KAPLAN LOS ANGELES WESTWOOD NOTLARIM

Öğrenci Yorumları

Merhaba, Los Angeles' tan selamlar :)

10 haftami bitirmek uzereyken sizlerle bastan sona yasadiklarimi paylasmak istedim. Dogus Universitesi Turkce Mimarlik Bolumu 2015 yili mezunuyum. Okurken Ingilizcem yetersiz oldugu icin cok zorluk cekmistim bunun icin ailemle okul bittikten sonra yurtdisinda dil okuluna minimum 6 ay gitmeme karar vermistik. Gelmek istediğim tarihe 1 yıl kala araştırmaya başladım. Hangisi guvenilir sirket (gidince boyle bir okul, böyle bir konaklama yok diyip sok olmamak adina), hangisi iyi egitim veriyor bunlari dusunurken bizim onceligimiz en bildik olanini secmek oldu. Basta Yurtdisi Egitim Fuarlarina gidip her sirketten bilgi aldim.

Ben de su an sizler gibi her okulun, her sirketin yorumunu okudum; tabii ki su an yazdigim gibi yorumlari okurken diyorum ki ‘’kesinlikle sirketler kendileri yazdi bu yorumları, bu kadar olamaz!’’ ☺ Devaminda anlayacaksiniz ki iyi ki Academix ile Kaplan'i secmisim. Bunlarin sonucunda Kaplan ve EF arasinda kaldim. Kaplan'in ve EF'nin internet sitesinden gorusme talebimi bildirdim, Kaplan bana hemen geri donus yapti ve bana en yakin olan sirketleri Kadikoy Academix'e yonlendirildim. Gorusmem Serpil Hanim’laydi beni tum sicakligiyla karsiladi, kafamdaki ilk sorular Amerika mi Ingiltere mi baska ulke mi bunlar hakkinda Serpil Hanim tarafindan bilgilendirildim ve sonra Selçuk Bey ile tanıştım. Bu secme isi biraz ne istedigini bilme isi, aciklama sonucunda sen hangisini istersen onu seciyorsun :) Benim Amerika'ya karsi hep bir merakim vardi, daha oncesinde de Ingiltere'de bulundugum icin Amerika' da karar kildik. Sıra Amerika’nin haniı eyaletine ve sehrine gitmek istediğime geldi; Kaliforniya eyaletinden emindim ama hangi şehri konusunda Los Angeles mı yoksa San Francisco mı gidip geliyordum. Bana her iki sehirde de istediğim ay kadar kalacabileceğim seçeneğini sundular, sen ilk önce hangisine gitmek istediğine karar ver sonrasın da eğer istersen transferini istediğin diğer şehre yaparız dediler, hala da yapabileceklerini söylüyorlar ☺ Önce Los Angeles’a gitmeye karar verdim. Los Angeles’taki Westwood Kaplan’ı seçtim. Bunun sebebi de bilgilendirilmem sonucu merkezi olması, her yere yürüme mesafesinde aradığın her şeyi bulabilecek olmamdı. Fiyat konusuna gelicek olursak, iyi bir eğitim derdinizse kesinlikle seçmeniz gerekir. Serpil Hanım ve Selçuk Bey ile ofise gide gele görüşüp konulup bu şekile gelebilmemiz 1 ayı buldu ve sürekli haberleşerek. Beni Kaplan’a en yönelten şeylerden biri Academix’in özel ilgileri oldu diğeri ise Kaplan’ın okul ödemesi ayrı kalacak yer ödemesini oraya gittiğimde aydan aya ödemem olucak oldu, biliyorsunuz ki bütün ücreti ödemek yerine belli bir kısmını aya bölmek daha rahatlatıcıdır. Bu herkese böyle olacak diye bir şey yok bence, bu iş çok ciddi bir şey hepsini araştırıp gidip görüşülmeli.


 

Academix Kaplan ile gitmeye artık tamamen karar vermiştim, çok erken bu kararı vermemin avantajı; gelecek sene gidecek olduğum halde bu seneden fiyatlandırılmam oldu bunun için sadece 250$ ön ödeme yaptım ve bu total ücretin içindeydi. Vize başvurusu gitmeden yaklaşık 3 ay önce yapılıyor öğrenci F1 vizesi için. Son 3 ay kala vize basvurumu Danışmanım Serpil Hanım ve Selçuk Bey’in yardımlarıyla; hatta ben sadece bana ait evrakların ve vize görüşmesine gitmem dışında hiç birşey yapmadım diyebilirim. Her şeyi Academix halletti. Vize görüşmesine gittim, Türkçe görüşme yaptık. Bu senin hakkın; zaten kendinizi İngilizce konuşamam diye kasmanıza gerek yok hatta kendinizi daha iyi ifade edebilmek için Türkçe konuşmalısınız. Görüşmem 2 dk. sürmedi, sohbet tadında geçti, klasik neden gidiyorsun, nerede kalacaksın, ne kadar süre kalacaksın, baban ne iş yapıyor gibi sorularla 13 aylık vize aldım neden 1 yıl değil de 13 ay bunu ordakinin kafasına veriyorum :)

Bundan sonraki süreç nerede kalacağımı ayarlamaktı, bunu da okulun önerileriyle yapıp Los Angeles Westwood Kaplan’a yürüme mesafesinde olan yerde istedim. Okul size ya 2 oda 2 banyo 1 mutfak ve yaşam alanı olan daire, ya yalnız kalabileceğiniz daire (Bunu İngilizce öğrenmek istiyorsanız önermiyorum çünkü evde yabancı biriyle yaşamanın evet zorlukları var ama kesinlikle İngilizce konuşmak zorunda olduğun için çok daha yardımcı oluyor.) ve aile yanı imkanı sunuyor. Ben aile yanı tercih etmedim rahat edemeyeceğimi düşündüm kendimi bildiğim için; ben de 2 oda 2 banyo 1 mutfak ve yaşam olanı olan, okula 5 dk. yürüme mesafesinde bir apartment dairesi seçtim. Bunun ödemesini 1 aylık yapıp, daha sonra geldiğimde kalacağım kadar her ay ödeme şeklinde anlaştık.

Sıradaki uçak biletimi almak oldu, ben aktarmasız THY ile geldim; evet, aktarmalılara göre çok fiyat farkı var ama hem bavul açısından hem rahatlık açısından kesinlikle öneriyorum. Uçaktan indikten sonra önce Amerika tarafından gümrükten geçiriliyorsun yani orda seni ülkeye almama şansları var seninle sohbet eder gibi neden geldiğini soruyorlar 2. Vize görüşmesi gibi diyebiliriz. Orayı atlattıktan sonra çıkışa geldiğimden Kaplan’dan bir görevli beni karşıladı (bunu özel olarak isteyip ücret karşılığı alabiliyorsun), sonrasında kalacağım eve yerleştirildim, sonraki günlerde öğrendim ki Westwood’ta UCLA üniversitesi olduğu için çok fazla öğrenci şehri bu yüzden bu kalma yerlerini ayarlayan şirketlerden Türk olanları var, hatta benim kaldığım dairenin şirketi Türk ama Kaplan’la anlaşmalı. Tabi günler geçtikten sonra aynı dairede kendin Türk şirketle anlaşma yapıp kalmanla Kaplan ile beraber kalmanın çok fazla olmasa da fazla ücreti olduğunu anlayıp bende Kaplan’la diğer aylarda kalmak istemediğimi bildirip Türk şirketlerden birine geçiş yaptım sadece aynı apartmanda boş olan daireye geçtim. Kısacası gelmeden önce kalma yerlerini kendinizin ayarlamasından yanayım ben şu an kaldığım yerden çok memnunum. Solutions in LA ve Zuma, bu Türk şirketlerine internetten ulaşabilirsiniz ya da Academix’ten Selçuk Bey size tüm bilgilerini verecektir. Ben Solutions in LA ile kalıyorum çok memnunum, Türk olmaları size ayrıcalık oluyor çünkü 4 kişi yaşamanın zorlukların da yardımcı oluyor ve tabii ki kendini bir problem sırasında Türkçe ifade etmek de en güzeli ama İngilizce açısından değil sadece güzel işte ☺

 

Okulun ilk gününe gelirsek, sabah gittiğim gibi seviye sınavına girdim, her pazartesi Kaplan’a öğrenci geliyor ve önce sınava girip, size kuralları anlatıp etrafı tanıtıyorlar. Derslerin  sabah ve öğleden sonra seçeneği var bu size kalmış.8-10 haftada bir kur değişiklikleri oluyor ve bunları sınava girerek yapıyorsun, sınavlar hiç kolay değil verdiği eğitimin karşılığını istiyor. Çoğu okul gibi burda da devamsızlık sınırı var bu da %80. Zaten bunu okulun ilk günü anlatıyorlar.

Tabii ki bunları yaşarken Serpil Hanım ve Selçuk Bey’le hep kontak halindeyiz hiç yalnız kalmadım, bir şeye ihtiyacım olup olmadığını sürekli sorup sohbet ediyorduk. İkisi de ayrı ayrı ilgilendiler. Sonrasında Serpil Hanım doğum iznine ayrıldığı için Selçuk Bey ile sürekli kontak halinde olduk. Bizim bu kızla işimiz bitti, gönderdik gibi bir düşünce yok hala sorunun olursa bizi arayabilirsiniz diye her görüşmemizi bitiriyoruz. Bunları abartmak için söylemiyorum cidden böyle :) Kaplan Westwood okulu çok merkezi bir yer internetten bakarsanız görebilirsiniz zaten. Asla gideceğiniz yeri kontrol etmeden karar vermeyin! Burada etrafımızda alışveriş, yemek vb. ne ihtiyacınız varsa hepsini karşılıyorsunuz. Şuan 10. Haftayım ve diyebilirim ki; okulda 1 kişi bile diyemez ki hocamı sevmiyorum, diyemez yani ☺ Tüm hocalarımız ve çalışanlar çok sevecen ve arkadaşça bir aile ortamı gibi hissedebiliyorsun. Okulun anlaşmalı bir şirketle her haftasonu veya tatillerde çevredeki farklı şehirlere gezileri oluyor, bunlar kendinin gitmesinden biraz daha fazla ücret oluyor ama arkadaş edinme açısından güzel. Ben etrafı okulla gezdim diyebilirim arkadaş edinme adına. Bunun dışında haftanın her günü bir aktivitesi mutlaka oluyor, hepsine katılınca eve uğrayamıyorsun :)

Her şey bu kadar toz pembe değil tabii ki, mesela Westwood gerçekten Türk’lerin de olduğu bir yer ama çoğunlukta her yerde olduğu gibi; 1. Asyalılar 2. Araplar sonrasında da Türkler geliyor diyebiliriz. Ama Türkler var demek Türklerle takılacağın anlamına gelmiyor, arkadaş ortamın – tıpkı benimki gibi - yabancı olabiliyor, bu sana kalmış. Fakat dikkatli olmak gerekiyor, genel olarak gruplaşma olabiliyor. Dediğim gibi, bu sana kalmış bir şey, benim şu an evde kaldığım Amerikalı oda arkadaşımla veya okuldaki arkadaşlarımla ayrı ayrı arkadaş gruplarım var. 21 yaşından küçükseniz Amerika’ya gelmenizi tavsiye etmiyorum. Türkiye’deki 18 yaş buradaki 21 yaş gibi düşünün, alkollü mekanlara alınmıyorsunuz, içki alamıyorsunuz bu ülkenin özgürlüğünü yaşayamıyorsunuz kısaca.

Burada kaç yaşında olursan ol ID’ni göstermek zorundasın. Los Angeles’a genel olarak gelirsek en büyük sıkıntısı ulaşım ve trafik. Arabasız zor çünkü taksi inanılmaz pahalıymış; hala binmedim hatta bilmiyorum ama UBER denilen Türkiye’deki BiTaksi’ye benzer bir uygulama ile gezebiliyorsun daha ucuz ücretlere. Bir de Amerika’yı fazla gözünüzde büyütmeyin :)

Şuan her ey yolunda burada ☺ Umarım sizlere yararlı bir yazı olmuştur ve unuttuğum bir şey yoktur ☺ Herkese bol şanslar diliyorum. Serpil Hanım ve Selçuk Bey’e; Academix’e çok teşekkür ediyorum. Bir görüşün kararı siz verin! :)

Elif Demirtaş
Kaplan Intenational – Los Angeles, California, ABD
2015 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serpil Gündüz Coşar
serpil@academix.com.tr
0216 345 06 05

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Aldım?

Dünyanın en zor vizesini bana kolay kılan Aslıhan Hanım’a şükranlarımı sunarım ve halihazırda çok başarılı olduğu mesleğinde daha da ileri gitmesi ...   Devamı

Süleyman ŞAHİN
Süleyman ŞAHİN
Öğrenci
İngiltere'de Yüksek Lisans Tavsiyeleri - London Metropolitan Univer...

Akademik hayatta ilerleme ve hedeflerime ulaşabilme adına attığım bu adımda beni destekleyen aileme, arkadaşlarıma, Hakan Bey'e ve tüm Academix ail...   Devamı

Berna KESER
Berna KESER
Öğrenci
Avustralya'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri - ILSC Melbourne

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketini tercih etmemdeki neden daha önce İrlanda vizemi değerli çalışanların özverili çalışmaları sayesinde ...   Devamı

Beytullah Burak KOLÇAK
Beytullah Burak KOLÇAK
Öğrenci
Amerika'da İş İngilizcesi - Stafford House Boston

Araştırmalarım sonucunda Instagram üzerinden Academix’e ulaştım. Danışmanım Deniz Hanım benimle çok ilgilendi.   Devamı

Melis KABADAYI
Melis KABADAYI
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
İrlanda'da Yüksek Lisans Tavsiyeleri

Bu yüzden hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak yüksek lisans eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edin!   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Ukrayna Üniversite Eğitimi

Bu yüzden “Ukrayna’da Üniversite okumak mantıklı mı?” diye soran öğrencilerimize ve öğrenci adaylarımıza kısaca bilgi verebilmek adına bu kısa bilg...   Devamı

Nuri Kuyululu
Nuri Kuyululu
Danışman
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de ise lise eğitimi yaşa göre planlanmaktadır. Öğrenci 14 yaş itibari ile GCSE eğitimi almak zorundadır.   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler