GRIFFITH COLLEGE BIG DATA MANAGEMENT & ANALYTICS MASTER EĞİTİMİM

Öğrenci Yorumları

Merhabalar, ben Mert Altıntaş, 23 yaşındayım ve Galatasaray Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Şu anda ise Griffith College - Dublin’de Msc. Big Data Management & Analytics programında eğitimime devam ediyorum. Özellikle son sınıfta yoğunlaşan yurtdışında yüksek lisans yapma isteğim sonucunda Taksim’de bulunan Academix şubesine gittim ve beni güler yüzüyle ve tüm pozitifliği ile İlayda Atuner karşıladı. İlk görüşmemizde kafamda nereye gidebileceğime dair soru işaretleri olsa da İlayda Hanım ile yaptığımız görüşmeden sonra hiç düşünmediğim İrlanda bir anda en ön sıraya taşındı benim için ve yaptığım araştırmalar sonrasında gerçekten de buranın benim için en doğru yer olduğunu görmek beni çok heveslendirdi.

Bu hevesle başladığımız başvuru sürecinin en başından en sonuna kadar İlayda Hanım her adımımı takip etti ve bana yapılabilecekler konusunda her daim yol gösterdi. IELTS sınavına girmeden önce Academix bünyesinde bana bir deneme sınavı ayarladı ve eksiklerimi bildirdi. Vize sürecinde her evrağımın üstünden defalarca geçti çünkü belgelerinizi asıl teslim ettiğiniz VFS Global çok ince eleyip sık dokuyan bir kurum ve gerçekten İlayda hanımın bu tutumu benim VFS Global’den en az düzeltmeyi almamı sağladı ve işlemlerim birkaç saat içinde çözüldü sonrasında da 3 hafta içerisinde vizemi aldım ve şu an bu yazıyı size parlak mavi bir gökyüzü altındaki (Dublin için pek olağan değil) yeşil doğa manzarasına bakan odamdan yazıyorum :)

Griffith College Big Data Management & Analytics Master Eğitimim

Dublin’e geleli daha 15 gün olmasına rağmen sanki uzun zamandır buradaymışım gibi hissediyorum. Şehir sizi hemen kucaklıyor ve çabuk alışmanızı sağlıyor. Geldiğimden beri hava mükemmel. Evet gri bir havası olduğu doğru fakat sizi ürperten bir soğuk veya dışarı çıkmanızı engelleyecek bir yağış asla söz konusu değil. Dublin genel olarak kuzey ve güney kısmı olarak ayrılıyor. Ben kuzeyde kalıyorum fakat okulum güney tarafında ve kaldığım yere biraz uzak. Dublin’de trafik olmaz ya biz İstanbul’da neler çekiyoruz diye bir yanılgıya kapılmayın buranın da trafiğinin İstanbul’dan aşağı kalır yanı yok. Bunun sebebi ışıkların ve durakların çok sık olması ve trafik ışıklarının gereksiz uzun yanması. Okuluma 10 km mesafede oturmama rağmen bu yol otobüsle 1 buçuk saat sürüyor ve toplu taşıma biraz pahalı. Eğer öğrenci kartınız varsa günlük 5 Euro haftalık 20 Euro gibi bir limitiniz oluyor. Bundan daha fazla binerseniz para ödemediğiniz için öğrenci kartı biraz daha avantajlı. Fakat otobüs parasını nakit verecekseniz 3.30; yetişkin kartına sahipseniz 2.60 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Ben sporu çok sevdiğimden ötürü toplu taşıma sorunumu ikinci el bir bisiklet alarak çözdüm. Dublin’de bisiklet kullanımı çok yaygın ve trafikte en değerli kişiler kesinlikle bisikletliler. Yaklaşık 100 Euro civarına ihtiyacınızı görecek bir bisiklet alabilirsiniz. Bu sayede toplu taşıma harcamanızdan kısıp kendi ihtiyaçlarınız veya eğlenceniz için daha fazla bütçe yaratabilirsiniz. Bu arada otobüsle 1 buçuk saat süren yolu bisikletimle 40 dakikada gitmem bana inanılmaz bir zaman tasarrufu da sağlıyor.

Griffith College Big Data Management & Analytics Master Eğitimim

Dublin şehir olarak yemyeşil bir yer. Şehrin merkezinde, dışında, her yerde parklar ve bahçeler var. Müzelerin büyük bir çoğunluğu ücretsiz ve eğlence anlayışları muazzam. Çoğu Avrupa şehrinin aksine burada hayat çok erken bitmiyor. Özellikle cuma ve cumartesi günleri şehir sürekli canlı kalıyor. Şehir merkezinde sürekli müzik çalan gruplar (sesleri gerçekten harika), gösteri yapan akrobatlar bulabilirsiniz. İnsanların enerjilerinin bu denli yüksek olması sizin Dublin’e daha çabuk alışmanızı sağlıyor.

Griffith College Big Data Management & Analytics Master Eğitimim

İrlanda’nın en büyük avantajı ise siz okurken size haftalık 20 saatlik part-time çalışma izni vermesi fakat bölümünüzle ilgili iş bulmak biraz zor çünkü burada kurumsal şirketler genellikle full-time iş başvuruları açıyorlar. Bu sebepten genellikle hizmet sektöründeki pozisyonlara başvurabiliyorsunuz. Saatlik ücretle çalışıyorlar ve minimum 9.60 Euro gibi bir ücret sınırları var bu da aylık hemen hemen 800 Euro’ya denk geliyor ki bu Dublin için kişisel harcamalarınızda kullanmanız için fazlasıyla yeterli bir para. Fakat işe başlayabilmeniz için GNIB Card denilen burada oturmanızı ve çalışmanızı sağlayacak karta sahip olmanız gerekiyor. İrlanda konusunda tek rahatsız edici şey de bu noktada başlıyor.

Bürokratik sistemleri çok sistemli ve bu yüzden biraz yavaş işliyor. Bankalar bile basit bir hesap açmak için size haftalar sonrasına randevu verebiliyorlar. GNIB randevusunda ise randevu almak için çok şanslı olmanız gerekiyor. Çünkü online randevu sistemiyle çalışıyorlar ve günde belki bir belki iki kere randevu tarihi açıyorlar ve açıldıkları anda site aşırı yüklenmeden dolayı çöküyor ve asla ulaşamıyorsunuz. Açıldığı an linke ilk tıklayanlar randevuyu alabiliyor sadece. Bu randevu sistemiyle geçirdiğim uykusuz 15 günün ve işin içine benimle bakması için 2 yakınımı kattıktan sonra dün itibariyle ben de o linke ilk tıklayanlardan biri olarak randevumu almış oldum. Fakat gerçekten bununla uğraşmak buradaki bir sınavınız. Gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Bu sebepten önerim mümkünse buraya gelmeden randevunuzu ayarlamanız. Böylelikle hiç zaman kaybetmeden burada GNIB kartınızı alıp iş aramaya başlayabilirsiniz.

Griffith College Big Data Management & Analytics Master Eğitimim

Son olarak okulumdan biraz bahsedecek olursam… Okulun ufak ama yeterli bir kampüsü var. Ortada küçük bir bahçe ve o bahçeyi çevreleyen tarihi binalardan oluşuyor kampüs. Daha 2. haftamı geride bırakmama rağmen derslerin baya hızlı, yoğun ve verimli geçtiğini söyleyebilirim. Derslere giren öğretim elemanları genellikle sektörde hali hazırda çalışan profesyonel insanlar ve bu şekilde olması derslerin kalitesini çok arttırıyor. Size yaşadıkları sorunlardan ve güncel teknolojilerden, tekniklerden oluşan bir ders programı sunuyorlar. Bu da gerçekten verilen eğitimin kalitesini arttırıyor. Bunun haricinde okulda her şey sistemli işliyor ve sorduğunuz sorular mutlaka cevaplanıyor ve talep ettiğiniz belgeler kısa bir sürede hazırlanabiliyor. Bu sebeplerden okulumdan ve aldığım eğitimden gayet memnunum hatta beklentilerimin üstünde diyebilirim. Özetlemek gerekirse yurtdışında okumak gibi bir hayaliniz varsa ne kadar size zor gözükürse gözüksün o hayalinizi asla bırakmayın çünkü zorlukların üstesinde elbet bir şekilde geliniyor fakat üstüne yaşadığınız tatmin ve mutluluk duygusu size en güzel ödül oluyor.

Mert ALTINTAŞ
Griffith College - Dublin, İrlanda
2018 Yurtdışı Yüksek Lisans Öğrencisi
Academix Danışmanı: İlayda Atuner
ilayda@academix.com.tr
+90 212 249 94 89 | +90 553 406 01 99

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
London South Bank Univeristy- MSc International Business Management...

2020 yılında Hakan beyle birlikte başvuru sürecine başladığımız yurtdışı yüksek lisans eğitim sürecim pandemi nedeniyle 1 sene geç de olsa 2021 yıl...   Devamı

Talha Coşkun
Talha Coşkun
Öğrenci
Academix Adana ile Kanada'da Fanshawe College Eğitimi

Haziran ayında üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yurt dışında yüksek lisans yapmak için birtakım girişimlerde bulundum. Ancak tüm başvurular...   Devamı

Mehmet Baran Yet
Mehmet Baran Yet
Öğrenci
İrlanda'da Başlayıp İtalya'da Devam Eden Bir Eğitim Hikayesi

Merhaba ben Derin 21 yaşındayım ve şu anda Milano, İtalya'da aksesuar tasarımı üzerine yüksek lisansa başlayacağım. Academix'le ilk tanışmam yurt d...   Devamı

Derin Menekşe
Derin Menekşe
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler