KANADA'DA DİL EĞİTİMİ SONRASI SERTİFİKA PROGRAMINA KATILDIM

Öğrenci Yorumları

Ben Habip Tekin , 23 yaşımı neredeyse doldurmak üzereyim. Kanada'ya maceram buraya gelmeden uzun bir zaman önce yurt dışında okumak için bir çok kez araştırma ve hayal kurmamla başlamıştı. Ancak bu kararımı hayata geçirme fırsatı bulamamıştım. Taki, Türkiye'deki üniversite sınavlarından sonra Bilgi Üniversitesini kazandıktan sonra gelişti. Üniversitenin ilk senesinde hazırlık bölümündeyken daha yolun başında olduğumu ve yurt dışında okumak için doğru zaman olduğunu düşünüyordum. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise basta da dediğim gibi, yurt dışında okuma hayalim diğeri ise Türkiye'deki ilk seneki üniversite sürecinden sonra yurt dışında okumak hem kendim ve hemde eğitimim için daha doğru bir karar olacağını hissettim.

Kanada'da Dil Eğitimi Sonrası Sertifika Programına Katıldım

Academix ile tanışmam biraz garip oldu aslında. Ablam benden 3 yıl önce 2016 yıllarında 3 aylık Kanada'da ILSC dil okulunda bulunmuştu. Ablam buraya gelmeden önce bir acente aracılığıyla gelmişti. Gitme ile ilgili kararlarım kesinleştikten sonra ablam ile beraber acentenin İstanbul Kadıköy’deki adresine gittik. O acente ile ilk görüşmeden sonra tam olarak istediklerimi alamadığımı hissettiğim için oradan çıkıp biraz dolaştıktan sonra Academix'in Kadıköy'deki adresini fark ettik. İçeriye girip bilgi almak istediğimizi söyleyip biraz bekledikten sonra Serpil Hanım ile tanıştık ve enerjisini ve ilgisini çok beğendiğim için Academix ile birlikte bu süreci yürütme kararı aldım. Serpil Hanım özellikle vize sürecinde temkinli ve titiz olup süreci çok başarılı bir şekilde yönetip vizeden onay almamda büyük bir rol sahibidir.

Kanada'da Dil Eğitimi Sonrası Sertifika Programına Katıldım

Tüm bu süreçten sonra Kanada yolculuğum 2018 yılının Temmuz aylarında başladı. Özellikle ilk günümü dün gibi hatırlarım; Okulun ilk günü seviye tespit sınavı vardi ve ben oldukça gergin hissediyordum. Aslında bu gerginliğin normal olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk yurt dışı tecrübem ve İngilizceminde çok yeterli olmadıgını biliyordum. Fakat bu heyecanlı süreci çok hızlı bir şekilde atlattığımı düşünüyorum. Bir çok türk öğrencininde adaptasyon sıkıntısı çektiğini düşünmüyorum. Kışınki soğuk havalar hariç. Fakat buraya gelen herkesin bu durumu göz önüne aldığını düşünüyorum. Bu arada eklemek isterim ki Toronto'nun yazı bir hayli güzeldir. Bir çok farklı aktivitede bulunabilirsiniz. Kanada'da geçirdiğim 9 ayın sonrasında hastalık nedeni ile Türkiye ye dönmek zorunda kaldım. Türkiye'de iken Kanada defterini kapatmamakta ısrarlıydım fakat vizem bitmek üzere olduğu için yenide vize süreci ile uğraşmak zorunda kaldım. Fakat bu sefer dil okulundan sonra kolej okumak gibi bir fikrim vardı.

Kanada'da Dil Eğitimi Sonrası Sertifika Programına Katıldım

Okumak istediğim bölüm Humber College'da bulunmaktaydı. Her College'ın belli bir dil seviyesini bitirdikten sonra başlama şartı bulunmaktadır. Humber College'da Advance I seviyesinden mezun olduktan sonra okula başlaya bileceğimi belirtti. Bu süreçte Kanada'ya ilk kez giderken ki tecrübelerimden dolayı tekrardan Academix ile bu süreçi yürütme kararı aldım. Serpil Hanıma attığım mesajdan sonra Serpil Hanım'ın izinde olduğunu ve bu süreçte bana Cansu Hanım'ın yardımcı olacağını belirttiler. Türkiye'de 1 ay civarı duracaktım ve bu kısa zamanda birde bayram dolayısıyla resmi tatile denk geldim.Buda zamanımın daha da az olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden tüm evraklarımın tekrardan güncel hallerini toparlamak zorunda kaldım ve bu süreçte Cansu Hanım ile beraber Kolej başvurusu ve dil okulunu uzatıp vizeye başvurduk. Özellikle Cansu Hanım bu süreçte ciddi anlamda çok sakin ve var olan kısa süreyi çok verimli kullandı. İşin ehli bir kişi olduğunu bu süreçte göstermiştir.Vize başvurusundan  çok kısa bir sürede olumlu yanıt alıp tekrardan Kanada yolculugum başladı. Kolej onayım ise Kanada iken elime ulaştı. Cansu Hanım bu süreçte de Kanada'daki yoğun tempomdan ötürü kolej sürecindeki evrak işlerimide benim adıma kendisi yapmıştır. Ve Kanada'ya ikinci gelişimden kısa bir süre sonra ILSC'de olan İngilizce hazırlık sürecini bitirdim. Dil okulu hakkında genel olarak bir şey demem gerekirse olumlu bir deneyimim olduğunu belirtebilirim. Zaman zaman bazı sorunlar yaşasamda dil okulunun ögrenci işleriyle bu sıkıntıları kolayca hallettik. Genel olarak Kanada hakkında yorumlarımı belirtirsem eğer Kanada eğim olarak beklentilerinizi kesinlikle karşılayacaktır. Yaşam şartları bakımından ise refah seviyesi oldukça kaliteli bir durumda . Tavsiye olarak ise buradaki bir çok Türk öğrenci adaptasyon sürecinde diğer Türk ögrenciler ile iletişime geçmektedir . Fakat bu süreci uzatıp İngilizce öğrenme süreçlerini uzun vadeye yaymaktadırlar. Benim önerim ise geri planda kalmayıp aktif olarak diğer milleten öğrenciler ile beraber sosyal ilişkiler kurmalarıdır. Tekrardan yazımı bitirmeden İstanbul Kadıköy Academix şubesindeki Serpil Hanım ile Cansu Hanıma tekrardan çok teşekkür ederim . Gelecek hayallerimdeki ilk süreçte bana yardımcı ve aracı oldukları için.

Habip TEKİN
ILSC Language Schools & Humber College - Toronto, Kanada
2019 Yurtdışı Dil Okulu & Sertifika Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serpil Gündüz, Cansu Bulgur, Kadıköy Şube
serpil@academix.com.tr | cansu@academix.com.tr
+90 216 345 06 05

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler