DUBLIN CITY UNIVERSITY ELS TAVSİYELERİM

Öğrenci Yorumları

Bu yazıyı okuyorsanız eminim ki sizler de benim geçtiğim yollardan geçmiş ya da geçmek üzeresinizdir. Evet evet Türkiye’de ingilizce öğrenmek gerçekten çok zor, bunu yıllarca tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum. En nihayetinde bu işi kökünden çözmek üzere yurt dışında, resmi dilleri ingilizce olan bir ülkede eğitim almak üzere araştırmalara giriştim. Araştırmalarımı temelde üç ana başlıkta yoğunlaştırdım.

       1.Dile ne kadar fazla maruz kalabilirim

       2.Gideceğim ülkedeki insanların yapısı

       3.Fiyat/performans

Yukarıdaki üç maddeye ek olarak yaptığım işle de paralel bir çok şey bulduğum için İrlanda’yı seçtim. Sonrası da, bir arkadaş tavsiyesiyle “Academix” ile tanışmamla birlikte çorap söküğü gibi geldi.  Yurt dışında eğitim almak isteyip de birlikte planlamasını yapabileceğiniz, okul başvuruları ve vize süreçlerini yönetebileceğiniz en çalışılası danışmanları bulabileceğiniz kurum Academix.

Dublin City University Tavsiyeleri

Neler mi yaptık?

  1. İrlanda’da ingilizce eğitim alabileceğim tüm kurumlarla ilgili detaylı bilgi ve fiyat çalışması yaptık.
  2. Biz Türklerin en büyük sıkıntısı; vize süreçleriyle ilgili ince eleyip sık dokuyarak, evrak toplama ve düzenleme hususlarında çalıştık. (Bir çok başvuru formunu benim yerime bir güzel hazırladılar, ayrıca teşekkür ediyorum.)
  3. Okul başvurularımı ve konaklamamla ilgili düzenlemeleri  çok da güzel yaptılar.
  4. Gideceğim ülkeyle, okulla, kalacağım yerle ve hatta bineceğim uçakla ilgili bile beni bilgilendirdiler. (Yanıma alacaklarımı ufak bir listeyle de hatırlattıklarını söylemeliyim.)

Ve evet çok kısa bir sürede vizemi alarak Dublin’e geldim. Beklenilenin aksine güneşli bir günde dublinde ilk nefesi çektim ciğerlerime. İngilizceyle ilk buluşmanız -eğer uçakta konuşmadıysanız- pasaport kontrol noktasında başlıyor. Sonrasında konaklayacağınız yere gitmek üzere, büyük olasılıkla taksiyle gideceğinizi varsayarak taksiciyle oluyor. Benim şansıma, Türkiye’yi daha önce birden çok kez ziyaret etmiş bir taksiciyle tanışmak düştü. Yol boyunca bana çevreyi tanıttı, toplu taşımadan, nerede yemek yiyebileceğime kadar her şeyi anlattı.

Dublin City University Tavsiyeleri

Ve yolun sonu, aile yanı konaklayacaktım ve ilk tanışmamız benim açımdan oldukça heyecanlı oldu. Arjantinli bir kız ve onun İrlandalı sevgilisinin odasında kalacaktım. Hava güneşli olmasına rağmen oldukça soğuktu, ama sıcak karşılamalarıyla içimin ısındığını söyleyebilirim. Yaşıt olmamız çabuk kaynaşmamızı sağladı. Aile yanı konaklama seçeneği, ingilizceye yoğun maruz kalma ve konfor açısından çok avantajlı. Ama birlikte yaşayacağınız kişilerin yaşları, evde yaşayan insan sayısı, çocuk ya da evcil hayvan olma durumu size etkileyebilir. Bunların teyidini gitmeden önce yapmanızda fayda var. Dublin’de herkes için ortak problem evlerin çok pahalı olması. İnsanlar genellikle evlerindeki odaları kiralayarak, ekonomilerine destek yaratıyorlar. Nufusa göre yeterince ev olmaması, fiyatları aşırı derecede yükseltmiş. En büyük gider kalemlerinizin başına konaklamayı yazabilirsiniz. Bu arada pahalılığın sadece evler için olduğunu söylersem eksik bilgi vermiş olurum. Çünkü Dublin avrupanın en pahalı şehirlerinden birisi, bu bilgiyi de not olarak düşmek isterim.   

Şimdi gelelim eğitime, öncelikle şunu söyleyeyim: gerçekten derslerinize gereken özeni  gösterip, öğrenmek için çaba sarfederseniz, çok kısa sürede dildeki gelişmenizin inanılmaz olduğunu görebilirsiniz. 
Ama nacizane tavsiyem, sıfırdan ingilizce öğrenmeye burden başlamayın. Neden derseniz aşağıdakileri gözlemlerimi sıralayabilirim.

  • Dilde yol katetmeniz zaman alacağından ekonomik olarak makul değil.
  • Kendinizi hiç bir şekilde ifade edemeyeceğinizden, psikolojik olarak baskı altında hissedebilirsiniz.
  • Gerekli olması durumunda bürokratik işlemlerde saç baş yolabilirsiniz. (Banka hesabı açma, uzun süre kalacaksanız,uzun süreli oturum izni alma süreçleri vb.)

Buraya gelmeden önce Türkiye’de en azından intermediate seviyesinde olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Büyük ihtimalle burdaki seviyeniz, başlangıç  ya da bir üst seviyesine denk gelecektir ama hayatı idame için yeterli olacaktır.
İrlanda’ya dair notlarıma geçip yazımı tamamlamak istiyorum.

Dublin City University Tavsiyeleri

Avantajlar:

1. İnsanları inanılmaz sıcak kanlı ve yardım sever kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.
2. Benim okulum özelinde ve başka okullardan arkadaşlarımda konuştuğum kadarıyla öğretmenleri çok kaliteli. Dünyadaki ilk 200 üniversitesinden biri olan Trinity College mezunu öğretmenlerden ders almak paha biçilemez.
3. Ryanair ve Aer Lingus gibi über ucuz iki hava yolu şirketiyle avrupaya sık sık hafta sonu tatillerine gidebilrsiniz.
4. Dublin nüfusunun yarısını neredeyse dünyanın her köşesinden buraya gelen öğrenciler ya da çalışanlar oluşturuyor. Farklı kültürleri tanımak, onların yaşam tarzlarını görmek farklı bir bakış açısı kazandırmakla birlikte, birbirinden farklı aksanlarla ingilizce konuşmak ve dinlemek, ingilizce eğitiminiz için çok faydalı oluyor.
5. 6 aydan uzun süre eğitim almaya geldiyseniz, öğrenciler için haftalık 20 saatlik çalışma izni var. Şunu belirmeliyim ki iş bulmak hiç de kolay değil, unutmayın ki sizin gibi iş arayan binlerce öğrenci daha olacak. Ama imkansız da değil. Açıkcası part-time bir iş aramadığım için sadece arkadaşlarımdan aldığım bilgiler doğrultusunda bunları yazabiliyorum.
6. Sosyalleşmenin çok ama çok kolay olması. Kafeler, publar, parklar, bahçeler sizinle ingilizce konuşmak isteyen bir çok insanla dolup taşıyor. Tek yapmanız gereken selam verip konuşmaya başlamak.
7. Diğer ülkelere kıyasla çok az sayıda Türk olması  Dile maruz kalmak için çok önemli. Yabancı dil öğrencileri yoğunlukla asya ülkelerinden ve Brezilya’dan gelmekte. Onların en büyük sıkıntıları çok fazla ülkedaşlarıyla eğitim alıyor olmaları. Türk sayısının azlığı hızlı gelişim için gerçekten önemli bir faktör.
8. Aksan, evet evet doğru duydunuz aksan; sanılanın aksine büyük bir avantaj. Çünkü İrlandalılarla konuşup anlaşabilmeniz durumunda dünyanın her yerinde ingilizce konuşan insanlarla konuşup anlaşabileceğiniz anlamına geleceğinden avantajlar hanesine yazabilirsiniz.
9. Yeşile doymak.

Dublin City University Tavsiyeleri

Dezavantajlar:

1. Benim için İrlanda’nın en kötü yanı berberleri. Evet evet doğru duydunuz. Dünyanın en kötü berberlerini bir adaya toplamışlar gibi 
2. Sürekli esen sert rüzgarları. Normalde sürekli yağmur yağdığı sanılıyor ama hayır. Çokk sık yağmur yağıyor ama oldukça kısa süreli oluyorlar. 6 aya yakındır burdayım bir ya da iki kez, çok az ıslandım diyebilirim. Ama rüzgardan dolayı üşüdün mü derseniz, kesinlike evet.
3. Şehrin çok ama çok pahalı olması ve konaklamayla ilgili fiyat/performans olarak konforun çok düşük olması.

Yazımın sonunda Academix ailesine, özellikle okul seçimi sırasında ve süreç boyunca destekleri için Serpil Hanım’a, neredeyse elimi sürmeden okul ve vize başvrurusu için tüm evrakları benim için hazırlayan, gelmeden önce ve geldikten sonra her konuda en ince ayrıntısına kadar desteklerini aldığım Serdar Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Yeşil ve sevgi dolu İrlanda’dan selamlarımı iletiyorum.

Nevzat TÜFEKCİ
Dublin City University English Language School - Dublin, İrlanda
2018 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serdal Gezer
serdal@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 553 699 18 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Academix Adana ile Kanada'da Fanshawe College Eğitimi

Haziran ayında üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yurt dışında yüksek lisans yapmak için birtakım girişimlerde bulundum. Ancak tüm başvurular...   Devamı

Mehmet Baran Yet
Mehmet Baran Yet
Öğrenci
İrlanda'da Başlayıp İtalya'da Devam Eden Bir Eğitim Hikayesi

Merhaba ben Derin 21 yaşındayım ve şu anda Milano, İtalya'da aksesuar tasarımı üzerine yüksek lisansa başlayacağım. Academix'le ilk tanışmam yurt d...   Devamı

Derin Menekşe
Derin Menekşe
Öğrenci
Es Dubai ile Dubai'de İngilizce Eğitimi

Daha önce Academix aracılığı ile yurt dışına giden arkadaşlarımın vesilesiyle Ankara ofisten Hakan Nur beyle görüşmeye başladım. Covid sebebiyle ço...   Devamı

Oğuz Bildirici
Oğuz Bildirici
Öğrenci
Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler