UNIVERSITY OF TORONTO'DA DİL OKULU

Öğrenci Yorumları

Merhaba ben Orhan Açıl. İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde Tıp eğitimi alıyorum. Bölümümün %100 İngilizce olmasından dolayı pratiğe ve 1 yıllık hazırlık eğitiminden sonra İngilizcemi pekiştirmeye ihtiyacım vardı. 2 aylık dil eğitimi için Toronto’ya gittim. Uzun araştırmalar sonucu oraya karar verdim. Neden Toronto’yu seçtin derseniz, çünkü UofT de eğitim alma sansım vardı ve bu akademik yasamım için çok büyük bir avantaj olacaktı. İlk baslarda çok tereddütlü olmama rağmen şu an iyi ki gitmişim diyorum. Hatta iyi ki az kalır diyebilirim.

Simdi size tecrübelerimden birazcık bahsetmek istiyorum. Aynı dönem Azerbaycan seyahatim vardı ve vize konusunda çok hızlı davranmam gerekiyordu yeterli zamanım yoktu fakat Selçuk Bey her adımında yardımcı oldu ve en hızlı şekilde halledebildik. Konaklama konusunda da her şeyi son ana bıraktığımdan ve Azerbaycan’da olduğumdan her anında Selçuk beyle konuştum ve onu da az bir zaman kala hallettik.Azerbaycan seyahatimden hemen sonra Toronto yolculuğum başladı. Tabi teorikte İngilizce var ama pratiğe dökmediğim için yolculuk boyu acayip bir ‘ne olacak’ soruları dönüp dolaşıyordu kafamda. Düşünmeye de çok fırsatım oldu az değil tabi 10 saat uçuş. Havalimanına indikten sonra hala aynı sorular nasıl olacak simdi nasıl konuşacağız memurla derken pasaport sırası geldi birkaç sorudan sonra konuşabildiğimi keşfettim tabi çok iyi düzeyde değildi. Eve doğru yolculuk safhasına geçmiştim artık tabi ki şehri daha iyi tanımak ve ulaşım nasıl oluyor kısmını görmek için metroyu kullanmayı tercih ettim. Metro durağı ile havalimanı arasında shuttle’lar mevcut tabi sonrasında metroya geçtim herhangi bir ücret ödemedim o kısmı hala çözemedim herhâlde hoş geldin şeysi yaptılar.Toronto diğer şehirlere nazaran daha multicultural bir şehir ve yaşam daha kaliteli diyebilirim. UofT diğer okullara kıyasen daha ciddi ve yaş yelpazesi daha geniş çünkü dünyanın çeşitli yerlerinden çeşitli amaçlarla gelen insanlar var. Örn : İş adamı, şirket sahibi vs. Tabii geneli üniversite öğrencileri oluşturuyor. Genellikle Asyalı öğrenciler çoğunlukta her yerde olduğu gibi sebebi de UofTnin Asya’daki üniversitelerle anlaşmasının bulunuyor olması. Bizden sadece transkript istiyorlar o yüzden ortalamanızı yüksek tutun derim.

Çok güzel bir arkadaşlık ortamı var ve tabi ki kültürel düzeyde yüksek bu nokta beni çok tatmin etti. Sınıflar her konuda çok üst düzey sistem olsun ekipmanlar olsun, dersin her anında aktifsiniz. Zaten University of Toronto’da eğitim alıyorsunuz tartışmaya gerek yok sanırım. İlk gittiğimdeki İngilizce durumumdan bahsettim su an çok rahat bir şekilde konuşabiliyorum. 2 ayda öğrenirsin dediklerinde pek inanamıyordum açıkçası ama haksız sayılmazlar. Sadece birazcık üzerinde çalışmak gerekiyor, hepsi bu. Hocalar çok yardımcı ve harika insanlar, ay sonunda kendilerini survey ile değerlendirme şansınız var.

Ders dışında aktiviteler dil için çok yararlı ve tabi ki eğlenmek için birebir. Eğlenirken öğrenmek dediklerinden. CA (cultural asistant) lar mevcut. Kanada kültürüne ve yaşamına yardımcı oluyorlar, kısa surede alışıyorsunuz zaten. Her konuda kendileriyle iletişim kurabiliyorsunuz.

Konaklamaya gelince homestay ve bireysel kalabiliyorsunuz. Homestayden çok memnun olanlar gibi aksi olan arkadaşlarımda çok fazlaydı. Ben bireysel kalmayı tercih ettim. Downtown’da ve Bloor’da olunca birazcık normale göre fazla bir ücret oluştu (2000$cad) ama hak etti diyebilirim. Tabi daha uyguna da bulabilirsiniz yakınlık uzaklık semt vs. kriterlerine göre her yerde olduğu gibi değişiyor.

Şehirde ulaşım fena sayılmaz ama İstanbul kadar iyi değil. Çok fazla gecikme ve aksamalar oluşuyordu. Dediğim gibi 122$ bir ücret ödeyince daha iyisini bekliyorsunuz. Ortalama aylık 1500$ yeterli olacaktır tabi harcamalarınıza göre her ihtimale karsı daha fazlasının bulunmasında fayda var.Başka şehirlere de gitme fırsatım oldu. Ortalama 120-150$ gibi bir ücretle otobüs bileti alabiliyorsunuz. Tabi Montreal’de birincil dilin Fransızca olmasından dolayı farklı bir tecrübe daha yasadım diyebilirim. 1976 Olimpiyat oyunlarının yapıldığı şehir olduğundan baya gezme fırsatım oldu. Sansınız varsa gidin derim.

Toronto’da sıkılırım diye düşünmeyin sakın. Her konuda çok ileri bir şehir. Gerek okulla olsun gerek okul dışı birçok aktivite yapma sansınız var. Her hafta çeşitli aktiviteler oluyor zaten internetten takip edebilirsiniz. Başlıca aktiviteler: Wonderland, Ripley’s Aquarium, CN Tower, Rogers Centre (Blue Jays maçı), Toronto İsland vs. sayamayacağım kadar çok.

Academix’e ve Selçuk Abi’ye çok teşekkür ediyorum. Üniversiteye gitmek gerçekten çok güzel bir fikirdi. Hatta gelişimimi görmeniz açısından Toronto hakkımdaki yazımı İngilizce olarak da aşağıda görebilirsiniz 

THROUGH FOREIGN EYES; ELP AND TORONTO

Hello, I'm Orhan Acil. I'm studying medicine in Istanbul at Maltepe University. I needed to boost my English as my department operates 100% in English. After some long research, I decided to come to Toronto to study English for 2 months. If you were to ask me why I chose to come to Toronto, I would say because studying at such a prestigious school like U of T offered a huge advantage for my academic life.

Now I want to talk about a little bit about my experience studying English in Toronto. My journey began after my trip to Azerbaijan. Of course, there is English in theory, but I hadn’t spoken English for a long time and I had many questions in my mind. I had many time for thinking about these questions, cause I had a 10-hour flight. After landing at the airport still the same questions was asked by the passport officer after I've discovered that I can talk to the English but I wasn't that good. I just knew basic things, like how to introduce myself and say where I was going. But now I'm writing this article, so you can see just how far I’ve come! :)

I can say that Toronto is a multicultural city and has a better quality of life compared to other cities around the world. And of course, ELP is better than other schools! The age range is wider and more serious because there are people who come from various parts of the world for various purposes. For example : a businessman, the owner of the company, etc., of course mostly college students.

At U of T, there's a very nice camaraderie and, of course, a higher cultural level at this point, which satisfied me a lot. There are very expert classes in every subject. You are an active learner at all times. I guess I don't need to say more because you are already studying at UofT so you know what I mean. When I was going to Canada my friends told me, ‘’you will learn English in 2 months’’. I could hardly believe it but frankly they were right. You just need to work hard, that's all. The instructors are very helpful and wonderful people, and always have the opportunity to evaluate themselves at the end of the month with the survey.

The language is very useful for extracurricular activities, and of course these activities are the perfect place to have fun. It wasn’t hard to learn while having fun. The CAs (cultural assistant) helped me learn about Canadian culture and life, you know, in a short time, you get used to it already. You can talk to them about everything!

Studying at ELP was one of the best experiences of my life and I really hope to return to Toronto again one day.

Orhan Açıl
University of Toronto ELP - Toronto, Kanada
2016 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Selçuk Berber
selcuk@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 505 179 59 55

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

EC Bristol Dil Okulunda 4 Ay İnglizce

Amcam daha önce kuzenimi Academix aracılığıyla ABD’ye gönderdiği için kurumun ne kadar profesyonel çalıştığını biliyordum ve başka hiçbir kurumla g...   Devamı

Burak Perit Yaşar
Burak Perit Yaşar
Öğrenci
DID Berlin Dil Okulunda 6 Aylık Almanca

Almanya’da DID Berlin'de bir aydır eğitim almaya başladım, daha beş ay daha burada kalacağım ve okula geldiğim ilk gün itibariyle danışmanımın önce...   Devamı

Cenk Bozkurt
Cenk Bozkurt
Öğrenci
Kaplan Dil Okulu Toronto'da 6 Ay İngilizce

Toronto’dan bahsetmeden önce, neden burayı ve Academix Danışmanlık Şirketini tercih ettiğimi açıklamak istiyorum.   Devamı

Hakan Akmanlar
Hakan Akmanlar
Öğrenci
Kaplan Vancouver'da IELTS Hazırlık Kursum

Academix sayesinde eksiksiz hazırladığım vize başvuru dosyamla Kanada’dan 2 yıllık uzun dönem vizesi aldım.   Devamı

Benan Özkol
Benan Özkol
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
Dublin City University Tavsiyelerim

Dublin merkeze olan uzaklığı otobüs ile ortalama 15-20 dakika olan okulun büyük ve yeşil kampüsünün içinde bulunan tarihi binaların bir tanesinde P...   Devamı

Çağlar Ölmeztürk
Çağlar Ölmeztürk
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler