HOLLANDA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN GEREKENLER

Öğrenci Yorumları

Adım Nazlı Deniz Beşikci, 19 yaşındayım. 2019 yılında Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun oldum. 2019 eylül ayında Maastricht University’de Biomedical Sciences lisans programına başladım. Yurtdışında eğitim almak istememin sebebi okumak istediğim bölümün eğitim kalitesinin Hollanda Üniversitelerinde, özellikle de Maastricht ünversitesinde, çok yüksek olduğunu öğrenmemdi.

Lise 3. Sınıfta AFS sınavını kazanarak İtalya da okudum. Döndüğüm zaman İtalya da üniversite okumak istiyordum bu nedenle bir İtalyanca öğretmeni ile tanıştık, ondan italyancamı desteklemek için ders alırken Academix’in yurtdışında eğitim konulu bir bilgilendirme toplantısı olduğunu öğrendik. Annemle birlikte O toplantıya katıldık. Çok değerli bilgiler öğrendik ve Academix ile yolumuza devam etmeye karar verdik. Kadıköy Academix ‘e başvurduk, orada Serdal Gezer ile tanıştık.

Hollanda'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Kadıköy Akademix’de Serdal Bey ile randevularla gidip hem bilgi aldık hem de başvurularımızı birlikte yaptık. Kendisi bize Avrupa’daki okullar hakkında detaylı bilgiler verdi, seçim yapmamı kolaylaştırdı. Başvuru zamanlarını takip ederek beni zaman zaman uyardı, Hollanda’daki istediğim okullara evraklarımı Doğru zamanda hazırlamamı sağladı.

Başvuru sürelerinin sonunda Maastricht Üniversitesinden Kabul gelince hemen kayıt için gerekli evrakları birlikte hazırlayıp kaydımı tamamladım. Bu süreçlerin her aşamasında Academix Kadıköy ün çalışanı Serdal Bey den yardım aldım. O destekler sayesinde benim ve ailem için stresli bir süreci daha kolaylıkla atlattık.

Yurtdışındaki ilk günümde çok stresliydim.  Çünkü vize işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle okula bir hafta geç kalmıştım. Beni neyin beklediğinden emin değildim. İnsanların çoktan 2 haftalık okul öncesi açılış döneminde kaynaştığını düşündüğüm için açıkçası endişeliydim. Ancak okula gitmeye başlayınca ve her şey yerine oturdukça endişelerim azaldı. Okulumdan çok memnunum. Problem based learning (PBL) adında diğer okullardan farklı bir eğitim sistemi uygulanıyor. Sene bloklara ayrılmış ve her blokta bir ders/konu üzerine yoğunlaşıyorsunuz. 10 kişilik gruplar halinde ders konuları üzerine önceden araştırma yapıp bir sonraki buluşmada aranızda tartışarak öğreniyorsunuz. Klasik anfide profesör tarafından anlatılan dersler de olsa mecburi değiller çünkü sistemin ana eğitim yöntemi bu küçük “Tutorial” grupları. İlk başlarda hiç alışık olmadığım bir sistem olduğu için zorluk çektim. Ancak şu an kesinlikle bana yardımcı olduğunu söleyebilirim. 

Hollanda'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Konaklama bulmak biraz zorlu oldu, yine geç kalmam sebebiyle. Bulduğum ilk evi kondisyonları ve fiyatını göz ardı ederek kiralamak zorunda kaldım. Benden sonrakilere vereceğim tavsiye ev bulmak için Maastricht’e erkenden gelmeleri olacaktır. Bütçenize bağlı makul ve güzel evler bulabilirsiniz ancak dediğim gibi hızlı davranmak şart. Çünkü burası yoğun öğrenci sirkülasyonu olan bir şehir ve herkes sürekli ev arayışında. Yaşam koşulları herhangi bir Avrupa şehri standartında. Nufüsü az değil ancak genellikle sessiz ve sakin. Nehrin iki tarafı birbirinden biraz farklı. Şehir merkezine ne kadar yakın oturduğunuz da önemli bir faktör. Öğrencilere yönelik mağazalar ve yemek yerleri mevcut ancak fiyatlar Türk parasına çevirmeden düşünürseniz uygun sayılabilir. Marketlerin fiyatları oldukça değişken her bütçe için farklı süpermarket zincirleri mevcut. Hollanda'daki yüksek Türk nufüsu sayesinde Türk marketleri de bulmak mümkün.

Nazlı Deniz Beşikçi
Maastricht Universty - Maastricht, Hollanda
2020 Yurtdışında Üniversite Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serdal GEZER, Kadıköy Şube
serdal@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 553 699 18 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
ILAC College Vancouver Business Administration

Bu mesajı size Vancouver’dan yazıyorum. Buraya kadar gelmemde büyük emeği olan Academix Kadıköy Şubesi’nden Deniz Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek...   Devamı

Eşref Furkan Karaoğlan
Eşref Furkan Karaoğlan
Öğrenci
İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler