGRAMI

Öğrenci Yorumları

Günümüzde hem iyi bir iş bulmak hem de farklı bir hayat tecrübesi edinmek için yurt dışında eğitim almak bireyleri diğerlerinden oldukça farklı kılıyor.  Bu yüzden ben de İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünüden mezun olduktan sonra yurt dışında IELTS hazırlığını ve sonrasında da post-graduate eğitimi almaya karar verdim. Bu yazımda neden İngiltere’yi ve University of West Scotland MBA programnı tercih etme nedenlerimi açıklayacağım.

University of West Scotland MBA Programı

Öncelikle İngilterede master yapmak diğer eğitimde öncü ülkelerle karşılaştırıldığında büyük avantajlar içeriyor. Örneğin, birçok ülkede master eğitimi iki yıl sürerken İngilterede ise bir yıl sürüyor. Eğitim ücreti düşünüldüğünde İngiltere uygun bir fiyata eğitim almanıza imkan veriyor. Ayrıca master öğrencileri için haftalık 20 saatlik çalışma izni var. Bu yaşam masraflarınızı karşılamanızı da sağlıyor. Bahsettiğim bu faktörlerden dolayı İngilterenin master eğitimi için en doğru yer olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca hedefinizde finans veya işletme yönetimi masterı (MBA) yapma planı varsa Londra dünyadaki en iyi şehirlerden biri. Londradan alıcağınız bu eğitim dünyanın neresinde olursanız olun dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Özellikle de Türkiyeye döndüğünüzde artık önemli iş görüşmelerine çağırılmaya başlıyıcağınızı göreceksiniz. Londarada master eğitiminden sonra kariyerinize önemli bir firmada başlamak 10-15 yıl içinde size üst düzey yönetici olma kapılarını sonuna kadar açıyor. Bu noktada MBA eğitimini Londra gibi bir şehirde hem kaliteli hem de uygun bir fiyata almak istiyorsanız University of the West of Scotland MBA programını tercih etmek çok doğru bir tercih olur.

Başka programlarla karşılaştırıldığında bu programın ücreti çok uygun. Ortalama bir MBA eğitimi İngilterede 12000 pound tutarken bu program University of West Scotlandda sadece 6450 pound. Dürüst olmak gerekirse bu fiyatı ilk duyduğumda ciddi bir eğitimin olmadığı kalitesiz bir eğitimin verildiği bir üniversite olduğunu düşünmüştüm.  Ancak aldığım eğitim süresince eğitimin ciddi ve kalilteli olduğunu gördüm. Bana kalırsa, fiyatın düşük olmasındaki en önemli etken haftalık ders saatininin düşük olması. Haftada 12 saat ders alıyorsunuz ve geri kalan sürelerde proje çalışmalarına odaklanıyorsunuz. Kısacası aynı derslik ve hoca sayısıyla daha çok öğrenciye ders veriyorlar. Bu da maliyetleri düşürdüğü için fiyatı aşağıya çekebilmelerini sağlamış. Sonuçta eğitim kaliteli olduğu için ve projeler ve olay çalışmaları (case study) klit rol oyandığı için bu durumdan şikayatçi olan kimse görmedim. Fiyatının da düşük olmasıyla beraber hem kaliteli bir eğitim alıyor hem de Londra'da MBA yapıyorsunuz. 

University of West Scotland MBA Programı

Bu programın kalitesi İngilterede uygulanan standart eğitim sistemine dayanıyor. University of the West of Scotland gibi diğer üniversitelerde bu araştırmaya yönelik eğitim sistemini uyguluyor. Türkiyede öğrencilik yıllarımda yurt dışında eğitimin farklı olduğunu ezberci sisteme dayanmadığını duyardım. Okulumda edindiğim tecrübelere göre eğitim farkının o kadar büyük olduğunu gördüm ki  sanki Türkiyede eğitim verilmiyormuş gibi düşünmeye başladım. Örneğin,  dersler bir saat lecture ve iki saat tutorial olarak veriliyor. Hocalar ilk derste (lecture) konuyu sohbet havasında anlatıyor. Size konuyu neden öğrenmeniz gerektiğini, konuyu nasıl araştıracğınızı ve sizden iki saatlik tutorialda ne yapmanız gerektiğinden bahsediyor. Sonraki derste (tutorial) konuyu grup olarak araştırıyor ve grup olarak sunum yapıyorusunuz. Tutoriallarda olay çalışmaları (case study)  üzerine duruluyor. Örneğin Airbnb firması olumsuz bir durumla karşılaşmış bu durumda şirket nasıl bir politika izlemeli gibi çözümleri grup olarak bulup sunum yapmanız isteniyor. Bu ödevleri yaparken bir çok kaynaktan araştırma yaptıktan sonra grup olarak tartışıp sunup yapmak, araştırma yapma, alanalitik düşünme, sunum yapma ve topluluk karşısında rahat konuşabilme yeteneklerinizi geliştiriyor. Araştırma sırasında birçok internetten birçok fikri alıp harmanlayıp bir de grup olarak tartıstıgınızda sadece kendi düşüncenizin oldukça yüzeysel kaldığını, doğru sonuca ulaşmak için derin bir araştırma ve grup çalışmamsının şart olduğu sonucuna varıyorsunuz.

Diğer önemli noktalardan biri ise okulun konumu. Okul şehrin merkezi noktalarından birinde Southwarkda bulunuyor. Okuldan sonra arkadaşlarınızla zaman geçrebilieceğiniz yerlere oldukça yakın. Örneğin,Thames nehri 10 dakika yürüme mesafesinde. Diğer taraftan okulun kampüsü malasef yok. Fakat bahsettiğim gibi okulun civarı konumundan dolayı bir çok aktiviteye imkan veriyor.  Örnek vermek gerekirse, Haliç Üniversitesinin Mecidiyeköy kampüsünde okumaya eşdeğer görülebilir.

Önemli noktalarda biri de IELTS den 6 istemesi. Eğer IELTS’den overall 6 aldıysanız ve her bir banddan 5.5 den düşük almadığınız sürece okula koşulsuz kaydınızı yaptırabiliyrsunuz. Ayrıca IELTS skorunuz bunu karşılamıyorsa üç aylık Pre-session programıyla da programa başvurabilirsiniz. Bu okuldaki Pre-session programı zor geçilen bir program değil. Programı alan öğrencilerin neredeyse hepsi başarılı olmuş. Devamsızlık yapmaz ve inigilizceye ilgi gösterdiğiniz sürece bir sorunla karşılaşmazsınız. Eğer IELTS ‘de işler yolunda gitmiyorsa Pre-Session programı endişe edilmeden gidilebilecek bir program.  

MBA programı normalde bir yıl sürüyor. Fakat bu bir yılın son dört ayı tez dönemi oluyor ve tez döneminde okula gitmenize gerek yok. Bazı öğrenicler Türkiyeye dönüp ayda bir İngiltere’ye gelip ödevlerini gösteriyorlar. Uygun fiyata bilet bularak son dört ayınızı Türkiye’de geçirerek MBA diplomasını alabilirsiniz. Bu da İngilterede sadece 7.5-8 okuyacağınız anlamına gelir. 

Şüphesiz yaşam maliyetleri en önemli konulardan birisi öğrenciler için. Önceden değindiğim gibi master öğrencilerinin İngilterede 20 saatlik çalışma izni var. Böylelikle çalisarak yasam maliyetlerinizi karsılama şansina da sahipsiniz.

Sonuc olarak fiyati, egitim kalitesi ve olanaklari dusunuldugunde UWS Londra MBA programi kesinlikle tercih edilmesi gereken bir program. Gelecek karıyerinizde farkınızın olmasını istiyorsanız rahatlıkla bu programı seçebilirsiniz.

İdeal üniversite ve program arama sürecimde Academix ailesi bana oldukça yardımcı oldu. Academix şirketinin dünyada bir çok okulla çalışıyor olması sizin doğru üniversite ve programı bulmanızda oldukça yardımcı oluyor. Ayrıca danışamanım Hasan Ebcim Bey’e bu zorlu süreç boyunca ilgisi ve dürsütlüğü için çok teşekkür ediyorum. Okul seçiminden vize işlemlerine kadar her türlü süreçte bana hep yardımcı oldu. Herşey için teşekürler…

Süleymannur KIZILCIK
University of West Scotland - Londra, İngiltere
2018 Yurtdışı Master/MBA Öğrencisi
Academix Danışmanı: Hasan Ebcim
hasan@academix.com.tr
+90 212 249 9489 | +90 552 207 17 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Es Dubai ile Dubai'de İngilizce Eğitimi

Daha önce Academix aracılığı ile yurt dışına giden arkadaşlarımın vesilesiyle Ankara ofisten Hakan Nur beyle görüşmeye başladım. Covid sebebiyle ço...   Devamı

Oğuz Bildirici
Oğuz Bildirici
Öğrenci
Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler