ESE MALTA DİL OKULU

Öğrenci Yorumları

Yazıma başlamadan önce yurtdışı eğitim sürecimin başlangıcından sonuna kadar bana her konuda yardımcı olan danışmanım, Academix ekibinden Yeşim Şahin'e teşekkürü bir borç bilirim. Yaptığım kısa süreli araştırmalardan sonra dil eğitimi açısından bana en uygun yerin Malta olduğuna karar verdim, şuanda dönmüş bulunuyorum fakat tekrar gitme konusunda kararlıyım :) . Sizlere yardımcı olmak açısından kısa bir girişin ardından deneyimlerimi de aktaracağım umarım faydası olacaktır.

Öncelikle Malta Adası; Gozo, Comino ve Malta olmak üzere üç bölüm adadan oluşan farklı mimari yapıları, değişik kültürleri birarada görebileceğiniz bir ada ülkesi. Burayı tercih ederken birkaç Avrupa ülkesiyle kıyaslama yapmıştım ve gerek ikliminin güzelliği gerekse diğer ülkelerle fiyat anlamında da kıyasladığımda Malta'nın benim için en uygun yer olduğuna karar verdim.

Dil eğitimi sürecimden bahsedecek olursam elbette göreceksiniz birçok dil okulu mevcut Malta'da. Ben European School of English Malta dil okulu, kısa adıyla'' ESE Malta dil okulunda 2 ay süreliğine eğitim aldım ancak açıkçası zamanın çok çabuk geçtiğini söylemeliyim:). Okuldan söz edecek olursam ESE, eğitim anlamında oldukça kaliteli bir dil okulu ve tecrübeli eğitimcileriyle her konuda destek görüyorsunuz. Kendinizi geliştirmeniz için her türlü imkan mevcut. Son derece sıcakkanlı insanlarla karşılaştım ve tamamen öğrenciye yönelik bir eğitim var .İlk gün seviye tespit ve speaking sınavı oluyorsunuz, bunun yanında vodafone malta hattınız ve okul aktiviteleri konusunda bilgilendiriliyorsunuz. Daha sonrasında sizi yönlendirebilecek danışmanlar da her an yardıma hazırlar. Yani özetle eğitim aldığım okulu sizlere tavsiye ediyorum ki konum olarakta değerlendirirsem oldukça rahat ulaşılabilen bir bölgede yer aldığını da söylemeliyim.


Konaklama konusunda birbirinden farklı seçenekler var. Ben Swieqi bölgesinde bulunan ESE dil okuluna bağlı Tamarisk Apartment'da kaldım ve fiyat olarak biraz daha fazla versem de kalite anlamında karşılığını fazlasıyla aldım diyebilirim. Bunun dışında Belmonte Heights tavsiye edebileceğim bir diğer yurt. İkisi de farklı bölgelerde yer alıyor ancak okula uzaklığı hemen hemen aynı.( Tamarisk Apartment biraz daha sessiz sakin bir bölgede yer alıyor) Aile yanı konaklama seçeneğini de elbette değerlendirebilirsiniz ama açıkçası fazla bilgi sahibi değilim. Ancak şunu söyleyebilirm her dairede bir Türk ister istemez oluyor :) Örneğin benim dairemde bir Türk çift ve bir Brezilyalı arkadaşım vardı. Türkçe konuşmak istemeyenler için aile yanı daha iyi bir alternatif olabilir.

Malta'da yaşamdan bahsedecek olursam, her bir şehrin arası 25-30 dk ve otobüsle (1.5 euro) kolaylıkla gezebildiğiniz için her yeri keşfetmenizi öneririm oldukça ilgi çekici yerler mevcut. Başkent Valletta mimarisiyle ve farklı tarzda evleri, kiliseleriyle oldukça ilginizi çekecektir. Ayrıca burada bulunan savaş müzesini de görmenizi tavsiye ederim. Sliema şehri ise diğer bölgelere göre hem biraz daha hareketli olan hem de her türlü alışveriş mağazalarının ve restoranların bulunduğu daha merkezi bir yer. Ayrıca burada yer alan The Point alışveriş merkezinde de keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 


Sliema merkezden 15-30dk sürebilecek bir yürüme mesafesiyle veya otobüsle St. Julian's adı verilen bölgeye ulaşabilirsiniz, ben hem arkadaşlarımdan dolayı hem de kaldığım yere yakınlığı açısından daha çok bu bölgede vaktimi geçirdim. Bunun yanısıra gece hayatının merkezi de bu bölge diyebilirim. Özellikle haftasonu 24 saat eğlencenin durmadığı Paceville ( birçok bar ve club mevcut) St.Julian's bölgesinde yer alıyor ve haftasonu bu tip eğlenceleri sevenler için oldukça keyifli. Yine ilgisi olanlar için casinolar da bu bölgede fazlasıyla mevcut. Konudan konuya atlamış gibi olucam ama ecabs dedikleri taksilerle uygun fiyata yolculuk edebilirsiniz.(Gece ve gündüz ulaşım için alternatif seçenek).

Tüm bahsettiğim bölgelerde olan ortak özellik son derece huzurlu sahiller diyebilirim. Manzara sizi de mutlaka etkileyecektir. Bunun dışında Blue Grotto, Blue Lagoon bölgelerini de mutlaka görmelisiniz diyerek sözlerimi bitiriyorum, bahsedecek çok şey var ama umarım biraz olsun fikir verebilmişimdir. Malta'yı mutlaka görün ve tadını çıkarın :)

Şahin Topaloğlu
ESE – Malta
2016 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Yeşim Şahin
yesim@academix.com.tr
0507 179 5961

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler