İRLANDA'DA DİL EĞİTİMİ ALIRKEN ÇALIŞMAK

Öğrenci Yorumları

Selamlar sayın okuyucu, ben Tarık Kurucu. 2 ayı aşkın süredir İrlanda’da dil eğitimi alıyorum. Buraya gelme kararı alma, bu karar üzerinde çalışma, yola çıkma ve şu ana kadar burada olan tecrübelerimi, yaşadıklarımı size anlatacağım, haydi başlayalım isterseniz.

Buraya gelmeden önce 3 senedir Türkiye’de bir firmada yazılım geliştirici olarak çalışıyordum. Aslında yurtdışına çıkmak değil de, yurtdışında yaşama hayalim küçüklükten beri her zaman vardı. Belirli koşullar dolayısıyla bu karardan vazgeçmiştim. Ama 2019 yılı içinde bu hayalimi tekrar gözden geçirdim. İrlanda, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkeden gelen iş teklifleri de biraz cesaretlendirdi beni ama hala daha İngilizce seviyemi bu ülkelerde çalışacak kadar yeteri görmüyordum. Ben de bununla ilgili araştırmalar yapmaya başladım. Gene liseden beri hayalim olan ve kültürünü, müziklerine gerçekten ilgi duyduğum İrlanda’ya gitme kararı aldım. Fakat bunun için nereden yardım alacağımı bilemiyordum. Bir gün gittiğim Yurtdışı Eğitim fuarında bana çok yardımsever davranan Academix ile iletişime geçtim. İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda neredeyse Academix ile ilgili kötü bir yorum hiç görmedim. Ben de Academix ile bu hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim.

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Academix Taksim şubesinden İlayda Hanım ile bir dizi görüşme yaptık. Bu görüşmeler esnasında benim hala çok arada olduğum konular vardı. 2 aylık bir eğitim mi alsam yoksa 25 haftalık part-time çalışma izni ile uzun bir yolculuğa mı çıksam diye. İşte bu durumda İlayda Hanım ile beraber çok sıcakkanlı ve uzun süreli dost olan insanlar gibi hedeflerimi, ne istediğimi, ne ihtiyacım olduğunu konuştuk. En son olarak 25 haftalık bir İngilizce Eğitimi almaya karar verdim. Bundan sonraki süreç okul seçme ve belge toplamaktı.

İrlanda Öğrenci Vizesi belge toplama sürecindeki en büyük pay yine İlayda Hanım’ındır. Çok yoğun olan işimden dolayı devamlı bir şeyleri unutur durumdaydım, devamlı benimle iletişime geçip süreci benden daha iyi takip etti. Defalarca belgelerimi kontrol etti ve VFS Global’e gittiğimde nasıl sıkıntılar ile karşılaşabileceğimi ön görüp onunla ilgili bilgilendirmeler yaptı. Hiçbir düzeltmeye gerek kalmadan VFS Global’e belgelerimi teslim ettim. Bundan sonra vize sonucu bekleme sırasıydı. Bu durumda genel olarak belge teslimden sonra bir de telefon görüşmesi yapılır. Biz de artık telefonun çalmasını bekliyorduk. Ama çalmadı telefonum ve ben giderek acaba bir sıkıntı mı oldu diye korkuya kapıldım. Bu süreçte yine İlayda Hanım pozitif tavrı ile hep moralimi yukarıya çekme çabasına girdi. Stresli bekleyiş sonunda hiçbir telefon görüşmesine gerek kalmadan vizem geldi. Bu da gene ne kadar doğru ve yeterli belge topladığımızın göstergesi. Bundan sonra İlayda Hanım hızlıca okul ile iletişime geçip gerekli işlemleri tamamladı, bana da sadece uçak bileti alıp valiz hazırlamak kaldı. Bu sırada pasaport kontrolünde de bir sıkıntı yaşamadık, okul belgeleri, seyahat sigortası ve kalacağım yer bilgileri yeterli oldu.

Gelelim Dublin'de okul seçimine, tabi ki bu seçimden en büyük etkenler sizin yaşam durumunuza bağlı. Bütün harcamaları kendi yapan biri olarak benim için fiyat konusu biraz daha ön planda oldu okul seçiminde. Okuldan bahsetmek gerekirse benim şu an eğitim aldığım okul Oxford House College. Şu anlık dersler hem eğlenceli hem eğitici geçiyor benim için. Bence her şey ayarında yapılıyor. Ne gün boyu ‘grammer’ eğitimi görüyorsunuz ne de sadece ‘speaking’ ile geçiyor. Bir hafta içinde ‘speaking’, ‘writing’,’gramer’,’listening’ ve ‘TIE’ sınavı çalışmaları yapılıyor. Öğretmenler genelde genç ve cana yakın insanlar. Ben şu ana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadım.

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

İrlanda’da karşılaşacağınız en büyük probleme gelirse; konaklama. Ben şu anda aile yanımda 2. ayımı doldurdum. İrlandalı bir taksici ile bir evde yaşıyorum. İngilizcem için gayet iyi oldu bu durum ama tabii diğer seçeneklere göre daha pahalıya da mal oldu. Dublin’de ev bulmak zor arkadaşlar, ev dediysem oda paylaşımı veya ev paylaşımından bahsediyorum. Yalnız başıma eve çıkmak daha tattığım bir zevk değil. Şehir merkezinden gerçekten uçuk durumda 4 kişilik bir oda paylaşımına aylık 450 Euro vermek durumda kalabilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklaştıkça bu fiyat sabit kalıyor sadece odayı paylaştığınız kişi sayısı azalıyor. Tek kişilik odalarda yaşanacak yerlerde 500 Euro’dan başlıyor. İleri de bu daha da artabilir. Şu an yazdığım günün ertesinde seçim olacak burada umarım buna çözüm bulabilecek biri gelir başa. 

Diğer harcamalarınıza gelirsek, otobüs biraz pahalı bana sorarsanız. Bir basıma öğrenciden 2.50 alıyor eğer kartınız yoksa 3.30 civarında bir meblağ ödersiniz. Haftalık 20 Euro harcadığınızda geri kalan haftanın günleri ücretsiz oluyor. Bu tabii her Pazartesi sabahı sıfırlanıyor. Yani Türkiye’deki aylık gibi bir sistem yok ama aylık harcayabileceğiniz de maksimumu 80 Euro civarında olacaktır. Dışarıda yemek yemek, yediğiniz yere göre değişse de 8 ile 20 Euro arasında değişiyor. Şu ana kadar rastladığım en uygun fiyat 5 Euro o da McDonalds’ta öğrenci menüsüydü. Ayrıca Wings denilen yerlerde 11 Euro’ya sınırsız yiyecek, içecek alabilirsiniz. Süper marketlerden alışveriş yapıp kendiniz yemek yapmak sizin için en uygunu olacaktır. Bunun için de en uygun süpermarketler; ALDI ve LIDL. Ayrıca Spar marketlerinde hazır yemekler, ekmek arası yiyecekler bulabilirsiniz. 

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Gene öğrencilerin burayı tercih etme sebeplerinden birine gelirsek, part-time çalışma izini. Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor. Ve bunu kime sorsanız sıkıntı bir süreç olduğunu size söyleyecektir. Randevuyu kendi alan arkadaşlarım da var fakat çoğunluğu bir kişi yardımıyla aldı. Bir süre kendiniz deneyip olmazsa birinden yardım almanız sizin için en uygun olanı olabilir. Ben de birinin yardımı ile aldım. GNIB kartı alırken yanınızda okuldan alacağınız öğrenci olduğunuza dair bir belge, ödeme yapacağınız bir kart (ben alırken nakit kabul etmiyorlardı aklınızda bulunsun.) ve tabii ki pasaportunuz. Eğer ki fırsatınız varsa size GNIB’den gelen onay mailini de ulaşılabilir olarak yanınızda bulundurun derim. Bana sormadılar ama sordukları arkadaşlarım vardı. Bundan sonra iş bulmak gerekiyor. Bunun için sitelerden başvuru yapmanız veya gidip elden özgeçmişinizi vermeniz yeterli olacak. Ne çok başvuru o kadar çok şansınızı arttırır. Yazılım geliştirici olarak part-time iş bulmak zor. Buraya geldiğimden beri birçok firma benimle iletişime geçti fakat hepsi full-time çalışan arıyordu. Belki iyi bir çocuk olursanız part-time yazılım alanında iş bulabilirsiniz kim bilir. 

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Dublin’in genel özelliklerine gelirsek; evet soğuk bir yer. Ben geldiğimden beri korktuğum kadar yağmur yağmadı. Bazı günlerde gerçekten ılık kış günüydü. Ama özellikle sabah ve gece saatleri soğuk kendini hissettiriyor. Sadece biraz dikkatli gelirseniz sorun yaşamazsınız bu konuda. İnsanları havanın zıttı olarak sıcakkanlı çoğunlukla. Sık sık ‘Sorry’ kelimesini duyacak ve bir noktadan sonra da siz de söylüyor olacaksınız. Yaşayan bir şehir; gece saat 4’te, 5’te sokakta bolca insan göreceksiniz. Yoğun bir şehir olmasına rağmen koşturmaca görmeyeceksiniz, bu da beni şaşırtmıştı ilk başlarda. Ama her şeyine alışacaksınız geldikten sonra bunun garantisini verebilirim size.

Verdiğim karardan dolayı çok mutluyum. Ve hiçbir pişmanlığım yok şu anda. Bu maceramın öncesi, sırasında ve hatta sonrasında hala daha benimle iletişime geçen başta İlayda Hanım ve tüm Academix ekibine teşekkürlerimi borç bilirim. İyi ki varlar. 

Tarık KURUCU
Oxford House College Dil Okulu - Dublin, İrlanda
2020 Yurtdışında Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: İlayda Atuner, Taksim Şube
ilayda@academix.com.tr
+90 212 249 94 89 | +90 553 406 01 99

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
London South Bank Univeristy- MSc International Business Management...

2020 yılında Hakan beyle birlikte başvuru sürecine başladığımız yurtdışı yüksek lisans eğitim sürecim pandemi nedeniyle 1 sene geç de olsa 2021 yıl...   Devamı

Talha Coşkun
Talha Coşkun
Öğrenci
Academix Adana ile Kanada'da Fanshawe College Eğitimi

Haziran ayında üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yurt dışında yüksek lisans yapmak için birtakım girişimlerde bulundum. Ancak tüm başvurular...   Devamı

Mehmet Baran Yet
Mehmet Baran Yet
Öğrenci
İrlanda'da Başlayıp İtalya'da Devam Eden Bir Eğitim Hikayesi

Merhaba ben Derin 21 yaşındayım ve şu anda Milano, İtalya'da aksesuar tasarımı üzerine yüksek lisansa başlayacağım. Academix'le ilk tanışmam yurt d...   Devamı

Derin Menekşe
Derin Menekşe
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler